ترمیم و کاشت مو

333

مفهوم اصلی كاشت مو كاملا آسان و قابل فهم است . موهایی كه در نواحی كناره های سر و قسمت تحتانی پشت سر رشد میكنند در اغلب افراد دائمی و بدون ریزش هستند. موهای این نواحی حتی در درجات پیشرفته طاسی مردانه نیز باقی میمانند.

علت این امر حساس نبودن پیاز موهای این قسمت نسبت  به هورمون DHT است كه این هورمون یكی از مشتقات هورمون های جنسی مردانه یعنی تستسترون می باشد . در عمل كاشت موی طبیعی این پیازهای مو برداشت شده و به قسمت های كم پشت یا فاقد مو در سر انتقال یافته و در این نواحی پیوند زده می شود.در این جابجایی خصوصیات پیازهای مو نیز همراه با انها انتقال می یابد.بنابراین موهای دائمی همچنان دائمی و بدون ریزش باقی می مانند بدون در نظر گرفتن اینكه در چه قسمت های كاشته شده اند. به این پدیده ((غالب بودن دهنده)) می گویند یعنی خصوصیات موهای ناحیه دهنده مو نسبت به خصوصیات نواحی گیرنده غالب هستند. این پدیده اساس پیوند مو را تشكیل می دهد.

تعداد جلسات درمانی

یکی از مسائل مهمی که در جلسات مشاوره قبل از انجام عمل بایستی توسط پزشک مطرح و دربارۀ آن برنامه ریزی شود احتمال نیاز به نوبت دوم یا جلسات بعدی ترمیم و کاشت مو برای فرد متقاضی است.

عوامل زیادی در تصمیم پزشک جراح برای انجام جلسات بعدی پیوند مود دخالت دارند از جمله: سن بیمار، شدت ریزش مو، وسعت طاسی یا کم پشتی موها، مشخصات فیزیکی و جنس موها، میزان تراکم و پرپشتی موها در ناحیۀ دهنده (بانک مو)، میزان انعطاف پذیری و خصوصیات پوست در ناحیۀ دهنده و سابقۀ قبلی عمل کاشت .

– سن بیمار

هر چه سن بیمار بالاتر باشد پیش بینی آیندۀ وی از لحاظ پیشروی ریزش مو راحت تر و در نتیجه امکان برنامه ریزی برای او از نظر دفعات مورد نیاز انجام عمل پیوند ساده ترخواهد بود. عامل اصلی ریزش مو در اکثریت آقایان و خانمها وراثت یا همان عامل ژنتیکی است که الگوی آن از سمت پدر یا فامیل پدری و یا مادر و فامیل مادری به ارث می‌رسد. هر چه سن بالاتر می رود این الگوی ریزش مو خود را بهتر و بیشتر نشان می دهد. از سوی دیگر افراد جوان مبتلا به ریزش موی شدید در مشاوره ها انعطاف پذیری کمتری نشان داده  و رسیدن به تفاهم با آن مشکل است. بیمار 18 ساله ای که ریزش و طاسی محدود به فرق سر دارد برای انجام کاشت مو کاندید مناسبی نیست چون الگوی ریزش موی او هنوز نامشخص بوده و روند ریزش موهایش قابل پیش بینی نیست. اگر در مورد این شخص کاشت مو آن هم با تراکم بالا صورت گیرد و ریزش موهایش نیز سریعاً پیشرفت کند وی نهایتاً از نتیجۀ عمل خود ناراضی خواهد بود و اگر موهای ناحیۀ دهنده (بانک مو) کافی نباشد بنابراین امکان کاشت موهای بعدی برای او وجود ندارد.

در اکثریت موارد پس از حدود سن 22 سالگی یک پزشک با تجربه و باسواد می‌تواند روند ریزش موی بیمار را پیش‌بینی کند به همین دلیل بهتر است تا رسیدن سن بیمار به این حدود عمل کاشت به تعویق بیفتد. البته لازم به ذکر است برای انجام پیوند مو محدودیت سنی وجود ندارد و در مورد بیمارانی که علیرغم سن کم دارای درجات طاسی بالا هستند کاشت به راحتی امکان پذیر است.

– شدت ریزش مو

مرد جوانی که موهای سرش به شدت می ریزد و از نظر روانی بسیار آسیب پذیر است. در این حالت پزشک جراح بایستی حقیقت ماجرا را با امیدواری و خوش بینی برای او توضیح دهد. اگر ریزش موهای این مرد جوان به سرعت به سمت درجات بالای طاسی در پیشروی باشد لازم است مطلع شود که پوشاندن کامل نواحی طاس مثلاً فرق سر با پیوند مو کار مشکلی است. در مواردی که در حال حاضر وسعت طاسی کم است ولی ریزش موها اخیراً و با شدت زیاد شروع شده باشد و یا ریزش مو از قبل وجود داشته ولی شدت آن جدیداً زیادتر شده باشد لازم است در جلسات مشاوره به بیمار تفهیم شود که بهتر است انجام این عمل مدتی به تعویق انداخته شود. ضمناً اینگونه افراد باید درک کنند که ممکن است به چندین جلسۀ پیوند مو نیاز داشته باشند.

– وسعت طاسی

در مواردی که روند ریزش موها قابل پیش بینی بوده، بیمار انتظارات منطقی داشته و اهداف موردنظر کاملاً مشخص شده باشد، طاسی وسیع سر با انجام پیوند مو در یک یا دو جلسۀ بزرگ قابل ترمیم است.همانطور که قبلاً گفته شد تصمیم گیری برای کاشت در مردان جوان با طاسی خفیف سر بسیار مشکل است یا باید منتظر ماند و یا اگر تصمیم به پیوند مو گرفته ایم در کجای سر و چه تعدادگرافت؟علاوه بر موارد فوق وضعیت ذهنی و روانی بیماران نیز بسیار مهم است. به همین دلایل پیش از عمل، مشاوره با پزشک متخصص از اهمیت فوق العاده‌ای برخوردار است.

4- جنس موها

اصولاً هر چه خصوصیات فیزیکی موها مناسب تر باشد احتمال آنکه یک جلسه درمان کفایت کند بیشتر است. تفاوت اندک رنگ موها با رنگ پوست، مجعد بودن موها، زبر بودن موها، رنگ موی طلایی یا خاکستری می‌تواند علیرغم تراکم اندک پوشش بهتری ایجاد کند.

5- تراکم موها

در بیماری که برای انجام FUT مشاوره می شود باید ناحیۀ دهنده در پشت سر از لحاظ تراکم مو و انعطاف پذیری پوست ارزیابی شود. اگر تراکم موها به درستی ارزیابی شده باشد تعداد موهای قابل برداشت از بانک مو با دقت بسیار بالایی قابل محاسبه خواهد بود. این محاسبه در برنامه ریزی پزشک جراح پیوند مود برای انجام کاشت مو ارزش زیادی دارد اما تنها دانستن تراکم مو کافی نیست. میزان انعطاف پذیری پوست سر در نواحی دهنده نیز در تعیین تعداد موهای قابل استفاده نقش بسیار مهمی دارد. اگر پوست سر بطور طبیعی یا به دنبال جراحی های قبلی فوق العاده سفت شده باشد اندازۀ نوار پوستی قابل برداشت با جراحی محدود خواهد بود.

معمولاً جلسه دوم یا جلسات بعدی ترمیم و کاشت مو با اهداف مختلفی انجام می شود که مهمترین آنها عبارتند از: اصلاح خط رویش مو، افزایش پرپشتی و تراکم موها در ناحیۀ کاشته شده از جلسۀ قبل، کاشت در سایر نقاط خالی سر که در جلسات قبلی کاری برای آن نواحی انجام نشده است و معمولاً نواحی فرق سر را شامل می گردد.

تفاوت ترمیم و کاشت مو

ممکن است تا کنون از خود پرسیده باشید که برای ریزش موی خود چه روشی را باید به کار ببرید ترمیم مو یا کاشت  مو؟ درادامه با پاره ای توضیحات این موضوع روشن خواهد شد .

از مقایسه روش های کاشت مو به این نتیجه می رسیم که هریک از دو روش کلی فوق در جای خود کاربرد مناسب و مفید خواهد داشت . این عمل درریختگی با درصد کم و بیشتر در مواردی که علل ریزش شامل موارد غیر ارثی مانند بی موئی جزئی دراثر سوختگی ، جای جوش ، شکستگی و جای بخیه کاربرد دارد . در بقیه موارد  استفاده از روش کاشت ، موهای کاشته شده دوباره خواهند ریخت و یا به پرپشتی لازم و مورد نظر موهای سرتان نخواهند رسید .

متأسفانه در سالهای اخیر درایران عمل کاشت مو را برای کسانی که موهای آنها کم پشت یا تنک شده ، و هنوز ریزش انها ادامه دارند و یا درمورد ریزش های ارثی نیز انجام می شود که باعث شدیدتر شدن ریزش مو و در نتیجه کم پشتی بیشتر موها طی یکسال اینده می گردد و نتیجه کاملا برعکس گرفته می  شود  پیوند مو برای ریختگی با درصد کم وغیر ارثی و ترمیم مو برای هر نوع و هر میزان ریختگی توصیه می گردد .

هر فرد به طور متوسط 120 تا 150 هزارتار مو دارد ، در هر بار عمل 1000 تا 3000 تار مو کاشته می شود که در نهایت امکان کاشت 7 هزار تا 8 هزار تار مو در مجموع وجود دارد امّا درترمیم مو تعداد تار مو محدود نمی باشد . در نتیجه عمل کاشت برای ریختگی کمتر از 10-5 %کل سر مناسب است . و در ریختگی بالای 10% تنها ترمیم مو توصیه می گردد . با این روش میتوانید به پرپشتی دلخواه موهایتان برسید.

مراقبت های بعد از عمل

– در درجه اول مراقبت از زخم های ایجاد شده به وسیله ی یک پوشش نیمه نفوذپذیر می باشد که بسیار محکم نبوده و اجازه ی جریان طبیعی خون و مایعات میان بافتی را به محل زخم بدهد و هر روز تعویض شود.

– محل آسیب پذیر باید تا دو روز بعد از عمل جراحی از اشعه آفتاب محافظت شود. همچنین از شستشو ناحیه به وسیله ی شامپو تا دو روز باید خودداری شود. البته برخی پزشکان از روز بعد از عمل ترمیم و کاشت مو اجازه شامپو کردن مو را به افراد می دهند.

– شامپو کردن مو یکی از مهمترین عوامل جلوگیری کننده از ایجاد دلمه و پوسته در اطراف زخم ایجاد شده در محل پیوند می باشد که برطرف کردن این پوستۀ و دلمه ها ریسک از دست دادن آن مود 10-7 روز بعد از طراحی را کاهش می دهد.

– در ده روز اول بعد از عمل موهای جابجا شده به طرز بالقوه امکان واکنش نشان دادن به عمل خرید خود را دارند. بعد از 3-2 ماه موها در مکان جدید شروع به رشد می کنند و بعد از 9-6 ماه موها شروع به ضخیم شدن می کنند.مشاوره رایگان شبانه روزی