بوتاکس دور چشم راهی برای کند کردن روند پیری با رفع خطوط اطراف چشم

تزریق بوتاکس

با وجود این‌که چشم‌ها می‌توانند حالات چهره را نشان بدهند اما از طرفی می‌توانند موجب کاهش زیبایی چهره هم بشوند. خطوط ریز و چین‌های اطراف چشم به چروک دور چشم معروف هستند. بوتاکس نوعی درمان کم‌تهاجمی است که می‌تواند به‌ میزان قابل توجهی چروک و خطوط اطراف چشم را برطرف کند. چروک‌ها اطراف چشم  معمولا زمانی که صورت و چشم‌ها در حالت آرمش یا ریلکس هستند ناپدید می‌شوند. بوتاکس طبق همین الگو عمل می‌کند یعنی با کمک به شل کردن عضلات صورت موجب از بین رفتن چروک اطراف چشم می‌شود. این چروک‌ها اغلب در سنین  جوانی به‌تدریج نمایان می‌شوند و زمانی که در استراحت و آرامش هستیم به‌طور ناگهانی برطرف می‌شوند. اما با گذشت زمان و افزایش سن، این خطوط و چروک‌ها به بخشی از چشم  تبدیل شده و ناپدید نمی‌شوند.

در کلینیک رازی پزشکان جهت درمان چروک دور چشم از تزریقاتی نظیر بوتاکس استفاده می‌کنند. بوتاکس کمک می‌کند تا شما دوباره جوانی خود را به‌صورت طبیعی بازیابید. چروک و خطوط دور چشم به مرور زمان به دلیل تزریق بوتاکس ناپدید شده و شما می‌توانید ظاهر جوان خود را دوباره بدست آورید. برای تعیین وقت مشاوره با پزشکان متخصص و کادر مجرب کلینیک رازی با شماره های 0218833402902188333259  تماس حاصل فرمایید.

علت بوجودآمدن چروک‌ها اطراف چشم


تزریق بوتاکس

1-پوست اطراف چشم نازک است
2-پوست اطراف چشم بیشتر در معرض نورخورشید است
3-ما معمولا ً برای بیان حالات روحی و هیجانی(خندیدن گریستن) ازعضلات اطراف چشم استفاده میکنیم.انقباض مکرر این عضلات  در طول زمان بتدریج منجر به ایجاد چین وشکنج اطراف چشم میشود.
بخصوص وقتی با گذشت سن بافت کلاژن اطراف چشم تحلیل میرود و بافت زیر پوستی اطراف چشم نازک میشود، خطوط ناشی از انقباض عضلات صورت خود را بیشتر نشان میدهد.
4-چشم ها تحمل نورزیاد را ندارند.بدنبال مواجهه با نور مستقیم خورشید عضلا اطراف چشم منقبض میشوند تا نورکمتری به درون چشم برسد. انقباض مکرر این عضلات چروک دور چشم را تشدید میکند
5-پاک کردن مکرر آرایش دورچشم: براخی افراد از آریش چشم و پوست اطراف چشم استفاده میکنند.آرایش چشم و مواد آرایشی به خودی خود ضرر ندارند.اما پاک کردن مکرر آنها بویژه با صابون منجر به خشکی پوست اطراف چشم و بیشتر دیده شدن چروکها میشود.بنابراین اگر مقید به پاک کردن کامل آرایش دورچشم چندباردرروز می باشید بهتر است اصلا ازآرایش چشم اسفاده نکنید.
6-لاغر شدن و کاهش وزن:بدنبال کاهش وزن اول چربی های اطراف چشم آب میشوند.بخصوص اگر این کاهش وزن در سنین بالا وبیموقع باشد،باعث پدیدار شدن چروکهای اطراف چشم میشود.بنابراین حفظ متناسب وزن بنحوی که مجبور نشویم در سنین بالاتر که کلاژنهای بافت زیر پوستی اطراف چشم تحلیل رفته و نازک شده اند،وزن کم کنیم برای جلوگیری از ایجاد چروکهای دورچشم ضروری است.
7-بخش مهمی از علل ایجاد چروک دراطراف چشم ذاتی وژنتیکی است.

 

مزایای تزریق بوتاکس در درمان چروک اطراف چشم


تزریق بوتاکس

اگر دور چشم یا در صورت خود چروک و خطوط ریز دارید باید خاطر نشان کنیم که تزریق بوتاکس درمان مناسبی برای شما می‌باشد. لازم به ذکر است که با چند سری تزریق می‌توان خطوط و چروک دور چشم را به راحتی کاهش یا برطرف نمود. شل شدن عضلات زیر پوست باعث می‌شوند چروک‌ها از بین بروند. مکانیسم عملکرد بوتاکس به‌همین صورت است. بوتاکس با شل کردن عضلات زیر پوست به کاهش چین و چروک کمک می‌کند. این روش که موجب رفع چروک و خطوط اطراف چشم می‌شود راحت و بدون جراحی انجام می‌شود. بوتاکس موثرترین درمان چروک دور چشم است. با کمک تزریق ظرف 1 هفته می‌توان چروک‌ها را به‌صورت موقت برطرف نمود اما نتایج دائمی آن تقریبا 3 تا 4 ماه طول می‌کشد. علاوه‌بر این، می‌توان از برخی متخصصین پوست نیز کمک گرفت. متخصص پوست با بررسی مشکل بیمار و با توجه به موقعیت چروک اطراف چشم مدت زمان درمان را مشخص می‌کند. با وجود این واقعیت که بوتاکس درکل درمان سالم و بی‌خطری است اما افراد باید محتاطانه عمل کنند و قبل از اقدام به تزریق آن کاملا تحقیق و فکر کنند. اگر دارو مصرف می‌کنید برای اطمینان از تاثیر متقابل دارو و بوتاکس این موضوع را با پزشک درمیان بگذارید. البته این نوع تزریقات برای افرادی که چربی زیادی زیر چشم دارند مناسب نیست چراکه که بوتاکس با افزایش ناگهانی چربی موجب می‌شود چربی زیر چشم بیشتر به چشم بیاید.

 

درمان چروک اطراف چشم با بوتاکس 

 

 

 

 

 

بوتاکس روشی مطمئن برای رهایی از چروک اطراف چشم است. بوتاکس درحقیقت نام تجاری پروتئین بوتولینوم توکسین است. بعد از تزریق این پروتئین به چروک‌های دور چشم، انتقال محرک‌های عصبی به عضله مسدود می‌گردد. این شرایط موجب ضعیف شدن انتقال و درنهایت شل شدن عضله می‌شود. با انجام تعدادی از تزریقات کوچک به چروک اطراف چشم می‌توان این عارضه را با تزریق بوتاکس درمان نمود. در طول درمان بیمار هیچ احساسی نخواهد کرد و بعد از آن نیز اثری از تزریق روی صورت مشخص نخواهد شد. چند روزی طول می‌کشد تا چروک زیر و اطراف چشم کمتر شوند. بعد از 2 هفته برای چکاپ باید مجددا به پزشک مراجعه کرد. همیشه قبل از درمان جلسه مشاوره طولانی برگزار می‌شود و در آن مزایا و معایب درمان چروک اطراف چشم به بیمار توضیح داده می‌شود. اغلب به‌طور همزمان مناطق متعددی ( ازجمله رفع خطوط خنده اطراف چشم و رفع خطوط اخم یا چین و چروک پیشانی) با بوتاکس درمان می‌شوند تا تعادل صورت به‌طور صحیح حفظ شود برای درمان چروک دور چشم از جمله درمان چروک‌های پنجه کلاغی،برخی چروکهای ریز پایین چشم وشل وآویزان شدن پوست پلک بالا بهترین درمان تزریق بوتاکس است.باتزریق بوتاکس که انقباض عضلات در محل مورد نظررا بطور موقت ازبین میبردخطوط چروک اطراف چشم محو شده وباایجاد لیفت یابالا بردن ابرو افتادگی پوست پلک بالا کاهش می یابد و به رفع چین و چروک دور چشم کمک میکند .
حتی در سنین بالاتر در صورتیکه فرد تمایلی به انجام جراحی برای برداشتن پوست شل شده ی پلک یابلفاروپلاستی نداشته باشد،میتوان با تزریق ژل آویزان بودن پلک وظاهر خواب آلوده وخسته ی چشم رابهتر کرد.

 

مراقبت‌های پس از تزریق بوتاکس به اطراف چشم


تزریق بوتاکس

  •    برخی بیماران دچار سردرد خفیف می‌شوند. مصرف پاراستامول می‌تواند موجب تسکین درد شود.
  •        بعد از 3 تا 10 روز تاثیرات تزریق در صورت نمایان می‌شوند. تاثیرات درمان بسته به میزان بوتاکس استفاده شده و فیزیولوژی بیمار 2 تا 7 ماه ماندگاری خواهند داشت.
  •     گاهی اوقات ممکن است از  بیمارانی که بار اول  تزریق را انجام می‌دهند درخواست شود 2 تا 3 هفته بعد برای چکاپ یا درصورت نیاز برای ترمیم تزریق به مطب مراجعه نمایند.
  •    بیشتر بیماران 1 یا 2 بار در سال تزریقات را تکرار می‌کنند.

عوارض جانبی بوتاکس برای چروک دور چشم


تزریق بوتاکس

 

با وجود این‌که بوتاکس در درمان چروک اطراف چشم بسیار مفید است اما عوارض جانبی  نیز دارد. از عوارض جانبی بوتاکس می‌توان به عفونت، درد در ناحیه تزریق، کبودی، خونریزی و قرمزی اشاره کرد. به‌دلیل استفاده از سم در این نوع درمان ممکن است برخی دچار حساسیت یا آلرژی شوند. علائم و نشانه‌های حساسیت به بوتاکس عبارتند از: خارش، خس خس سینه، آسم یا تنگی نفس، جوش، ضعف و سرگیجه در صورت احساس ضعف، سرگیجه یا هر نوع مشکل تنفسی حتما با پزشک درمیان بگذارید.

روش های دیگر از بین بردن چروک های دور چشم


لیزر فرکشنال

تزریق بوتاکس

 

برای چروک‌های ریز اطراف چشم که با چشم فاصله داشته باشند می توان از لیزر فراکشنال بادرجه ی پایین نیز بهره گرفت. این لیزرباتحریک کلاژن سازی عمق چروک‌هارا کاهش می دهد وقوام مستحکم تری به پوست ایجاد می کند.

پی.ار.پی

تزریق بوتاکس

 

برای درمان چروک‌های ریز اطراف چشم، شل واویزان وچروک شدن پوست پلکها وتیرگی اطراف چشم وتاحدودی پف پلک‌ها یکی از بهترین انتخاب‌ها انجام پی ار پی است.دراین روش باگرفتن چند سی سی از خون بیمار در کیت‌های مخصوص وسانتریفوزآن،پلاکت‌های فرد جداسازی شده وپس از فعال سازی توسط پزشک در محل‌های مورد نظر تزریق میگردد.
دراین روش روند کلاژن سازی پس از تزریق شروع شده وطی یکماه مشهود می شود وپس از سه تا چهار ماه به حداکثر می رسد.تزریق پی ارپی در صورتی که با اماده سازی صحیح نمونه وبروش صحیح انجام شود ،تاثیر بسزایی در بهبود قوام پلک،کاهش چروکها وبهبود تیرگی دور چشم خواهد داشت.

تزریق چربی

برای درمان تحلیل بافت چربی اطراف چشم بهترین راه تزریق چربی وپی ارپی میباشد که باایجاد حجم دراین ناحیه چروکها وتیرگی دور چشم را نیز کاهش می دهد.

سوالات رایج تزریق بوتاکس


آیا بوتاکس برای ناحیه زیر چشم بی‌خطر است؟

بیشترین نگرانی افراد درمورد تزریق بوتاکس این است که آیا این تزریق خصوصا برای نواحی زیر چشم بدون خطر است یا خیر. پزشکان مقدار کمی از بوتاکس را به ناحیه زیر چشم بیمار تزریق می‌کنند چراکه میزان زیاد آن ممکن است زیانبخش باشد. تزریق زیاد بوتاکس می‌تواند موجب آسیب‌دیدگی پلک پایین چشم شود. با وجود این که چنین تاثیری موقت است اما قابل مشاهده است و فرد آسیب‌دیده به‌طور ناخودآگاه چنین ناهنجاری  را روی صورت خود احساس خواهد کرد.

مشاهده نتایج چقدر طول می‌کشد؟

پوست اطراف گوشه خارجی چشم فاقد غدد چربی است به همین دلیل اولین بار نشانه‌های پیری در این ناحیه از صورت ظاهر می‌شوند. بسیاری از زنان (حتی تعداد زیادی از مردان)  برای جوانتر و شاداب‌تر کردن ظاهر خود به تزریق بوتاکس زیر چشم روی می‌اورند. حال که متوجه شدید مکانیسم عملکرد این درمان چگونه است ممکن است این سوال به ذهنتان برسد که چقدر طول می‌کشد تا نتایج را مشاهده کنید. اساسا تاثیر کامل بوتاکس 3 تا 7 روز طول می‌کشد.  در برخی موارد، مشاهده نتایج نهایی تا 2 هفته طول می‌کشد. بهتر است این نکته را به خاطر داشته باشید که نتایج در هر فردی متفاوت است. برخی افراد ظرف چند روز اول می‌توانند شاهد تغییرات قابل ملاحظه‌ای باشند و این در حالی است که برخی به زمان بیشتری نیاز دارند.

ماندگاری نتایج چقدر است؟

لازم به ذکر است که ماندگاری نتایچ بوتاکس همیشگی نیست. وقتی بوتاکس را به ناحیه زیر چشم یا هر قسمت دیگر پوست تزریق می‌کنید ظاهر پوست فقط برای مدت مشخصی جوانتر می‌شود. درکل باید گفت که تاثیرات بوتاکس 3 تا 6 ماه ماندگاری دارد. با مشاهده برخی از نشانه‌ها در صورت می‌توان به راحتی تشخیص داد که تاثیرات بوتاکس درحال از بین رفتن هستند. اما این امر چگونه رخ می‌دهد؟ پاسخ این سوال کاملا ساده است؛ زمانیکه عضلات توانایی انقباض و حرکت خود را دوباره بدست می‌آورند چروک اطراف چشم، خطوط ریز و ناهمواری‌های صورت نمایان می‌شوند.

آیا بوتاکس دردناک است؟

هر تزریقی می‌تواند با درد همراه باشد اما از آن‌جایی که تزریق بوتاکس با استفاده از سوزن‌های بسیار نازک صورت می‌گیرد درد ناشی از آن بسیار کم است. 10 تا 20 دقیقه قبل از شروع تزریق می‌توان ناحیه درمان را با کرم بی‌حس کننده پوشاند. درمان بوتاکس با استعمال کرم بیحس کننده همراه است و جای هیچ گونه نگرانی درباره درد ناشی از تزریق نیست.

هزینه بوتاکس چقدر است؟

بوتاکس وسایر تنظیم‌کننده‌های عصبی نظیر دیسپورت و زئومین در واحد تزریق مراکز پزشکی قابل تهیه هستند. تعداد واحدهای موردنیاز در هر فردی متفاوت است و به فیزیولوژی منحصربه فرد، نتایج مطلوب و تکرار درمان بستگی دارد. به‌طور کل، افراد مسن به نسبت افراد جوانتر و مردان به نسبت زنان به بوتاکس بیشتری نیاز دارند.مشاوره رایگان شبانه روزی