جوانسازی و درمان چین و چروک دور لب با تزریق بوتاکس

منظور از خطوط دور لب شیارهای کوچک و خطوط ظریف نازیبا و ناراحت کننده‌ای است که معمولاً از کنار لب شروع می‌شود و دور لب و دهان را فرامی‌گیرد. این خطوط ناخوشایند و واضح زیبایی لب‌ها را کاهش می‌دهد و کناره‌های آن را غیرطبیعی، نامشخص و صاف می‌کند. به این ترتیب لب‌ حالت قلوه‌ای و برجسته خود را از دست می‌دهد، باریک‌تر به نظر می‌رسد و هر گونه تغییر ناشی از بالا رفتن سن نمود بیشتری پیدا می‌کند. این خطوط و فرورفتگی‌ها گاهی عمق زیادی پیدا می‌کند و شبیه به ترک می‌شود. به همین دلیل است که برخی بانوان در استفاده از رژ لب زیاده‌روی می‌کنند، هر چند پوشاندن این خطوط عمیق با آرایش تقریباً غیرممکن است. خبر خوش این است که روشی ساده و بدون اثر جانبی برای بازگرداندن زمان به عقب وجود دارد که جوانی دوباره را به هزاران نفر بازگردانده است. این درمان شگفت انگیز تزریق بوتاکس است.

[alert type=”custom” close=”false” icon=”fa fa-hand-o-left” color=”#000000″ background_color=”#c686be”]
بسیاری به اشتباه فکر می‌کنند که بوتاکس فقط برای از بین بردن خطوط و چروک‌های نیمه بالایی صورت، مانند خط اخم، چروک پیشانی و خط خنده کاربرد دارد. اما بوتاکس را می‌توان به روشی ایمن و موثر برای رفع خطوط و چین و چروک‌های نیمه‌پایینی صورت نیز تزریق کرد. تزریق دقیق مقادیر اندک بوتاکس در اطراف دهان به رفع خطوط دور لب پایین، چین چانه یا غبغب و فرورفتگی یا چال چانه کمک می‌کند و گوشه‌های دهان را بالا می‌برد تا لبخند زیباتر شود و حالت اندوهگین چهره از بین برود.

چنانچه سوال بیشتری درباره بوتاکس نیمه‌پایینی صورت دارید، متخصصین ما در کلینیک زیبایی رازی آماده ارائه مشاوره رایگان به شما عزیزان و پاسخ به سوالات و ابهام‌ها هستند. برای کسب اطلاعات بیشتر یا رزرو نوبت می‌توانید با شماره‌های 02188334029 02188333259 تماس حاصل فرمایید.[/alert]

[dopts id=”1″]

علت به وجود آمدن چین و چروک دور لب چیست؟


از آنجایی که سیگار کشیدن یکی از علل اصلی ایجاد چروک اطراف لب است، از این خطوط با اصطلاح خطوط سیگار نیز یاد می‌شود. البته خطوط دور لب علل دیگری مانند نوع و ضخامت پوست و حالت‌های روزمره صورت دارد. بعضی از عامل‌های چین و چروک دور لب به جز سیگار کشیدن عبارت است از:

 • استعداد ژنتیکی
 • آسیب‌دیدگی ناشی از تابش نور خورشید و پیری زودرس
 • کاش وزن ناگهانی یا به تازگی لاغر شدن
 • کاهش آب پوست بدن
 • حرکت‌های مکرری مانند نوشیدن مایعات با نی، اخم کردن یا غنچه کردن لب‌ها
 • نخ انداختن یا وکس لب بالا

دلیل چروک دور لب هر چه که باشد، روش‌هایی برای رفع چروک دور لب وجود دارد. تزریق بوتاکس، بدون هیچ درد و عوارضی می‌تواند به شما در درمان چین و چروک دور لب کمک کند.

چگونه بوتاکس به درمان چین و چروک های دور لب کمک می‌کند؟


ابتدا اجازه دهید با آناتومی این ناحیه آشنا شویم تا بهتر سازو کار تاثیرگذاری بوتاکس را درک کنید. خطوط عمودی لب بالا و پایین یا خطوط سیگار نتیجه فعالیت بیش از اندازه عضله حلقوی دهان است. در تصویر زیر عملکرد این عضله نشان داده شده است. همان طور که می‌بینید در اثر کنش این عضله چینی شکل می‌گیرد که به مرور زمان خطوطی را روی پوست ایجاد می‌کند.

عضله حلقوی یا مدور دهان عضله‌ای است که دقیقاً از زیر پوست دهان را دربرمی‌گیرد و جمع و غنچه کردن لب را ممکن می‌سازد. فعالیت‌هایی مانند بوسیدن، نوشیدن با نی یا سوت زدن عمل‌های متداولی هستند که به واسطه وجود این عضله ممکن می‌شوند. همان‌طور که اشاره شد به جز سیگار کشیدن عوامل بسیاری دیگری چون سن، ژنتیک و نور خورشید نیز باعث پیدا شدن این خطوط در غیرسیگاری‌ها می‌شود. در تصویر زیر آناتومی این عضله قابل مشاهده است.

دو یا پنج واحد بوتاکس در دو یا چهار نقطه در امتداد لب بالا دقیقاً در مرز بین لب و پوست تزریق می‌شود. بوتاکس تزریق شده عضله مدور را شل و به نوعی فلج می‌کند تا خطوط دور لب صاف شود. به علاوه کناره لب بالا نیز در اثر تزریق بوتاکس اندکی رو به بالا می‌رود و لب‌ها را جوان‌تر، بزرگ‌تر و پرتر نشان می‌دهد. بوتاکس در مقدار 2 تا 5 واحد را می‌توان در سه نقطه در امتداد لب پایین نیز تزریق کرد تا خطوط موجود صاف شوند. به خاطر بسپارید که در زاویه دار کردن فک با تزریق بوتاکس در این عضله ممکن است حس موقتی شبیه به بی‌حسی و دشواری زودگذر در کارهایی مانند نوشیدن با نی ایجاد شود. این اثرهای جانبی معمولاً یک یا دو هفته پس از تزریق برطرف می‌شود.

فعالیت بیش از اندازه عضله پایین آورنده گوشه لب در قسمت پایین صورت باعث می‌شود گوشه لب‌ها پایین بیفتد و چهره همواره ناراحت یا اخمو به نظر برسد.

بوتاکس در یک یا دو نقطه در شکم (ضخیم‌ترین بخش) این عضله تزریق می‌شود تا عضله شل شود. مقدار بوتاکس حداقل 5 و حداکثر 10 یونیت برای هر عضله است. گوشه‌های دهان پس از تزریق قدری بالا می‌رود و به این ترتیب حالت خموده و افسرده چهره از بین می‌رود. البته این تزریق برای این که گوشه‌های دهان کاملاً قوسی رو به بالا پیدا کند، کافی نیست و برای حصول چنین نتیجه‌ای باید از ژل یا پرکننده‌هایی مانند بوتاکس استفاده شود.

تزریق بوتاکس برای از بین بردن خطوط دور لب


 • بیمار روی تخت می‌نشیند و تکیه می‌دهد.
 • ناحیه تزریق تمیز می‌شود.
 • پوست روی عضله‌ها با ماژیک مخصوص پوست علامت‌گذاری‌ می‌شود.
 • تزریق در نقاط تعیین شده‌ در محل وجود چروک و خطوط نزدیک به مرز قرمز رنگ لب (حاشیه ورمیلیون) تزریق می‌شود.
 • تزریق گاهی باعث پیچش مختصر حاشیه لب و در نتیجه پرتر و برجسته‌تر به نظر رسیدن لب می‌شود.
 • تزریق در عضله‌ها انجام می‌شود که حدود 30 ثانیه زمان می‌برد.
 • برای جلوگیری از کبودی فشار ملایمی اعمال می‌شود.
 • علامت‌ها پاک می‌شود.

مقدار بوتاکس لازم برای تزریق در عضله مدور اطراف دهان به شرح زیر است:

 • بانوان: یک یا دو یونیت برای هر نقطه تزریق
 • آقایان: یک تا سه یونیت برای هر نقطه تزریق

مراقبت پس از تزریق بوتاکس


 • کبودی مختصر پس از درمان چروک دور لب با تزریق بوتاکس را می‌توان با آرایش پوشاند. این کبودی پس از چند روز برطرف می‌شود.
 • نتیجه نهایی تزریق پس از 3 تا 10 روز مشخص می‌شود و بسته به مقدار بوتاکس تزریقی و فیزیولوژی بیمار 2 تا 7 ماه ماندگاری دارد. سرعت جذب بوتاکس در برخی بیماران بیشتر است.
 • از بیمارانی که اولین تزریق بوتاکس را انجام داده‌اند، خواسته می‌شود 2 تا 3 هفته بعد برای بررسی و تزریق جزیی بیشتر به کلینیک مراجعه کنند.
 • اکثر بیماران تزریق بوتاکس را یک یا دو بار در سال تکرار می‌کنند.
مشاوره رایگان شبانه روزی