عمل زیبایی گوش

معمولا جراحی زیبایی‌ گوش یا اتوپلاستی، بمنظور رفع بدشکلی های لاله گوش انجام میشود. در برخی‌ موارد جراحی برای بازسازی انجام میشود مثلا اگر به علت حادثه یا برداشتن تومورقسمتی‌ یا تمام لاله گوش برداشته شود.
اولین بار جراحی‌های لالهٔ گوش توسط جراح هندی سوشروتا در ۶۰۰ سال قبل از میلاد مسیح انجام شد. جراحی برای درست کردن گوش‌های برجسته از قرن ۱۹ شروع شد و روش‌های گوناگونی تاکنون ابداع شده است.
در عمل زیبایی گوش مهمترین و شایعترین مورد برجسته بودن لاله گوش است که به آن گوش خفاشی هم میگویند. گاهی اوقات ایرادات دیگری همچون نامساوی بودن دو گوش یا گوش‌های بزرگ وجود دارد.
حدود ۵% مردم گوش‌های برجسته دارند که ۶۰% آنان سابقه فامیلی مثبت دارند. خوشبختانه این مساله هیچ ارتباطی‌ با داخل گوش نداد و فرد ایرادی از نظر شنوأیی ندارد.
بافت مهم درلاله گوش غضروف است که به آن استحکام میبخشد وروی آنرا پوستی نازک می پوشاند. اشکالات این غضروف باعث عمده ناهنجاری هاست.
شاید هیچ خصوصیت دیگری در صورت به اندازه گوش‌های برجسته جلب توجه نکند. برخلاف ایرادات دیگر مثل بدشکلی‌های بینی‌اینجا بچه‌ها مورد اصلی‌ هستند. این کودکان تا سنّ ۵-۶ سالگی مشکل زیادی ندارند ولی‌ از زمانی‌ که وارد مدرسه میشوند مورد تمسخر بچه‌های دیگر قرار میگیرند. لقب‌هایی‌ چون گوش خفاشی یا بادبزنی یا میکی ماوس باعث ناراحتی‌ و از دست رفتن اعتماد بنفس این کودکانمیشود. به همین دلیل مهمترین کاندیدای این جراحی هستند.
بزرگسالان هم ممکن است خواهان این عمل شوند. برجستگی بیش از حد، بزرگی و یا غیر همگون بودن دو لاله گوش از دلایلیست که بالغین را تشویق به جراحی اتوپلاستی می‌کند.
به دو دلیل بهتر است جراحی در سنین پایینتر انجام شود یکی‌ به علت اثرت روانی‌ این ناهنجاریست که هر چه بیشتر بگذرد فرد را بیشتر آزرده مکیند.دلیل دوم اینست که با افزایش سنّ غضروفها سفت تر شده و جراحی را مشکل تر میکنند.

چه کسانی کاندید اتوپلاستی هستند؟

هر کسی که احساس می کند گوش های بیرون زده، غیریکنواخت یا بسیار بزرگ دارد می تواند از جراحی اتوپلاستی استفاده کند. کودکان نباید تا پایان رشد گوش، اتوپلاستی داشته باشند. پزشک اطفال در فرایند تصمیم گیری برای جراحی باید حضور داشته باشد.

مسائلی که باید در مورد کوچک کردن گوش درنظر گرفت:
گوش های برآمده معمولا ناشی از دو تغییر آناتومیک هستند:
-از بین رفتن تاخوردگی انتی هلیکال
-عمیق بودن کونکای گوش
-ترکیبی هر دو

فقط با چند بخیه

روش عمل در گوش‌هاي برجسته به اين صورت است كه ما از پشت گوش شروع به جراحي مي‌كنيم و محل برش‌ ما پشت لاله گوش است. ابتدا باريكه نازكي از پوست پشت گوش برداشته مي‌شود سپس براي خواباندن غضروف و نزديك كردن آن به سر و همچنين براي  جلوگيري از برگشت غضروف لاله گوش به حالت اوليه، پشت غضروف را در قسمت‌هاي لازم تراشيده و با كمك بخيه‌هاي دائمي چند چين ايجاد مي‌كنيم و در آخر برش پوستي را مي‌دوزيم و از آنجا كه محل برش پشت گوش است بعد از عمل، جاي برش قابل ديد نيست و هدف اصلي نزديك كردن لاله‌هاي گوش به سر و قرينه‌بودن آن‌هاست. اگر تنها يك گوش مشكل داشته باشد مي‌توان با نزديك كردن آن به سر و همانندسازي با گوش ديگر تقارن لازم را بين هر 2 گوش ايجاد كرد.

گاهي حتي انداختن گوشواره‌هاي سنگين باعث پارگي نرمي گوش و بدشکلي آن مي‌شود، شما در اين زمينه چه توصيه‌هايي داريد؟

اگر مايل هستيد از گوشواره‌هاي بزرگ استفاده كنيد، حتما به صورت متناوب به نرمه گوش خود استراحت دهيد، زيرا گوشواره‌هاي سنگين سبب بزرگ شدن سوراخ گوش شده و شانس پارگي آنها را افزايش مي‌دهند. قبل از ايجاد سوراخ‌هاي متعدد در لاله گوش بهتر است خوب فكر كنيد، اين سوراخ‌ها به خصوص در قسمت فوقاني و يا لبه‌هاي گوش مشكل‌ساز هستند.

سوراخ كردن غضروف گوش از نظر طبي مجاز نيست، چون عفونت غضروف سبب تخريب و از بين رفتن آن مي‌شود.

97otoplasty02

آيا به كمك چسب مي‌توان اختلالات لاله گوش را اصلاح كرد؟

در ابتداي تولد چنانچه اختلالي مختصر در لاله گوش وجود داشته باشد، ممكن است به كمك چسب بتوان آن را تعديل كرد، ولي به‌طور كلي جراحي لازم است.

آيا ترميم اختلالات شديد لاله گوش به ايجاد يك لاله گوش طبيعي منجر مي‌گردد؟

با توجه به پيوندگذاري و چندين مرحله عمل، نهايتا لاله گوش ايجاد شده نمي‌تواند ظرافت و زيبايي لاله گوش طبيعي را داشته باشد.

هزینه درمان چقدر است؟

معمولا هزینه عمل زیبایی گوش (اتوپلاستی)، بسته به میزان گستردگی عمل، تخصص جراح و طول مدت بهبودی دارد. شما می‌توانید از جراح و شرکت بیمه خود در مورد درصد پوشش بیمه برای این نوع جراحی، اطلاعات لازم را کسب کنیدبه این پست امتیاز دهید.
هیچ رای ثبت نشده است