تفاوت ژل و بوتاکس: مزایا، کاربردها، عوارض و ماندگاری

بوتاکس و پرکننده‌های پوستی درمانهای زیبایی هستند که معمولا در مطب پزشک و بصورت تزریق انجام می‌شوند. بوتاکس و فیلرهای پوستی جزء شیوه‌های درمانی با حداقل تهاجمی هستند. به عبارتی دیگر در این روش‌ها نیازی به جراحی نیست اما همان تاثیر عمل جراحی را به همراه دارند.

بوتاکس حاوی باکتریهای خالص شده‌ای است که باعث انجماد عضلات می‌شوند. از این طریق بوتاکس می‌تواند خطوط و چین و چروک‌های ناشی از حالات چهره را به حداقل می‌رساند.

پرکننده‌های پوستی حاوی مواد تشکیل دهنده‌ای هستند که باعث توپر شدن مناطقی از پوست می‌شود که به دلیل بالا رفتن سن نازک شده‌اند. معمولا این نازک شدن پوست بیشتر در قسمت گونه‌ها، لب و اطراف دهان شایع است.

نکته مهم این است که افراد باید قبل از اقدام به درمان از هزینه‌ها و خطرات ناشی از تزریق بوتاکس و همچنین نتایج حاصل از آن آگاه باشند و انتظاراتی واقع‌بینانه و منطقی از تزریق بوتاکس داشته باشند.

بوتاکس چیست؟


 با تزریق بوتاکس می‌توان به اصلاح چین و چروک‌های پویا مانند خطوط پنجه کلاغی اطراف چشم و خطوط افقی روی پیشانی کمک کرد.

بوتاکس شکلی خالص از سم بوتولینوم است که از باکتری‌ها به دست می‌آید. اگرچه مقادیر زیاد این سم کشنده و خطرناک است اما سالیان سال است که افراد از  مقادیر کم و تنظیم شده‌ی بوتاکس برای اصلاح چین و چروک‌های پوست استفاده می‌کنند.

نحوه‌ی کار بوتاکس بدین صورت است که سیگنال‌های عصبی موجود در عضلات محل تزریق را مسدود می‌کند. زمانی که جلوی این سیگنال‌های عصبی گرفته شود، عضله مبتلا به طور موقت فلج یا منجمد می‌شود. با بی‌حرکت کردن این عضلات در صورت می‌توان چین و چروک را نرم کرد و سپس کاهش داد و یا حتی آنها را از بین برد.

گاهی به بوتاکس و سایر روشهای درمانی که در آنها از سم بوتولینوم استفاده می‌شود تنظیم‌کننده‌ی عصبی یا نوروتوکسین‌ نیز گفته می‌شود.

داروهای ساخته شده از سم بوتولینوم تحت نام‌های تجاری بوتاکس زیبایی، دیسپورت و زئومین در بازار موجود هستند.

از بوتاکس زیبایی برای درمان چه مواردی می‌توان استفاده کرد؟

بوتاکس تنها بر روی چین و چروک‌های به وجود آمده بر اثر حرکات عضلات صورت تاثیر می‌گذارد. به این خطوط و چروک‌های صورت، چین و چروک پویا گفته می‌شود که غالبا بیشتر با نام “خطوط بیان” شناخته می‌شوند.

شایع‌ترین چین و چروک‌های پویا که بوتاکس قادر به درمان آنها است همان خطوط روی قسمت‌های فوقانی از جمله خطوط “۱۱” بین ابرها، خطوط افقی روی پیشانی و پنجه کلاغی دور چشم صورت است. این خطوط در اثر لبخند زدن، اخم کردن، چپ چپ نگاه کردن و سایر حالات صورت ایجاد می‌شوند.

بوتاکس بر روی خطوط و چین و چروکهای ظریف ناشی از افتادگی پوست یا از بین رفتن توپری صورت که به عنوان چین و چروک استاتیک شناخته می‌شوند، تاثیر ندارد. چین و چروک‌های استاتیک شامل خطوطی در قسمت گونه‌ها، گردن و نواحی فک می‌شود.

فراموش نکنید که تزریق بوتاکس یک درمان دائمی برای از بین بردن چین و چروک صورت نیست و برای ماندگار بودن تاثیر آن باید چندین مرحله و بصورت مستمر این تزریق صورت بگیرد. اکثر افرادی که از بوتاکس استفاده کرده‌اند بخوبی حس کرده‌اند که تاثیر تزریق بوتاکس بر روی آرام کردن عضلات صورت حدودا ۳ تا ۴ ماه ادامه دارد.

عوارض جانبی تزریق بوتاكس و نکاتی که باید رعایت کرد

به مرور زمان بوتاکس اثر خود را از دست می‌دهد و بیشتر عوارض جانبی ناشی از تزریق آن موقتی هستند.

برخی از عوارض جانبی بوتاکس عبارتند از:

 • افتادگی پلک یا ابرو در صورتی که تزریق بوتاکس در نزدیکی چشم صورت گیرد.
 • ضعف یا فلج شدن عضلات مجاور
 • کهیر ، بثورات یا خارش
 • درد، خونریزی، کبودی، تورم، بی‌حسی یا قرمزی
 • سر درد
 • خشکی دهان
 • علائم شبیه به آنفلوانزا
 • حالت تهوع
 • مختل شدن قدرت بلعیدن، تکلم و یا تنفس
 • مشکلات کیسه صفرا
 • تاری دید یا مشکلات مربوط به بینایی

معمولا پزشکان توصیه می‌کنند که بعد از تزریق بوتاکس از مالیدن و یا ماساژ آن قسمت از بدن جدا خودداری کنید زیرا این کار می‌تواند باعث جابجایی سموم در پوست شده و نهایتا منجر به افتادگی عضلات و مشکلات دیگر شود.

فیلر پوستی چیست؟


فیلر یا ژل‌های پوستی باعث برجسته شدن و توپر شدن لب‌های باریک می‌شوند.

از ژل‌های تزریقی که بعضا پرکننده‌های بافت نرم نیز نامیده می‌شوند بصورت زیر جلدی یا زیرپوستی استفاده می‌شود تا حجم و توپری آن قسمت از بدن زیاد شود.

مواد مورد استفاده در ژل‌های تزریقی شامل موارد زیر است:

 • هیدروکسیلاپاتیت کلسیم یک ترکیب مانند مواد معدنی است که در استخوان‌ها یافت می‌شود.
 • اسید هیالورونیک که در بعضی از مایعات و بافتهای بدن وجود دارد و باعث پر شدن و حجم‌دهی به پوست می‌شود.
 • پولی آلکیل امید ژل شفاف و سازگار با بدن است.
 • پولیلاکتیک اسید که باعث تحریک پوست برای ایجاد کلاژن بیشتر می‌شود.
 • میکروسفرهای پلی متیل متاکریلات (PMMA) که یک فیلر نیمه دائمی است.

هر یک از این موارد برای درمان علائم مختلف ناشی از پیری پوست یا سایر موارد آرایشی و زیبایی طراحی شده است.

مدت زمان لازم برای ظهور تاثیر و همچنین طول ماندگاری آنها نسبت به یکدیگر متفاوت است. ماندگاری برخی از فیلرها ۶ ماه است و برخی دیگر نیز ممکن است تا ۲ سال و یا شاید هم بیشتر ادامه داشته باشد.

قبل از اقدام به درمان بایستی ابتدا نیازها و انتظارات فردی خود را با پزشک در میان بگذارید تا وی بهترین ژل تزریقی را متناسب با شرایطتان برای شما تجویز کند.

ژل به درمان چه مواردی کمک می‌کند؟

انواع مختلف فیلر‌های پوستی یا همان ژل برای درمان علائم مختلف پیری پوست طراحی‌شده اند. بسته به نوع ژلی که انتخاب می‌کنید هر کدام مزایایی به همراه دارند که برخی از این موارد عبارتند از:

 • برجسته‌ کردن لب‌های نازک
 • لیفت یا توپر کردن مناطق کم عمق روی صورت
 • کاهش یا حذف سایه یا چین و چروک زیر چشم ناشی از پلک پایین.
 • نرم کردن و یا پر کردن ظاهر زخم‌های تو رفته
 • پر و یا نرم کردن چین و چروک‌های استاتیک مخصوصاً در قسمت پایین صورت.

چین و چروک استاتیک شامل خطوطی است که در اطراف دهان و در امتداد گونه‌ها وجود دارد. معمولا این چین و چروک‌ها نتیجة از بین رفتن کلاژن و خاصیت ارتجاعی پوست است.

عوارض جانبی استفاده از ژل و نکاتی که باید رعایت کرد 

اگرچه در ظاهر استفاده از ژل و فیلرهای پوستی بی‌خطر است اما در واقع یکسری عوارض جانبی به همراه دارند. شایع‌ترین عوارض جانبی ناشی از مصرف ژل‌های تزریقی عبارتند از:

 • بثورات پوستی، خارش یا ایجاد ضایعات جوش مانند
 • قرمزی، کبودی، خونریزی یا تورم
 • ایجاد ظاهر نامطلوب مانند عدم تقارن در اعضای صورت، برآمدگی و یا حذف بیش از حد چین و چروک
 • آسیب پوستی که باعث ایجاد زخم، عفونت یا اسکار (جای زخم) می‌شود.
 • حس کردن مواد فیلر یا ژل در زیر پوست
 • نابینایی یا سایر مشکلات مربوط به بینایی
 • مرگ سلولهای پوستی به دلیل از دست دادن جریان خون در این قسمت از بدن

تفاوت بوتاکس و ژل در ماندگاری و نتیجه


آیا بوتاکس موثر است؟

اکثر افراد نتایج مطلوبی از تزریق بوتاکس گرفته‌اند. احتمالاً در طی یک هفته از تزریق اثرات تزریق بوتاکس را بصورت قابل ملاحظه‌ای خواهید دید. تزریق بوتاکس حداقل عوارض جانبی را به همراه دارد و بیشتر این عوارض پس از مدت کوتاهی بخودی خود برطرف می‌شوند.گاهی ممکن است که به دلیل شرایط خاصی که فرد دارد نتواند آنگونه که باید و شاید از تزریق بوتاکس نتیجه بگیرد لذا لازم است پیش از اقدام به تزریق حتما ابتدا با پزشک خود در مورد خطرات احتمالی ناشی از تزریق بوتاکس صحبت کنید.

پس از تزریق بوتاکس می‌توانید فعالیت‌های روزانه خود را بدون هیچ گونه محدودیتی زمانی ادامه دهید. ماندگار اثرات بوتاکس تا حدود ۳ الی ۴ ماه است. اگر به دنبال ماندگاری بیشتر تاثیر بوتاکس هستید باید تعداد دفعات مراجعه به پزشک و تزریق بوتاکس را افزایش دهید.

تاثیر ژل‌های تزریق چیست؟

ژل‌های تزریقی نیز در درمان مشکلات پوستی موثر هستند و معمولا نتایج حاصل از تزریق آنها نسبت به بوتاکس ماندگارتر است. با این وجود، نتایج حاصل از ژل‌های تزریقی بسته به نوع ژل مصرفی متفاوت است. همچون تزریق بوتاکس در تزریق ژل‌های زیبایی نیز پس از از بین رفتن تاثیر آنها بایستی مجددا فرد تحت درمان قرار بگیرد.

هزینه ، دسترسی و نحوه‌ی انجام تزریق بوتاکس و ژل 


هم بوتاکس و هم ژل‌های تزریقی هر دو توسط متخصصان انجام می‌شوند و شامل مراحل نسبتاً ساده‌ای هستند که حتی می‌توان در مطب پزشک نیز آنها را انجام داد اما به احتمال زیاد قبل از شروع درمان ابتدا یک جلسه‌ی مشاوره‌ای با شما ترتیب داده خواهد شد.

مزایا و کاربرد بوتاکس 

تزریق بوتاکس توسط پزشکان متخصص در این زمینه انجام می‌شود و می‌توان از آن برای درمان همه‌ی قسمت‌های صورت استفاده کرد. تزریق بوتاکس توسط اکثر متخصصان پوست و چشم پزشکان انجام می‌شوند. یکی از مزایای تزریق بوتاکس این است که در تزریق آن نیازی به عمل جراحی نیست و برای بسیاری از افراد ایمن و مؤثر است.

به طور متوسط هزینه تزریق بوتاکس به این که در چه قسمتی از بدن تزریق صورت می‌گیرد و همچنین محل زندگی فرد بستگی دارد. با این همه به احتمال زیاد تعداد تزریقات بوتاکس بیشتر از تزریق ژل‌های پوستی خواهد بود.

مزایا و کاربرد تزریق ژل‌ 

معمولا تزریق ژل‌توسط متخصص پوست یا جراح پلاستیک تجویز می‌شود اما بعضا پیش‌ می‌آید که پزشکان دیگر نیز آن را انجام دهند.

هزینه ناشی از تزریق ژل بسته به نوع ژل و همچنین تعداد ژل‌های مصرف شده متغییر است.

توجه به این نکته ضروری است که این هزینه‌ها صرفاً برای هر نوع ژل بصورت  تقریبی ​​است. حتما ابتدا با پزشک خود در مورد هزینه‌های برآورد شده برای وضعیت خودتان صحبت کنید.

تفاوت‌های کلیدی بین بوتاکس و ژل


به طور خلاصه، تفاوت بین بوتاکس و ژل‌های تزریقی عبارتند از:

 • بوتاکس: بوتاکس باعث منجمد شدن عضلات شده و از این طریق چین و چروک‌های ایجاد شده در صورت را از بین می‌برد. معمولاً این چین و چروک‌های بیشتر در قسمت فوقانی صورت مانند پیشانی و اطراف چشم دیده می‌شوند.
 • ژل‌های تزریقی: در این ژل‌‌ها از اسید هیالورونیک و مواد مشابه برای “پر کردن” یا برجسته کردن قسمت‌هایی از صورت استفاده می‌شود که حجم و صافی خود را از دست داده‌اند و دچار چاله چوله‌هایی شده‌اند. مواردی که می‌توان با استفاده از ژل درمان کرد شامل چین و چروک‌های اطراف دهان، لب‌های نازک و گونه‌هایی است که حجم و توپری خود را از دست داده‌اند. همچنین گاهی می‌توان از ژل برای درمان چین و چروک‌های موجود در پیشانی، درمان جای زخم (اسکار) و سایر قسمت‌های بدن که برای داشتن ظاهری صاف و هموارتر نیاز به حجم‌دهی دارند، استفاده کرد.
 • نتایج حاصل از تزریق بوتاکس ۳ تا ۴ ماه ماندگار است اما نتایج استفاده از ژل‌ بسته به نوع آن متفاوت است.

از آنجا که بوتاکس و ژل‌های تزریقی مواد مختلفی هستند که برای مصارف مختلف طراحی شده‌اند لذا در بعضی مواقع می‌توان از آنها بصورت ترکیبی استفاده کرد. به عنوان مثال ممکن است که فردی برای اصلاح خطوط بین چشم از بوتاکس و برای اصلاح خطوط لبخند در اطراف دهان از ژل استفاده کند.

 مشاوره رایگان شبانه روزی