مراقبت های بعداز تزریق بوتاکس: افزایش اثربخشی بوتاکس بااقدامات درست

بوتاکس

بالا رفتن سن با ظاهر شدن دو دسته چین و چروک همراه است؛ چین و چروک‌های دینامیک که به دلیل فعالیت زیاد عضلات ایجاد می‌شوند، خطوط اخم (یا ابرو میان) به این دسته تعلق دارند، و چین و چروک‌های استاتیک که با کم شدن حجم همراه هستند؛ چروک‌های اطراف بینی (خطوط نیم دایره که مرز میان گونه و ناحیه‌ی دهان را مشخص می‌کنند) نمونه‌ای از این نوع می‌باشند. پایانه‌های عصبی ماده‌ای شیمیایی را آزاد می‌کنند (استیکولین)، که اطلاعات انقباضی را به عضلات انتقال می‌دهد. بوتاکس نوعی سم بلوتونین است که نقش آن انسداد موقتی آزاد شدن استیکولین می‌باشد. پس از آن عضله ریلکس شده و چین و چروک‌ها کاهش می‌یابند. خطوط اخم با انقباض سه عضله ایجاد می‌شوند، ماهیچه‌ی هرمی بینی، که در میان ابروها قرار دارد، و ماهیچه‌های اخم که در بالای هر کدام از ابروها قرار گرفته است. بوتاکس به درون هر کدام از این عضلات مختلف که خطوط را ایجاد می‌کنند، تزریق می‌شود. تزریق می‌تواند به عضلات پیشانی و اربیکولاریس نیز تزریق شود.

پروتئین خالص شده، یا بوتاکس، ارتباط میان عصب و عضله را قطع کرده و از این طریق، عضله را آزاد می‌کند. عضله‌ی تحت تزریق، دیگر نمی‌تواند منقبض شود و بنابراین این کار باعث ریلکس و صاف شدن چین و چروک‌ها و خطوط پیشانی می‌شود. بوتاکس غالباً برای خطوط پیشانی و خطوط اخم مورد استفاده قرار می‌گیرد. چین و چروک‌هایی که ناشی از آسیب خورشید و جاذبه‌ی زمین هستند، به بوتاکس پاسخ نمی‌دهند.

برای تزریق بوتاکس با مواد اصلی و بهره گیری از خدمات کلينيک تخصصی پوست و موی رازی و مشاوره با پزشکان متخصص با شماره های 02188334029 – 02188333259 تماس حاص فرمایید.

قبل از بوتاکس چه کارهایی باید انجام دهید؟


قبل

گام‌هایی که برای آمادگی قبل از انجام درمان بوتاکس باید بردارید در اینجا آورده شده اند. با انجام این کارها، می‌توانید از داشتن یک تجربه‌ی خوب مطمئن باشید:

پزشکی را انتخاب کنید که می‎داند باید چه کاری انجام دهد

همانطور که همیشه تأکید می‌کنم، انتخاب یک پزشک دارای بورد تخصصی و مجرب بسیار، بسیار مهم است. یک بوتاکس خوب به مهارت و تکنیک تزریق‌کننده‌ی آن بستگی دارد، بنابراین تحقیقات خود را کامل کرده و پزشکی را انتخاب کنید که در آناتومی صورت تخصص داشته و برای چندین سال به صورت موفقیت‌آمیز تزریق بوتاکس را انجام داده است (و با شکایت کم بیماران مواجه شده است). به صورت ایده‌آل، از بیش از یک مشاوره‌ی بوتاکس استفاده کنید.

با پزشک خود شفاف باشید

برای ایمنی خود، بیشترین حد ممکن سابقه‌ی پزشکی خود را در اختیار پزشک قرار دهید تا او بتواند تصمیم بگیرد که آیا شما گزینه‌ی مناسبی برای دریافت بوتاکس زیبایی هستید یا خیر. موارد زیر را با پزشک خود در میان بگذارید:

 • چه داروها، مواد مکمل، داروهای گیاهی و غیره را مصرف می‌کنید.
 • چه آلرژی‌هایی دارید.
 • هرگونه عارضه یا بیماری خود را در صورت وجود
 • اگر عمل جراحی داشته اید یا خواهید داشت (برای مثال بوتاکس تازه، جراحی، درمان‌های دیگر و غیره)
 • در صورتی که باردار هستید، شیر می‌دهید یا در تلاش برای باردار شدن می‌باشید.
 • هر دغدغه‌ی دیگری که دارید.

اگر اولین بار شماست که بوتاکس دریافت می‌کنید، به پزشک خود بگویید. برخی از پزشکان ممکن است برای مشاهده‌ی چگونگی واکنش بیمار به بوتاکس و برای دادن نتایج طولانی مدت بهتر، در بار اولی که بیمار بوتاکس را دریافت می‌کند بیشتر محتاط باشند.

مطمئن شوید که بوتاکس درمان مناسبی برای شماست

یک تزریق کننده‌ی معتبر و مجرب می‌داند که بوتاکس چه کاری را برای پوست شما انجام می‌دهد و چه کاری را انجام نمی‌دهد. برای مثال، شاید بهتر باشد که برای پوشاندن چین و چروک‌های خاصی بر روی صورت خود، از فیلرها به جای بوتاکس استفاده کنید، بنابراین از این موضوع مطمئن شوید و با پزشک خود بحث کنید که بهترین درمان برای مشکلات پوستی شما چه چیزی می‌باشد.

با پزشک خود هم‌رأی باشید

مطمئن شوید که هم خودتان و هم پزشکتان درباره‌ی مناطقی از صورت که می‌خواهید درمان شوند، اینکه تا چه اندازه می‌خواهید که مشکلاتتان اصلاح شوند و انتظار چه نتیجه‌ی نهایی را دارید، شفاف و روشن هستید. افراد مختلف دارای نظرات مختلفی درباره‌ی زیبایی هستند. برای مثال، اگر “صورت یخی”، تعریف شما از یک بوتاکس موفقیت‌آمیز است اما شما مخالف هستید، بهتر است مطمئن شوید که هر دوی شما بر روی یک هدف توافق دارید وگرنه در نهایت با نتیجه‌ای روبرو می‌شوید که به نظر پزشکتان زیبا اما به نظر شما ناگوار است.

درباره‌ی آنچه که بوتاکس می‌تواند انجام دهد، انتظارات واقعی داشته باشید

نتایج بوتاکس می‌توانند به شکل چشم‌گیری خوب باشند، اما نتایج پس از تزریق بوتاکس شما، ممکن است به آن اندازه عالی که شما انتظار دارید، نباشند. درباره‌ی نتایج خود انتظارات واقع‌بینانه داشته باشید تا از ناامیدی‌های غیرضروری دور بمانید.

از گرفتن داروهایی که باعث رقیق شدن خون می‌شوند، پرهیز کنید

دارو

یک هفته قبل از تزریق بوتاکس، از مصرف داروهای زیر خودداری کنید:

 • آسپرین
 • ایبوپروفن، چه به صورت عمومی یا ادویل، ناپروکسن یا مورتین
 • اکسدرین
 • گل راعی
 • وتامین ای
 • روغن ماهی یا امگا سه
 • کهن‌دار
 • جنسینگ

این کار باعث کاهش هرگونه کبودی بالقوه‌ی پس از بوتاکس می‌شود. اما مجبورید که مسکن مصرف کنید، استفاده از تیلنول بلامانع است. همچنین چند روز قبل از انجام بوتاکس از نوشیدنی‌های الکلی دور بمانید.

از پرسیدن سؤال نترسید

لیستی از سؤال‌هایی که می‌خواهید از پزشک خود بپرسید را تهیه کرده و آن را با خود به جلسه‌ی مشاوره بیاورید. به این صورت، سؤالات خود را فراموش نخواهید کرد. بپرسید که درمان شما چقدر هزینه خواهد داشت، چه تعداد واحد بوتاکس نیاز خواهید داشت، تا چه زمانی او تزریقات بوتاکس را انجام خواهد داد و غیره. درباره‌ی عوارض جانبی، ریسک‌ها و نحوه‌ی مراقبت از پوست پس از بوتاکس و اینکه کسی با شرایط پوست شما چه میزان باید تزریق بوتاکس را انجام دهد، سؤال کنید.

گرچه می‌توانید به صورت اینترنتی به همه‌ی این اطلاعات دست یابید، اما بهتر این است که اینها را مستقیماً از پزشک خود بشنوید. همچنین، بپرسید که اگر احیاناً کارها خوب پیش نرفت، پزشک چه کاری انجام خواهد داد. اگر دارای کبودی زیاد بودید، اما او درمان لیزری کاهنده‌ی v-beam رت برای رفع آن پیشنهاد خواهد داد یا خیر.
اگر خطوط اخم اسپاک بر جای ماندند، او آنها را به صورت رایگان اصلاح خواهد کرد یا خیر؟ در صورتی که بوتاکس شما پس از گذشت یک هفته ناپدید شد، اما اصلاح اضافی به صورت رایگان انجام خواهد شد؟ از پرسیدن سؤال نترسید! هرچه زودتر به پاسخ پرسش‌های خود برسید بهتر است.

فرایند تزریق بوتاکس چطور انجام می‌شود؟


فرایند

انجام این فرایند تنها چند دقیقه طول می‎کشد و به بیهوشی نیاز ندارد. بوتاکس با سوزنی نازک به عضلات مشخصی تزریق شده و تنها ناراحتی خفیفی دربر دارد. تأثیر کامل آن بین سه تا هفت روز مشاهده می‌شود. برای کاهش کبودی، در یک هفته‌ی باقیمانده تا جلسه‌ی درمانی باید از مصرف آسپرین و دیگر داروهای ضد التهابی پرهیز کنید. با این حال، اگر این داروها را هم مصرف کردید، باز هم می‌توانید بوتاکس را دریافت کنید.

در هنگام تزریق بوتاکس باید چه کاری انجام دهید؟


هنگام

آنچه که در طول عمل بوتاکس انجام می‌دهید به اندازه‌ی کارهایی که پیش و پس از آن می‌کنید مهم نیستند، اما در اینجا نکاتی لیست شده اند که بهتر است برای داشتن یک جلسه‌ی درمانی خوب، در خاطر داشته باشید:

 • بدون آرایش و با چهره‌ی طبیعی خود بروید- پیش از بوتاکس، پوست شما با مالش الکل یا یک ضد عفونی کننده پاک خواهد شد، بنابراین راحت باشید و بدون هیچ ماده‌ای بر روی پوست خود به مطب پزشک بروید. اگر آرایش کنید، بهرحال پاک خواهد شد.
 • راحت باشید اما حواس خود را جمع کنید- اگر از سوزن می‌ترسید، خود را با فکر کردن درباره‌ی آن آزار ندهید. ذهن خود را بر روی یک چیز رندوم متمرکز کنید، مثلاً بر روی میمون‌هایی که با آناناس تردستی می‌کنند. بوتاکس، پیش از آنکه شما بفهمید تمام می‌شود. آرام باشید اما توجه کنید و از دستورات پزشک پیروی نمایید. در طول فرایند تزریق، او از شما خواهد خواست که لبخند بزنید، ریلکس کنید، اخم کنید و غیره.
 • از بسته‌ی یخ استفاده نمایید- استفاده از یخ قبل، در طول و پس از بوتاکس می‌تواند به کاهش هرگونه علامت بالقوه از کبودی، کمک کند.

پس از انجام بوتاکس باید چه کاری انجام دهید؟


پس از انجام

کاری که بعد از انجام بوتاکس انجام می‌دهید و نحوه‌ای که از پوست خود مراقبت می‌کنید، بسیار مهم است. در اینجا کارهایی لیست شده اند که بهتر است پس از انجام تزریق بوتاکس انجام دهید و انجام ندهید:

 • در محلی که بوتاکس تزریق شده است، پوست خود را لمس نکنید. تا 24 ساعت از خاراندن و ماساژ دادن محل تزریق خودداری کنید چرا که نمی‌خواهید باعث انتشار بوتاکس به دیگر عضلات ناخواسته شوید.
 • از انجام فعالیت‌های شدید فیزیکی پرهیز کنید.
 • از استفاده از لایه‌بردارهای صورت و شیمیایی، میکرودرم ابریژن تا 24 ساعت پرهیز کنید.
 • از گرفتن داروهای رقیق کننده‌ی خون که در بالا اشاره شد، خودداری کنید.
 • اگر دچار کبودی شدید، ویتامین کای موضعی و آرنیکا می‌توانند به شما کمک کنند. همچنین می‌توانید برای رفع سریع‌تر کبودی از v-beam، pulsed-dye یا درمان‌ لیزری KTP  استفاده کنید. کانسلیرهای سبز یا زرد نیز می‌توانند به شما در پوشاندن کبودی‌ها کمک کنند.
 • اگر از نتیجه ناراضی هستید یا به انجام اصلاح نیاز دارید، به پزشک خود مراجعه کنید.
 • اگر هر گونه عارضه‌ی جانبی مرتبط با درمان بوتاکس را مشاهده کردید با پزشک خود تماس گرفته یا به دنبال درمان پزشکی باشید.

انجام این کارها پیش و پس از بوتاکس به شما کمک می‌کند که هم تجربه‌ی بهتری داشته باشید و هم به نتایج بهتری دست یابید.

پرسش‌های متداول درباره‌ی تزریق بوتاکس


تزریق بوتاکس چقدر دوام دارد؟

تأثیرات بوتاکس تا شش ماه باقی می‌مانند. با بازگشت تدریجی فعالیت عضلات، خطوط و چین و چروک‌ها نیز دوباره پدیدار شده و نیاز به درمان مجدد دارند. معمولاً خطوط و چین و چروک‌ها با گذشت زمان با شدت کمتری ظاهر می‌شوند چرا که عضلات یاد می‌گیرند که ریلکس بوده و پوست نیز از بودن در معرض انقباض موضعی، استراحت کرده است.

عوارض جانبی تزریق بوتاکس چه چیزهایی هستند؟

کبودی موقتی، شایع‌ترین عارضه‌ی جانبی بوتاکس است. سردرد، که بین 24 تا 48 ساعت رفع می‌شود، ممکن است اتفاق بیفتد اما اتفاق نادری می‌باشد. درصد کمی از بیماران ممکن است افتادگی پلک را بسته به محل تزریق خود تجربه کنند اما این اتفاق نادر است و موقتی می‌باشد. افتادگی معمولاً زمانی اتفاق می‎افتد که بوتاکس به اطراف حرکت کند بنابراین محل درمان را تا 12 ساعت بعد از تزریق نخارانید یا پس از درمان برای سه تا چهار ساعت دراز بکشید.

چه کسی نباید تزریق بوتاکس را دریافت کند؟

کسانی که حامله هستند، شیر می‌دهند یا دارای بیماری عصبی می‌باشند، نباید تزریق بوتاکس را دریافت کنند. از آنجا که بوتاکس برای همه‌ی چین و چروک‌ها خوب عمل نمی‌کند، برای تصمیم درباره‌ی انجام آن شما اول باید با پزشک مشورت کنید.

 کپی فقط با ذکر لینک و منبع بلامانع است.مشاوره رایگان شبانه روزی