روش های کاشت مو

1_1

به طور کلی 3 روش عمده برای کاشت مو وجود دارد، FUT، FIT و روش ترکیبی.

روش FUT

در روش FUT یک نوار مو از ناحیه پشت سر بیمار برداشته می‌شود. بسته به اندازه سر بیمار، میزان موی مورد نیاز، تراکم در ناحیه پشت سر و انعطاف‌پذیری پوست طول این نوار می‌تواند از 18 تا 24 سانتی‌متر و عرض آن از 15 تا 20 میلی‌متر باشد. بعد از برداشت نوار واحدهای فولیکولی زیر میکروسکوپ به صورت گرافت‌های حاوی یک، 2 ، 3 و 4 تار مو تقسیم می‌شود. به گرافت‌های حاوی یک یا 2 تار مو میکروگرافت و به گرافت‌های حاوی 3 یا 4 یا بیشتر تار مو مینی‌گرافت گفته می‌شود. با این روش معمولا بین 200 تا 1500 گرافت یا4 تا 6 هزار تار مو به‌دست می‌آید.

با استفاده از سوزن‌ها یا تیغ‌های مخصوص سوراخ‌هایی در ناحیه گیرنده ایجاد شده و گرافت‌های آماده شده در آنها قرار داده می‌شوند. محل برداشت نوار از پشت سر بخیه زده می‌شود که اگر محل برداشت بدون کشش دوخته شود، به صورت یک خط باریک باقی‌ می‌ماند و توسط موهای پشت سر پوشانده شده و دیده نمی‌شود. در صورتی که پوست پشت سر تحت کشش نباشد و الاستیسیته آن خوب باشد، می‌توان در صورت لزوم 9 تا 12 ماه بعد کاشت مو به روش FUT را تکرار کرد.

روش FIT

در روش FIT برش جراحی وجود ندارد بلکه با پانچ‌های مخصوص فولیکول‌ها را از نواحی پشت سر به صورت جداگانه برمی‌دارند و در نواحی مورد نظر می‌کارند. از آنجا که در محلی که مو از آن برداشته می‌شود دیگر مو رشد نمی‌کند باید این کار به صورت منتشر انجام شود تا تراکم ناحیه دهنده خیلی کم نشود. در صورتی‌که تراکم موی بیمار در ناحیه پشت سر خوب باشد، روش ارجح FUT است و موفقیت پیوند مو در این روش بیش از 95 درصد است.

روش ترکیبی

در روش ترکیبی که چند سالی است متداول شده در صورتی که بیمار منطقه طاسی وسیع داشته و تمایل داشته باشد کاشت مو در یک مرحله انجام شود، استفاده می‌شود. در این روش ابتدا روش FUT و سپس در همان روز یا روز بعد روش FIT انجام می‌شود.

توصیه های مهم

با توجه به اينکه نتايج ناشی از انجام کاشت موی طبيعی غيرقابل برگشت بوده و ترميم آنها نيز بسيار مشکل است لذا به متقاضيان محترم اين کار صميمانه توصيه می شود که در كاشت طبيعي مو و همچنین کاشت ابرو  برای انتخاب پزشک معالج خود نهايت دقت و وسواس را به خرج دهند تا بعدا دچار مشکلی از اين بابت نگردند. با توجه به اينکه برخی افراد ادعا می کنندکه متخصص پیوند مو می باشند (و اغلب هم اين تخصص را از کشورهای خارجی به خصوص کانادا و آمريکا گرفته اند)، بايستی متذکر شد که رشته دانشگاهی به نام «تخصص کاشت مو» وجود خارجی ندارد. واقعيت اين است که فقط رشته دانشگاهی به نام بيماریهای پوست و مو وجود دارد که پزشکان و متخصص پوست و مو می توانند در حوزه تخصص خود اقدام به پيوند موی طبيعی نمايند. تقاضا می شود قبل از انجام کار از تخصص و تجربه پزشک خود کاملا مطمئن شويد زيرا بعدا راه برگشتی وجود ندارد. هرگونه رودربايستی و خجالت مورد صالحيت و تخصص وی حق طبيعی و قانونی شما است. برای کنترل تخصص پزشک معالجتان سه راه وجود دارد :

الف) پروانه مطب پزشک که بايستی حتما دراطاق ويزيت نصب شده باشد.

ب) استعلام از دانشگاه علوم پزشکی و يا سازمان نظام پزشکی شهرستان محل طبابت پزشک و يا مراجعه به سايت اينترنتی سازمان نظام پزشکی ايران ( www.irimc.org )

پ) استعلام از انجمن متخصصين پوست ايران ( www.iransocderm.com ) در انتخاب متخصص پوست و مو برای انجام کاشت طبيعی مو به نکات ذيل دقت فرماييد:

1)      آيا ايشان شما را در زمينه جنبهه ای زيبايیشناسی و نتايج هنرمندانه کاشت و پیوند مو راهنمايی میکند يا اينکه فقط به مسايل پزشکی قضيه اشراف دارد؟

2)     آيا وی برای جلسات احتمالی بعدی کاشت مو با شما صحبت میکند و به بيان ديگر پزشک معالجتان سه راه وجود دارد: در اين زمينه مهم و حياتی را کنار بگذاريد و يادتان باشدکه انتخاب پزشک و تحقيق پيوند موي طبيعي نگران وضعيت شما درآينده نيز هست و برنامهريزی بلند مدت برای شما میکند يا اينکه فقط به اين فکر است که برای اين جلسه پولی گرفته و شما را به حال خود رها کند؟

3)     آيا پزشک در مورد مشکلات و عوارض جانبی جراحی با شما صحبت میکند يا اينکه فقط از خودش و کارش تعريف و تمجيد مینمايد؟

4)     آيا پزشک آنقدر شهامت داشته است که به برخی از متقاضيان کاشت طبيعی مو جواب منفی داده و يا اينکه انجام جراحی در آنها را به تعويق بيندازد؟

5)     آيا ايشان فقط به نشان دادن عکسهای قبل و بعد برخی از بيماران خود اقدام میکند يا اينکه بيماران خود را به شما معرفی میکند تا از نزديک آنها را ديده و در مورد کار با

6)     آيا پزشک شخصا و با حوصله با شما صحبت کرده و به تمامی سؤالات و ابهامات آنها صحبت نماييد؟ شما جواب میدهد يا اينکه فقط عجله دارد تا از طريق مشاوران خود نوبت شما را قطعی کرده و به بقيه بيمارانش بپردازد؟

سعی کنيد فقط خودتان با ديدباز و تحقيق کامل در مورد انتخاب پزشکتان تصميم بگيريد زيرا وقتی که کار خراب شد ديگران هيچ مسئوليتی را قبول نکرده و اين شما هستيد که بايستی رنج و درد ناشی از مراجعه به افراد فاقد صلاحيت را تحمل نماييد.

مراقبت های بعد از کاشت مو

کمپرس يخ برروی پانسمان موجود در منطقه کاشت در قسمت جلوی سر ساعتی يکبار هر نوبت بيست دقيقه بلافاصله پس از اتمام کاشت مو تا وقت خوابيدن در روز اول مفيد بوده و اکیداً توصيه می شود.

برای دو هفته محل برداشت مو در پشت سر را به طور مرتب در طول روز و شب گرم و مرطوب نگه داريد. کمپرس با حوله گرم و خيس و يا اسفنج مرطوب و گرم برای اين منظور مفيد هستند.گرم و مرطوب نگه داشتن موضع برداشت مو کمک شايانی به بهبود سريعتر زخمها کرده و اسکار محل برداشت نيز کمتر مشخص خواهد شد.

در دو هفته اول پس از FUT بهتر است که فرد از خم کردن سر خود از ناحیه گردن رو به جلو خودداری نمايد زيرا با اين کار به پوست پشت سرکشش بيشتری وارد شده و لذا امکان برجا یگذاری جوشگاه )اسکار( محل برداشت مو در پشت سرافزايش می يابد.

 بهتر است که پس از کاشت مو مابقی روز را در منزل استراحت کرده و در چند شب اول هنگام استراحت دو بالش نرم طوري زير سر قرار داده شود كه به حالت نيمه نشسته بخوابيد. براي يك هفته از انجام اعمالی که ممکن است باعث خونريزی در محل کاشت شوند اکيداً خودداری شود مثل کارهاي سنگين كه نياز به زور زدن و فشارآوردن زياد دارد، حركات سريع و سرف ههاي شديد و خم شدن زياد در حالت ايستاده مانند بستن بند کفش يا برداشتن اجسام از روی زمين.

روز بعد از پيوند جهت برداشت پانسمان سر مراجعه شود. پس از شستشوی اوليه در کلينيک لازم است كه محل کاشت روزانه با شامپوي بچه به صورت ملايم و با فشار کم شسته شود. طريقه صحيح شستشوي سر آموزش داده خواهد شد. شستن مرتب سر به خصوص در منطقه کاشت از اهميت زيادی برخوردار است و برخلاف تصور بيماران اگر به درستی انجام شود نه تنها موجب بيرون آمدن موهای کاشته شده نخواهد شد بلکه باعث زدوده شدن لکه های خون، بتادين، دَلَمه و سايرآثار به جا مانده از جراحی نيز شده و خارش احتمالی پس ازکاشت مو را نيز تخفيف می دهد.

اگر بيمار سرش را خوب بشويد 4- 3 روز  بعد از عمل منطقه پیوند  مو کاملاً تميز بوده فقط کمی قرمز و ملتهب است ولی درصورت عدم شستشوی کافی منطقه کاشت مو پُر از پوسته، شوره و چربی است و لذا احتمال دارد که بعداً دچارجو شهای چرکی و کيست مويی شود که درمان آنها بسيار سخت است و احتمال آسيب رسيدن به موهای کاشته شده نيز می رود.

معمولاً 2- 1 هفته طول مي کشد تا قرمزی و التهاب سر به طور کامل برطرف گردد. برای پوشانيدن محل کاشت می توانيد از کلاه معمولی استفاده کنيد.کلاه بايستی لبه دار، از جنس پارچه ای قابل شستشو، نرم و تا حدامکان گشاد بوده ب هطور يکه با موهای کاشته شده تماس نداشته باشد. کلاه را بايستی هر روز بشوييد.

 كَبَره(کِراست)هايي كه در محل كاشت مو وجود دارند با شستشوي ملايم روزانه و در عرض چند روز خودبه خود افتاده و لذا از كندن و دس تکاری آنها اكيداً خودداري شود. کلاه گيس در هفته اول ممنوع و در صورت يکه بيمار بخواهد در هفته دوم از آن استفاده نمايد بهتر است که از 12 ساعت در روز بيشتر نباشد. از هفته سوم کلاه گيس آزاد است.

فعاليت بدنی شديد و ورزش تا يک هفته ممنوع و سپس ورزش سبک )به جزشنا( با احتياط از نظر ضربه به سر آزاد است. پس از دو هفته همه نوع ورزش مجاز می باشد.

قراردادن منطقه پیوند مو در معرض هوای آزاد و نور خورشيد بسيار مفيد است.

بعد از کاشت طبيعی مو مرخصي از محل كار لازم نبوده، معمولاً مشکل خاصی پيش نيامده و فرد می تواند يک الی دو روز بعد به سرکارش بازگردد.

در تکنيک FUT دو هفته بعد از عمل  بخيه های پشت سر توسط پزشک کشيده می شوند. نخ بخيه از جنس نايلون بسيار ظريف بوده و بخيه از نوع متداوم (Running)است. کشيدن بخيه ها بسيار راحت و آسان است و درد ندارد ولی بايستی حتماً توسط پزشک انجام شود. محل کشيدن بخي هها به صورت طبيعی مقداری التهاب داشته و متورم است که ظرف چند روز برطرف می گردد.

به طور کلی دو هفته پس از انجام کاشت مو به هر روشی که باشد، همه چيز به حالت طبيعی برمی گردد به اين معنی که شستشوی سر به صورت عادی و با فشار معمولی آب انجام شده و فعاليت های روزمره و ورزشی فرد نيز عادی می گردد.به این پست امتیاز دهید.
هیچ رای ثبت نشده است