رینوپلاستی

جراحی بینی (رینو پلاستی)

بینی یکی از برجسته ترین و بارزترین عناصر صورت است.ظاهر بینی در ارتباط با سایر عناصر صورت تاثیر شگرفی در چهره شما دارد. بعلاوه بینی عملکرد حیاتی در ارتباط با عبور هوا و تنفس و تنظیم دمای هوا دارد. تیغه بینی به صورت طبیعی در خط وسط قرار دارد و انحراف آن می تواند منجر به انسداد مجاری بینی و یا کجی شکل ظاهری آن شود. عمل زیبایی بینی را اصطلاحا رینوپلاستی و تصحیح انحراف تیبغه بینی را سپتو پلاستی میگویند. این دو عمل معمولا به صورت توام انجام میگیرند.
رینوپلاستی میتواند به دو روش باز و بسته باشد. تنها مزیت روش بسته عدم وجود برش در پره وسط بینی است ولی دقت و نتیجه عمل با روش باز بیشتر است، و در تصحیح انحراف بینی تنها روش باز از کارآیی کافی برخوردار است.
به دلیل منحصر بفرد بودن ساختمان و ظاهر بینی هر فرد ، در رینوپلاستی بیش از هر عمل زیبایی دیگر بایست خصوصیات فردی بینی شما و تناسب آن با سایر عناصر صورت مد نظر باشد. در طراحی عمل شما همواره سعی بر اینست که خصوصیات مثبت بینی شما حفظ شده و تنها مواردی که دچار عیب هستند اصلاح گردند. باید توجه داشت که مهمترین عامل در حصول نتیجه رینوپلاستی ، شکل اولیه بینی و کیفیت پوست آنست.
در حدود 5% موارد رینوپلاستی ،ضرورت اصلاح مجدد وجود دارد ، که معمولا به صورت سرپایی و با بی حسی موضعی قابل انجام است ، و اصطلاحا به آن روتوش بینی میگویند.
هیچ عمل رینوپلاستی صددر صد ایده آل و بدون عیب نخواهد بود. اگر شما قادرید که بجای متمرکز شدن روی عیوب جزئی ،توجه خود را معطوف به میزان بهبودی حاصله نمائید، ازعمل خود احساس لذت و رضایت خواهید کرد. در غیر این صورت بهتر است از انجام عمل رینوپلاستی صرف نظر کنید.

rhinoplasty

عمل جراحی بینی استخوانی و رفع قوز بینی
رفع قوز بینی یکی از شایع ترین علت ها برای انجام عمل جراحی زیبایی بینی است. قوز بینی پهنای مختلفی دارد. شاید قوز بینی کوچکی دارید که بخواهید آن را رفع کنید؟ یا اینکه بینی برجسته با قوز بزرگ دارید که می خواهید آن را برطرف کنید؟ بینی شما هر وضعیتی که داشته باشد، جراح رینوپلاستی می تواند بینی شما را متناسب کند.
حتما به جراح پلاستیک اطلاع دهید که می خواهید چه مقدار از قوز کاهش پیدا کند. جراح باید تغییر شکل پوست دیجیتالی را بلد باشد تا کاهش قوز را شبیه سازی کند و نشان دهد که با سطوح متغیر رفع قوز بینی شما چه شکلی پیدا می کند. تغییر شکل پوست دیجیتالی پیش از عمل این فرصت را برای شما وجراح مهیا می کند تا در مورد میزان ونحوه تغییر شکل برآمدگی بینی استخوانی با هم صحبت کنید. کل صورت و جزئیات آن در هنگام تصمیم گیری در مورد هماهنگ بودن برآمدگی بینی با کل چارچوب صورت باید در نظر گرفته شود. در اینصورت می تواند یک عمل بینی استخوانی مطلوب داشته باشید.

آیا بعد از عمل رینوپلاستی لازم است بیمار در بیمارستان بستری شود؟
خیر،این عمل به صورت سرپایی بوده و بعد از عمل بیمار می تواند بعد از چند ساعت بیمارستان را ترک نماید ولی در موارد خاص ممکن است بیمار یک شب در بیمارستان بستری شود.

مدت زمان عمل رینوپلاستی چقدر است و مدت زمان بهبودی کامل چه مدت می باشد؟
مدت زمان عمل بستگی به نوع بینی و کارهای متفاوتی دارد که باید روی بینی انجام شود.که معمولا بین2تا3ساعت زمان می برد.تا یک هفته روی بینی(یک محافظ پلاستیکی)Splintگذاشته و بعد از یک هفته بخیه ها کشیده می شود و به مدت سه هفته روی بینی با چسب کاغذی پوشانده می شود.

بعد از سه هفته نیازی به چسباندن چسب روی بینی نمی باشد.بعد ازعمل مختصری کبودی و تورم اطراف بینی و صورت وجود دارد که بعد از یک هفته تا10روز بهبودی می یابد لذا بیمار حداکثر بعداز یک هفته می تواند در محل کار حاضر شود.
عوارض جراحی بینی
عوارض جراحی بینی را به دو دسته می‌توان تقسیم کرد: آن دسته از عوارض بینی که در عملکرد بینی خود را نمایان می‌کنند، مانند چسبندگی‌های داخل بینی یا تنگ شدن بیش از اندازه سوراخ‌های بینی که موجب مشکل تنفسی می‌شود.
دیگر عوارضی که در ظاهر بینی نمود می‌یابد که عمدتا ناشی از برداشتن بیش از اندازه بافت‌های بینی است، مانند کوچک شدن بیش از حد بینی، که نامتناسب با اجزای صورت جلوه می‌کند.
کم نیستند شمار بیمارانی که پس از جراحی بینی دچار مشکلات تنفسی شده‌اند. این موضوع اهمیت توجه به مسائل داخل بینی در حین جراحی بینی را می‌رساند. ابعاد جراحی بینی بسیار فراتر از تغییرات در ظاهر بینی است و توجه چند جانبه جراح بینی به تمام این ابعاد، میزان بروز عوارض تنفسی را به حداقل می‌رساند.اختلال در عملکردهای حیاتی بینی عواقب ناگواری در سلامت و زندگی افراد و جامعه برجای خواهد گذاشت.
تنفس حیاتی‌ترین عملکرد زندگی است که نتیجه آن رسیدن اکسیژن به بافت‌های بدن است. هنگامی که تنفس از مسیر طبیعی خود از راه بینی منحرف شود عوارض آن تمام بافت‌های بدن را تحت تاثیر قرار خواهد داد.
فردی که تنفس از راه بینی را از دست بدهد نه تنها در زندگی فردی، بلکه در روابط اجتماعی نیز مشکلات زیادی را تجربه خواهد کرد. بی‌حالی، خواب آلودگی، کسالت، بی‌حوصلگی و عصبی بودن ممکن است در اثر اختلال تنفسی بینی پدید آید. محرومیت از تنفس بینی، خشکی مجاری تنفسی و ضعف سیستم دفاعی آن را در پی خواهد داشت.
تنفس‌ مزمن‌ از دهان‌ سبب‌ ایجاد خشکی‌، زخم ‌و درد در ناحیه حلق می‌گردد و ممکن‌ است ‌منجر به‌ احساس‌ توده‌ای‌ در گلو شود. گاه‌ التهاب‌ بینی‌ همراه‌، موجب‌ بسته شدن موقت تخلیه‌ سینوس‌های‌ اطراف ‌بینی‌ و نیز درد سینوسی، سردرد یا احساس پری، سنگینی و فشار در ناحیه سر و صورت می‌شود. بسته شدن شیپوراستاش‌ (ناشی‌ از گرفتگی بینی‌) می‌تواند سبب‌ احساس‌ گرفتگی یا پری‌ گوش‌ شود.
سوزش‌ چشم‌ یا اشک‌ریزش‌ ممکن‌ است ‌نشان دهنده‌ بسته شدن مجرای‌ اشکی‌ در بخش پایینی بینی‌ باشد. ترشحات‌ مزمن‌ بینی‌ یا خشکی‌ حلق‌ ممکن‌ است‌ سبب ‌پدیده‌ تحریکی‌ در حنجره‌ شود که‌ همراه‌ خشونت‌ صدا، سرفه‌ و احساس‌ نیاز مداوم‌ برای‌ صاف‌ کردن‌ گلو است‌. صدای‌ تودماغی علامتی‌ از گرفتگی راه‌ هوایی‌ بینی‌است‌. اختلال بویایی، احساس سرماخوردگی طولانی، خرخر و مشکلات تنفسی حین خواب از علائم دیگر اختلال عملکرد بینی است. وجود علائم فوق موجب افت قابل ملاحظه در کیفیت زندگی افراد می‌شود.به این پست امتیاز دهید.
هیچ رای ثبت نشده است