انواع تکنیک های جراحی پروتز چانه

هماهنگي اجزاي صورت و تعادل بين اين اجزا باعث زيبابودن و جذابتر شدن صورت ميشود. وقتي از نيمرخ به چهره يک فرد طبيعي نگاه ميکنيم چانه مختصري عقبتر از لب پاييني قرار ميگيرد. در بعضي افراد چانه عقبتر از اين حد است. اگر ميزان عقب بودن زياد باشد صورت فرد حالت نامتناسبي پيدا ميکند که علتش اين است که در اين افراد نيمه مياني صورت و بيني خيلي جلوتر از ساير اجزاي صورت است. به هرحال اگر نگرانيهايي درباره کوچک و ضعيف بودن يا عقب بودن چانه خود داريد، پروتز چانه روشي براي رفع اين مشکلات است. پروتز به كمك جراحي در جلوي چانه قرار ميگيرد تا ابعاد آن را تقويت کند. در ادامه دکتر مجيد نداف کرماني فوق تخصص جراحي پلاستيک و عضو انجمن جراحان پلاستيک و زيبايي ايران در اين مورد توضيحات كاملتري را ارائه ميدهد.

برای اینکه از نتیجه عمل جراحی چانه تان راضی باشید، پیش از کار گذاشتن پروتز در چانه تان خواسته هایتان را به طور دقیق با جراح تان در میان بگذارید تا از عمل جراحی توقعات بیش از اندازه نداشته باشید. جراحی فک گاهی اوقات برای برجسته تر کردن چانه نیاز به کار گذاشتن ایمپلنت (پروتز) در چانه نیست. اگر فک پایین شما خیلی عقب رفته است و نیمه تحتانی صورت شما تورفته به چشم می آید، راه دیگری نیز برای برجسته تر نشان دادن چانه شما وجود دارد و آن، جراحی فک است. در این جراحی، جراح فک و صورت، فک پایین شما را جراحی خواهد کرد و آن را در موقعیت قدامی تری قرار خواهد داد. در این صورت، چانه شما برجسته تر به نظر خواهد آمد؛ به ویژه اگر چانه تان برجستگی استخوانی طبیعی را داشته باشد، شما با این جراحی، به شکل و فرم دلخواه تان دست خواهید یافت.

جنس و اندازه پروتز چیست؟

انواع پروتز چانه سه سایز small /medium / large دارد . جنس آنها نیز بسته به كارخارنه سازنده متفاوت است واز جنسی تهیه می شوند که هیچگونه واكنش وحساسیتی از سوی بدن نسبت به آن وجود نداشته باشد . ضمنا شكل آنها نیز متفاوت است كه پزشك بسته به وضعیت چانه هر فرد برای وی نوع خاصی را (آناتومیک استاندارد ….) انتخاب می كند.

اقدامات قبل از جراحی

میزان موفقیت در این جراحی تا حد زیادی به ارزیابی دقیق جراح از کل صورت و بخصوص وضعیت چانه، فک پایین، دندان‌ها و گردن و طرح نقشه ای ماهرانه برای برطرف کردن این کاستی‌ها و اشکالات بستگی دارد. چه بسا عدم شناخت دقیق ناهنجاری و درمان نامناسب باعث بدتر شدن آن گردد. بدین منظور باید حداقل دو عکس رادیوگرافی و  فتوگرافی های صورت از زوایای مختلف گرفته شود تا جراح بتواند با تجزیه و تحلیل آنها روش مناسب جراحی را برگزیند. همچنین بیمار باید از نظر سلامت عمومی و بهداشت دهان و دندان مورد بررسی‌ قرار گیرد.

روش

Chaneh_2

دو روش برای گذاشتن انواع پروتزهای چانه وجود دارد:

  1. استفاده از برش جراحی در داخل دهان در لب پایینی که در تماس با لثه است.
  2. استفاده از برش خارجی روی پوست در ناحیه چین زیرچانه.

جراحی می‌تواند با بی حسی موضعی و یا تحت بی‌هوشی عمومی انجام پذیرد. با انجام یک برش کوچک از طریق دهان بین لثه و لب پایین، بافت روی استخوان بلند شده و پروتز در محل مناسب کار گذاشته می‌شود. پروتز چانه می‌تواند از جنس های مختلف باشد که شایع‌ترین آنها سیلیکون است. دانشمندان معتقدند که سیلیکون ایجاد واکنش بافتی نمی‌کند، پس احتمال التهاب و پس زدن آن خیلی‌ کم است و چنانچه نیاز به بیرون آوردن باشد می‌توان به آسانی‌ آنرا خارج نمود. گاهی نیز از بافت‌های انسانی‌ مثل استخوان و یا غضروف استفاده می‌شود که البته احتمال جذب مقداری از آن وجود دارد.

در حالتی که فک پایین کوچک و عقب باشد باز از یک برش داخل دهان، منتها کمی‌ بزرگتر استفاده می‌شود. آنگاه مقداری از قسمت پایین استخوان فک را برش داده، به اندازه دلخواه جلو آورده و مجددا به استخوان اصلی‌ فیکس می‌کنیم.

در هر دو صورت، برش داخل دهان با بخیه‌های قابل جذب دوخته شده و فک پایین توسط چسب و یا بریس بی‌حرکت می‌شود.

اقدامات بعد از جراحی

  • درد جزیی، کبودی و تورم پس از عمل طبیعی است. استفاده از مسکن، کیسه یخ و مقداری صبر و تحمل برای عبور از این مرحله لازم است.
  • در هفته اول غذاها باید نرم باشد تا نیاز به جویدن به حداقل برسد.
  • چسب یا بریس پس از یک هفته برداشته میشود و بیمار پس از ۳ تا ۷ روز (بسته به نوع جراحی) می‌تواند فعالیت‌های عادی خود را از سر گیرد.
  • در صورت افزایش درد یا تورم پزشک خود را مطلع نمایید.

قراردادن پروتز چانه تاثیر قابل توجهی بر ظاهر دارد. این مساله را درنظر بگیرید که از پروتز چانه چه می خواهید. در مورد میزان جلو آمدگی لازم چانه و نیز میزان پهنا یا بلندی که برای چانه می خواهید، فکر کنید. البته دکتر نداف آنالیز چهره را انجام می دهد و توصیه هایی براساس ایراد های زیبایی و نیازهای شخصی شما می کند. مردان و زنان را نباید به یک شیوه درمان کرد. مردان معمولا با چانه های بزرگ بهتر به نظر می رسند در حالی که انجام این کار برای زنان باعث می شود ظاهر مردانه پیدا کنند. اقدامات دیگری را نیز می توان با پروتز چانه درنظر گرفت از جمله لیپوساکشن گردن، مینی لیفت گردن، لیفت گردن و صورت. این روش ها باعث مشخص تر شدن حدود گردن می شوند(با بر داشتن چربی اضافه و واضح تر شدن زاویه بین گردن و چانه) وتاثیرات  و نتیجه کلی پروتز چانه را افزایش می دهند. تزریق چربی و تزریق ژل در چانه نیز روش دیگری برای برجسته کردن چانه است که نسبت به جراحی پروتز چانه به نسبت کم تهاجمی تر است.مشاوره رایگان شبانه روزی