آشنایی با شقاق و درمان آن با تزریق بوتاکس

امروزه در کشورهای اروپایی از ترکیبات تزریقی متعددی جهت رفع چروک یا افزایش حجم اعضای بدن استفاده می شود که متاسفانه در جامعه ما اطلاعات محدودی در این باره وجود دارد. به اختصار باید گفت که این نوع ترکیبات به دو دسته کلی تقسیم می شوند:
ترکیبات فلج کننده؛ که با فلج کردن عضلات پیشانی یا دور چشم، اسپاسم آن ناحیه را رفع می کنند و مانع از انقباض عضلات می شوند، بنابراین باعث رفع چروک و گاه بالا بردن ابروها می شوند و طول اثرشان بین 3 تا 6 ماه می باشد.
سم بوتولیوم (بوتاکس، اونا بوتونیلیوم توکسین نوع A) ماده ای است که بیش از یک قرن است شناخته شده و بیش از ۵۰ سال است که از آن برای اهداف پزشکی استفاده می شود. استفاده های اولیه از آن برای تنبلی چشم (انحراف چشم یا استرابیسم)، بلفارواسپاسم (ناتوانی در حرکت دادن پلک به شیوه هایی خاص) و کجی گردن (دیستونی گردن) بود. تزريق بوتاكس معمولاً در مطب يا درمانگاه بهصورت سرپايي انجام ميشود و نياز به بستري ندارد. از آنجا كه تزريق با سوزنهاي بسيار ظريف انجام ميشود، دردناك نيست و نيازي به بيحسي ندارد. پس از ضدعفوني پوست صورت، پزشك با استفاده از سرنگ انسولين مقادير كمي از بوتاكس را به بالاي ابروها، پيشاني و اطراف چشم تزريق ميكند. ممكن است در محل تزريق ژل سوزش و قرمزي خفيف ايجاد شود كه ظرف چند ساعت برطرف ميشود. معمولاً ، دو یا سه روز پس از تزريق چين و چروكها به تدريج محو ميشوند و اين اثر بين 3 تا 6 ماه به طول ميانجامد. پس از اين مدت اثر بوتاكس كم کم از بین ميرود و چروكها دومرتبه ظاهر ميشوند. لذا برای اینکه بتوان نتیجه خوبی برای کاهش چروک های اخم و پیشانی و اطراف چشم حاصل شود لازم است تزریق بوتاکس خداقل سالی دو بار انجام شود. اما از تزریق بوتاکس در درمان شقاق نیز میتوان استفاده کرد.
از شایع ترین عللی که بیماران ، به نام بواسیر مراجعه می نمایند همان:
شقاق یا فیشر

شقاق یا فیشر (سوزش مقعد و درد مقعد و ..):

شقاق نام عربی و فیشر نام انگلیسی آن و ترک یا چاک خوردگی نام فارسی آن و بعضی به آن جوش مقعدی نیز میگویند ودر واقع همان زخم مقعدمی باشد .

laserhemoroid1449434473825
از علل مهم آن عبارتند از : خروج سخت مدفوع خشک ، عدم مصرف فیبر و آب کافی ، مصرف بعضی از داروها ، یبوست ، زور زدن در هنگام دفع مدفوع ، وجود استرس ،و …
علائم فیشر : درد مقعد و یا سوزش مقعد و گاهی بندرت مختصری خونریزی مقعدی در حین و گاهی بعد از اجابت مزاج ، که این درد مقعد و یا سوزش مقعدیممکنست تا بعد از اجابت مزاج نیز مدتی طول بکشد.
فیشر به دو صورت حاد و مزمن وجود دارد ، فیشر حاد ، زمانی است که از زمان بوجود آمدن آن 8 هفته طول بکشد.در صورتیکه بهبودی زخم مقعد از 8 هفته طولانی تر شود ،آنگاه زخم مقعد وارد مرحله مزمن خواهد شد ، از علل مهم مزمن شدن فیشر ،اسپاسم (انقباض شدید ) ، در دریچه داخلی مقعد و بدنبال آن کاهش شدید خونرسانی به محل فیشر(زخم) میباشد .
در فیشر مزمن ، دو لبه زخم بهم میرسند ولی بعلت عدم خونرسانی مناسب ، ایندو لبه بهم جوش نخواهند خورد وگاهی یک زائده گوشتی بنام زائده نگهبان در ابتدای آن بصورت واکنشی بوجود خواهد آمد
درمان با انواع کرم ها (که صرفاً اثر تسکینی دارند) در فیشر های مزمن بی تاثیر و صرفاً باعث مختصری تسکین خواهند شد که این مسئله خود باعث دیر مراجعه کردن بیمار و مزمن تر و پر عارضه تر شدن وضعیت بیمار خواهد شد.

مشکلات شقاق


مشکلات شقاق مقعدی عبارتند از :

 • عدم بهبود: شقاق مقعدی که تا 6 هفته بهبود نمی یابد، مزمن در نظر گرفته شده و به درمان‌های بیشتری نیاز دارد.
 • وقوع مجدد: اگر یک مرتبه شقاق مقعدی را تجربه نمودید، مستعد وقوع مجدد آن هستید.
 • پارگی که به عضلات اطراف نیز منتقل می‌شود: شقاق مقعدی ممکن است به حلقه ماهیچه ای که مقعد را بسته نگه می‌دارد (داخلی و ماهیچه باسطه) نیز توسعه یافته و بهبود شقاق را سخت تر نماید. شقاق بهبود نیافته می‌تواند منجر به شروع چرخه ای از درد شود که نیازمند دارو یا جراحی، به منظور کاهش درد و ترمیم و رفع شقاق است.

راه پیشگیری از شقاق


شما با انجام اقداماتی در راستای جلوگیری از یبوست، می‌توانید از شقاق مقعدی پیشگیری نمایید. خوردن غذاهای دارای فیبر فراوان، نوشیدنی بسیار و تمرین مداوم می‌تواند شما را از وارد آمدن فشار در طول حرکات روده جلوگیری می‌نماید.

سوالات متداول راجع به درمان شقاق با استفاده از بوتاکس


مراقبت‌های قبل از تزریق بوتاکس برای درمان شقاق چیست؟

دستورالعملهای پیش از روند درمانی :

 • هماهنگ کنید تا کسی شما را پس از عمل به خانه برساند.
 • با کسی هماهنگ کنید تا به مدت یک یا دو روز پس از ترخیص از بیمارستان به شما در بیرون رفتن کمک کند.
 • از شش ساعت پیش از عمل از خوردن و نوشیدن خودداری نمایید.

عوارض تزریق بوتاکس یرای درمان فیشر چیست؟

 • ممکن است با مقدار اندکی خونریزی مقعدی تا 24 ساعت پس از تزریق مواجه شوید.
 • ممکن است تا 48 ساعت پس از تزریق با مواردی مانند علادم خفیف مشابه آنفلوانزا (درد بدن، سردرد) روبرو شوید.
 • نزدیک به 5 درصد بیماران با افزایش گاز تولیدی روبرو می‌شوند. این علائم در طول زمان حل می‌شوند.

مراقبت‌های بعد از تزریق بوتاکس برای درمان شقاق چیست؟

 • برنامه پایش علائم بدن و روده خود را ادامه دهید.
 • تیم پزشکی و پرستاری شما، داروهای مسکن و رژیم غذایی‌تان را مطابق با پاسخ بدنتان تنظیم خواهند نمود.

 

مشاوره رایگان شبانه روزی