درمان و رفع خط خنده با تزریق بوتاکس

اگر چه خط خنده نشان دهنده یک زندگی سرشار از شادی و نشاط است که لب‌ها را بارها به لبخند واداشته است، اما این خطوط به موازات بالا رفتن سن عمیق می‌شود و چهره را پیرتر از سن واقعی نشان می‌دهد. مواجهه با نشانه‌های پیری اجتناب‌ناپذیر است، با این حال می‌توان به کمک بعضی روش‌های پیشگیری از ایجاد خط خنده از بروز نشانه‌های پیری زودرس جلوگیری کرد و حتی این خطوط و چروک‌های آزاردهنده را صاف کرد و از بین برد.

بوتاکس یکی از موثرترین درمان‌ها برای رفع و از بین بردن خط خنده است. با تزریق صحیح بوتاکس در خطوطی که بین لب و بینی و همچنین لب و چانه ی فرد ایجاد شده اند، بوتاکس موقتا ماهیچه‌ها را فریز کرده و خطوط اطراف لب را از بین میبرد، بوتاکس درمانی بدون عوارض و بدون نیاز به سپری کردن دوره نقاهت است. بوتاکس علاوه بر درمان چین و چروک پوست، برای پیشگیری اولیه از بروز این خطوط و نیز کاربرد دارد. در کلينيک تخصصی پوست و موی رازی علاوه بر تزریق بوتاکس برای درمان خط خنده، در مواردی که چین و چروک ها بسیار عمیق باشند، از ترزیق ژل برای پر کردن خطوط لبخند نیز استفاده می‌شود.

اگر آماده رفع خطوط خنده و دیگر چین و چروک‌های صورت هستید، می‌توانید برای دریافت مشاوره یا رزرو نوبت از طریق شماره‌های 02188334029 -02188333259 تماس حاصل نمایید. متخصصین ما ابتدا عمق خطوط و وضعیت کلی پوست را در جلسه مشاوره ارزیابی می‌کنند، سپس درمان مناسب را برای دستیابی به بهترین نتایج پیشنهاد می‌دهند.

علل ایجاد خطوط دور لب و خط خنده


حرکت ماهیچه‌های لب‌ها و دور دهان هنگام صحبت کردن، لبخند زدن، سیگار کشیدن یا بوسیدن چروک‌هایی را روی پوست ایجاد می‌کند که در درازمدت دائمی می‌شود. بنابراین علت اصلی ایجاد شدن خط لبخند را می‌توان حرکت این ماهیچه‌ها دانست. البته خطوط و چروک‌ها گاهی حتی هنگام بی‌حرکت و ثابت بودن ماهیچه‌ها نیز شکل می‌گیرد، چرا که تولید کلاژن، الاستین و اسید هیالورونیک با افزایش سن کاهش می‌یابد. این کاهش چنان پوست را تحلیل می‌برد که پوست توانایی برگشت به محل اصلی، یا همان خاصیت ارتجاعی را از دست می‌دهد. به علاوه افزایش سن افتادگی گونه‌ها و به تبع آن ایجاد چین‌های کشیده شده از بینی تا دهان، خط اندوه و افتادگی گوشه‌های دهان را نیز به همراه دارد.

درمان‌های خط خنده


 • تزریق ژل: ژل (فیلر یا پرکننده) برای برجسته و پر کردن خطوط یا چین‌ها تزریق می‌شود. تزریق ژل درمانی موفقیت‌آمیز برای برطرف کردن چین‌ها و خطوط ثابت دور لب‌ها، گونه‌ها، خط بینی تا دهان، خط اندوه و بالا بردن گوشه‌های لب است. هزینه درمان خط خنده با تزریق ژل، بسته به میزان ژل تزریقی در افراد مختلف، متفاوت خواهد بود.
 • تزریق بوتاکس (تزریق سم بوتولینوم): بوتاکس حرکت ماهیچه‌های اطراف لب، یعنی عامل اصلی ایجاد خطوط دور لب یا خطوط سیگار، و ماهیچه پایین کشنده‌ی گوشه دهان را کاهش می‌دهد. به این ترتیب چین و چروک‌های دور لب کمتر می‌شود و گوشه‌های دهان بالا می‌رود. متخصصین ما معاینه دقیقی را در جلسه مشاوره انجام می‌دهند و بهترین روش درمان و از بین بردن خط خنده را با توجه به نتایج به دست آمده پیشنهاد می‌دهند.
 • هایفوتراپی: در روش هایفو کاهش خط خنده میزان کمی از گرمای متمرکز در زیر سطح پوست اعمال می‌شود. گرما موجب تحریک رشد کلاژن جدید می‌گردد. کلاژن باعث افزایش رشد پوست جدید و در نتیجه جوان‌تر، شاداب‌تر و احیا شدن چهره می‌شود.

بوتاکس چیست؟


بوتاکس (سم بوتولینوم) پروتئینی است که توسط باکتری کلستریدیوم بوتولینوم تولید می‌شود. این ماده با انسداد موقت تکانه‌های عصبی به ماهیچه‌های تزریق شده آن‌ها را بی‌حرکت می‌کند. به این ترتیب فعالیت ماهیچه ایجاد کننده خطوط و چین و چروک کاهش می‌یابد. اثر زیبایی بوتاکس نخستین بار در سال 1989 ثبت شد و به سال 2002 مورد تایید سازمان غذا و دارو FDA قرار گرفت. امروزه بوتاکس کاربردهای متعدد و طرفداران بی‌شمار در میان بانوان و آقایان دارد، چرا که تزریق بوتاکس در مقایسه با روش‌های درمانی قدیمی‌تر مانند جراحی پلاستیک عملی با تهاجم کمتر و نتیجه‌ای طبیعی‌تر است.

مراحل درمان با بوتاکس


قبل از تزریق بوتاکس

متخصص مناسب بودن درمان خط خنده را در جلسه مشاوره تعیین می‌کند. متخصص توانایی حرکت دادن ماهیچه‌های خاص را به منظور تعیین موقعیت، اندازه و استفاده از ماهیچه‌های ایجاد کننده چروک بررسی می‌کند. سپس اهداف درمان برای بیمار شرح داده می‌شود و متخصص و بیمار به تبادل نظر درباره طرح درمانی و نتایج مورد انتظار می‌پردازند.

تزریق بوتاکس

نیازی به بی‌حسی نیست، با این حال ممکن است متخصص ناحیه را با کمپرس سرد یا کرم بی‎حسی بی‌حس کند. ناراحتی معمولاً بسیار جزئی و ناچیز است. چند تزریق کوچک بوتاکس مستقیماً در ماهیچه‌هایی انجام می‌شود که عامل شکل‌گیری خطوط هستند. کل درمان حدود 15 دقیقه زمان می‌برد.

مراقبت پس از درمان

لمس کردن، مالیدن یا آرایش کردن ناحیه تزریق تا 4 ساعت ممنوع است. از ورزش شدید نیز باید تا 24 ساعت پس از درمان خودداری کرد. عمل حدود 15 دقیقه طول می‌کشد. متخصص دستورات لازم درباره مراقبت پس از تزریق را در روز عمل در اختیار بیمار قرار می‌دهد.

متقاضی مناسب برای تزریق بوتاکس


فقط متخصص می‌تواند مناسب بودن درمان را با توجه به شرایط و انتظار از درمان تعیین کند. متخصصین ما در جلسه مشاوره سابقه پزشکی را کاملاً بررسی می‌کنند و مطمئن می‌شوند که تزریق بوتاکس درمان مناسبی به شمار می‌رود.

بیمار موظف است ابتلا به عارضه‌هایی از قبیل موارد زیر را به متخصص اطلاع دهد:

 • بیماری درگیر کننده عضله‌ها و عصب‌هایی مانند میاستنی گراویس یا سندرم ایتون لامبرت
 • حساسیت به فراورده‌های سم بوتولینوم
 • داروهای مصرفی فعلی
 • سابقه جراحی صورت داشتن یا درصدد انجام جراحی بودن
 • بارداری یا برنامه برای باردار شدن داشتن
 • شیردهی

عوارض جانبی


عوارض جانبی ناشی از تزریق بوتاکس جزئی و موقتی است و مواردی چون قرمزی، ورم و کبودی را شامل می‌شود. با خودداری از مالیدن یا ماساژ دادن ناحیه‌های درمان شده به مدت 4 ساعت می‌توان به راحتی از پخش شدن بوتاکس در ماهیچه‌های مجاور جلوگیری کرد. اگر تبخال (زخم سرد) زدن در اطراف دهان سابقه داشته باشد، ممکن است با تزریق بوتاکس تبخال ایجاد شود. داروهای تجویزی مانند قرص‌های والترکس، فمویر یا آسیکلوویر یا کرم‌های موضعی مانند پماد زوویراکس باید در دسترس باشد.

جلوگیری از کبودی پس از تزریق


با رعایت توصیه‌های زیر می‌توان از ورم و کبودی پس از تزریق جلوگیری کرد:

 • مصرف نکردن آسپرین، اگزدرین، ایبوپروفن، الیو یا ادویل از یک هفته قبل از درمان تا دو روز پس از تزریق. مصرف تایلنول ایرادی ندارد.
 • عدم مصرف ویتامین E یا گل راعی (سنت جان ورت) به مدت 2 تا 3 روز قبل و بعد عمل، مصرف مولتی ویتامین ایرادی ندارد.
 • اجتناب از فعالیت‌هایی مانند پیاده‌روی تا 24 ساعت پس از تزریق
 • مصرف قرص آرنیکا از دو هفته قبل از درمان

ماندگاری نتایج


مانگاری نتایج بوتاکس معمولاً 4 تا 6 ماه است، حال آن که ماندگاری نتایج تزریق ژل 6 تا 12 ماه است. مدت اثر این فراورده‌ها متغیر و برای هر بیمار متفاوت است. در صورت تمایل می‌توان تزریق را برای حفظ نتایج به دست آمده تکرار کرد.  تزریق بوتاکس درمانی با اثر درازمدت، البته غیردائمی، است که با از بین بردن چین و چروک‌ها جوانی را به صورت بازمی‌گرداند و با برجسته کردن ناحیه‌های دلخواه چهره‌ای باب سلیقه روز ایجاد می‌کند.

به این پست امتیاز دهید.
هیچ رای ثبت نشده است