رفع موهای زائد

_pP0a

طول موج مخصوصی از لیزر از پوست عبور کرده و بر روی رنگدانه یا ملانین موجود در فولیکول موها اثر می کند و باعث از بین رفتن آن می شود. در این روش سلول های مجاور و بقیه پوست اصلا آسیب نمی بیند و فقط موهای زائد از بین می روند. به طور معمول موها در فازهای رشد مختلف هستند و همیشه یکدسته از موها در فاز نهفته می باشند و در فاز نهفته یا فاز خواب فاقد ملانین یا رنگدانه می باشند. هر چند وقت یکبار این موها وارد فاز رشد شده و واجد رنگدانه یا ملانین می شوند. چون لیزر فقط روی موهای رنگدانه دار یعنی موهای در فاز رشد اثر می کند، پس لیزر موهای زائد باید هر چند وقت یکبار برای 4 الی 6 بار تکرار شود تا بتواند تمام موها که به تدریج و در زمان های مختلف وارد فاز رشد می شوند را هدف قرار داده و از بین ببرد و بدین ترتیب 4 تا 6 جلسه لیزر به فواصل 1 تا 4 ماه باید انجام شود تا تقریبا تمام موها از بین بروند.

نتایج لیزر موهای زائد

موفقیت درمان موهای زائد به چهار عامل بستگی دارد: رنگ مو، تیپ پوستی (از نظر میزان روشن یا تیره بودن پوست)، ضخامت مو و بالاخره تعداد جلسات درمان.به طور خلاصه می توان گفت بهترین نتایج از بین بردن موهای زائد با لیزرها در افراد با تیپ های پوستی پائین و رنگ پوست روشن و موهای تیره به وضخیم دست می آید. در افراد با تیپ پوستی تیره خطر جذب بیشتر اشعه ی لیزر توسط رنگدانه های موجود در پوست و ایجاد عوارض جانبی مثل سوختگی پوست وجود دارد. موهای سفید شده نیز فاقد ملانین بوده و اشعه ی لیزر توسط مو جذب نمی شود.

موهای بلوند و بور نیز ملانین کمتری داشته و نسبت به موهای تیره میزان جذب انرژی  کمتری دارند و کمتر به درمان پاسخ می دهند.به همین دلیل هرقدر موضخیم تر ومشکی تر باشد ،ملانین بیشتری دارد که نور لیزر را بهتر جذب کرده وراحت تر از بین می روند ودر عین حال چون ملانین در خودپوست هم وجود دارد ،هرچقدر مقدارآن بیشترباشد یعنی پوست تیره تر باشد احتمال جذب لیزر توسط پوست هم بیشتر می شود واحتمال سوختگی بالا می رود بنابراین بهتر است قبل از لیزر برای رفع موهای زائد پوست را با دارو روشن کرد .

نکته ی بعد در مورد درمان خانم های مبتلا به اختلالات هورمونی و پرموئی است که می بایست در کنار درمان داروئی اختلالات هورمونی، همزمان به درمان پرمویی آنها با لیزر اقدام کرد و وجود این اختلالات مانع درمان افراد مبتلا با لیزر نمی شود.

– مزایای لیزر نسبت به سایر روش های رفع موهای زائد چیست؟

نتایج عالی و طولانی مدت

جلسات درمانی سریع که فقط چند دقیقه طول می کشد.

روش مناسب برای از بین بردن مو در مناطق وسیع بدن

درمان راحت بدون نیاز به استراحت

بسیار مقرون به صرفه با توجه به دائمی بودن نتایج

 کاندید مناسب

این شیوه برای هرنوع پوستی چه پوست های تیره و چه پوست های روشن مناسب و بدون عوارض می باشد.

– آیا این روش ( لیزر ) دائمی است ؟

لیزر موهای زائد باعث از بین رفتن 80 تا 90 درصد موها میشود و اثرات آن بسیار طولانی مدت است ولی گاهی اختلالات هورمونی باعث رشد موهای جدید می شود که آنرا هم می شود با لیزر برطرف کرد

– چه نوع موهایی برای لیزر مناسب هستند ؟

هرچه موها تیره تر ( سیاه ) و کلفت تر و مردانه باشند بهتر توسط لیزر از بین می روند. موهای کرکی و نازک توسط انواع لیزرهای متداول کمتر از بین می روند.

– چه مدت و چند جلسه لیزر لازم است ؟

معمولا 4 جلسه ضروری است. 2 جلسه هم اضافه تر با نظر پزشک برای شما ممکن است انجام شود که در واقع می شود 6 جلسه. هر جلسه بین چند دقیقه تا نیم ساعت متناسب با منظقه مورد درمان لازم دارد.

– عوارض احتمالی کدام است ؟

تقریبا هیچ عارضه مهمی وجود ندارد. سوزش کمی به مدت چند ساعت بعد از هر جلسه لیزر برای رفع موهای زائد وجود خواهد داشت.

مراقبت‌های قبل از لیزر موی زائد

 • از ۳۰ روز قبل  برای موهای ناحیه مورد نظر فقط از  Shave با ژیلت یا قیچی کردن استفاده کنید . به هیچ عنوان از بند، موچین، کرم‌های موبر، اپیلاسیون یا موم استفاده نشود زیرا جهت انتقال انرژی به فولیکول مو نیاز به ساقه مو داریم.
 • ترجیحا ۴۸ ساعت قبل از آمدن به مطب Shave آخر را انجام دهید.
 • بعد از لیزر برای رفع موهای زائد هر روز یا حداقل سه بار: ۴۸ ساعت بعد و ۲ هفته بعد و ۴۸ ساعت قبل از جلسه ماهیانه بعدی Shave یا قیچی مو‌ها را انجام دهید.
 • جلسات درمانی از 4 تا ۶ هفته یکبار می‌تواند باشد (تعداد جلسات در افراد مختلف متفاوت است) در نتیجه تعیین دقیق جلسات توسط پزشک معالج مشخص میشود. وجود درمان نگهدارنده از ۲ تا ۶ ماه یکبار در سال اول و ۶-۱۲ ماه یکبار در سال‌های بعدی می‌باشد.

به نکات زیر توجه داشته باشید:

 • در صورت مصرف اکوتان از مصرف آن ۶ ماه گذشته باشد.
 • از پلینگ منطقه (CO۲، شیمیایی و…) ۱- ۳ ماه گذشته باشد.
 • در صورت مصرف ترتینونین در ناحیه مربوطه، از ۲-۴ هفته قبل قطع شود.
 • ۱-۳ ماه قبل از لیزر ازسولاریوم یا آفتاب گرفتن پرهیز کنید. (همین طور بین جلسات درمانی)
 • بررسی هورمونی در صورت نیاز (وجود آکنه، ریزش مو، پریود نامنظم) صورت گیرد.
 • درصد بسیاری از افراد ممکن است به IPL یا لیزر برای رفع موهای زائد پاسخ ندهند ولی به این سیستم با تکنولوژی منحصر به فرد جواب میدهند.
 • از Ice Pack و کرم‌های بی‌حسی می‌توان استفاده کرد.

مراقبت‌های بعد از لیزر

 • تا ۲۴ ساعت بعد از لیزر برای رفع موهای زائد از شوینده‌ها استفاده نشود.
 • در صورت سوزش می‌توانید از کرم‌های ضد التهاب یا Ice Pack استفاده کنید.
 • Shave بعدی ترجیحا ۴۸ ساعت بعد از لیزر صورت گیرد.
 • نتیجه معمولا به صورت کنده شدن آسان مو، گز کردن مو یا ادم پرفولیکولار است.


مشاوره رایگان شبانه روزی