تزریق بوتاکس چیست؟کاربردها و هزینه تزریق بوتاکس

از سم بوتولینوم یا بوتاکس برای درمان تمام چین و چروک‌های ناشی از حرکت‌های طبیعی صورت استفاده می‌شود. هنگامی که بوتاکس در یکی از عضلات صورت تزریق می‌شود، از انتقال پیام از عصب به عضله درمان شده جلوگیری می‌کند و به این ترتیب پایانه عصبی نمی‌تواند دستور حرکت کردن را به عضله برساند. نتیجه نهایی کاهش چین و چروک پوست در ناحیه درمان شده است.

محبوبیت عمل زیبایی تزریق بوتاکس در سراسر جهان رو به فزونی است. بوتاکس با ارائه دادن راهکاری غیرتهاجمی و موثر برای صاف کردن چین و چروک‌های پوستی خواسته‌ی خیل عظیمی از متقاضیان را برآورده می‌کند که هر روز برای به دست آوردن جوانی دوباره به کلینیک‌های زیبایی مراجعه می‌کنند. در این بین نکته مهم برای دریافت بهترین درمان تزریق بوتاکس یا دیگر ژل‌ها و پرکننده‌های ضدچروک مراجعه به متخصص مجرب است، بدیهی است که تمام متخصصین و تمام کلینیک‌ها با هم برابر نیستند. سطح تجربه، مهارت، آموزش و توانایی‌های هر متخصص با دیگری متفاوت است. قبل از انجام تزریق بوتاکس و یا هر عمل  زیبایی دیگر حتما با متخصصان ما در کلینیک زیبایی رازی درباره نحوه عمل،نتایج و خطرات آن صحبت کنید. گزینه‌های موجود را به دقت بررسی کنید و بهترین راهکار را برای جوانسازی و زیبایی خود انتخاب کنید. جهت کسب اطلاعات بیشتر، دریافت مشاوره یا رزرو نوبت می‌توانید با شماره‌های 02188334029 - 02188333259 تماس حاصل نمایید.

بوتاکس چیست؟


برای برخی این سوال پیش می آید که بوتاکس چیست و از چه ماده ای بدست می آید!؟ سم بوتولینوم پروتئینی طبیعی است که توسط باکتری کلوستریدیوم بوتولینیوم تولید می‌شود. در حال حاضر دو نوع متفاوت از سم بوتولینوم در دسترس است:

  • نوع A: بوتاکس (ویستابل)، بوتاکس دیسپورت (آزالور) و زئومین (بوکوتور)
  • نوع B: نوروبلاک

ساز و کار تاثیرگذاری بوتاکس


این که ما می‌توانیم حالت‌های مختلفی چون عصبانیت، ناراحتی یا شادی را در صورت به نمایش بگذاریم از توانایی انقباض یا شل شدن عضلات صورت نشأت می‌گیرد. برای این کار مغز پیام مورد نظر، از قبیل تمایل به اخم کردن یا خندیدن، را از طریق پایانه‌های عصبی به عضلات می‌فرستد. اما زمانی که با خرید بوتاکس وتزریق آن در عضله تزریق شود، مانع رسیدن پیام از عصب به عضله‌های صورت می‌شود و به این ترتیب پیام حرکتی مزبور به عضله نمی‌رسد. هرچند اثر بوتاکس دائمی نیست و مدت زمان ماندگاری بوتاکس از 3 تا 4 ماه می باشد.

پوست اطراف ناحیه تزریق پس از عمل صاف می‌شود و چروک‌های آن کمتر جلب توجه می‌کند، البته جایی برای نگرانی نیست، چون بقیه صورت تحت تاثیر قرار نمی‌گیرد و بخش‌هایی که درمان بر روی آنها انجام نشده به صورت طبیعی حرکت می‌کند و می‌توان مانند سابقه خندید، لبخند زد و اخم کرد. تفاوت اصلی این است که پوست ناحیه‌های درمان شده چروک بسیار کمتری دارد.

اکثر بیماران پس از مدتی متوجه می‌شوند که عمق و وضوح خطوط و چروک‌های اطراف ناحیه‌های درمان شده دائماً کمتر و کمتر می‌شود. این روند کاهش چین و چروک‌ها تاثیر تزریق بوتاکس اطراف چشم است، چون پوست جدید فرصت پیدا می‌کند تا بدون چین خوردن‌های مکرر رشد کند. بنابراین از آنجایی که سطح پوست در اثر فعالیت مداوم عضلانی چین نمی‌خورد، صاف‌تر می‌شود.

بوتاکس چروک‌ها را برای همیشه از بین نمی‌برد و معمولاً لازم است تا درمان هر سه تا چهار ماه یک بار تکرار شود تا نتایج اولیه حفظ شود و بهبود یابد. ایمنی تزریق بوتاکس و تکرار سه یا چهار باره آن در عرض یک سال اثبات شده است.

ناحیه‌های قابل درمان با بوتاکس


  • یک سوم بالایی صورت جایی است که بهترین نتیجه از تزریق بوتاکس را به دست می‌دهد که عموماً برای کاهش خط خنده یا چین و چروک دور چشم و خط اخم و چروک‌های روی پیشانی و بین ابروها انجام می‌شود.

  • بوتاکس برای تغییر موقعیت ابروها یا لیفت ابرو و پیشانی به اندازه چند میلی‌متر نیز کاربرد دارد. بوتاکس پیشانی در اصطلاح لیفتینگ شیمیایی پیشانی نیز نامیده می‌شود. تزریق بوتاکس خطوط خرگوشی بینی یعنی خطوطی را کاهش می‌دهد که هنگام لبخند زدن در امتداد بخش بالایی بینی ایجاد می‌شود. از همه مهم‌تر این که بوتاکس به افرادی کمک می‌کند که صورتشان صدمه جدی دیده یا دچار فلج بل (فلج عصب صورت) هستند. در چنین شرایطی که دو طرف صورت با هم قرینه نیست، با تقبل تزریق بوتاکس صورت می‌توان این عارضه را اصلاح کرد.

  • متخصصین مجرب با تزریق بوتاکس در خطوط ظریف عمودی اطراف لب و گوشه‌های دهان به جوانسازی صورت کمک می‌کنند.

  • فرورفتگی یا چاه چانه ایجاد شده در اثر عضله زیرین، افتادگی و شل شدن پوست صورت و گردن و ایجاد شدن خطوط افقی گردن‌بند مانند روی گردن را می‌توان با تزریق بوتاکس صاف و اصلاح کرد.
  • متخصصین زیبایی با تزریق بوتاکس در لب بالا لبخند لثه‌ای خفیف را اصلاح می‌کنند.

  • نوارهای پلاتیسما: نوارهای عضلانی کشیده شده‌ای که روی گردن به چشم می‌خورد و حالت نازیبایی به گردن می‌دهد با تزریق بوتاکس قابل درمان است.

  • به افرادی که بخش پایینی صورت‌شان گرد و چاق است، توصیه می‌شود با تزریق بوتاکس صورت در ناحیه‌ی چانه صورت را زاویه‌دار و V شکل کنند.

کاربرد درمانی

بوتاکس برای میگرن

بوتاکس دارویی تجویزی است که به منظور پیشگیری از سردرد به بیماران بزرگسال (18 سال به بالا) دچار میگرن مزمنی تزریق می‌شود که ماهانه 15 روز یا بیشتر از سردرد مداوم چهار ساعته یا طولانی‌تر در هر بار حمله رنج می‌برند.

بوتاکس برای تعریق؟ (هیپرهیدروز)

چنانچه داروهای موضعی علائم تعریق یا هیپرهیدروز شدید زیر بغل را درمان نکند، بوتاکس به بیماران 18 سال به بالا برای درمان تعریق شدید زیر بغل تزریق می‌شود.

مراحل انجام تزریق بوتاکس


آمادگی برای عمل

این عمل ساده، سریع و ایمن است و بیمار بلافاصله پس از عمل می‌تواند فعالیت‌های روزمره را ادامه دهد. بسیاری از بیماران ترجیح می‌دهند این عمل را در ساعت استراحت و ناهار انجام دهند و پس از تزریق به محل کار بازگردند.

تزریق

ابتدا ناحیه تزریق با داروی ضدعفونی تمیز می‌شود. این درمان نیازی به بی‌حسی یا آرام‌بخش ندارد. سپس متخصص مقدار بسیار اندکی از بوتاکس را با سوزن‌های بسیار ظریف و سرنگ یک بار مصرف در چند نقطه از ناحیه مورد نظر تزریق می‌کند. برای نخستین درمان توصیه می‌شود که درمان فقط بر روی یک نقطه، برای مثال خط اخم انجام شود تا بیمار احساس راحتی بیشتری داشته باشد و متخصص واکنش به اولین تزریق را بررسی کند.

تکرار تزریق

درمان با توجه به ناحیه درمان شده، مقدار داروی تزریق شده و واکنش به بوتاکس هر 3 تا 6 ماه یکبار باید تکرار شود. نتایج با تکرار تزریق حفظ و هر بار بهتر از قبل می‌شود.

پرسش‌های متداول


جهت ورد به بخش سوالات رایج در زمینه تزریق بوتاکس کلیک کنید.

دوران بهبود پس از تزریق بوتاکس چقدر طول می‌کشد؟

کل درمان معمولاً 10 تا 15 دقیقه طول می‌کشد و بلافاصله پس از تزریق می‌توانید رانندگی کنید و فعالیت‌های معمول روزانه را ادامه دهید.

معایب و عوارض احتمالی تزریق بوتاکس چیست؟

اکثر بیماران ناراحتی ناچیزی را تحمل می‌کنند و بسیاری درد ناشی از تزریق را مشابه نیش پشه می‌دانند. از آنجایی که درمان سریع و سوزن بسیار ظریف و باریک است و مقدار اندکی از دارو داخل پوست تزریق می‌شود، تعداد انگشت شماری از بیماران با درد شدید و عوارض بوتاکس مواجه می‌شوند.

با این حال تعدادی از بیماران ترجیح می‌دهند نیم ساعت قبل از تزریق پوست را با مالیدن کرم موضعی بی‌حس کنند. جهت کسب اطلاعات کامل در زمینه عوارض تزریق بوتاکس و اثرات بوتاکس کلیک کنید.

متوسط هزینه تزریق بوتاکس چقدر است؟

اکثر متخصصین و کلینیک‌ها هزینه بوتاکس صورت را با توجه به ناحیه مورد نظر صورت تعیین می‌کنند. متداول‌ترین ناحیه‌های تزریق عبارت است از: خط خنده، چروک‌های پیشانی و خطوط اخم بین چشم‌ها. همچنین هزینه تزریق بوتاکس بسته به میزان تزریق متفاوت است. هزینه ی بوتاکس در جلسه مشاوره تعیین خواهد شد.