تزریق ژل چیست؟

mahsho77

شاید برجستگی و فرم صورت برخی هنرپیشه های سینما ، شما را برای تزریق و برجسته سازی بخش های متفاوت چهره تان وسوسه کند . شاید هم شنیده باشید که پروتزهایی این روزها در بازار هستند که می توان با کار گذاشتن آنها در صورت ، گونه یا چانه ، این بخش های صورت را بر جسته تر کرد و به آن فرم دلخواه دست یافت . نتایج مطالعات دانشمندان نشان می دهد ، چانه برجسته و گونه های برجسته یکی از معیارهای زیبایی صورت هستند . به صورت طبیعی قوس گونه ای که بخشی از استخوان گونه است ، موجب برجستگی گونه ها می شود . در حقیقت کسانی که گونه های برجسته دارند ، به صورت ارثی ، اسکلت صورتشان به این شکل فرم گرفته است . در بعضی افراد استخوان های گونه به میزان کافی رشد نکرده و بنابراین گونه های پهن و بی حالتی دارند. برجسته سازی گونه ، این روزها زیادی پیدا کرده است و روش های متفاوتی مانند تزریق ژل و چربی ، گذاشتن پروتز در گونه برای زیباتر کردن صورت وجود دارند .

انواع ژل

1- ژلهای هیالورونیک اسید

سازگارترین ژلها با بافت بدن است وهیالورونیک اسید مهمترین گلیکوزآمینو گلیکان ( یک نوع قند طبیعی ) در پوست است که باعث انعطاف پذیری و پری پوست میشود.درواقع HA یک ماده ژله ای انعطاف پذیر است که فضای بین رشته های کلاژن و فیبرهای الاستین زیر پوست را پرمیکنند امروزه این فیلرها بدلیل نتایج زیبایی برتر وعوارض حداقل ، به عنوان بهترین فیلرهای پوستی مطرح می باشند. هیالورونیک اسید(ماده اصلی ژل) مهمترین گلیکوزآمینو گلیکان ( یک نوع قند طبیعی ) در پوسـت است کـــه باعث انعطاف پذیری و قوام کافی پوست می شود. هیالورونیک اسید توانایی اتصـال به آب را دارد و در تزریق ژل به صورت باعث حجیم، نرم و هیدراته(آبدار) شدن پوست می شــو د. علاوه بر این، هیالورونیک اسید در رشد سلولی، عملکرد گیرنده های غشایی و چسبندگی نیز نقش دارد. همچنین باعث پایداری ساختمانهای بین سلولی شده و یک شبکه برای اتصال فیبرهای کلاژن و الاستین به یکدیگر ایجاد می کند.  آنچه که در پیری ناشی از نــور آفتاب رخ می دهد، از بین رفتن این اتصالات است که منجر به ایجاد توده های نامنظم کــلاژن والاستین می شود. به زبان ساده تر با افزایش سن، پوست شما بیشتر هیالورونیک اسید خود و درنتیجه حجم و قوام طبیعی خود را از دست می دهد و در نتیجه پوســت شل شــده و بر اثر جاذبه به طرف پایین کشیده می شود و همچنین چیـــن و چــرو ک می خورد.فیلرهای هیالورونیک اسید به خاطر نتایج زیبایی برتر هنوز به عنوان بهترین فیلرهای پوستی برای برجسته سازی بافت نرم مطرح هستند.

2-کلسیم هیدروکی آپاتیت

ژلی است نیمه دائمی که بیشتر برای خطوط عمیق و یا برجسته سازی گونه ها قابل مصرف است.ماندگاری آن حدود 2 سال یا بیشتر است ولی قابل تزریق در لب نمی باشد.برای کسانی که خواهان ماندگاری بیشتری برای ژلها هستند گزینه خوبی محسوب می شود و با نام تجاری Radiesse موجود است قیمت این ژلها 2 تا 3 برابر ژلهای موقت می باشد.

 3- ژلهای پلی اکریل آمید

این ژلها از جنس بدن نمی باشند لذا قابل جذب نیستند و فقط رفته رفته آب داخل ژل جذب می شوند ولی سایر مواد آن قابل جذب نیستند.قدرت حجم دهی آن 2-3 سال باقی می ماند.

 4- ژلهای PMMA

جزو ژلهای ماندگارهستند و قابل مصرف در چین های عمیق می باشند.ماندگاری 5 تا 8 سال دارند.

مزایای تزریق

مزایا

ژل های تزریقی پرکننده هایی برای افزودن حجم و برجسته کردن لب ها یا نقاط دیگر صورت هستند.

  • سابقه طولانی در ایمنی و موفقیت
  • بدون نیاز به تست حساسیت
  • طبیعی و دراز مدت ، اما دائمی نیست
  • ایجاد حجم و پری فوری
  • برطرف کننده چین و چروک
  • ایجاد لب خوش فرم و زیبا

زمان ماندگاری

نتایج تزریق ژل دائمی نیست و بسته به نوع ژل مورد استفاده، مد ت ماندگاری آن ۶ مــاه تا حداکثر ۱۸ ماه می باشد. این نکته  دقیقا به سود درمان جو است چراکه با این کار عوارض ژل های ماندگار قدیمی را به صفر رسانده اند و امکان تغییر فرم حجم سازی برای درمان جو بآسانی فراهم می شود.از طرفی بدیهی است که عواملی چون استفاده منظم از کرم ها ی مخصوص و تغذیه مناسب و …نیز در ماندگاری بهتر بافت اثر زیادی دارد. با این همه چون این ژل ها بافت را خواه ناخواه به ساخت و ساز وامی دارند حتی پس از کاهش تدریجی ژل، بافت تا بیش از ۳۰% نسبت به فبل از تزریق بهبود کیفیت نشان می دهد. نکته مهم اینکه یکی از دلایلی که این ژل ها تایید سازمان غذا و داروی آمریکا را دریافت کرده اند دقیقا مدت اثر مشخص آن هاست که خطر واکنش نامطلوب بافتی مانند گلوله شدن و بد فرم شدن را به کمترین حد خود رسانده است. ضروری است بدانید تزریق چربی با اینکه در افراد خیلی مسن با صورت های چروکیده بهتر جواب می دهد اما برای افراد جوان که نمی خواهند دو تا سه هفته کبودی و تورم شدید صورت(محل تزریق چربی) و شکم یا ران و ..(که از آن چربی برداشت می شود) را تحمل کنند اصلا ضرورتی ندارد چرا که عملا از نظر ماندگاری نیز تنها در برخی موارد چند ماه بیشتر دوام دارند. از سویی روش تزریق ژل ها بسیار سبک است و درد و عارضه و دوره نقاهت ندارد اما تزریق چربی دستکم دو ساعت زمان می برد و نیاز به بی حسی وسیع و همکاری زیاد درمان جو دارد و حدودا یکماه زمان می برد تا صورت فرم نهایی اش را پیدا کند.

مراقبت های بعد از تزریق

مراقبت

شما احتمالاً نتایج حاصل از تزریق ژل را بلافاصله پس از انجام مشاهده می کنید، با وجودی که احتمال مشاهده ورم یا کبودی محدود در ناحیه انجام تزریق در صورت بیمار امری عادی و طبیعی محسوب می شود. پزشک معمولاً از یخ یا کمپرس آب سرد برای کاهش ورم ایجاد شده استفاده خواهد کرد. دوره ورم در این حالت بستگی به نوع ژل پر کننده پوستی دریافت شده توسط بیمار دارد، هر چند بخش عمده ورم، کبودی و قرمزی ایجاد شده باید در طول یک هفته تا ده روز بر طرف شده و از بین برود.

سوالات متداول


نحوه تزریق ژل هیالورونیک اسید به چه صورت است ؟

تزریق هیالورونیک اسید زمان کمی می برد و به صورت سرپایــی در مــطب و با  بیحسی موضعی (با استفاده از پماد بی حس کننده موضعی یا تزریق بی حس کننده) و بـــــا استفاده از سوزنهای بسیار ظریف انجام می شود و بسته به میزان تزریق ۱۵ تا ۳۰ دقیقه زمــان می برد. احتمال کبودی یا تورم در بیشتر موارد بسیار کم بوده و جالب اینکه بلافاصله بعد از تزریق می توانید مجددا فعالیت های روزمره خود را از سر بگیرید.

بعد از تزریق  چه انتظاراتی باید داشته باشید ؟

به طور متوسط اثر ژل هیالورونیک اسید ۶ تا ۹ ماه باقی می ماند.  هیالورونیـــک اسید ها قابل جذب هستند و بنابراین می توان تزریق آنها را تکرار کرد(بطور میانگین سالی دو بار). زمان تکرار تزریق به عواملی مانند سن فرد، شیوه زندگی و جای تزریق در صورت فرد و طبعا تصمیم شخصی درمان جو بستگی دارد.

آیا  ژل هیالورونیک اسید عارضه ی خاصی دارد؟

اصولا خیر.در بعضی افراد ممکن است تورم خفیف، کبودی، قرمزی مختصر و درد خفیف بعد از تزریق ایجاد شود که این موارد بسیار گذراست معمولا طی یک تا چند روز با کمپرس سرد و داروهای ضدالتهاب از بین می روند.

موارد ممنوعیت تزریق ژل کدامند؟

خانمهای باردار و شیرده،  بعضی از اختلالات انعقادی، وجود عفونت در محل تزریق، تبخال فعال و …

چه زماني ژل گلوله گلوله مي‌شود؟

تكنيك تزريق بسيار مهم است. گاهي ممكن است به دليل تكنيك نادرست تزريق ژل گلوله گلوله شود.درصورتی كه اگر تزريق درست انجام شود احتمال آن بسيار كم مي‌شود. همچنين اگر اين تزريق به درستی انجام نشود مثلا محل سوراخ تزريق را خيلی پاره كنند، احتمال دارد كه مثلا بعد از تزریق ژل لب روی لب جای سوزن‌ها باقی بماند ولي اگر تزريق درست انجام شود جاي سوزن‌ها 4 تا 5 روز باقي می ماند و بعد از بين می ‌رود. تزریق ژل لب  بايد حتما توسط متخصص پوست انجام شود و قبل از عمل حتما با متخصص مشورت كنيد. تا در شما انتظار واقعي ايجاد شود، گاهي بعضي افراد به‌دليل انتظار بيش از حد از نتيجه عمل، اصلا راضي نمي‌شوند، افراد بايد بدانند كه قرار نيست بعد از تزريق ژل چهره‌شان آن‌ها به كلي تغيير كند.

آیا برای تزریق ژل به مواد و داروهای کاهش دهنده‌ی درد نیاز است؟

تزریق ژل

ممکن است انجام تزریق ژل برای برخی بیماران با کمی درد و ناراحتی همراه باشد. لب‌ها خیلی حساس هستند و به همین خاطر بیشتر از قسمت‌های دیگر، دچار درد می‌شوند. طیفی از ژل‌های تزریقی پوست وجود دارند که حاوی مواد بی‌حس‌کننده می‌باشند و درد را کاهش می‌دهند. برخی از پزشکان و کلینیک‌ها، از پمادهای بی‌حسی استفاده می‌کنند که 30 دقیقه یا بیشتر قبل از انجام تزریق روی ناحیه‌ی مورد نظر استعمال می‌کنند که می‌توانند به کاهش درد کمک کنند.

چگونه می‌توانم با استفاده از ژل‌های تزریقی پوست و تزریق‌هایی برای رفع چین و چروک، ظاهری طبیعی داشته باشم؟

برای دستیابی به نتایج و ظاهری طبیعی از تزریق ژل و تزریق‌های ضد چین و چروک، بهترین کار این است که جزء به جزء برنامه‌ی درمانی‌تان را که یک پزشک مجرب، بعد از بررسی کلی صورت بیمار، برای هر کدام از بیماران در نظر می‌گیرد دنبال کنید. یک برنامه‌ی درمانی شخصی و منحصر برای هر بیمار، می‌تواند قدم به قدم و همراه با بهبودی‌هایی ظریف و دقیق باشد که در طی برنامه‌ی زمانی برنامه ریزی شده‌ای که در آن انتظارات و اهداف درمان و همچنین فرایند عادی پیری در نظر گرفته شده است، به تدریج نمایان می‌شوند. وقتی نتایج حاصل از درمان طبیعی باشند، ظاهری آرام‌تر، متناسب‌تر و کلاً جوان‌تر خواهید داشت، زیرا مواد بکار رفته کار خود را برای بازیابی حجم و پر کردن و صاف کردن چین و چروکها و خطوط صورت به خوبی انجام می‌دهند.

هزینه‌ی این درمان چقدر است؟

هزینه‌ی این درمان به نوع ژل تزریقی پوست، مقدار ژل مورد نیاز و نواحی از صورت که قصد درمان آن را دارید (مانند گودگی زیر چشم و گونه‌ها) بستگی دارد.

آیا ممکن است کسی نسبت به تزریق ژل‌های پوست آلرژی داشته باشد؟

آلرژی

هیارولورونیک اسید، ماده‌ای است که به طور طبیعی در بدن انسان موجود می‌باشد، بنابراین خیلی به ندرت دیده می‌شود که کسی نسبت به این ماده آلرژی داشته باشد. ژل‌های تحریک کننده‌ی کلاژن، مانند رادییس، از کلسیم ساخته شده که این ماده نیز به طور طبیعی در بدن بافت می‌شود و بنابراین موارد آلرژی نسبت به آن نیز بسیار نادر است. درست بعد از انجام تزریق ژل، ممکن است کمی قرمزی، ورم، سوزش و برآمدگی‌های بسیار کوچک و نیز احساس خارش در محلی که تزریق انجام شده است مشاهده شود. این عوارض بعد از تزریق، امری عادی است و به تدریج در طی 7 تا 14 روی کاملاً برطرف خواهند شد.

آیا می‌توانم قبل از انجام درمان با تزریق ژل، داروهای مسکن بخورم؟

توصیه می‌شود که قبل و بعد از این درمان، از مصرف داروهای ضدالتهاب خودداری کنید زیرا این داروها ممکن است موجب رقیق شدن خون و در نتیجه بالا رفتن خطر کبودی، ورم و خونریزی گردند. ایبوپروفن و آسپرین، از مشهورترین و پرکاربردترین داروهای ضدالتهاب می‌باشند؛ اگرچه در طی جلسه‌ی مشاوره قبل از درمانتان، باید پزشکتان را از داروهایی که مصرف می‌کنید در جریان قرار دهید تا درباره‌ی محدودیت‌های احتمالی این داروها، توصیه‌های لازم را به شما بدهد.

آیا بعد از تزریق ژل می‌توانم ورزش کنم؟

پزشکان توصیه می‌کنند که برای اجتناب از خطر عفونت، حداقل تا یک هفته بعد از تزریق ژل از انجام هرگونه ورزش سنگین خودداری کنید. باید از همه‌ی فعالیت‌ها و ورزش‌های سنگین خودداری کرد، البته توصیه می‌شود که باید از انجام برخی حرکات و پوزیشنهای یوگا نیز اجتناب کنید، مانند حرکات بالانس سر (وزن روی سر قرار می‌گیرد) که همچنین می‌توانند خطر کبودی و ورم را افزایش دهند.

چه مدت بعد از تزریق ژل می‌توانم به‌صورت دست بزنم؟

حداقل به مدت 6 ساعت بعد از درمان، از دست زدن به ناحیه‌ای که تزریق در آن انجام‌شده است خودداری کنید. بعد از این مدت می‌توانید این ناحیه را به آرامی تمیز کنید و یا یک آرایش خیلی سبک روی صورتتان داشته باشید.

اگر مشکل تب‌خال زدن داشته باشم، آیا می‌توانم تزریق ژل انجام دهم؟

اگر سابقه‎ی ابتلا به تب‌خال دارید، ممکن است به خاطر وارد کردن سوزن به داخل پوست، خطر فعال کردن ویروس این بیماری وجود داشته باشد. این امر ممکن است منجر به بروز یک تب‌خال جدید یا پدیدار شدن یک تب‌خال قدیمی شود. به همین منظور توصیه می‌کنیم که قبل از این درمان، داروی ضدویروس مصرف کنید. در صورت ظاهر شدن یک تب‌خال، لطفاً با کلینیک تماس بگیرید تا کمک‌ها و توصیه‌های لازم در این زمینه را در اختیار شما قرار دهند.

 

کپی فقط با ذکر لینک و منبع بلامانع است.مشاوره رایگان شبانه روزی