تزریق ژل

69404.a6a7b9ea38924755f0f410ba8e1a15be

فیلرها(پركننده ها) ی پوستی شامل ژل های تزریقی و چربی می باشند. این ها موادی هستند كه در داخل پوست تزریق شده و موجب افزایش حجم و بنابراین صاف كردن چین و چروكها،برجسته كردن لبها، و از بین بردن خط خنده و كاهش عمق فرورفتگیهای صورت و برجسته کردن گونه ها می شوند.در بعضی موارد اثر آنها شبیه لیفت صورت است ولی بدون جراحی و با هزینه كمتر.البته این درمانها دائمی نیستند و نیازمند تكرار می باشند. بعضی فیلرها همراه با درمانهای جوانسازی دیگر صورت مثل تزریق بوتاكس استفاده می شوند. جراح شما با ارزیابی نیازهای شما یك یا چند درمان مورد نیاز شما را توصیه خواهد كرد.

فیلرهای موقتی

– چربی انسانی ( Autologous fat )

تزریق چربی شامل برداشتن چربی خود شخص از شكم یا ران و تزریق به نواحی خاصی از صورت است كه چربی آنها كاهش یافته است. فقط مقادیر كوچكی از چربی برداشته می شوند بنابراین این عمل را نباید با لیپوساكشن اشتباه كرد.

چون چربی از بدن خود شما حاصل می شود بنابراین ریسك واكنش حساسیتی یا دفع پیوند توسط بدن شما وجود ندارد. باید توجه داشته باشید كه تمام سلولهای زنده چربی بعد از پیوند به محل جدید زنده نمی مانند و باید انتظار جذب درصد نسبتاً بالایی از چربی تزریق شده را داشته باشید. به این دلیل پزشك شما احتمالاًدر ناحیه مورد درمان بیش از حد لازم تزریق خواهد كرد.چربی برداشته شده رامی توان برای رتوش ذخیره نمود.

– اسید هیالورونیك ( Hyaluronic Acid )

هیالورونیك اسید یك ماده طبیعی است كه در بدن شما یافت می شود. مقادیربالایی از آن در بافت همبندی نرم و در مایع چشم وجود دارد. این ماده در بعضی غضروفها و مایع مفاصل و در بافت پوست هم وجود دارد. یكی از كاربردهای این ژل تزریق به داخل مفصل افراد دچارآرتریت است تا باعث كاهش درد مفاصل آنها شود. وقتی این ژل در صورت تزریق می شود مثل یك بالش پرشده عمل كرده و ساختمانهای صورت را كه ممكن است به علت روند طبیعی پیر شدن دچار كاهش حجم یاشلی شده باشند ، ساپورت می كند. این ژل همچنین آب را به سطح پوست می آورد تا آنرا با طراوت و قابل انعطاف نشان دهد.

اسید هیالورونیك از منشا حیوانی تهیه نمی شود و سنتتیك می باشد. از نامهای تجاری معتبر آن می توان از Juviderm ، Esthelis ، Restylane و Perlane نام برد.

– كلسیم هیدروكسیل آپاتیت

سنگین ترین فیلر پوستی است و بطور طبیعی در استخوانهای انسان وجود دارد. ژل مورد استفاده یك ماده بیوسنتتیك است یعنی محصول انسانی یا حیوانی نیست و بنابراین ریسك واكنش حساسیتی پایین است.این ماده ابتدا در دندانپزشكی و جراحی ترمیمی مورد استفاده قرار گرفت و سالها بدون مشكل بكار رفته است.

این ژل حاوی اجزاء كوچكی است كه بصورت داربست عمل می كنند. كلاژن خود شما روی این داربست رشد می كند. با گذشت زمان این اجزاء ( پارتیكل ها ) به آرامی حل شده و به یونهای كلسیم و فسفات تبدیل می شوند.

این فیلر پوستی نتایج خیلی طبیعی دارد.جابجا نمی شود و عوارض تزریق ژل نادر هستند. از آن برای پركردن عمیق ترین چین و چروكهای پوستی مثل خط خنده(nasolabial fold ) ، خطوط عمودی كنار گوشه لب ( marionette lines ) و خطوط اخم (frown lines ) استفاده می شود. از آن همچنین برای افزایش حجم گونه ها و قسمتهای دیگر صورت استفاده می گردد. از نامهای تجاری این ماده Radiesse می باشد.

– اسید پلی لاكتیك ( Polylactic Acid )

یك فیلر پوستی سنتتیك است كه در صورت تزریق شده و موجب تولید كلاژن توسط خود بدن می شود. این نوع فیلر یك محرك دانسته می شود. این ماده غیرسمی بیش از ٤٠ سال بعنوان ماده نخ بخیه مورد استفاده قرار گرفته است .بیشترین تاثیر آن در نیمه تحتانی صورت است برای پر كردن خط خنده و پركردن لبها.

برخلاف فیلرهای دیگر تاثیر این ماده فوری نیست بلكه با تحریك تولید كلاژن خود بدن نتایج به تدریج در طی چند ماه ظاهر می شوند. احتمالاً برای رسیدن به نتیجه مطلوب ٣ تزریق ماهیانه لازم باشد. با هر تزریق تحریك دوباره كلاژن خود شما انجام می شود. سپس ٤-٦ هفته برای دیدن اثر كامل زمان لازم می باشد.

تنها نوع تایید شده توسط سازمان غذا و داروی آمریكا SCULPTRA می باشد.

فیلرهای نیمه دائمی

ژلهای PMMA  ) Polymethyl methacrylate  )حاوی ٢٠% میكرواسفرهای كوچك PMMA معلق در ٨٠% ژل خالص شده كلاژن هستند. این ماده كه نیمه دائمی است را می توان برای درمان چین های متوسط تا عمیق بخصوص خط خنده ( nasolabial folds ) استفاده كرد. از آن همچنین می توان برای پركردن جای زخم فرورفته استفاده نمود. چند ماه بعد از تزریق ژل كلاژن از بین می رود و بدن شما كلاژن طبیعی خودش را ساخته و مناطق زیر پوست را پر می كند.ممكن است برای دیدن نتیجه نهایی تا ٣ ماه به زمان نیاز داشته باشیم.

از نام های تجاری آن می توان از Artefill نام برد.

توجه داشته باشید که در صورتیکه راه حل دائمی مدنظر شما باشد باید جراحی را انتخاب کنید. درصورتیکه می خواهید جراحی را به تعویق بیندازید تا زمانیکه برای جراحی آماده شوید می توانید با تزریق فیلرها بهبودی قابل توجهی درصورت خود بدست آورید. فقط بیاد داشته باشید که برای حفظ اثر آن باید درمان خود را تکرار نمایید.

روش تزریق ژل

بهتر است هفت روز قبل تزریق ژل از مصرف فرآورده هایی که انعقاد خون را به تاخیر می اندازند ( یا به اصطلاح خون را رقیق می کنند ) مانند آسپیرین خودداری نمایید تا از احتمال خون مردگی یا خونریزی محل تزریق کاسته شود.

پزشک در ابتدا از شما درباره سوابق پزشکی تان از قبیل آلرژی های احتمالی یا داروهایی که استفاده می کنید ، سوال می کند.

سپس برای ثبت در پرونده از شما و بخشی از پوست که قرار است درمان شود عکس می گیرد. در ویزیت بعد از درمان هم که معمولا” دوهفته بعد انجام می شود این عکس تکرار می شود تا تغییرات حاصل از تزریق ژل مشخص و ثبت گردد. این عکس ها مانند سایر اسرار بیمار نزد پزشک محفوظ می ماند.

برای تزریق ژل نیاز به بیهوشی نیست ولی بهتر است پزشک برای بیحس کردن موضع مورد نظر و از بین بردن درد احتمالی ، یک ماده بیحس کننده تزریق کند و یا پماد بیحسی را چند دقیقه قبل از شروع کار روی پوست بمالد. گاهی از کیسه یخ هم برای این کار استفاده می شود. اخیرا” انواع جدیدی از ” ژوویدرم ” به بازار عرضه شده که خود حاوی ماده بیحس کننده نیز هست.

بعد از تزریق ممکن است لازم باشد که محل مربوطه به آرامی توسط پزشک ماساژ داده شود.

 کار تزریق ساده و سریع صورت می گیرد و خانمها بلافاصله می توانند آرایش کنند.

طی 24 ساعت اول بعد از تزریق بایستی از ورزش های شدید ، قرارگرفتن بیش از حد در معرض آفتاب یا گرمای شدید ، و مصرف مشروبات الکلی پرهیز کنید تا به این وسیله احتمال قرمزی موقت ، تورم ، و خارش محل تزریق کاهش یابد. تا سه روز هم از لمس و دستکاری محل تزریق خودداری کنید.  بعد از تزریق ژل ممکن است برخی واکنشهای موقتی مانند قرمزی ، درد ، یا تورم در محل دیده شودکه معمولا” در عرض یک هفته اول بعد از تزریق ، از بین می روند. برای تسریع در رفع تورم احتمالی می توانید از کیسه یخ به مدت کوتاه استفاده نمایید. بعد از دوهفته پزشک باید مجددا” شما را ویزیت کرده وضمن ارزیابی وضعیت ، اگرلازم بداند کارهای تکمیلی را روی پوست انجام دهد.

به منظور جلوگیری از مصرف ژل های بی کیفیت که به طور غیرقانونی وارد می شود ، باید از نوع ژلی که برای شما مصرف می شود ( مثلا” ژوویدرم ) مطمئن شوید.مشاوره رایگان شبانه روزی