آشنایی با شقاق و درمان آن با تزریق بوتاکس

امروزه در کشورهای اروپایی از ترکیبات تزریقی متعددی جهت رفع چروک یا افزایش حجم اعضای بدن استفاده می شود که متاسفانه در جامعه ما اطلاعات محدودی در این باره وجود دارد. به اختصار باید گفت که این نوع ترکیبات به دو دسته کلی تقسیم می شوند:
ترکیبات فلج کننده؛ که با فلج کردن عضلات پیشانی یا دور چشم، اسپاسم آن ناحیه را رفع می کنند و مانع از انقباض عضلات می شوند، بنابراین باعث رفع چروک و گاه بالا بردن ابروها می شوند و طول اثرشان بین 3 تا 6 ماه می باشد.
سم بوتولیوم (بوتاکس، اونا بوتونیلیوم توکسین نوع A) ماده ای است که بیش از یک قرن است شناخته شده و بیش از ۵۰ سال است که از آن برای اهداف پزشکی استفاده می شود. استفاده های اولیه از آن برای تنبلی چشم (انحراف چشم یا استرابیسم)، بلفارواسپاسم (ناتوانی در حرکت دادن پلک به شیوه هایی خاص) و کجی گردن (دیستونی گردن) بود. تزريق بوتاكس معمولاً در مطب يا درمانگاه بهصورت سرپايي انجام ميشود و نياز به بستري ندارد. از آنجا كه تزريق با سوزنهاي بسيار ظريف انجام ميشود، دردناك نيست و نيازي به بيحسي ندارد. پس از ضدعفوني پوست صورت، پزشك با استفاده از سرنگ انسولين مقادير كمي از بوتاكس را به بالاي ابروها، پيشاني و اطراف چشم تزريق ميكند. ممكن است در محل تزريق ژل سوزش و قرمزي خفيف ايجاد شود كه ظرف چند ساعت برطرف ميشود. معمولاً ، دو یا سه روز پس از تزريق چين و چروكها به تدريج محو ميشوند و اين اثر بين 3 تا 6 ماه به طول ميانجامد. پس از اين مدت اثر بوتاكس كم کم از بین ميرود و چروكها دومرتبه ظاهر ميشوند. لذا برای اینکه بتوان نتیجه خوبی برای کاهش چروک های اخم و پیشانی و اطراف چشم حاصل شود لازم است تزریق بوتاکس خداقل سالی دو بار انجام شود. اما از تزریق بوتاکس در درمان شقاق نیز میتوان استفاده کرد.
از شایع ترین عللی که بیماران ، به نام بواسیر مراجعه می نمایند همان:
شقاق یا فیشر

شقاق یا فیشر (سوزش مقعد و درد مقعد و ..):

شقاق نام عربی و فیشر نام انگلیسی آن و ترک یا چاک خوردگی نام فارسی آن و بعضی به آن جوش مقعدی نیز میگویند ودر واقع همان زخم مقعدمی باشد .

laserhemoroid1449434473825
از علل مهم آن عبارتند از : خروج سخت مدفوع خشک ، عدم مصرف فیبر و آب کافی ، مصرف بعضی از داروها ، یبوست ، زور زدن در هنگام دفع مدفوع ، وجود استرس ،و ...
علائم فیشر : درد مقعد و یا سوزش مقعد و گاهی بندرت مختصری خونریزی مقعدی در حین و گاهی بعد از اجابت مزاج ، که این درد مقعد و یا سوزش مقعدیممکنست تا بعد از اجابت مزاج نیز مدتی طول بکشد.
فیشر به دو صورت حاد و مزمن وجود دارد ، فیشر حاد ، زمانی است که از زمان بوجود آمدن آن 8 هفته طول بکشد.در صورتیکه بهبودی زخم مقعد از 8 هفته طولانی تر شود ،آنگاه زخم مقعد وارد مرحله مزمن خواهد شد ، از علل مهم مزمن شدن فیشر ،اسپاسم (انقباض شدید ) ، در دریچه داخلی مقعد و بدنبال آن کاهش شدید خونرسانی به محل فیشر(زخم) میباشد .
در فیشر مزمن ، دو لبه زخم بهم میرسند ولی بعلت عدم خونرسانی مناسب ، ایندو لبه بهم جوش نخواهند خورد وگاهی یک زائده گوشتی بنام زائده نگهبان در ابتدای آن بصورت واکنشی بوجود خواهد آمد
درمان با انواع کرم ها (که صرفاً اثر تسکینی دارند) در فیشر های مزمن بی تاثیر و صرفاً باعث مختصری تسکین خواهند شد که این مسئله خود باعث دیر مراجعه کردن بیمار و مزمن تر و پر عارضه تر شدن وضعیت بیمار خواهد شد.

بهترین درمان راحت و غیر جراحی فیشر( شقاق ) :

درمان با بوتاکس که بطور کاملاً سرپائی انجام می گیرد، باعث رفع اسپاسم (اسپاسم اسفنکتر داخلی یا بعبارت دیگر ، تنگ شدن و انقباض شدید عضله و کانال مقعدی ، اصلی ترین عامل بهبود نیافتن فیشر یا همان شقاق میباشد زیرا این انقباض مقعدی باعث قطع خونرسانی به محل زخم شقاق میشود) و بهبود خونرسانی و ترمیم سریعتر زخم فیشر بطور اساسی خواهد شد و تاثیرو موفقیت درمانی این روش با اقدامات تکمیلی به 100% میرسد .
این ماده مستقیما درون عضله ی اسفنکتر برای رها سازی اسفنکتر و التیام تزریق میشود و برای تقریبا ۵۰ تا ۸۰ درصد بیماران کاملا نتیجه میدهد. تزریق بصورت سرپایی و جراحی درهمان روز انجام میشود. احتمال بازگشت بیماری ۴۰ درصد است و بیمار میتواند تزریق مجدد دریافت کند. اگر تزریق Botulinum toxin بی فایده باشد معمولا بیمار تحت جراحی سنتی اسفنکتروتومی قرار میگیرد.این شیوه به حالت سرپایی که با تزریق کردن بوتاکس به اسفنکتر که همان عضله های حلقوی مقعد است منجر به شل تر شدن این عضله ها می شود و عضله های مقعد را از وضعیت اسپاسم بیرون می آورد به این خاطر اسپاسم اسفنکترهای مقعد منجر به انقباض شدید عضلات کانال مقعد می شود که مهمترین دلیل درمان نشدن شقاق یا فیشر است به این خاطر که منجر به قطع خون رسانی به زخم شقاق یا فیشر می گردد ولی پس از تزریق این عضله ها از وضعیت اسپاسم بیرون می آید و فرد مبتلا قادر است دفع راحتی داشته باشد و رفته رفته زخم شقاق درمان می شود. این بهترین روش درمان سرپایی و غیر جراحی است که هیچگونه عوارض جراحی را ندارد.
ضمناً این روش درمان با بوتاکس برای شقاق در تمامی کتب مرجع پزشکی از جمله کتاب شوارتز و همچنین کتاب کورمن corman که مرجع اصلی پزشکان متخصص و فوق تخصص میباشد دقیقاً و به تفضیل توضیح داده شده است.
راحت ترین ، بی عارضه ترین و سریعترین درمان با بوتاکس که یک روش انــقــلابــی ، ومعـجـزه درمان فیشر(شقاق) بوده میباشد و فقط در یک مرحله انجام میگردد ، .این روش بطور سرپایی انجام شده وهیچ گونه بستری واستراحتی نیاز نداشته و فرد میتواند بلافاصله به محل کار خود بر گردد.در این روش هیچگونه عوارضی همچون بی اختیاری باد ومایع مدفوعی که در روش جراحی ممکنست بروز نماید ،هرگز دیده نخواهد شد لذا امروزه در سراسر جهان بخصوص در آمریکا و اروپا این روش ، بعنوان خــط اول درمان فـیـشـر(شـقـاق) میـبـــاشــد . زیرا یک روش ،کاملاً سرپایی ، سریع ، ارزانتر و بدون هیچ گونه عارضه ای میباشد .

به این پست امتیاز دهید.
هیچ رای ثبت نشده است