تزریق بوتاکس برای رفع خطوط و چین و چروک زیر و دور چشم

سال‌ها با چشم نیمه‌باز یا ضعیف نگاه کردن، می‌تواند منجر به ایجاد خطوط باریک چین‌وچروک‌هایی در زیر چشم و پیر نشان دادن صورت شما شود و ظاهر شما را خسته نشان خواهد داد. بوتاکس، یک نوع تزریق پوستی که از بوتانیکال تاکسین ساخته می‌شود، می‌تواند به‌طور موقتی این خطوط را از بین ببرد و به پوست ظاهری جوان‌تر و شاداب‌تر ببخشد. بوتاکس، بهترین اقدام برای برطرف ساختن چین‌وچروک‌های پیشانی و اطراف چشم‌ها می‌باشد. تزریق بوتاکس، هنگامی‌که توسط یک پزشک یا مشاغل پزشکی دوره‌ دیده در این زمینه انجام بگیرد، روشی نسبتاً بی‌خطر برای از بین بردن ظاهر چین‌وچروک‌های زیر چشم است.

بوتاکس چیست؟

بوتاکس یا بوتانیکال تاکسین نوع A محصولی از یک باکتری بخصوصی بنام کلستریدیوم بوتالینوم (clostridium botulinum) است که باعث ایجاد سم غذایی بنام بوتالیسم می‌شود. سمی که این باکتری‌ها تولید می‌کنند، سمی‌ترین ماده در دنیا می‌باشد، اما بعد از اعمال یک سری روش‌ها و آزمایش‌ها داروسازی، یک فرم تصفیه‌ شده و رقیقی از این سم برای مصارف و اهداف پزشکی مورد استفاده قرار می‌گیرد. تزریق دوره‌ای کمی از بوتاکس در عضلاتی معین توسط پزشکی که مجوز انجام این درمان را دارد، سیگنال‌های شیمیایی را مسدود و انقباضات عضلاتی را فلج می‌کند و بنابراین باعث جلوگیری از تشکیل چین‌وچروک‌ها خواهد شد.

چرا باید از بوتاکس استفاده کرد؟

پوست صورت با ایجاد چروک‌هایی، حرکات عضلاتتان را نشان می‌دهد. با مسدود (بلاک) کردن برخی حرکات عضلانی، چروک‌هایی در پوست ظاهر می‌شوند، ضمن اینکه چین‌وچروک‌های عمیقی که از قبل ایجاد شده، به‌طور قابل‌توجهی صاف می‌شوند. تزریق بوتاکس در عضلات بالابرنده‌ی ابرو انجام نمی‌شود تا فرد حالت چهره‌ی کاملاً طبیعی با حرکات ابروی نرمال داشته باشد. ماده‌ی بوتانیکال تاکسین نوع A از سال 1980 برای درمان اختلالات عضلانی مختلف در زمینه‌های نورولوژی و چشم‌پزشکی مورد استفاده قرار گرفت. در سال 1987 توانست تأییدیه‌ی سازمان غذا و دارو را برای کاربرد ایمن و مؤثر در افراد سنین بین هجده و شصت‌وپنج سال جهت درمان چین‌وچروک‌های متوسط تا عمیق در پیشانی، بین ابروها و در اطراف چشم کسب کند.

آیا بوتاکس را می‌توان در زیر چشم تزریق کرد؟

می‌توان بوتاکس را برای ناحیه‌ی زیر چشم برای خطوط و نیز پف‌های اندکی که زیر چشم ایجاد شده‌اند، استفاده کرد. مقدار کمی بوتاکس (یک تا دو واحد) در ناحیه‌ای که پف‌ها وجود دارند، تزریق می‌شود. این کار در واقع باید هم‌زمان با وقتی‌که بوتاکس دور چشم برای رفع خطوط دور چشم (خطوط پنجه کلاغی) تزریق می‌شود، انجام بگیرد، در غیر این صورت تأثیر آن کم خواهد بود. به خاطر داشته باشید که عضلات گونه قوی هستند و اگر گونه‌های برآمده و بزرگ‌تری دارید، خطوط همچنان در زیر چشم تشکیل می‌شوند زیرا آن پوست اضافه در هنگام خندیدن و لبخند زدن رو به بالا حرکت می‌کند. همچنین، کبودی پوست، قطعاً یکی از عوارض تزریق بوتاکس زیر چشم می‌باشد. مقدار کمی از بوتاکس برای امتحان لازم است، پس بهتر است یک تزریق اندک انجام شود تا ببینید که آیا برای شما فایده‌ای دارد یا خیر.

عملکرد آن چگونه است؟

بوتاکس برای درمان هر چیزی کاربرد دارد، از سردردهای میگرنی گرفته تا تعریق زیاد بدن و یا اسپاسم‌های عضلانی و چین‌وچروک صورت. بوتاکس با مسدود کردن واکنش عصبی در ناحیه‌ی تزریق‌ شده که منجر به فلج کردن عضلات می‌شود، این درمان‌ها را میسر می‌سازد. وقتی بوتاکس در ناحیه‌ی زیر چشم تزریق شود، موقتاً خطوط و چین‌وچروک آن ناحیه را با فلج کردن عضلاتی که از آن‌ها برای نیمه‌باز گذاشتن و فشرده کردن چشم‌ها استفاده می‌کنید، از بین می‌برد. اثر بوتاکس در هر ناحیه‌ای بین دو تا چهار ماه دوام خواهد داشت، این مدت‌زمان به خود فرد و مقدار مواد به کار رفته بستگی دارد. این اثر می‌تواند با تزریق بوتاکس در مراجعات بعدی ادامه یابد و طولانی‌تر شود زیرا عضلات مورد هدف، به خاطر از دست دادن عملکردشان ضعیف می‌شوند.

چه زمانی تزریق بوتاکس، روشی مناسب خواهد بود؟

مواردی که تزریق بوتاکس کاربرد دارد عبارت‌اند از:

  •  خطوط عمودی روی پیشانی، بین ابروها و در اطراف و روی بینی
  •  چین‌وچروک‌های اطراف و در گوشه‌ی چشم‌ها
  •  چروک‌های پیشانی
  •  عدم تقارن پلک‌ها یا ابروها

روش انجام درمان

برای درمان چین‌وچروک‌های دور چشم، پزشک بین یک و سه سی‌سی بوتاکس رقیق‌ شده با محلول نمک را به عضله‌ی واقع در زیر چشمتان تزریق می‌کند. اگرچه ممکن است در حین تزریق کمی درد خفیف تا متوسط احساس کنید، باید بتوانید فعالیت‌های روزانه‌ی خود را فوراً بعد از درمان از سر بگیرید. بوتاکس در هر قسمتی که تزریق می‌شود، نتایج و اثرات آن ممکن است بعد از هفت تا چهارده روز کاملاً مشخص شوند، اگرچه در چند روز اول می‌توانید متوجه کمی تفاوت در ناحیه‌ی زیر چشمتان شوید.

نتایج استفاده از بوتاکس

چند روز بعد از تزریق، اثرات و نتایج استفاده از بوتاکس را مشاهده خواهید کرد اما اثر کامل آن بعد از ده روز مشخص می‌شوند. با به کار بردن مقدار متوسطی از بوتاکس، می‌توانید حالت طبیعی صورتتان را کاملاً حفظ کنید و کرم‌ها و محصولاتی می‌توانند تشکیل و عمیق شدن چروک‌های صورت را با چنین تأثیری به تأخیر بی اندازند. تأثیر استفاده از بوتاکس از چهار تا شش ماه دوام خواهد داشت و پس‌ از آن عضله کاملاً عملکرد خود را بازمی‌یابد. برای ادامه دادن این درمان، می‌توان جلسات تزریق را تا هر تعداد که بخواهید، بدون هیچ محدودیتی، تکرار کنید. همچنین این درمان را می‌توان در هر زمانی که بخواهید و بدون هیچ نگرانی از عوارضی بر روی صورت، متوقف کنید.

نکات

برای درمان چین‌وچروک، پزشک باید تنها مقدار اندکی از بوتاکس را در ناحیه زیر چشم تزریق کند. تزریق بوتاکس زیر چشم  به مقدار زیاد می‌تواند باعث پایین افتادن موقتی اما آشکار پلک شود.

چه زمانی بوتاکس، گزینه مناسبی نخواهد بود؟

هر چین‌وچروک و خطوطی در صورت را نمی‌توان با بوتاکس اصلاح و برطرف کرد. چین‌وچروک‌های ناشی از آفتاب‌سوختگی را نباید با تزریق بوتاکس درمان کرد. همچنین برای درمان خطوطی در نیمه‌ی پایین صورت، بوتاکس توصیه نمی‌شود. عضلات واقع در این نواحی، در کارها و عملکردهای روزمره کاربرد فراوانی دارند و ضعیف کردن آن‌ها توصیه نمی‌شود.

کاربردهای دیگر بوتاکس

علاوه بر درمان چین‌وچروک‌های صورت، از تزریق بوتاکس نیز برای سردردهای دائمی، مشکلاتی در حرکت چشم‌ها و اسپاسم‌های عضلانی استفاده می‌شود. همچنین تعریق زیاد بدن با استفاده از مقدار زیادی از محلول بوتاکس استفاده می‌شود که مستقیماً در زیر لایه‌ی پوست تزریق می‌شود. به این صورت، کار غدد ترشح عرق کندتر می‌شود و یک جلسه‌ی درمانی می‌تواند برای یک دوره شش‌ماهه تا یک‌ساله کافی باشد، بدون آنکه، میزان تعریق افزایش یابد.

هشدارها

برخی افراد ممکن است بعد از درمان با بوتاکس، دچار عوارضی جدی شوند. مشکلاتی در تنفس، ضعف عضلات، مشکلات بلع، دوبینی، اختلالات تکلم، یبوست، از دست دادن کنترل ادرار و از دست دادن صدا، همگی ممکن است درنتیجه‌ی این عوارض رخ دهند. اگرچه این مشکلات بیشتر در افرادی بروز می‌کند که به دنبال راه‌حلی برای مشکلات عضلانی هستند نه افرادی که برای اهداف زیبایی از بوتاکس استفاده می‌کنند، این عوارض می‌توانند برای هرکسی بروز کنند. اگر تزریق بوتاکس انجام داده‌اید و با هر یک از این مشکلات مواجه شده‌اید، فوراً با پزشک خود درمیان بگذارید.

آیا تزریق بوتاکس زیر چشم بی‌خطر است؟

مقدار اندکی از بوتاکس می‌تواند به رفع چین‌وچروک زیر چشم، در بیمارانی که شرایط لازم را دارند، کمک کند. این درمان در بیماران جوان‌تر که نگهدارنده ی پلک خوبی دارند و نیز در افراد مسن‌تری که دارای آناتومی حدقه‌ی چشم مناسبی هستند، بهتر عمل می‌کند. خطر اصلی این درمان در ناحیه‌ی پایین چشم این است که بوتاکس می‌تواند عضلات نگه‌دارنده‌ی پلک پایین را ضعیف کند. درنتیجه، بیمار ممکن است دچار گرد شدگی پلک پایین شود که چشم را خسته و پیرتر نشان خواهد داد.

آیا بوتاکس می‌تواند چین‌وچروک اطراف چشم که با خندیدن ایجاد می‌شود را از بین ببرد؟

بوتاکس چروک‌های اطراف چشم را که با حرکت روبه بالای گونه در هنگام خندیدن تشکیل می‌شوند را برطرف نخواهد کرد. اگرچه، درصورتی‌که چین‌وچروک‌هایتان براثر از بین رفتن بیش‌ازحد خاصیت ارتجاعی پوست پلکتان ایجادشده‌اند، می‌توانید از لیزرهای معمولی یا فرکشنال CO2 استفاده کنید.

آیا تزریق زیر چشم برای افرادی که چربی زیر چشم زیاد دارند مناسب است؟

بوتاکس ممکن است گزینه مناسبی برای افرادی که چربی زیادی در زیر چشمشان دارند، نباشد زیرا تزریق‌ها می‌توانند باعث شوند که چربی برآمده شود و ظاهری برجسته‌تر پیدا کنند.

آیا بوتاکس در درمان سیاهی و گودی زیر چشم مؤثر است؟

بوتاکس کمکی به رفع سیاهی و گودی زیر چشم نمی‌کند. بوتاکس یک روش درمانی ست که باعث شل شدن عضله صاف کردن چین‌وچروک‌ها می‌شود. بسته به نوع رنگ‌دانه‌ی پوست شما، چند گزینه برای درمان سیاهی دور چشم شما وجود دارد. از فیلرهای زیبایی مانند ژل‌ها (رستیلن) می‌توان برای پر کردن گودی‌ها و فرورفتگی‌هایی در زیر چشم و دستیابی به ظاهری شاداب‌تر استفاده کرد. می‌توانید دو روش درمانی را با یکدیگر ترکیب کنید اما این کار به شیوه دقیق و برنامه‌ریزی‌شده و آنالیز دقیق شرایط شما نیاز دارد تا مطمئن شوید که این درمان‌ها به رسیدن به اهدافتان کمک خواهند کرد. این می‌تواند راهی مناسب برای رفع نیازهای شما باشد.

عوارض ناشی از تزریق بوتاکس برای چروک‌های زیر چشم

بوتاکس موجب نازک شدن پوست یا کاهش تولید کلاژن نمی‌شود. درواقع، ازآنجایی‌که باعث شل کردن عضلاتی می‌شود که موجب چروک خوردن پوست می‌شوند، چین‌وچروک کمتری درگذر زمان خواهید داشت درحالی‌که کلاژن سازی به‌طور طبیعی ادامه خواهد داشت. اگرچه بوتاکس راهی بسیار عالی برای از بین بردن خطوط دور چشم می‌باشد، اما باید در هنگام استفاده‌ی مستقیم بوتاکس در ناحیه‌ی زیر چشم خیلی مراقب بود. عضلات واقع در این ناحیه مسئول بسته شدن چشم و ترشح اشک شما می‌باشند. اگر این ناحیه به‌درستی و با دقت تحت درمان قرار نگیرد، ممکن است با عوارضی موقتی مانند خشکی چشم یا افزایش اشک مواجه شوید.انجام تزریق بوتاکس در زیر چشم امکان‌پذیر است اما باید مراقب باشید که پزشک شما تجربه‌ی کافی در درمان این ناحیه را داشته باشد زیرا به مهارت بیشتری برای این ناحیه نیاز است.تنها خطر متفاوتی که هنگام تزریق بوتاکس در زیر چشم وجود دارد این است که فرد تزریق کننده باید در مقدار آن و انتخاب کاندیدای مناسب این درمان بسیار دقیق باشد. اگر پلک پایین شما از توان کافی برخوردار نباشد ممکن است دچار اکتروپین شوید که در این مورد پلکتان برگردانده می‌شود. اگرچه این مشکل موقتی می‌باشد، این مشکل برای چند هفته و همراه با اشک‌ریزی و شاید خشکی چشم بروز می‌کند. این درمان هیچ عوارضی برای پوست نخواهد داشت. عوارض احتمالی این درمان شامل موارد زیر می‌باشند:

شایع‌ترین عوارض تزریق بوتاکس شامل کبودی در محل تزریق، افتادگی پلک یا گوشه‌های چشم، سردرد، خستگی و خشکی دهان می‌باشند. با وجودی که بسیار نادر است، همیشه این خطر وجود دارد که بوتاکس فراتر از ناحیه مورد تزریق پخش شود و موجب واکنش‌های ناخوشایند و جدی شود. برای جلوگیری از این عوارض، توصیه می‌شود که بعد از درمان، از مالیدن ناحیه‌ی تزریق‌شده خودداری کنید.مشاوره رایگان شبانه روزی