لیزر موهای زائد

14f9687045e44d0533bad0efc45c19ce

وجود پر مویی یکی از مهمترین و شایعترین مشکلات در خانم هاست که در روابط اجتماعی آنها هم بسیار تاثیر گذار است علیرغم آنکه روشهای متعددی مانند اپیلاسیون با موم و الکترولیز برای کاهش پرمویی وجود دارد اما هیچکدام برای مدت طولانی و در وسعت زیاد موثر نیستند در صورتی که لیزر موهای زاید می توند باعث کاهش دائمی موهای زائد در تمامی نقاط بدن شود به همین دلیل است که لیزر مو های زائد بهترین روش درمان پرمویی به شمار می رود.

لیزر چیست؟

لیزر نوری تک طول موج است که بسته به رنگ آن در بافتهای مختلف جذب می شود و اثر می کند . در لیزر موی زائد از طول موجهایی که عمدتا در رنگ سیاه جذب می شود استفاده می کنند که با جذب در رنگدانه سیاه رنگ ملانین موها باعث سوختن ریشه موها می شود.

متقاضیان لیزر موهای زائد

هرچه رنگ پوست بیمار روشن تر و رنگ موهایش سیاهتر و ضخامت موهایش بیشتر باشد بیمار مناسبتری برای لیزر موهای زائد است و می تواند برای همیشه تعداد و ضخامت موها را کاهش داد. بیمارانی که پوست تیره دارند یا رنگ موهای شان بلوند یا قرمز باشد بیماران مناسبی برای از بین بردن موهای زائد با لیزر نیستند و تنها موها برای مدت مشخصی (در حد چند ماه) کم می شوند و مجددا رشد می کنند. در این دسته از بیماران در صورتی که سایر روشهای کاهش مو مثل موم انداختن یا الکترولیز باعث عوارض شود از لیزر به عنوان یک روش اپیلاسیون موقت اما کم عارضه استفاده می کنیم . در این حالت بیمار هر سه ماه تحت لیزر قرار می گیرد. باید توجه داشت که موهای سفید با لیزر از بین نمی روند.

سوالات متداول

چرا توصیه می شود در افراد پر مو هر چه سریعتر و در سن پایینتر از لیزر مو استفاده شود؟

– زیرا در بسیاری از افراد اپلاسیون با موم (wax) و الکترولیز سبب ایجاد لک ، قرمزی یا فرو رفتگی در سطح پوست شده است که متاسفانه درمان آنها آسان نیست.

علائم تاثیر لیزر بر رفع موهای زائد چیست؟

1- کاهش تعداد موها

 2- نازک شدن موها

3- کمرنگ شدن موها

4 -کاهش سرعت رشد موها

همه اینها منجر به طبیعی شدن منظره محل درمان می شود به نحوی که با عرف جامعه و روابط اجتماعی تداخلی نداشته باشد. با تقبل هزینه لیزر موهای زائد زیر بغل  تعداد جلسات لیزر موهای زائد: حداقل 4 و حداکثر 8جلسه و فاصله جلسات : هر ۴ تا 8 هفته یک بار میبباشد .

– آیا انجام لیزر موی زائد دردناک است؟

در مواردی که لیزر موی زائد بادستگاهی انجام شود که همزمان با لیزر سیستم خنک کننده موضع راخنک کند میزان درد به طور چشمگیری کاهش می یابد. دستگاه لیزر الکساندرایت ساینوشور این سیستم را دارا می باشد.ضمنا در مواردی که بیمار نسبت به درد خیلی حساس است می تواند از کرم بی حس کننده استفاده کند.

– آیا لیزر موی زائد لک یا زخم ایجاد می کند؟

خیر در صورتی که لیزر موی زائد با دستگاه الکساندرایت یادایود و به صورت صحیح انجام شود باعث ایجاد زخم یا تیرگی نمی شود.

– آیا در بیمارانی که علت رویش موی زائد آنهااختلالات هورمونی است لیزر موثراست؟

بله در حال حاضر در تمام کسانی که با مشکل موی زائد روبرو هستند درمان اصلی لیزر با دستگاه الکساندرایت و یا دایود میباشد. درافرادی که اختلال هورمونی دارند معمولا به صورت متناوب از لیزر و داروهای هورمونی استفاده میشود چون دارو به تنهائی باعث ازبین رفتن موها نمیشود بلکه فقط تا زمان مصرف حجم وضخامت موها کاهش می یابد وباید در کنارآن حتما از لیزر استفاده شود.

– آیا درآقایان هم لیزر موهای زائد موثر است ؟

بله در آقایان هم لیزر برای کاهش موی زائد به خوبی موثر است.

– آیا لیزر فقط درزمینه زیبایی به کارمی رود یا جنبه درمانی هم دارد ؟

کاربرد درمانی لیزر موی زائد در مواردی است که بیمار به دنبال اصلاح دچار فولیکولیت یا به اصطلاح عامیانه جوش در محل می شود. این حالت مخصوصا در ناحیه گردن آقایان وساق پای خانمها شایع و دراکثر موارد به درمانهای موضعی مقاوم است .در چنین مواردی تنها درمان موثر لیزر درمانی می باشد.

نتایج درمان

اولین اثر لیزر برروی موهای زائد دو هفته بعد از لیزر درمانی است پس در دو هفته اول لیزر مراجعه کننده هیچ اثری را نمی بیند ، بعد از دو هفته موهای لیزر شده سست شده و می ریزد.

در فواصل جلسات لیزر درمانی توصیه می‌شود که موها صرفاً تراشیده شده و یا از موبر استفاده گردد. توصیه اکید آن است که در این فاصله از کندن موها، بند انداختن واپیلاسیون خودداری شود.

در فواصل جلسات لیزر درمانی برای جلوگیری از هرگونه تغییر رنگ پوست (پررنگی و کم‌رنگی) باید از آفتاب پرهیز نمود. اجتناب از آفتاب در زمان قبل و بعد از درمان از تحریک ملانوسیت‌ها و به دنبال آن از تغییرات رنگی پوست جلوگیری می‌کند. لذا پیشنهاد می‌شود که افراد از 4 تا 6 هفته قبل و نیز بعد از درمان با لیزر، از نور آفتاب دوری نموده، از ضد آفتاب‌ها بطور منظم و مستمر استفاده نمایند.

انواع لیزر

امروزه از چهار نوع لیزر ND:YAG ، Diode، IPL و Alexandrite برای برطرف کردن موهای اضافه استفاده می شود. و هر یک در نوع خود پیشرفته ترین محسوب می شود. ازآنجا که کاربرد غلط لیزر توسط افراد غیر متخصص می تواند خطراتی به دنبال داشته باشد لازم است که لیزر درمانی تنها توسط متخصصین پوست و مو و در مراکز درمانی مجهر صورت پذیرد .

مراقبت های بعد از لیزر موهای زائد

۱- پرهیز از تمرینات بدنی طی ۲۴ ساعت اول. زیرا تمرین باعث افزایش تحریک ناشی از لیزر می گردد.

۲- پرهیز از تماس با نور خورشید تا چند هفته پس از لیزر ( حداقل ۵/۱ ماه)

۳- استفاده از ضد آفتاب های مناسب حداقل با SPF  ۱۵ بعد از لیزر  درمانی و اجتناب از برنزه شدن پوست.

۴-  اجتناب از چرب کردن، بند انداختن یا استفاده از موچین در منطقه تحت درمان  تا ۳ هفته بعد از لیزر.

۵- پرهیز از دستکاری پوست نواحی تحت درمان

۶- خودداری از مالیدن یا سائیدن پوست نواحی تحت درمان

۷- استفاده از یک مرطوب کننده و نرم کننده ملایم روی محل لیزر درمانی  ( توسط پزشک معالج در صورت صلاحدید تجویز می شود).

۸- استفاده از داروهای موضوعی محرک زا مثل بنزوئیل پراکسید و ترتینوئین باید به مدت ۲ روز بعد از لیزر درمانی مو اجتناب شود.

۹- درمان نگهدارنده با لیزر موهای زائد برای نواحی صورت هر ۶ تا ۸ ماه توصیه می شود .

مشاوره رایگان شبانه روزی