خروپف شبانه

بسياري از ما يا تجربه بدخواب شدن به علت خرخر كردن ديگران را داريم يا خودمان با خرخر كردن خواب را بر ديگران حرام كرده ايم! اما چرا خرخر مي كنيم و آيا خرخر كردن مي تواند خطراتي به دنبال داشته باشد؟
خروپف كردن معمولاً مشكلي جدي به حساب نمي آيد و بسياري از افراد ممكن است گهگاه در خواب به خرخر بيفتند.
مردها 50 درصد بيشتر از زنها احتمال دارد خرخر كنند.اما گاهي خرخر كردن علامت يك بيماري خطرناك است. وخيم ترين اين بيماري ها قطع تنفس انسدادي هنگام خواب است؛ در اين بيماري فردي كه خرخر مي كند ممكن است از چند ثانيه تا دو دقيقه دچار قطع تنفس شود. اين امر به كاهش اكسيژن در خون
منجر مي شود و فرد مبتلا دو روز بعد از سردرد و خستگي رنج خواهد برد.
يك عارضه نادر اما خطرناك اين حالت هم مرگ ناگهاني است. قطع تنفس هنگام خواب همچنين مي تواند عواقب ديگري هم به دنبال داشته باشد كه از جمله آنها افزايش فشار خون، چاقي، بيماري هاي قلبي و سكته مغزي است. همچنين شواهدي وجود دارد كه خرخر را به ديابت ارتباط مي دهد.

آیا میدانید که خرخر در حین خواب چگونه و چرا بوجود می آید؟

مطالعات و تحقیقات انجام شده در مراکز علمی دنیا نشان میدهد که در 20 تا 25 درصد از مردهای بالای 50 سال( خانمها با درصد کمتر)، خرخر در حین خواب با درجات مختلف رخ می دهد. بیشترین حجم تنفس در حین خواب از طریق راه بینی و حجم تنفسی کمتری از طریق دهان انجام می شود که هر دو حجم تنفسی در حلق یکی می شوند.
چنانچه به هر علت راه هوایی حلقی باریک شود عبور جریان هوائی باعث لرزش زبان کوچک، کام نرم و چین های حلق شده که شدت این لرزش همان پدیده خرخر می باشد. عوامل موثر در پیدایش و شدت خرخر به شرح ذیل می باشد:
1- شلی عضلات کام نرم و عضلات دیواره حلق باعث باریک شدن راه هوایی حلق شده که با بالا رفتن سن، مصرف داروهای شل کننده عضلات، الکل، مورفین و سیگار افزایش میابد.
2- کاهش جریان هوایی از طریق بینی که به علت عوامل انسدادی در بینی شامل انحراف تیغه بینی، پولیپ بینی، آلرژی وغیره که در نتیجه باعث افزایش حجم جریان هوایی از طریق دهان می شود.

3- عقب افتادگی فک تحتانی که در موقع خواب بیشتر شده و باعث عقب افتادگی زبان و باریک شدن راه هوایی و شدت خرخر می شود.
4- باریک شدن راه هوایی حلقی در اثر عوامل داخلی حلق مثل بزرگی لوزتین، لوزه زبانی، لوزه های طرفی حلق، بزرگی زبان کوچک و شلی عضلات داخلی حلق و عوامل خارجی حلق شامل کوتاهی و چاقی گردن، باعث شدت خرخر در حین خواب می شود. چاقی مفرط و بزرگی شکم که به علت فشار احشاء شکم به حجاب حاجز، از فعالیت فیزیکی مناسب قفسه سینه جلو گیری به عمل می آورد که این امر باعث کاهش سطح اکسیژن خون و در نتیجه افزایش شلی عضلات خواهد شد.

چه كساني دچار وقفه تنفسي در خواب مي شوند؟

به طور معمول بيماريكه با خرخر و وقفه تنفسي مراجعه مي كند شخص ميانسالي است با اضافه وزن و كلفتي گرد گردن (كه اندازه يقه آنها 17 يا بيشتر است) . با اين وجود اشخاصي بسياري هستند كه از وقفه تنفسي در خواب رنج مي برند، اما اضافه وزن ندارند . نزد برخي ديگر نيز علت عارضه مشخصي نمي شود.در كودكان علت شايع اين بيماري وجود لوزه هاي بزرگ مي باشد و بيشتر به اين علت است كه امروزه پزشكان عمل برداشتن لوزه ها نزد اين كودكان را توصيه مي كنند.وقفه تنفسي و خرخر شديد باعث بروز اختلال در خواب مي شود و شايع تر از آن است كه به نظر مي رسد و حداقل از هر هزار نفر 3 نفر به نوع شديد اين عارضه مبتلا هستند.

IMAGE634739770074319945

درمان خروپف

بسته به علت خروپف، درمان آن هم متفاوت خواهد بود. طبیعی است برای کسی که دارای اضافه وزن است، کاهش وزن بسیار سودمند خواهد بود. اگر خرخر با وقفه تنفسی همراه نباشد، با اقدامات ساده به میزان زیادی می توان از شدت آن کاست، ولی اگر خرخر شدید باشد و با وقفه تنفسی نیز همراه باشد، معمولا با این مراقبت ها مشکلات برطرف نمی شود و ممکن است نیاز به جراحی باشد.

اقداماتی را که در موارد خرخر خفیف به بیماران توصیه می کنیم به شرح زیر است:
- کاهش وزن اضافی در صورت چاق بودن

- ترک مصرف الکل و سیگار

- اصلاح وضعیت خواب: در حالت طاقباز خرخر تشدید می شود. اگر فردی که خرخر می کند عادت دارد طاق باز بخوابد باید کاری کنیم که حتما به پهلو بخوابد. برای این کار روش هایی وجود دارد، مثلا به پشت پیراهن وی جیبی دوخته و داخل این جیب وسیله ای مثل توپ تنیس قرار دهیم. وقتی بیمار طاقباز بخوابد توپ ناراحتش می کند و در نتیجه به طور ناخودآگاه غلط زده و به پهلو می خوابد.

- استفاده از گشاد کننده سوراخ بینی برای کسانی که علت خرخرشان انسداد بینی است و انسداد بینی آنها به نحوی است که با عمل جراحی قابل اصلاح نیست و یا این که بیمار تمایلی به عمل ندارد. این گشاد کننده وسیله ای است که سوراخ های بینی را از هم باز کرده و باعث خواهد شد انسداد هنگام خواب کمتر شده و مریض راحت تر باشد. این وسایل را می توان از داروخانه ها تهیه نمود.

- استفاده از ماسک برای کسانی که قادر به استفاده از گشادکننده ها نیستند . عملکرد ماسک بدین صورت است که هوا با فشار بیشتری وارد بینی شده و این فشار مسیر داخل بینی را باز می کند. اشکال ماسک این است که ممکن است تحمل آن برای بیمار راحت نباشد.

- جراحی: روش آخر برای درمان خرخر، جراحی است. اگر کسی با اقدامات بالا نتیجه نگرفت، باید جراحی کند. عمل با دو روش ساده و رایوفرکونسی قابل انجام است. نام این عمل فارنگوپالاتواولوپلاستی است. در این عمل لوزه ها برداشته شده و چین قدامی و خلفی لوزه به یکدیگر دوخته می شود. سپس زبان کوچک مقداری کوتاه می شود و نهایتا کام نرم در چند نقطه با استفاده از رادیو فرکونسی یا کوتر تحریک می شود. این کار باعث سفتی و جمع تر شدن کام نرم می شود. معمولا این عمل به میزان زیادی کمک کننده است و مشکل بیمار را تا حد زیادی برطرف خواهد نمود.به این پست امتیاز دهید.
هیچ رای ثبت نشده است