درمان خط خنده: بوتاکس و ژل برای درمان چین و چروک خط خنده عمیق

خط خنده به خطوط پرانتزی اطراف دهان گفته می‌‌شود که از اطراف بینی شروع می‌‌شوند و تا گوشه دهان امتداد پیدا می‌کنند. گاهی اوقات این خطوط به خطوطی که از گوشه دهان تا اطراف چانه ادامه دارند متصل می‌‌شوند و حتی ممکن است در دوران جوانی نیز دیده شوند. برخی افراد حتی بدون خندیدن یا لبخند زدن نیز این خطوط را دارند و آنقدر عمیق هستند که در این ناحیه یک سایه تیره به وجود می‌آید. عمیق شدن این خطوط و به وجود آمدن ظاهر نامناسب اطراف دهان باعث می‌شود که افراد زیادی به دنبال راهی برای درمان خط خنده خود باشند.

 

آیا خط خنده طبیعی است؟


خط خنده یک بخش طبیعی از بدن انسان است و فقط در نوزادان و برخی از افرادی که از برخی از انواع فلج صورت رنج می‌برند دیده نمی‌شوند به همین دلیل این خطوط یک اختلال پزشکی در نظر گرفته نمی‌شوند و نشانه بالا رفتن سن نیستند. اما با گذر زمان این خطوط عمیق تر می‌شوند. هنگامی ‌که در اطراف دهان خط خنده به وجود می‌‌آید از لحاظ زیبایی مشکل ایجاد می‌کند و باعث ناراحتی فرد می‌شود.

علل به وجود آمدن خط خنده چیست؟


عوامل مختلفی در به وجود آمدن خط خنده نقش دارند که شایع ترین آنها به شرح زیر می‌باشد:

 • عوامل ژنتیکی
 • کیفیت پوست
 • قرار گرفتن در معرض نور آفتاب
 • برخی از حرکات صورت
 • کاهش وزن
 • سیگار کشیدن
 • کاهش کلاژن پوست با بالا رفتن سن

لبخند زدن زیبا است اما متاسفانه باعث به وجود آمدن خط خنده می‌شود. همان طور که می‌بینید خط خنده چروک نامیده نمی‌شود زیرا واقعاً چروک نیستند بلکه فقط خطوط روی صورت هستند که عوامل و فاکتورهای بالا می‌توانند باعث بدتر شدن آنها شوند.

درمان خط خنده


خط خنده فقط از لحاظ زیبایی مشکل ایجاد می‌کند و علامتی مبنی بر بروز یک اختلال پزشکی نیست به این ترتیب معمولاً نیازی به انجام اقدامات پزشکی نخواهد بود. اگر شما تصمیم دارید که از ظاهر خطوط صورت خود بکاهید یا آنها را از بین ببرید باید بتوانید روش‌های درمانی مناسب خود را پیدا کنید.

تزریق بوتاکس

تزریق بوتاکس به عنوان یک روش سریع و بسیار موثر برای رفع آثار حاصل از پیری و خطوط روی صورت که به علت عواملی از قبیل نگرانی، استرس و ترکیبی از فاکتورهای محیطی به وجود آمده است در نظر گرفته می‌شود. تزریق بوتاکس در مقایسه با عمل جراحی یک روش ارزان قیمت است و با درد بسیار کمی همراه است. بوتاکس از سم بوتولینیوم ساخته می‌‌شود که اولین بار برای درمان اختلالات عضله چشم مورد تایید سازمان غذا و دارو قرار گرفته است اما به طرز حیرت انگیزی در کاهش خطوط و چین و چروک صورت نیز موثر است. نتایج حاصل از تزریق بوتاکس مدت زیادی باقی نمی‌ماند اما می‌توان پس از آن که اثر بوتاکس از بین رفت از آن برای تمدید نتایج به دست آمده استفاده کرد. در اکثر موارد تزریق بوتاکس با نتایج بسیار خوبی در رفع خطوط پنجه کلاغی اطراف چشم و خط اخم که بین ابروها به وجود آمده است همراه می‌باشد. همه ما زیاد می‌خندیم و همین خندیدن و لبخند زدن یکی از دلایل بسیار شایع در به وجود آمدن خطوط صورت محسوب می‌‌شود. از بوتاکس برای درمان خطوط اطراف دهان نیز استفاده می‌‌شود و ظاهر مناسبی را به وجود می‌آورد. در اکثر موارد تزریق بوتاکس به لحاظ درمان مواردی که چروک صورت به علت حرکات برخی از عضلات به وجود آمده است بسیار مفید می‌باشد. این خطوط معمولاً به دنبال برخی حالات صورت از قبیل خندیدن و لبخند زدن به وجود می‌‌آیند و به وجود آمدن خطوط اطراف چشم نیز بسیار شایع است. بوتاکس باعث می‌شود که عضلات ناحیه مورد نظر ضعیف شوند و از شدت چروک صورت کاسته شود. از آنجایی که بوتاکس بر روی اعصاب موجود در عضلات تاثیر می‌‌گذارد تاثیری بر روی اعصابی که در حس کردن نقش دارند نخواهد داشت در محل تزریق هیچ گونه مشکلی به لحاظ عوامل حسی ایجاد نخواهد شد.

تزریق ژل برای خط خنده

برخی از افراد عقیده دارند که تزریق ژل  اثرگذاری بیشتری در رفع خط خنده دارد. هنگامی ‌که ژل به درون خط خنده یا قسمت بالای گونه تزریق می‌شود باعث می‌‌شود که این خطوط کمتر دیده شوند. کل فرایند درمان طی مدت چند دقیقه انجام می‌‌شود و در مطب پزشک صورت خواهد گرفت. اگر این واقعیت را در نظر بگیرید که علت اصلی به وجود آمدن خط خنده کشش قسمت میانی صورت است متوجه خواهید شد که چرا تزریق ژل هیالورونیک اسید در این قسمت برای کسب نتایج دلخواه ضروری است. به خاطر داشته باشید که تزریق ژل باعث از بین رفتن خطوط صورت به طور کامل نخواهد شد اما باعث می‌شود که کمتر جلب توجه کند و این مسئله به جوان سازی صورت و پر شدن آن کمک خواهد کرد.

روش‌های درمانی رایج برای رفع خط خنده

انجام عمل جراحی یک روش جایگزین برای تزریق ژل به درون خطوط عمیق اطراف دهان است. در این روش پزشک به کمک عمل جراحی به صورت دائمی و کاهش آثار حاصل از خط خنده می‌پردازد و در مقایسه با تزریق ژل نتایج بسیار خوبی را به وجود می‌آورد. برای انجام عمل جراحی پزشک خطوط عمیق اطراف دهان را برطرف می‌کند. این خطوط قبل از جراحی مشخص می‌شوند تا پزشک به طور دقیق بداند که باید کدام نقاط را دستکاری کند. پس از آنکه خطوط عمیق این ناحیه برطرف شدند پوست به طور دقیق و به نحوی که خطوط آن از بین بروند جراحی می‌‌شود و پزشک زیر پوست را بخیه می‌زنند سپس سطح پوست را نیز بخیه می‌کند تا بافت اسکار کوچکی که به وجود می‌آید درون خطوط طبیعی صورت پنهان شود و هیچ گونه مشکلی را به لحاظ زیبا ایجاد نکند.

جراحی خط خنده

جراحی خط خنده روشی است که اغلب تحت بیهوشی موضعی انجام می‌‌شود و پزشکی یک محلول بی حس کننده را به زیر سطح پوست تزریق می‌‌کند تا شما دچار درد نشوید. در برخی موارد ممکن است پزشک به شما آرام بخش خوراکی بدهد تا احساس خوبی در طول جراحی داشته باشید. به ندرت بیمار به طور کامل بیهوش می‌شود تا پزشک فرایند درمان را آغاز نماید. معمولاً عمل جراحی چیزی حدود یک ساعت در مرکز جراحی طول می‌کشد و پس از اتمام عمل بیمار می‌تواند به منزل برود. پزشک بیمار داروی مسکن قوی می‌دهد تا درد حاصل از جراحی کنترل شود. همچنین بیمار باید از داروی آنتی بیوتیک استفاده نماید تا ریسک بروز عفونت کاهش پیدا کند. بخیه‌هایی که برای بستن پوست مورد استفاده قرار می‌‌گیرند باید به مدت ۵ تا ۶ روز پس از عمل در جای خود باقی بماند که در این دوران بیمار باید روزی دو تا سه بار محل بخیه‌ها را تمیز کند تا فرایند ترمیم با سرعت بیشتری انجام شود. ممکن است بیمار در محل جراحی دچار مقداری تورم و کبودی شود که طی مدت یک هفته بعد از عمل برطرف خواهند شد. بافت اسکار نیز معمولاً همانند سایر روش‌های جراحی پس از یک سال به طور کامل از بین می‌رود. اکثر بیماران می‌توانند پس از ۷ تا ۱۰ روز به جامعه برگردند و فعالیت‌های خود را آغاز کنند.

چگونه از به وجود آمدن خط خنده جلوگیری کنیم؟


 • از سیگار کشیدن خودداری کنید زیرا سیگار باعث از بین رفتن کلاژن و کاهش انعطاف پذیری پوست می‌شود و باعث به وجود آمدن چروک و خطوط ریز در صورت خواهد شد.
 • هنگامی ‌که قصد خارج شدن از منزل را دارید باید از کرم ضد آفتاب با حفاظتی بالا استفاده کنید زیرا نور آفتاب باعث پیری زود هنگام خواهد شد.
 • از مصرف زیاد فست فود خودداری کنید زیرا سلامت شما را به خطر می‌‌اندازد.
 • به طور منظم ورزش کنید. تحقیقات نشان داده که ورزش کردن باعث ترمیم سلول‌های پوست می‌شود. از سوی دیگر ورزش کردن باعث کاهش کورتیزول که هورمون استرس است و کلاژن را از بین می‌برد، خواهد شد.
 • از خوابیدن به پهلو خودداری کنید زیرا هنگامی‌ که به پهلو می‌خوابید بالش به گونه شما فشار وارد می‌کند و باعث افزایش ریسک به وجود آمدن خط خنده خواهد شد. در عوض بهتر است به پشت بخوابید زیرا در این حالت صورت شما روی بالش قرار ندارد.
 • پوست خود را مرطوب نگه دارید. همانند سایر خطوط و چروک صورت مرطوب نگه داشتن پوست به برجسته شدن آن و جلوگیری از به وجود آمدن خطوط کمک می‌کند. هیالورونیک اسید یک محلول بسیار موثر برای مبارزه با خط خنده است. از یک کرم مرطوب کننده یا سرم مرطوب کننده استفاده کنید که حاوی هیالورونیک اسید است و باعث از بین رفتن چروک صورت می‌شود.
 • از محصولاتی استفاده کنید که سطح تولید کلاژن را افزایش می‌‌دهند. خط خنده به علت کاهش کلاژن و انعطاف پذیری پوست به وجود می‌‌آید و به همین دلیل باید به دنبال محصولی باشید که حاوی ترکیباتی برای افزایش سطح تولید کلاژن هستند. رتینول، ویتامین b۳ ،مس، گلیکولیک اسید و پپتیدها از بهترین محصولات برای افزایش انعطاف پذیری پوست محسوب می‌شوند.

سوالات متداول درباره تزریق ژل برای رفع خط خنده


میزان ماندگاری ژل تزریق شده برای رفع خط خنده چقدر است؟

معمولاً هدف از تزریق ژل این است که ماندگاری بالایی داشته باشد و نتایج خوب و طبیعی را برای شما به وجود بیاورد. تزریق یک واحد ژل به درون پوست می‌تواند باعث برجسته شدن پوست، جوان سازی آن و ایجاد لطافت بیشتر پوست شود. این مزایا با یک بار تزریق ژل به دست می‌‌آیند و می‌‌توانند تا چند ماه و حتی مدت بیشتری باقی بمانند. شما می‌توانید با یک بار مراجعه به پزشک به نتایج دلخواه خود دست پیدا کنید. معمولاً ماندگاری ژل تزریق شده سه تا شش ماه خواهد بود. به خاطر داشته باشید که میزان ماندگاری ژل به فاکتورهای زیادی از قبیل شرایط فیزیکی شما بستگی دارد.

چه نوع ژلی برای رفع خط خنده مناسب است؟

انتخاب بهترین نوع ژل با مشورت پزشک متخصص انجام خواهد شد باید با پزشک خود مشورت کنید تا شما را در خصوص انتخاب بهترین نوع ژل راهنمایی کند. معمولاً ژل هیالورونیک اسید محبوبیت زیادی دارد زیرا این ترکیب به طور طبیعی در پوست انسان وجود دارد. هنگامی ‌که این نوع ژل به درون پوست تزریق می‌‌شود شما شاهد نتایج حاصل از تزریق خواهید بود اما آنچه اهمیت بیشتری دارد این است که باعث تحریک بدن برای تولید هیالورونیک اسید خواهد شد به همین دلیل ماندگاری نتایج حاصل از تزریق ژل افزایش خواهد یافت و این مسئله باعث محبوبیت بیشتر آن شده است.

آیا درمان خط خنده درد دارد؟

اولین فاکتوری که باید به آن اشاره کنیم این است که سطح درد به آناتومی صورت ارتباط دارد. خط خنده به نقاط ای گفته می‌شود که در مقایسه با سایر نقاط صورت اعصاب بیشتری دارند به همین دلیل حساسیت این ناحیه در مقایسه با سایر نقاط صورت از قبیل خط اخم بیشتر است. اما طبق نظر اکثر بیماران تزریق ژل در این ناحیه با درد چندانی همراه نیست و سوزنی که برای تزریق استفاده می‌شود نازک است و باعث بروز خونریزی یا آسیب دیدگی پوست نخواهد شد. احساس سوزش پس از تزریق ژل کاملاً طبیعی است.

آیا پس از تزریق ژل خط خنده به طور کامل از بین می‌رود؟

معمولا از لحاظ پزشکی نیازی به درمان خط خنده نیست و فقط از لحاظ زیبایی مشکل ایجاد می‌کند. در مواردی که خط خنده شما عمیق شده و باعث ناراحتی شما شده است و قصد دارید آن را از بین ببرید باید یک نکته را به خاطر داشته باشید: روش‌های غیر جراحی متعددی از قبیل تزریق ژل و بوتاکس وجود دارد اما همه این روش‌ها فقط باعث کاهش اثر خط خنده می‌شوند و نمی‌توانند آن را به طور کامل از بین ببرند.

دوران بهبود پس از تزریق ژل چقدر است؟

پس از درمان خط خنده با تزریق ژل و بوتاکس شما می‌‌توانید به راحتی به انجام فعالیت‌های روزمره خود بپردازید زیرا دوران بهبود پس از تزریق ژل بسیار کوتاه است. کوتاه بودن دوران بهبود و کسب نتایج فوری از درمان از جمله مواردی هستند که باعث محبوبیت تزریق ژل شده است. با توجه به آن که تزریق ژل و بوتاکس جز روش‌های درمانی بسیار ساده هستند می‌توان در ساعت استراحت برای ناهار به انجام آنها پرداخت.

آیا درمان خط خنده عوارض جانبی دارد؟

برخی از افراد در فاصله استراحت برای ناهار به مطب پزشک مراجعه می‌کنند تا به تزریق ژل بپردازند زیرا تزریق ژل در ۱۰ دقیقه انجام خواهد شد و پس از آن می‌توانند به محل کار خود برگردند. اما یک نکته را باید به خاطر داشته باشید که حتی اگر تزریق ژل به طور صحیح انجام شده باشد احتمال بروز عوارض جانبی وجود خواهد داشت. استفاده از بوتاکس و ژل نیز با عوارض جانبی در اطراف موضعی که تحت درمان قرار گرفته است همراه خواهد بود که معمولاً طی مدت چند روز از بین می‌رود. این عوارض جانبی به شرح زیر می‌باشند:

 • قرمزی
 • کبودی
 • تورم
 • خارش
 • راش پوستی

برخی از این عوارض جانبی بسیار شایع هستند و شما نباید نگران باشید اما در صورتی که دچار برخی از عوارض جانبی از قبیل عفونت یا آسیب دیدگی در آن ناحیه شدید باید به پزشک مراجعه نمایید.

مشاوره رایگان شبانه روزی