بوتاکس اطراف لب: زیبایی لب ها و مراجعه کنندگان آن

پوست اطراف لب‌ها به‌خصوص در خانم‌ها عروق خونی کمتری نسبت به پوست مردان دارد و با نامناسب بودن گردش خون زیر پوست این ناحیه، احتمال ایجاد چروک‌ در اطراف لب افزایش می‌یابد. همچنین انقباض عضلات اطراف لب‌ها در لایه‌های پوست می‌تواند منجر به کشش پوست به سمت داخل شود و به این ترتیب زمینه ایجاد چروک فراهم می‌شود. این چروک‌ها روی لب بالا شایع‌‌تر‌ هستند. از سوی دیگر حرکت‌های مکرر عضلات درگیر در این ناحیه، عمق چروک‌ها را افزایش می‌دهد. برای از بین‌بردن این چروک‌ها ابتدا باید تغذیه خود را اصلاح کنید و از مصرف میوه‌ها و سبزیجات تازه غافل نشوید. همچنین باید از کشیدن سیگار اجتناب کرده و از ضد آفتاب مناسب استفاده کنید. می‌توانید هم زمان از فیلرها و بوتاکس هم بهره بگیرید. البته عمق و وسعت چروک‌ها در انتخاب روش درمانی موثر است. تزریق بوتاکس از بیشتر یا عمیق‌تر شدن چروک‌ها جلوگیری می‌کند و باعث دوام اثر فیلرها می‌شود. بوتاکس معمولا روی نقاط مشخصی از عضلات اطراف دهان تزریق می‌شود. علاوه براین، افرادی که لبه بینی‌شان به طور غیر ارادی هنگام صحبت کردن، خندیدن، لبخند زدن یا نفس کشیدن باز می‌شود، ممکن است با تزریق بوتاکس بتوانند این وضعیت را اصلاح کنند. در این موارد بوتاکس به داخل عضله بازکننده سوراخ بینی تزریق می‌شود. علاوه بر این، با افزایش سن نوک بینی به پایین متمایل می‌شود. این حالت به دلیل کشش نیروی جاذبه و فعالیت زیاد عضله پایین آورنده تیغه بینی اتفاق می‌افتد. در بعضی از افراد هم پایین بودن نوک بینی مادرزادی است. در مواردی هم نوک بینی هم‌زمان با حرکات لب یا صحبت کردن پایین می‌آید که در این افراد استفاده از بوتاکس به بالا بردن نوک بینی کمک می‌کند. در افرادی که گوشه دهان‌شان به سمت پایین متمایل است هم تزریق ژل می‌تواند خطوط ماریونت (خطوط اندوه) را برطرف کند. البته استفاده از بوتاکس در نیمه تحتانی صورت باید با احتیاط خاصی انجام شود زیرا این ناحیه به علت تکلم و تنفس بسیار حساس است و در صورت به‌وجود آمدن عارضه با فرض موقتی بودن آن باز هم مشکل‌آفرین خواهد بود. پس تا حد امکان باید از انجام آن به جز در موارد خاص پرهیز کرد.

یکی از عوامل ایجاد و تشدیدکننده چروک دور لب، تغذیه نامناسب است. در واقع آنهایی که کمتر آب، مایعات، میوه و سبزیجات مصرف می‌کنند، بیشتر در معرض بروز چروک هستند. بروز چروک‌های دور لب در سنین پایین دیده نمی‌شود و معمولاً پس از ۵۰ سالگی شاهد آن هستیم. برای درمان این چروک‌ها هم یکی از بهترین روش‌ها «پی‌آرپی» است. در این روش با استفاده از پلاسمای خود فرد و تزریق آن در نواحی چروک شده، چروک‌ها به طرز محسوسی از بین می‌روند. این روش اصلاً شباهتی به بوتاکس ندارد و در واقع نوعی مزوتراپی طبیعی و بیولوژیکال‌ است. برای این کار، از خود فرد خون گرفته می‌شود؛ سپس پلاسما و پلاکت‌های خونی او را جدا کرده و به خودش تزریق می‌کنند. درباره پی‌آرپی می‌توان به این نکته اشاره کرد که اثر آن دائمی است و به ندرت برگشت‌پذیری در آن دیده می‌شود. این روش عارضه جانبی و محدودیت سنی هم ندارد، البته به شرطی که فرد بیماری زمینه‌ای خاصی نداشته باشد.

نکاتی در زیبایی لب

-لب بالا باید معمولا نازکتر از لب پایین باشد.هر چند زیباترین نسبت عرض لب بالا به لب پایین عدد جادویی 1/(1/6) شمرده می شود،اما قرمزی لب بالا می تواند تقریبا تا اندازه ای لب پایین هم پهنا داشته باشد.
2-لب بالا معمولا برجسته تر از لب پایین است(حدود 2 میلیمتر)
3-لب بالا و چانه معمولا در یک سطح بوده و لب پایین کمی عقب تر است.
4-قسمت مرکزی لب بالا ضخیم تر و برجسته تر از قسمتهای طرفی است و به آن فیلتروم یا بوسه گاه گفته می شود.
5-در دو طرف فیلتروم دو قسمت کمی فرورفته در لب بالا وجود دارد.
6-در لب پایین قسمت مرکزی کمی فرورفته تر است و در دو طرف این فرو رفتگی لب پایین کمی برجسته تر است،طوری که فرورفتگی و برجستگی های لب بالا و پایین مکمل هم هستند یعنی برجستگی فیلتروم منطبق بر فرورفتگی مرکزی لب پایین است و دو برجستگی طرفی لب پایین در فرورفتگی های دو طرف فیلتروم در لب بالا منطبق می شوند.
7-حاشیه ی لبها جایی که قسمت قرمز به پوست می رسد،به شکل یک تپه برجسته است که حدود یا چهارچوب و قاب لب را تشکیل می دهد .به این خط که کمی سفیدتر است white roll گفته میشود.

لب2

به طور کلی مراجعان جهت زیبایی لب و اطراف دهان را می توان به دو دسته تقسیم کرد:

1 -افرادی که جهت بزرگ تر کردن لب خود که به طور ژنتیکی کوچک است ، مراجعه می کنند که این افراد معمولا جوان بوده و مشکل عمده ای از جهت چین و چروک در اطراف دهان ندارند.
2 -افرادیکه با گذر زمان دچار سه تغییر می شوند .a) نازک شدن تدریجی لب و ایجاد چین هایی روی خود لب ،b .تحلیل پوست و بافت چربی دور لب و ایجاد چین های عمودی دور لب و بلند شدن فاصله لب تا بینی ،c ) . پایین افتادن گوشه لبها و ایجاد و عمیق شدن خط اندوه (خط حزن یا ماریونت ) می شوند.
• در گروه اول که جهت بزرگتر کردن لب کوچک صرفا با انگیزه زیبایی مراجعه می کنند ، تنها راه حل منطقی استفاده از ژلها یا فیلرها ی قابل جذب یعنی ترکیبات اسید هیالورونیک و در راس آنها جوویدرم juvederm است، زیرا استفاده از چربی در مورد لبها هر چند که کاری کلاسیک است ، اما به خاطر غیر قابل پیش بینی بودن ماندگاری آن در این نقطه رواج چندانی ندارد و استفاده از ژلهای غیر قابل جذب و طولانی اثر (مثل آرتکل،آفرودیت، رادیس و…)هم در این ناحیه دو عارضه عمده را باعث می شود. یکی ایجاد گلوله های سطحی که دیده یا لمس می شوند و دوم جابجایی ژلهای غیر قابل جذب به داخل یا خارج لب ، لذا تنها استفاده از فیلرهای قابل جذب و معمولا هم جوویدرم توصیه می شود اما تذکر چند نکته مهم است:
-1 باید توجه داشت که ساختمان آناتومیک لبها یعنی شکل و فرم پوست ، مخاط ، عضله ،بافت نرم مابین افراد مختلف کاملا متفاوت است ، لذا معمولا قابل پیش بینی نیست که یک لب دقیقا پس از پر شدن به چه شکل در می آید؟ آیا بیشتر برجستگی پیدا می کند یا پهن تر می شود؟آیا عدم تقارن های ضعیف موجود در آن( که این عدم تقارن ها در همه افراد وجود دارند) قابل بهبود است یا خیر؟ و بسیاری از اگرهای دیگر . لذا همیشه به بیماران توصیه می کنم که حتما تزریق لب جهت بزرگسازی را نزد افراد مجرب انجام دهند تا از ایجاد عوارض مختلف تزریق مثل لب سوسیسی شکل ، لب منقاری شکل ، لب اردکی شکل و بسیاری اشکال غیر متعارف دیگر لب جلوگیری شود. cلب سوسیسی شکل لب بالایی است که گوشه های آن به اندازه ی قسمت مرکزی پر شده است و بنابراین عرض تمام لب بالا از مرکز تا گوشه ها یکی است.لب منقاری شکل لب بالایی است که قسمت مرکزی آن یعنی بوسه گاه …بیش از حد پر شده است.لب اردکی لبی است که نازک اما برجسته و شبیه منقار اردک است.
-2 حتما از تزریق ژل های طولانی اثر (یعنی ترکیبات غیر جوویدرم) به داخل لب خودداری کنید، زیرا احتمال عوارض در طولانی مدت بسیار بالاست
-3 بدانید که طول مدت ماندگاری متوسط جوویدرم ( که از نظر غلظت مولکولهای بزرگ در میان ترکیبات هیالورونیک اسید بی رقیب است ) حدود 12-9 ماه است. یعنی ظرف این مدت بتدریج جذب بدن می شود چون یک ماده طبیعی بدن است و پس از آن باید مجددا تزریق شود ، هر چند در بسیاری از بیماران اثر بزرگسازی آن تا مدت طولانی تر ممکن است قابل مشاهده باشد.
4 -شاید در هیچ جا به اندازه لب تجسم فضایی پزشک در نتیجه نهایی موثر نباشد،اینکه کدام قسمت لب بیشتر پر شود (قسمت مرکزی یا طرفی )، آیا گوشه لب هم پر شود یا خیر ؟ آیا برجستگی لب بیشتر شود یا خیر؟آیا عرض دهان بیشتر شود یا خیر؟ و بسیاری آیاهای دیگر . بنابراین راجع به فرم دلخواه لب خود فکر کنید و ضمن مشاوره به طور دقیق سوالات خود را بیان کنید.
• دسته دوم بیماران افرادی هستند که با گذشت زمان دچار نازکی لب ، ایجاد چین های دور دهان و روی لب ، بلند شدن فاصله لب تا بینی ، افتادگی گوشه دهان و عمیق شدن خط اندوه (ماریونت ) می شود. درمان در این افراد بسته به شدت این تغییرات دارد و شامل تزریق جوویدرم به حاشیه و خود لب برای مشخص کردن مجدد حدود آن و نزدیک کردن لب به اندازه سابقش ، تزریق جوویدرم برای کاهش و بهبود خطوط عمودی در لب و کاهش فاصله لب تا بینی ، تزریق جوویدرم و بوتاکس به چانه و عضله پایین آورنده گوشه لب برای بالا بردن گوشه دهان و تزریق جوویدرم به خط اندوه برای کم کردن این خط می باشد. با افزایش سن هر دو لب دچار کاهش حجم و عرض می شوند.یعنی کوچکترو نازکتر میشوند.اما تغییر در لب بالا بیشتر از لب پایین است .پس در بعضی بیماران ممکن است تنها لب بالا تزریق شود
عمل تزریق لبها معمولا تحت بیحسی موضعی کامل انجام می شود و هیچگونه دردی ندارد . جهت کاهش تورم محل تمهیداتی اندیشیده می شود که متناسب با وقت در نظر گرفته شما برای دوران نقاهت خواهد بود. اگر سابقه ی تبخال مکرر دارید پزشک را از قبل آگاه کنید واز ترکیبات آسیکلوویر قبل و بعد از تزریق استفاده کنید.به دنبال تزریق ممکن است دچار کبودی و تورم شوید.پس در فاصله نزدیک با هر مناسبتی از تزریق ژل لب خودداری کنید.باید توجه داشت که احتمال عوارض در جوویدرم ،بسیار پایین است.قیمت بوتاکس به شدت عارضه، مقدار و نوع بوتاکس و هزینه پزشک بستگی دارد.

سوالات متداول تزریق بوتاکس رفع چروک دور لب


بوتاکس

فرآیند تزریق بوتاکس رفع چروک دور لب، چگونه است؟

 


 

 • بیمار به‌آرامی روی تخت می‌نشیند طوری که پشتی تخت بالا باشد.
 • محیط بیمار باید تمیز باشد.
 • عضله‌ای که می‌خواهد تزریق به آن انجام شود، باید محدوده پوستی که رویش قرار گرفته، علامت‌گذاری شود.
 • تزریقات در محلی انجام می‌شوند که چروک‌های دور لب قرار دارند؛ درست نزدیک خط قرمز لب(خط ورمیلون)
 • تزریقات گاهی ممکن است باعث برآمدگی ملایمی در خط لب شوند و درنتیجه لب کمی پُرتر به نظر می‌رسد.
 • تزریق به عضلات انجام می‌شود و حدود 30ثانیه طول می‌کشد.
 • به محل تزریق فشار ملایمی به‌منظور جلوگیری از ایجاد کبودی، وارد می‌شود.
 • علامت‌گذاری‌های روی پوشت پاک می‌شوند.

دوز بوتاکس مورد استفاده برای چروک دور لب چقدر است؟

 

بوتاکس

دوز بوتاکس برای تزریق به عضلات نواحی چروک دور لب:

 • زنان : 1-2 واحد در هر موضع تزریق
 • مردان : 1-3 واحد در هر موضع تزریق

مراقبت‌های بعد از تزریق بوتاکس رفع چروک دور لب چیست؟

مراقبت‌های بعد از تزریق بوتاکس عبارتند از :

 • کبودی ملایمی می‌تواند اتفاق بیفتد اما می‌تواند با آرایش مخفی شود. این کبودی طی چند روز برطرف می‌شود.
 • تاثیر بوتاکس طی 3تا10 روز شروع می‌شود و بین 2تا7 ماه بسته به دوز بوتاکس و فیزیولوژی بدن بیمار باقی می‌ماند. در برخی بیماران، بوتاکس، سریع‌تر از سایر بیماران از بین می‌رود.
 • اولین باری که گاهی از بیمار خواسته می‌شود تا برای چک‌آپ به مطب مراجعه کند، 2تا3 هفته بعد است.
 • در بیشتر بیماران نیاز است تزریق یک یا دوبار در سال تکرار شود.

آیا تزریق بوتاکس درد دارد؟

 

بوتاکس

ناراحتی که همراه با تزریق بوتاکس حس می‌شود ناچیز است بدین علت که سوزنی که برای تزریق استفاده می‌شود بسیار کوچک است و بنابراین درد به حداقل می‌رسد. گزینه‌هایی که برای بی‌حسی منطقه مورد نظر در دسترس هستند، می‌تواند یا کرم بی‌حسی یا پک سرما باشد بنابراین شما هیچ دردی احساس نمی‌کنید.

تزریق بوتاکس چقدر طول می‌کشد؟

تزریق بوتاکس حدود 10 دقیقه طول می‌کشد. پزشک از سوزن‌های بسیار ظریفی به منظور تزریق مستقیم بوتاکس به عضلات صورتی مورد نظر، استفاده می‌کند. بعد از این درمانف نیازی به استراحت نیست. بعد از تزریق شما سریعا قادر خواهیدبود به فعالیت‌های معمولتان بازگردید.

بهبودی بعد از بوتاکس چقدر طول می‌کشد؟

 

بوتاکس

بعد از تزریق بوتاکس، دوره نقاهت وجود ندارد. بوتاکس تنها چند دقیقه طول می‌کشد و باعث درد ناچیزی می‌شود. سریعا بعد از بوتاکس می‌تواند فعالیت‌های روزانه‌تان را انجام دهید.

تاثیرات بوتاکس چه زمانی مشخص می‌شوند؟

برطرف‌شدن خطوط چروک فورا قابل تشخیص‌اند. در هر حال نتایج تزریق طی 2هفته بعد از تزریق، مشخص‌تر می‌شوند.

تاثیرات بوتاکس تا چه مدت زمانی ماندگارند؟

نتایج حدودا 6تا12 ماه ماندگارند؛ هرچند زمان دقیق ماندگاری به ساختار پوستتان و فاکتورهای دیگری مثل سبک زندگی، سن و میزان رفع چروک که فرد درخواست می‌کند، بستگی دارد. درمان‌های بهتری می‌تواند هر زمان بعد از درمان اولیه انجام شود.

آیا عوارضی هم دارد؟

این روش اگر به دست پزشک زیبایی باتجربه انجام شود، بسیار بی‌خطر است. عوارض معمول شامل قرمزی، تورم ملایم و برجستگی اندک است. این عوارض عموما طی چند ساعت برطرف می‌شوند. بروز کبودی زیاد شایع نیست.

هزینه این درمان چقدر است؟

درمان هر فرد خاص است و به فاکتورهای مختلفی بستگی دارد. بنابراین، برای اینکه از قیمت دقیق آن مطلع شوید، با پزشک خود مشورت کنید.

 مشاوره رایگان شبانه روزی