رینوپلاستی

322

بینی یکی از برجسته ترین و بارزترین عناصر صورت است.ظاهر بینی در ارتباط با سایر عناصر صورت تاثیر شگرفی در چهره شما دارد. بعلاوه بینی عملکرد حیاتی در ارتباط با عبور هوا و تنفس و تنظیم دمای هوا دارد.
تیغه بینی به صورت طبیعی در خط وسط قرار دارد و انحراف آن می تواند منجر به انسداد مجاری بینی و یا کجی شکل ظاهری آن شود. عمل جراحی زیبایی بینی را اصطلاحا رینوپلاستی و تصحیح انحراف تیغه بینی را سپتو پلاستی میگویند. این دو عمل معمولا به صورت توام انجام میگیرند.
جراحی بینی میتواند به دو روش باز و بسته باشد. تنها مزیت روش جراحی بسته بینی عدم وجود برش در پره وسط بینی است ولی دقت و نتیجه عمل جراحی بینی با روش باز بیشتر است، و در تصحیح انحراف بینی روش جراحی بینی باز از کارآیی کافی برخوردار است.

به دلیل منحصر بفرد بودن ساختمان و ظاهر بینی هر فرد ، درجراحی بینی بیش از هر عمل زیبایی دیگر بایست خصوصیات فردی بینی شما و تناسب آن با سایر عناصر صورت مد نظر باشد. در طراحی عمل جراحی بینی شما همواره سعی بر اینست که خصوصیات مثبت بینی شما حفظ شده و تنها مواردی که دچار عیب هستند اصلاح گردند.

چند نوع عمل زیبایی بینی وجود دارد؟

عمل زیبایی بینی رینوپلاستی نام دارد، اگر تیغه وسط بینی شما (سپتوم) در خط میانی نباشد جهت اصلاح این مشکل عمل سپتوپلاستی انجام می شود، این دو عمل معمولاً همراه با هم توسط جراح زیبایی به دو روش باز و بسته انجام می شود(سپتورینوپلاستی).
روش باز با برش تیغه میانی بینی انجام می شود و پوست بینی به طور کامل بالا کشیده می شود و این از دقت بیشتری برخوردار است و در اصلاحات نوک بینی و تیغه میانی بینی روش ارجح است، در روش بسته دیگر این برش وجود ندارد و عمل بدون دید کامل انجام می شود در حال حاضر 95% درصد اعمال زیبایی بینی با روش باز انجام می شود زیرا نتیجه دقیقی تر است و محل برش هم بعد از مدتی دیده نخواهد شد.

آیا عکس قبل و بعد از عمل لازم است؟

بله، این عکس ها به جراح شما کمک می کند تا برنامه ریزی دقیق و صحیح برای انتخاب تکنیک اصلاحات بینی شما داشته باشد که این باعث تقارن بینی با سایر اجزای صورت خواهد شد. عکس بعد از عمل هم به جراح شما کمک می کند تا نتیجه را بررسی کرده و بهبودی شما را ارزیابی کند.

مدهای جراحی بینی از کجا می‌آیند؟

مشابه‌سازی یکی از آفات جامعه امروز است. اینکه هر کسی می‌خواهد چهره‌ای شبیه به یک فرد مشهور داشته باشد.

الگوهای ذهنی در جامعه امروز ایران، متاثر از دنیای ارتباطات هستند و متاسفانه به سمت زیبایی‌شناسی غربی حرکت می‌کنند. در واقع اصولا بینی سربالا و قلمی، سوغاتی است که ریشه آن مربوط به فرنگستان است. ما به مرور، زیبایی‌شناسی سنتی خود را کنار گذاشته و تحت تاثیر الگوهای زیبایی‌شناسی غربی، به دنبال شباهت هرچه بیشتر با نژاد آنگلوساکسون هستیم.

این چیزی است که نفوذ رسانه‌های قدرتمند آمریکایی، سینما، تلویزیون و موسیقی بیش از هر چیزی در تشدید آن موثر است. در واقع بسیاری از مخاطبان سریال‌ها، فیلم‌ها و محصولات فرهنگی آمریکایی به مرور علاقه‌مند به الگویی می‌شوند که به عنوان الگوی زیبایی در جهان آن سوی آب وجود دارد.
امروزه بسیاری از مراجعان به پزشکان زیبایی، دوست دارند شبیه کسانی باشند که شبیه‌شان را زیاد در کوچه و خیابان می‌بینیم. دختران یا پسرانی با بینی‌های سربالا و چشمان کشیده.

حقیقت این است که هرچه می‌گذرد ما از شرق و زیبایی‌شناسی سنتی دورتر می شویم و البته پزشکان و جراحان زیبایی نیز در این زمینه کم تقصیر نیستند. آنها مروج الگوی زیبایی جایی هستند که اینجا نیست.

 عوارض

بسیاری از بیماران از عوارض عمل جراحی نگران ومضطرب هستند . اگر عمل به خوبی انجام شود و توسط فرد با تجربه وماهر باشد معمولا عوارض بسیار اندک است .
به صورت فهرست وار عبارتند از:
1_ ورم مدت دار بعد از عمل
2- ناصافی روی بینی
3- انحراف ظاهر بینی
4- افتادگی نوک بینی
5- مشکل تنفسی از یک بینی یه هر دو
6- گوشت اضافه داخل بینی یا بر روی بخیه ها
7- عدم تقارن درسوراخ های بینی ویا عدم تقارن در قسمت استخوانی بینی
8- احساس عدم رضایت بیمار از نتیجه جراحی
9- باریک بودن ویا پهن بودن بیش از اندزه نوک بینی
10- فرو رفتگی یک طرفه نوک بینی بسیاری از این عوارض جزعی و ناچیز می باشند وبا مراقبت های مکرر بعد از عمل و تجویز به موقع آمپولهای خنثی کننده در مطب قابل اصلاح می باشد اما بعضی از این موارد نیاز به جراحی مجدد در بینی دارد که معمولا جزعی میباشد وجای نگرانی برای بیمار ندارد.

هزینه جراحی

هزینهعمل بینی با توجه به نوع جراحی مدت زمان بی هوشی و خدمات داخل بیمارستان متفاوت می باشد . کل هزینه با بیمارستان در حدود 4200000 تومان است.
البته در بعضی موارد هزینه ها تغییراتی دارند مثلا هزینه جراحی روتوش (عمل مجدد) متفاوت است و ممکن است کمی بیشتر از جراحی اولیه بینی باشد .
در بعضی موارد بینی بیمار نیازی به جراحی ندارد و فقط کمی پره های بینی نسبت به صورت بزرگ می باشند که با یک عمل سرپایی کوچک در مطب پره ها جمع تر می شوند و هزینه آن حدود 700000 تومان است.در مورد تزریق ژل روی بینی برای از بین رفتن ناهماهنگی های بینی و ناصافی ها نیز هزینه ها متغییر می باشند.
بهترین راه حل این است که بیمار قبل از گرفتن نوبت جراحی با پزشک جراح خود مشورت نموده و سپس تصمیم به نوع جراحی نماید.مشاوره رایگان شبانه روزی