کاشت مو به روش تکثیر سلولی

www.takroj.ir-300011712-300x226

علت ریزش مو

شایع ترین علت ریزش موی مردان ،آلوپشی آندرو ژنتیك است كه آنرا ریزش موی مردانه نیز می نامند. در جوانانی كه استعداد ژنتیكی ریزش مو دارند ، هورمونی بنام دی هیدرو تستوسترون (DHT) منجر به ریزش موهای سر می شود. در خانم ها نیز ریزش مو جنبه ارثی داشته و به آن ریزش موی زنانه می گویند. استعداد ریزش مو در مردان و زنان از طرف خانواده پدری و یا مادری به ارث می رسد و شروع ریزش مو از سنین بلوغ می باشد.

سایر علل

علل دیگرریزش مو عبارتند از : بیماری غده تیروئید ،كمبود آهن ،سابقه جراحی و یا بیهوشی عمومی ،رژیم غذایی سخت ،زایمان ، برخی از داروها و برخی از بیماری های پوستی.

فاكتور مهم دیگر استرس میباشد. ریزش موی ارثی در اثر استرس تشدید می گردد ولی استرس به تنهایی نمی تواند در فردی كه استعداد ژنتیكی ندارد ایجاد ریزش مو بكند.

باور های غلطی در مورد دلایل ریزش مو متداول است ولی باید دانست كه علت ریزش موی سر ،عواملی نظیر كاهش جریان خون پوست سر ، شستشوی مكرر مو ها ویا گذاشتن كلاه نمی باشد.

در افراد بزرگسال ریزش 75-125 تار مو در روز طبیعی محسوب شده و ناشی از چرخه طبیعی رشد مو می باشد .

موهایی كه بدلیل استعداد ژنتیكی در معرض ریختن هستند (موهای جلوی سر و بالای سر ) قبل از ریزش بتدریج نازك تر و كوتاه تر میشوند و در نهایت از بین میروند. خوشبختانه موهای پشت سر و دور سر مردان از لحاظ ژنتیكی مقاوم به ریزش بوده و بصورت مادام العمر بر روی سر باقی میماند .از همین موها در كاشت مو استفاده میشود .

کاشت مو به روش تکثیر سلولی

کشف سلول های بنیادی فولیکول مو را مژده‌ای برای بیمارانی است که از ریزش مو رنج می‌برند . در این روش واکنش متقابل سلول های بنیادی فولیکول مو FSC با سلول‌های مزانشیمال درم در محیط آزمایشگاه با تکثیر قابل توجهی همراه بوده است.نزدیک 40 درصد مردان و 20درصد زنان بالای 50 سال دچار درجاتی از ریزش مو می‌شوند .در روش کاشت موی طبیعی و یا کاشت ریش  به روش تکثیر سلولی فولیکول مو، باید به گونه‌ای برنامه‌ریزی شود که هزاران سلول در هر بیمار تولید و سبب رشد موی استاندارد قابل قبولی برای بیمار شود. درضمن کاشت مو در زنان نیز مورد توجه افراد قرار گرفته است.

در کاشت مو به روش مذکور این ریسک وجود دارد که هیچکدام از این موها دوام نداشته و موهای رشد یافته نیز قطر و رشد و سلامت قابل قبولی داشته باشد.هزینه بسیار بالای این روش و نگرانی در مورد عدم ایجاد ظاهر دلخواه با توجه به اینکه کنترل ویژه‌ای در مورد تراکم یکنواخت و جهت موها وجود ندارد از جمله مشکلات این روش است.

طبق مطالعات انجام شده در دنیا سلول‌های تزریق شده می‌توان فولیکول‌های موی موجود فرد را تحت فشار قرار داده و  سبب بازسازی و رشد موهای سالم در فرد شود که در صورت قبول این تئوری مشکل ظاهر ناهمگون این روش رفع می‌شود.در پروژه کشت سلول‌های بنیادی فولیکول مو برداشت بافت از بیمار تنها با یک نمونه کوچک که شامل تقریباً 120 فولیکول مو باشد، انجام می‌شود و بنابراین آسیب آزار دهنده پوست سر کاهش می‌یابد، کاشت مو به روش تکثیر سلولی بسیار ساده‌تر با مدت زمان کوتاه تر و درد کمتری همراه است.

مزیت دیگر این روش استفاده مجدد از همان نمونه کوچک در صورت ناکافی بودن مقدار مو است که در پیوند مو چنین امری امکان پذیر نیست.مطالعات انجام گرفته در دنیا در مراحل ابتدایی اثرات سلول بنیادی مو را در درمان طاسی به اثبات رسانده و مراحل تکمیلی این تکنیک در حال تحقیق و بررسی است.

بسیاری از افراد نمی‌توانند از این تکنیک استفاده کنند چون در این تکنیک احتیاج به دو  تا پنج  هزار فولیکول مو است که درصد بالایی از افراد با مشکل عدم داشتن موی کافی برای پیوند مواجه هستند.

آشنایی با مراقبت های بعد از کاشت ازجمله نحوه شستشوی سر بعد از کاشت مو در تسریع روند بهبودی و دستیابی به بهترین نتایج از اهمیت ویژه ای برخوردار است.

کاشت موی طبیعی

کاشت مو با تکنیک‌های مختلف از جمله FUE، FUT که با انتقال گرافت از پشت به جلوی سر انجام می‌شود، روش درمانی دیگری است که در این روش تعداد موهای موجود تغییر پیدا نکرده بلکه با تغییر توزیع آنها اثر درمانی خود را ایفا می‌کند.

پیشگیری از ریزش مو

ریزش مو همواره یکی از مشکلاتی است که اکثر افراد با آن سروکار دارند. با ریزش مو زیبایی انسان تحت تاثیر قرار می گیرد و ممکن است علاوه بر جسم، مشکلات روحی را برای فرد به دنبال داشته باشد.

اگر عوامل محیطی ریزش مو مانند استرس و رژیم غذایی نامناسب را پیدا کنیم،‌ می توانیم با برنامه ریزی درست و با رعایت دستورالعمل های زیر از ریزش مو جلوگیری کنیم.

1- روغن زیتون : استفاده از روغن زیتون برای مو علاوه بر شفاف کردن موها، به رشد موهای جدید هم کمک بسیار زیادی می کند.

سعی کنید قبل از خواب مقداری روغن زیتون به موهای خود بمالید و آن را با پارچه ای (مثل روسری) بپوشانید و بخوابید. فردا صبح موهای خود را بشویید .

اگر چند بار این کار را تکرار کنید، رشد موهای جدید را در سرتان احساس می کنید .

یونانیان قدیم از این روش به عنوان درمان طبیعی ریزش موهای خود استفاده می کردند . این کار سبب حذف باکتری ها از فولیکول های مو می شود که در نهایت منجر به رشد موهای فرد می شود .

هرگز از آب داغ برای شستن تخم مرغ از روی سر خود استفاده نکنید، زیرا در این صورت زرده تخم مرغ بلافاصله سفت می شود

2- روغن بذر کتان : این روغن را برای مدت 5 دقیقه بر روی سر خود به صورت حرکات دایره ای شکل بمالید. بعد از مالیدن اجازه دهید تا روغن برای مدت 30 دقیقه بر روی موهایتان بماند.

روغن بذر کتان سبب تحریک فولیکول های مو می شود و با افزایش گردش خون در پوست سر، شرایط را برای رشد موها فراهم می کند. روغن این گیاه سرشار از ویتامین است که به ترمیم پوست سر هم کمک می کند.

3- تخم مرغ : زرده تخم مرغ را از سفیده آن جدا کنید و آن را بر روی پوست سر خود بمالید. اجازه دهید زرده تخم مرغ برای مدت 20 دقیقه روی سرتان بماند. سپس سر خود را با آب سرد شستشو دهید. هرگز از آب داغ برای شستن تخم مرغ از روی سر خود استفاده نکنید، زیرا در این صورت زرده تخم مرغ بلافاصله سفت می شود.

استفاده از تخم مرغ  برای مو، درمانی عالی برای موهای نازک است، زیرا این مواد مغذی سریعا جذب فولیکول های مو می شود و سبب رشد موها می شود و از ریزش موها جلوگیری می کند .

4- سرکه سیب : نصف فنجان آب گرم را با نصف فنجان سرکه سیب ترکیب کنید و با آن موهای خود را شستشو دهید.

سعی کنید پس از شامپو زدن موهای خود را با سرکه شستشو دهید. همچنین می توانید هنگام آب کشی موهای خود، از سرکه استفاده کنید. سرکه سبب بازگرداندن سلامتی  موها می شود و از شکنندگی موها جلوگیری می کند. همچنین با افزایش گردش خون در مویرگ ها، به رشد موها کمک می کند.به این پست امتیاز دهید.
هیچ رای ثبت نشده است