برجسته کردن گونه

یکی از فوائد جراحی های زیبایی ایجاد حس اعتماد به نفس و جوانی است، و یکی از مهمترین اجزاء بدن در این رابطه چانه است. مشخص بودن چانه در مردان باعث ایجاد حس قدرت و مردانگی ودر زنان مرز صورت را مشخص می نماید.
در نمای نیمرخ چانه وقسمت قدامي لب تقريبا در يك امتداد قرارمي گيرند . در بعضي از افراد چانه عقب تر از اين حد است ودر مواردي كه ميزان عقب بودن زياد باشد به صورت حالت چهره اي شبيه چهره پرندگان ميدهد كه دماغ ونيمه مياني صورت خيلي جلوتر از ساير اجزاي صورت است .لذا در اين گونه افراد نه تنها چانه عقب تر از معمول ديده مي شود بلكه بيني آنها نيز از آنچه كه هست بزرگتر ديده ميشود . در مبتلايان به اين عارضه بايد به وضعيت قرارگيري دندانها روي هم توجه كرد. اگر قرار گیری دندانها روی هم مناسب نباشد، بهتر است بيمار توسط همكاران فوق تخصص جراحی پلاستیک يا متخصصين جراح فك وصورت ويزيت شود اما اگر قرارگيري دندانهاي فك بالاوپايين طبيعي بوده و فقط چانه عقب باشد، باجراحي قابل اصلاح است

عوامل مؤثر در ایجاد ریزش گونه و بخش میانی صورت عبارتند از :

1-عوامل ژنتیکی و فامیلی
2-رژیم غذایی غلط
3-بی خوابی ، اضطراب ، افسردگی سیگار و مصرف الکل
4-کار در محیط آزاد و در معرض آفتاب و باد

پروتزهای گونه Malar implant

پروتز های گونه کلا به 3 نوع تقسیم میشوند نوع اول پروتزهای پروتز های گونه را می پوشانند . نوع دوم پروتز های زیر گونه یا submalar میباشند که حفره زیر گونه را میپوشانند و نوع سوم پروتز های مرکب یا combined هستند که ترکیبی از 2 پروتز بالا میباشند.
طریقه کار گذاشتن پروتز ها از داخل دهان میباشد با برش کوچکی از داخل دهان و در بالای دندان های آسیاب یک حفره ایجاد میشود و پروتز آنجا قرار می گیرد . معمولا احتیاج به ثابت کردن پروتز ها به استخوان زیرین نمی باشد . عمل جراحی بسیار ساده است ولی مثل هر جراحی میتواند عوارض را به دنبال داشته باشد .
شایع ترین عارضه جابجایی پروتز میباشد در این حالت لازم است مجددا پروتز جاگذاری شود و عارضه بعدی عفونت وتجمع خون در ناحیه کار گذاری پروتز میباشد که لازم است در این حالت پروتز تعویض شود.

شرایط لازم برای بیمارانی که کاندید عمل گونه گذاری می باشند عبارتند از :
1-سلامت کامل جسمی و روحی ، توافق و حمایت کامل والدین یا بستگان نزدیک بیمار
2–عدم ابتلا به بیماری های دیابت ، بیماری های قلبی ، عروقی ، اختلال انعقاد خون و عدم مصرف داروهایی نظیر آسپرین و بروفن … در طی یک هفته قبل از عمل جراحی
3-برخورداری از بهداشت مناسب دهان و دندان و عدم وجود کانون عفونی فعال در دهان و دندانها
4-عدم اعتیاد به سیگار و یا در صورت تصمیم به عمل قطع سیگار از یک هفته تا ده روز قبل از جراحی عمل گونه گذاری در شرایط استریل در اتاق عمل و به طور معمول با انجام بی حسی و یک خواب سبک و بدون هیچ گونه درد و ناراحتی قابل انجام است و نیاز به بیهوشی عمومی ندارد. این عمل به طور روتین از طریق مخاط زیر لب بالا و بدون هیچ گونه برش بر روی پوست انجام می گیرد و لذا هیچ گونه آثار و اشکال ظاهری در صورت نخواهد داشت.
مهمترین فاکتور در عمل جراحی گونه عبارت است از توجیه بیمار و والدین از نحوه عمل جراحی و مطالعه و اطلاعات کافی در مورد پروتز مورد استفاده است و از طرفی دیگر بیمار می باید به میزان تغییرات به وجود آمده و انتظارات خود منطقی و واقع بین باشد و از نظر روش جراحی مهمترین فاکتور در عمل جراحی گونه ، انجام یک طراحی و اندازه گیری دقیق از صورت بیمار می باشد ، در طراحی قبل از عمل جراحی بر روی صورت بیمار ، از طرفی ضمن مشخص کردن نواحی آناتومیکی گونه و تعیین نقاط ضعف و ریزش یافته و از طرفی دیگر تعیین محلی که نیاز به بیشترین تقویت و برجستگی را دارد ، با اندازه گیری دقیق سایز و مدل پروتز گونه مورد نیاز تعیین می شود و محل دقیق گونه را دو طرف صورت به صورت کاملاً قرینه مشخص می کنیم زیرا قرینه بودن در طرف گونه مهمترین فاکتور در رضایتمندی بیمار می باشد که باید مکررا در حین عمل چک شود سپس پروتز را در محل قرار داده و آن را به مدت چند روز فیکس می کنیم . تا کاملاً در روی استخوان گونه ثابت شود و امکان جابجایی و یا غیر قرینگی به وجود نیاید.

images

خطرات پروتزهای گونه
پروتزگونه یک روش جراحی زیبایی، ایمن، کم خطر، قابل پیشنی را ارائه می کنند، همچنین هزینه پروتز گونه نسبتا زیاد نمی باشد. تا به حال، میلیون ها پروتز صورت از مواد غیرسمی مثل سیلیکون و پلی تترا فلورو اتیلن ( PTFE) ساخته و اعمال شده اند، بدون اینکه هیچ گزارشی درمورد واکنش آلرژیک به آن ارائه شده باشد. این پروتزها که مخصوصا برای استفاده در ناحیه گونه میان صورت و چانه ساخته شده اند در شکل ها و اندازه های متنوعی ارائه می شوند. این پروتزها توسط جراح به صورت سفارشی ساخته می شوند تا تناسب طبیعی بیشتری داشته باشند.مشاوره رایگان شبانه روزی