تزریق بوتاکس

1761

از جمله کاربردهای تزریق بوتاکس در زیبایی صورت، تزریق در عضلات برای کاهش خطوط عمیق خط اخم یا ابرو و اطراف چشم و بوتاکس پیشانی می باشد. تزریق بوتاکس آن چنان که برخی از مردم فکر می کنند، باعث فلج شدن عضلات صورت نمی شود،بلکه تنها موجب آزاد و شل شدن آن عضلات و جلوگیری از فعالیت آنها برای اخم یا تغییر حالات چهره به صورت نا خودآگاه شده و در نتیجه از بوجود آمدن خطوط عمیق و چین و چروک جلوگیری به عمل می آورد.بوتاکس با شل کردن عضلات مورد نظر در صورت باعث از بین رفتن خطوط و چین چروک‌هایی مانند خطوط پیشانی، خطوط اخم و چروک دور چشم و چروک دور لب  می‌شود.

بوتاکس چیست؟

امروزه در کشورهای اروپایی از ترکیبات تزریقی متعددی جهت رفع چروک یا افزایش حجم اعضای بدن استفاده می شود که متاسفانه در جامعه ما اطلاعات محدودی در این باره وجود دارد. به اختصار باید گفت که این نوع ترکیبات به دو دسته کلی تقسیم می شوند.

ترکیبات فلج کننده؛ که با فلج کردن عضلات پیشانی یا دور چشم، اسپاسم آن ناحیه را رفع می کنند و مانع از انقباض عضلات می شوند، بنابراین باعث رفع چروک و گاه بالا بردن ابروها می شوند و طول اثرشان بین 3 تا 6 ماه می باشد.

بوتاکس نام اختصاری سم بوتولیسم است. تزریق مقدار کمی از این ماده بطور مستقیم در ماهیچه فعالیت آن را کم کرده و خطوطی را که نتیجه پرکاری آن روی صورت به وجود می آید از بین می برد در نتیجه صورت جوان تر و شاداب تر به نظر می رسد. يک روش سريع و نسبتا غير تهاجمی است.

برای درمان چروکهای پیشانی و کنار چشم ها (در مناطقی که حرکت عضلانی ضروری نیست) میتوان از بوتاکس استفاده کرد تا از پیشرفت و ایجاد چروکها جلوگیری شود.

هم اکنون بوتاکس در آمریکا روشی است که بیشترین استفاده را از نظر زیباسازی صورت دارد و هنرپیشه های هالیوودی بیشترین مصرف کنندگان این ماده هستند.

ترکیبات پُرکننده؛ که با پرکردن شیارها باعث پرشدن چروک ها مثل پركردن خط خنده، رفع لاغری دست و صورت، گودی زیر چشم ها، افزایش حجم لب، گونه، چانه و نیز اندام (سینه و...) می شوند و این ترکیبات حتی برای پر کردن فرورفتگی های ضایعاتی چون سالک و... و نیز تغییرات محدود در حالت بینی کاربرد دارند.

ترکیبات پرکننده به دو نوع موقت و دائم تقسیم می شوند.البته نوع ژل دائم(پلی اکریل آمید) خود دارای انواع مختلفی می باشد و مطالعات و تحقیقات متعدد بر روی برخی انواع آن در اروپا طی سی سال گذشته نشان داده که نه تنها هیچ گونه حساسیت، سرطان زایی، مسمومیت و... با آن وجود ندارد، بلکه غیرقابل جذب و تجزیه بودن، تطابق کامل با بافت پیوندی بدن و یکنواختی کامل آن نیز به اثبات رسیده است.

ژل ها ترکیباتی هستند که چروک های عمیق و گودی ها را پر کرده و از آن ها برای برجسته کردن گونه و لب استفاده می شود. اثرشان بین 6 ماه تا 6 سال می باشد.

ژل های موقت بین 6 تا 18 ماه و ژل های دائم حداقل تا 6 سال ماندگاری دارند.ژل های موقت مثل کلاژن ها و هیالورونیک اسیدها بوده و اسامی مختلفی مانند ژوودرم، روفیلان، رستيلن، ماتریدکس و... دارند.

ژل های دائم در اصل همیشگی بوده، اما چون بعد از گذشت 5 تا 6 سال کوچک تر شده و بافت های بدن نیز تحلیل می روند، ماندگاری آن ها را باید بین 5 تا 10 سال در نظر گرفت. امروزه ژل های دائم به طور عمده شامل پلی اکریل آمید و پلی متیل متاکریلات می باشند.

تفاوت بین ژل های پاژ و اکرامید چیست؟

ایجاد عوارضی همچون حساسیت نسبت به نوع آکرامید خیلی کم تر می باشد و با توجه به اینکه فرمول هر دو ژل دارای ماندگاری یکسانی می باشد، تفاوت عمده در میزان درجه خلوص و مواد افزودنی به ژل پاژ و بسته بندی و تکنولوژی تولید آنهاست و ژل پاژ برای جاهای ظریف مانند لب و خط خنده مناسب نمیباشد.

چرا بوتاکس بهترین راه است؟

تزریق بوتاکس روش سریع و موثری برای رفع چروک است  زمان شروع اثر بوتاکس بین 4تا7 روز است.مدت تزریق آن بین 1۰ تا20 دقیقه طول می‌کشد و می‌توانید بعد از تزریق سریع به سر کار خود برگردید،حتی در اکثر مواقع هنگام خروج کمتر کسی متوجه تزریق‌ها خواهد شد.

اثرات تزریق بوتاکس بسته به تعداد تزریق قبلی بین ۴ تا ۶ ماه طول می‌کشد. اگر هر3 ماه به مدت یک سال تزریق بوتاکس انجام شود، به تدریج فواصل تزریق های بعدی بیشتر می‌شود، یعنی عملا با تزریق بوتاکس کمتر اثرات طولانی‌تری حاصل می‌شود.

در چه مواردی تزریق بوتاکس ممنوع است؟

عوارض تزریق بوتاکس ناچیز است اما در مورادی استفاده از آن ممنوع است.

 • اگر فرد بیماری اختلالات انعقادی داشته باشد
 • استفاده از داروهای ضد انعقاد خون
 • دوران حاملگی
 • سن کمتر از ۱۸سال و همچنین سن بالاتر از ۷۵سال
 • بیماری ام‌اس ، میاستنی گراویس،نفروپاتی و نارسایی کلیه
 • بیماری‌های قلبی و عروقی حاد
 • ضعف ایمنی یا کسانی که عفونت فعال دارند.
 • واکسیناسیون در 2 هفته اخیر
 • کسانی که بدون دلیل مشخص مبتلا به بیماری فلج عضلانی هستند.

کاربرد بوتاکس در موارد غیر زیبایی چیست؟

کاربرد بوتاکس در موارد غیرزیبایی - موقعيت هاي مختلفي وجود دارند كه در آن از تزريق بوتاكس استفاده مي شود و تزريق بوتاكس منحصر به زيباسازي نيست كه از آن ميان مي توان به درمان اسپاسم ماهيچه صورت يا ديگر قسمتها ، پرش پلک ، اسپاسم ماهيچه های گردن ، انقباض و تیک گردن ، لوچی شديد چشم ها اشاره كرد.

201521513513761a

كاربرد بوتاكس در پوست و زیبایی چیست؟

به طور كلی كاربردهای بوتاكس را میتوان به 2دسته زیبایی و درمانی تقسیم كرد. کاربردهای درمانی در بوتاکس كاربردهای زیبایی در بوتاکس

کاربرد های زیبایی در بوتاکس

 • رفع چین و چرو كهای حركتی ،متوقف كردن پیشرفت چروك های ثابت مثلا در پیشانی، دور چشم، خط اخم، چینهای دورلب و چین های چانه و گردن .
 • بالا بردن ابروها
 • بالا بردن گوشه لب ها
 • كاهش نمایش لثه هنگام خندیدن
 • بالا بردن نوك بینی

از تزریق بوتاکس برای چه مورد زیبایی استفاده می شود؟

از نظر زیبایی، سازمان غذا و داروی ایالات متحده آمریکا (FDA) استفاده از تزریق بوتاکس صورت را فقط برای از بین بردن و صاف کردن چروک های پوستی در ناحیه پیشانی میان دو ابرو، کاهش خطوط پنجه کلاغی (خطوط کنار چشم)، خطوط پیشانی و اخم، تأیید کرده است.

همچنین از تزریق بوتاکس برای درمان بیماری های مختلف پزشکی شامل: آشالازی (اختلالی مربوط به لوله مری که با سختی در خوردن غذا همراه است)، بلفارواسپاسم (عدم کنترل پلک زدن)،

سرویکال دیستونیا (بیماری که باعث انقباض عضلات گردن و شانه به صورت غیر ارادی می شود)، انحراف چشم، هم مورد استفاده قرار می گیرد.

یکی دیگر از فواید تزریق بوتاکس بدن در درمان عرق زیاد زیر بغل، کف دست و پا می باشد.

مطالعات مختلفی نیز برای استفاده از بوتاکس در بیماری میگرن نیز در حال انجام است.

تزریق بوتاکس صورت چطور باعث تغییرات چهره می شود؟

ایجاد حالات چهره یا صورت مختلف فرد در طول روز، چه خوشحال و چه ناراحت یا حالات دیگر، همگی باعث از دست رفتن کشسانی پوست می شوند. تزریق بوتاکس به منظور زیبایی از طریق مسدود کردن سیگنال هایی که به طور دائم از عصب ها به عضلات فرستاده می شوند، بر بدن تأثیر می گذارد.

این انسداد پیام ها باعث کاهش کنترل بر عملکرد آن عضلات می شود و زمانی که عضله نتواند منقبض شود، چین و چروک هم زیاد در صورت بوجود نمی آید. بهبود قابل توجه در چین و چروک در همان ماه اول، پس از استفاده از انجام درمان قابل مشاهده خواهد بود.

                                                            بوتاکس 2به این پست امتیاز دهید.
هیچ رای ثبت نشده است