تزریق بوتاکس زیر چشم

19735_601

از بوتاکس امروزه برای درمان بیش از ۵۰نوع بیماری استفاده میشود. همچنین این ماده در زیباسازی بدن و بخصوص صورت کاربرد وسیعی دارد بنحویکه در حال حاضر شایعترین اقدام برای زیبایی‌ در جهان است.

از دههٔ ۵۰قرن بیستم استفادهٔ درمانی بوتاکس و از اواسط دههٔ ۸۰کاربرد زیبایی‌ شروع شد. بوتاکس در درمان بیماریهأیی که به علت زیادی فعالیت و گرفتگی ماهیچه ها  در چشم، صورت، گردن، حنجره، مری و اندامهای بکار میرود. تزریق ژل و بوتاکس در زیبایی‌ نیز برای از میان بردن چین و چروک هایی که به دلیل فعالیت بیش از حد ماهیچه‌ها بوجود آمده‌اند استفاده میشود.

نتایج درمان

ماهیچه‌ها برای فعالیت و شروع انقباض باید از اعصاب دستور بگیرند. فرمان عصبی بواسطه ماده ای شیمیایی بنام استیل کولین به ماهیچه می‌رسد. تزریق بوتاکس از ترشح این ماده جلوگیری مینماید. این عمل مشابه ان است که عصب یک ماهیچه موقتا قطع شود. در این حالت عضله دیگر منقبض نشده وضعیف میشود.

اثر تزریق بین ۲تا ۶ماه می‌باشد و پس آن ترشح استیل کولین مجددا آغاز شده و عضله شروع به حرکت و انقباض می‌کند.

مقدار ماده تزریقی در تزریقات زیبایی‌ حدوداً ۱۰۰واحد و در موارد درمانی حداکثر ۶۰۰واحد به کار میرود . ماده تزریقی به دو نام بوتاکس و دیسپورت می‌باشد. البته امروزه در بیشتر نقاط دنیا از جمله در ایران نوع بوتاکس آن مصرف میشود. نحوه نگهداری آن نیز مهم است. عمر ماده کوتاه بود و حتما باید در دمای -۵درجه سانتیگراد نگهداری شود، در غیر اینصورت اثر بوتاکس از بین میرود.

آیا می‌توان با تزریق بوتاکس به بالا بردن ابرو هم کمک کرد؟

بلی، چنانچه تزریق بروش خاصی‌ انجام شود، کناره های ابرو به سمت بالا میرود که البته این امر مطلوب بسیاری از افراد بخصوص خانم هاست.

بهترین منطقه ای که تزریق انجام میشود پیشانی، خط اخم و کنار چشم است که چنانچه تزریاین عمل درست انجام شود عوارضی نداشته و از نتیجهٔ بسیار خوبی برخوردار است. از این روش درمانی می‌توان برای از بین بردن خطوط زیر چشم، اطراف لب، رفع خط اخم و خط خنده و خط زیر و کنار گوشه های لب نیز استفاده کرد، منتها باید به میزان کم و توسط فرد بسیار مجرب انجام شودچون احتمال بروز عوارض در این نقاط بیشتر است.

عوارض

خوشبختانه تزریق بوتاکس عوارض عمومی همچون مسمومیت و یا آلرژی بسیار نادر است، تنها برخی‌ افراد از ضعف شکایت میکنند که ظرف ۳تا ۴روز برطرف میشود.

بیشتر عوارض موضعی است. تورّم، کبودی و خونمردگی گاهی دیده میشود که تا یک هفته خود به خود برطرف میگردد.

مهمترین مسئله مربوط به ۳چیز است، تزریق بیش از اندازه، تزریق نابجا و انتشار دارو به نقاط اطراف که مورد نظر و قابل پیش بینی‌ نیستند. در نتیجه ممکن است عضلات یا بیش از اندازه ضعیف شوند یا عضلات اطراف از کار بیفتند. و این موارد علت افتادگی ابرو و بینی، افتادگی پلک، در اطراف دهان افتادگی دو گوشهٔ دهان و اشکال در غذا خوردن، و اشکال در بلع و صدا میگردد.

گاهی اوقات نیز ممکن است عدم تقارن در دو طرف صورت به دلیل تزریق مواد نامساوی و یا تفاوت در جذب بوجود آید مثلا ابرو در یک طرف بالاتر از طرف مقابل باشد.

باید در نظر داشت که تمامی موارد ذکر شده موقتی بوده و پس از ۲تا ۳ماه خوب میشود.

موارد کاربرد

کسانی که در اطراف چشم‌هایشان چروك‌های پنجه كلاغی دارند. این چروک‌ها یا دیگر چروک‌های دینامیکی (چروک‌هایی که به دلیل حرکت ایجاد می‌شوند) در کسانی که زیاد اخم می‌کنند یا عادت دارند ابروهایشان را مدام بالا بیندازند، رایج‌ترند و بهتر به بوتاکس جواب می‌دهند. البته منظور تزریقی است که توسط پزشک متبحر باشد، نه مراکز زیبایی یا افرادی که در آرایشگاه، این کار را انجام می‌دهند. اگر دقت کنید می‌بینید هرگز کسانی که توسط پزشک متخصص اقدام درمانی یا زیبایی می‌كنند، شکایت یا عارضه‌ای ندارند. تعداد پزشکان باتجربه و متخصص هم در شهرهای مختلف ما کم نیست. چرا با این همه، بعضی‌ها چنین ریسکی می‌کنند؟ مگر می‌شود کسی بر سر سلامت خود ریسک کند یا آن را شوخی بگیرد؟! صرف نظر از اینکه چه خطری می‌تواند چشم شما یا سلامت دیگر اعضای بدنتان را به خطر بیندازد، اما به اینکه اگر زیبایی شما به مخاطره بیفتد چقدر از نظر روحی و روانی آسیب می‌بینید، فکر کرده‌اید؟! خیلی سخت است که کسی به دلیل چهره درهم‌رفته‌اش خود را خانه‌نشین کند؛ آن هم به دلیل کاری که خودش از روی ناآگاهی مرتکب شده است.

کاندیدای مناسب

تشخیصش اینکه آیا فرد براس انجام تزریق فرد مناسبی است ،به این راحتی‌ها نیست. افتادگی ابرو ممكن است با پوشیده‌شدن پلك فوقانی، ایجاد چروك‌های افقی پیشانی به علت بالا انداختن دراز مدت ابروها، خطوط افقی بالای بینی و حتی سردرد و خستگی ایجاد شود و خود را نشان دهد. اما چون افتادگی ابرو به سمت داخل پیشرفت می‌کند، خیلی از بیماران دچار این مشكل، خودشان نمی‌توانند عارضه را تشخیص دهند و همین امر مساله‌ساز می‌شود چون اتفاقا یکی از مواردی که به هیچ‌وجه مناسب تزریق بوتاکس نیست، حالتی است که فرد افتادگی ابرو دارد؛ یعنی فاصله چشم و ابروی او کم است. شاید شما نتوانید تشخیص بدهید که آیا ابروهایتان افتاده است یا نه ولی یک راه‌حل عملی وجود دارد. کسانی که افتادگی ابرو دارند، اگر پس از گرفتن دوش حوله‌ای دور سر خود بپیچند كه سبب بالا رفتن پلك‌ها و ابروهایشان ‌شود، می‌توانند به خوبی این افتادگی را مشاهده كنند. افتادگی قابل‌ ملاحظه ابرو می‌تواند سبب برجسته شدن خطوط پنجه‌كلاغی گوشه چشم شود.

عدم توجه به افتادگی ابرو می‌تواند نتایج ناخوشایندی به همراه داشته باشد زیرا اگر در این حالت، تزریق برای درمان خطوط افقی پیشانی انجام شود، ریلكس شدن عضله پیشانی از بالا رفتن ابروها جلوگیری می‌کند و سبب افتادگی غیرقابل جبران ابروها می‌شود. فاصله بین لبه پلك فوقانی و پلك تحتانی در حالی كه بیمار به نقطه‌ای زل زده است، تحت عنوان ناودان پلكی یا روزنه پلكی نامیده می‌شود. با توجه به اختلافات فردی و نژادی، این روزنه بین 8 تا 11 میلی‌متر است. ناودان یا روزنه پلكی در حالت طبیعی با لبخند تنگ می‌شود و عدم ایجاد چنین تغییری ممكن است توسط دیگران تحت عنوان یك حالت غیرطبیعی یا غیرصمیمی استنباط شود.

چروک‌های پنجه‌کلاغی که گفتید، در چه سنینی شایع‌تر است؟

چروك‌های پنجه‌كلاغی ممكن است حتی در دهه دوم عمر نیز دیده شوند؛ به طوری که با افزایش عمق یا گستردگی این خطوط، چهره خسته به نظر می‌رسد. عواملی كه به تشدید این خطوط كمك می‌كنند، آسیب نور خورشید، میزان چربی زیر پوست، سلامت عمومی، سیگار كشیدن و انقباض دراز مدت عضله دور چشمی است. این حالت تشدیدشده در ماهیگیران، كشاورزان و سایر كسانی كه به مدت طولانی در معرض نور خورشید هستند، دیده می‌شود و شاید آنها را متمایل به انجام این کار کند. نكته بسیار مهم قبل از درمان، تشخیص و مورد توجه قرار دادن مشكل اصلی بیمار در این ناحیه است. بعضی از بیماران از داشتن یك ظاهر خسته شكایت دارند. در واقع، این بیماران دچار كاهش قوام پوست و شلی پوست پلك، افتادگی ابرو، حلقه تیره زیر چشم، بیرون‌زدگی چربی حدقه چشم، افرایش اندازه عضله دور چشم یا چروك‌های عمیق كانتال خارجی هستند. جوانسازی در ناحیه دور چشم یك مقوله پیچیده است و نتایج رضایت‌بخش كمی در درمان این ناحیه حاصل می‌شود. بهترین كاندیدها برای تزریق بوتاکس زیر چشم، افرادی هستند كه چروك‌های گوشه خارجی چشمشان از خفیف تا متوسط است و آنهایی كه هنگام لبخند زدن، گوشه چشم‌هایشان چروكیده و جمع می‌شود.

پس برای درمان با بوتاكس این چروک‌ها هیچ ممنوعیتی وجود ندارد؟

موارد ممنوعیت خیلی كمی برای درمان این ناحیه وجود دارد که در مشورت با پزشک متخصص به شما گفته خواهد شد؛ از جمله:

• بیماران دچار خشكی چشم؛ مانند مبتلایان به نشانگان خشكی چشم حقیقی و نشانگان شوگرن و آرتریت روماتویید شدید.

• بیماران دچار میاستنی گراو چشمی یا سایر بیماری‌هایی كه می‌توانند عملكرد عضلات خارج چشمی را مختل كنند.

• بیمارانی که چشمانشان به دلیل فلج عصبی، خوب بسته نمی‌شود، مبتلایان بیماری چشمی در اثر تیرویید و كسانی كه جراحی بلفاروپلاستی انجام داده‌اند.

موارد منع مصرف

الف- کسانیکه سابقه حساسیت به تزریق بوتاکس را دارند.

ب- کسانیکه بیماریهای عفونی و التهابی فعال در صورت و اطراف آن دارند.

ج- در دوران حاملگی‌ و شیردهی

د- افراد مبتلا به برخی‌ بیماریها ی عصبی و روانی‌

ه- در افرادی که برخی‌ داروها مخصوصا داروهای قلبی مصرف می کنند .

و- کسانی‌ که پوست خیلی‌ ضخیم یا چین و چروک عمیق دارند نتیجه‌ تزریق چندان مطلوبی ندارد.

استفاده از روش درمانی مذکور در کسانی‌ که فشار خون بالا، دیابت، بیماریهای مزمن دیگر دارند (بجز مواردی که در بالا ذکر شد) مجاز است و تاثیری بر این بیماریها ندارد مصرفش بلامانع است ولی‌ حتما باید پزشک را در جریان گذشت.

آیا سنّ و جنس تاثیری در اثرگذاری تزریق دارد؟

خیر. مصرف بوتاکس در سنین بالاتر از ۲۰سال (به منظور زیبایی‌) مجاز است و زن و مرد نیز میتوانند ازآن استفاده کنند. تاثیر تزریق نیز در افراد مختلف مشابه است. تنها گروه کوچکی از افراد نسبت به این دارو مقاومند و تاثیری بر آنان ندارد که البته ربطی‌ به سنّ و جنس ندارد.

مراقبت هاى بعد از درمان

١- بعد از درمان بهتر است بیمار به مدت چهار ساعت ایستاده و یا نشسته باشد و از دراز کشیدن خوددارى کند چون در حالت خوابیده امکان پخش داروى تزریق شده از محل اصلى تزریق به اطراف وجود دارد.

٢- بهتر است بلافاصله بعد از تزریق بیمار عضلات صورت را منقبض و منبسط کند (حالتى شبیه به شکلک درآوردن ) این کار باعث مى شود داروى تزریق شده بصورت یکنواخت در عضلات پخش شود.

٣-از ماساژ مناطق تزریق شده خوددارى شود.

۴-اثرات بوتاکس از ۴٨ ساعت بعد از تزریق شروع شده ولى حداکثر اثر آن دو هفته بعد از تزریق ظاهر مى شود.