رفع خط خنده با تزریق چربی: ماندگاری تزریق چربی برای خط لبخند

خط خنده  به خطوطی گفته می‌شود که در اطراف دهان وجود دارند و از ناحیه بینی تا گوشه‌های دهان امتداد پیدا می‌‌کند و هنگامی ‌که فرد می‌خندد بیشتر خودشان را نشان می‌دهند. این خطوط معمولاً با بالا رفتن سن عمیق تر می‌شوند. برخی از افراد هنگام خندیدن خطوط اطراف بینی تا گوشه دهان مشخص می‌‌شود این خطوط از لحاظ زیبایی مشکل ایجاد می‌کند اما هیچ گونه خطری برای سلامت فرد ندارند و ضرورت نیاز به درمان نخواهند داشت. برخی از افراد متوجه می‌‌شوند که این خطوط بسیار عمیق هستند و به دنبال راهی برای برطرف کردن آن ها می‌گردند. تزریق چربی می‌تواند یک روش دیگر برای رفع خطوط اطراف دهان یا کاهش میزان عمق آن ها باشد. اگر شما از ظاهر این خطوط ناراضی هستید می‌‌توانید با پزشکی که در زمینه زیبایی تخصص دارد صحبت کنید تا شما را راهنمایی کند. انتخاب بهترین روش برای درمان این خطوط به فاکتورهای فردی بستگی دارد و ممکن است یک فرد از یک روش درمانی نتیجه خوبی را به دست بیاورد اما آن روش برای فرد دیگر اثر چندانی نداشته باشد.

 علل تشکیل خط خنده چیست؟


 خط خنده یک بخش طبیعی از آناتومی صورت انسان است و اصلا یک اختلال پزشکی محسوب نمی‌‌شود و نشانه پیری نیست. با بالا رفتن سن این خطوط عمیق تر می‌شوند و پوست ناحیه شل می‌شود. هنگامی ‌که سن بالا می‌‌رود برخی افراد در کنار خطوط شاهد به وجود آمدن خطوط دیگری نیز هستند و در برخی دیگر خطوط اطراف دهان که تا نزدیکی چانه امتداد می‌یابند تشکیل خواهد شد که به آنها خطوط ماریونت گفته می‌شود. این خطوط معمولاً به دلایل مختلفی بیشتر به چشم می‌آیند که در بخش زیر به آنها اشاره می‌کنیم:

  • قرار گرفتن در معرض نور آفتاب که باعث آسیب دیدگی پوست، به وجود آمدن چین و چروک و تغییر در بافت آن شود.
  • کاهش کلاژن پوست با بالا رفتن سن که باعث شل شدن و نازک شدن پوست می‌شود.
  • از بین رفتن چربی صورت که باعث می‌شود گونه و سایر نقاط صورت حالت شل و افتاده پیدا کند.

 هنگامی ‌که پوست به سمت پیری می‌رود برخی از حرکات خاص صورت باعث می‌‌شود که خطوط و چروک پوست شوند مثلاً اخم کردن به صورت مداوم باعث به وجود آمدن خطوط نزدیک ابرو خواهد شد و خندیدن باعث عمیق تر شدن خط خنده می‌‌شود. سایر فاکتورهایی که در پیر شدن پوست نقش دارند به شرح زیر می‌باشد:

  • سیگار کشیدن
  • قرار گرفتن در معرض آلاینده‌های محیطی
  • کاهش سریع وزن یا نوسانات مداوم وزن

 رفع خط خنده با تزریق چربی 


 در جهان امروز هنگامی ‌که مسئله زیبایی به ویژه برای رفع خطوط صورت و خط خنده می‌‌پردازیم متوجه می‌شویم که روش‌های متعددی وجود دارد. اگرچه تزریق ژل طرفداران زیادی دارد اکثر افراد خواستار تزریق چربی هستند تا نتایج واقعی و طبیعی تری را به دست بیاورند.

 چرا تزریق چربی طرفداران زیادی دارد؟

 تزریق چربی به عنوان یک روش جایگزین برای ژل در نظر گرفته می‌‌شود که می‌‌تواند به بهبود حالت صورت و افزایش حجم آن به علت از بین رفتن چربی صورت در ناحیه گونه ،ابرو و پلک یا لب به دنبال بالا رفتن سن کمک کند. با بالا رفتن سن علاوه بر آنکه از حجم پوست کاسته می‌شود احتمال شل شدگی آن نیز وجود دارد. معمولاً از تزریق چربی در صورت در کنار سایر روش‌های زیبایی صورت از قبیل جراحی لیفت صورت استفاده می‌شود تا نتایج بهتری به دست بیاید.

 مزایای تزریق چربی در صورت چیست؟

 تزریق چربی در صورت یک روش پرطرفدار است زیرا پزشک از چربی‌های بدن خود شما استفاده می‌کند و نتایج کاملاً طبیعی را به وجود خواهد آمد. همچنین بیماران ایده استفاده از چربی‌های بدن خود به جای مواد فرآوری شده مانند ژل را دوست دارند زیرا هیچ خطری سلامت آنها را تهدید نخواهد کرد. نکته مهم در خصوص تزریق چربی این است که یک روش انعطاف پذیر است و از آن برای رفع ناهنجاری‌های صورت، بهبود تقارن آن و جوان سازی صورت استفاده می‌‌شود. تزریق چربی نیز همانند همه روش‌های زیبایی با خطراتی همراه است که باید در جلسه مشاوره به طور دقیق مورد ارزیابی قرار بگیرد.

 تزریق چربی چگونه انجام می‌شود؟

 تزریق چربی یکی از روش‌های جراحی زیبایی پلاستیک است که به پزشک کمک می‌‌کند به کمک چربی‌های بدن خود فرد به اصلاح خطوط ریز و درشت صورت بپردازد و نتایج خوبی را به وجود بیاورد. در این روش طی فرآیندی که شبیه لیپوساکشن است چربی از بدن فرد و از ناحیه ران، شکم یا کپل جمع ‌آوری می‌‌شود سپس چربی خالص شده و برای تزریق آماده می‌‌شود و پزشک به کمک یک کانوله کوچک چربی را به درون ناحیه مورد نظر تزریق خواهد کرد. این روش به سادگی انجام می‌‌شود و پزشکی از بیهوشی موضعی برای تزریق چربی در مقادیر کم و از بیهوشی عمومی برای تزریق چربی در مقادیر زیاد استفاده خواهد کرد.

 دوران بهبود چقدر طول می‌کشد و مراقبت‌های بعد از تزریق چربی شامل چه مواردی است؟

معمولاً دوران بهبود چیزی حدود یک هفته طول می‌کشد اما نتایج نهایی چند هفته بعد به وجود می‌آیند زیرا مقداری از چربی تزریق شده توسط بدن جذب می‌شود. نیازی به استفاده از بانداژ روی صورت نیست و از هیچ گونه پرش یا بخیه استفاده نخواهد شد و شما می‌توانید فورا پس از اتمام کار پزشک دوش بگیرید. هر روز مقداری تورم و کبودی در دو طرف صورت و در محل تخلیه چربی طبیعی است اما جالب است بدانید که معمولاً در دوران بهبود در این روش در مقایسه با سایر روش‌های موجود کوتاه تر و ساده تر است.

 ماندگاری تزریق چربی چقدر است؟

 یکی از مزایای مهم تزریق چربی به صورت این است که ماندگاری نتایج حاصل از تزریق چربی در مقایسه با تزریق ژل بیشتر است و اکثر افراد شاهد جوان سازی دائمی صورت خود خواهند بود. فرایند استخراج و تزریق چربی بر روی نتایج حاصل از تزریق چربی تاثیر می‌گذارد. پزشک چربی را به درون نقاط مورد نظر تزریق می‌‌کند تا خطوط و چروک صورت را پر کند. در صورتی که قرار است حجم زیادی از چربی به ناحیه مورد نظر تزریق شود بخش مرکزی چربی تزریق شده نمی‌تواند با بافت آن ناحیه سازگاری لازم را ایجاد کند و توسط بدن جذب خواهد شد. در صورتی که چربی درون بستر بافت تزریق شود نتایج بهتر و پایدار تری به دست خواهد آمد به عنوان مثال هنگامی ‌که چربی به درون نقاط اطراف چشم و گونه تزریق می‌شود ماندگاری آن بیشتر از زمانی است که به نقاط اطراف دهان که حرکت زیادی دارند تزریق می‌شود. فرایند جذب چربی حدود شش هفته طول می‌کشد. پس از ۶ هفته چربی باقیمانده که جذب نشده است که یک بخش از صورت شما تبدیل می‌شود و جریان خون رسانی از بافت‌های سالم مجاور به آن انجام خواهد شد و به این ترتیب حجم صورت به طور طبیعی افزایش پیدا می‌کند. در صورتی که شما خواهان افزایش بیشتر حجم صورت خود باشید به تزریق مجدد چربی نیاز خواهید داشت و به این ترتیب نتایج بهتری به دست می‌‌آورید و حجم صورت شما افزایش پیدا خواهد کرد. به طور کلی فرآیند طبیعی پیری باعث کاهش حجم صورت می‌شود که شما می‌توانید مجددا پس از ۵ تا ۱۰ سال برای تزریق مجدد چربی به پزشک مراجعه کنید. این مسئله به طرز قابل توجهی به فاکتورهای ژنتیکی و سبک زندگی شما بستگی دارد.

 آیا تزریق چربی باعث تشکیل بافت اسکار می‌شود؟

 خوشبختانه تزریق چربی برخلاف سایر روش‌های جراحی باعث به وجود آمدن بافت اسکار نمی‌‌شود. پزشک از میکرو کانوله برای تزریق چربی استفاده می‌‌کنند و این امر باعث می‌شود که بافت اسکار روی پوست دیده نشود و فقط حجم پوست افزایش پیدا خواهد کرد.

 هزینه تزریق چربی برای رفع خط لبخند چقدر است؟

 هزینه تزریق چربی برای رفع خط لبخند به میزان عمیق بودن خطوط و مقدار چربی مورد نیاز برای دستیابی به اهداف مورد انتظار شما بستگی دارد.

 دیگر راه‌های موجود برای رفع خط خنده


 سایر روش‌های موجود برای رفع خط خنده به شرح زیر می‌باشند:

 تزریق ژل

 اگر چه به وجود آمدن خطوط روی صورت یک بخش طبیعی از ساختار صورت است و نیازی به درمان ندارد روش‌های مختلفی برای رفع این خطوط و جوان سازی صورت وجود دارد. تزریق ژل یکی از روش‌های موجود برای افزایش حجم صورت و کاهش خطوط و چروک آن است. در این روش پزشک ژل را به زیر سطح پوست قسمتی که چروک دارد و یا روی گونه تزریق می‌کند تا با لیفت گونه خطوط و چروک اطراف دهان کمتر به چشم بیایند. فرایند تزریق ژل در مطب پزشک انجام می‌شود. تزریق ژل باعث ناپدید شدن خط خوانده نمی‌شود اما می‌تواند کاری کند که کمتر به چشم بیاید. می‌‌توان از فیلر برای افزایش حجم و جوان سازی پوست سایر نقاط صورت نیز استفاده کرد.

 

 لایه برداری پوست

 لایه برداری پوست می‌تواند باعث شود که خطوط اطراف دهان کمتر به چشم بیایند و صورت جوان به نظر برسد. لیزر درمانی می‌تواند به کاهش ظاهر بافت اسکار و لکه‌های حاصل از بالا رفتن سن کمک کند. میکرودرم ابریژن یکی از این روش‌ها محسوب می‌شود که با لایه برداری عمیق پوست باعث می‌‌شود صورت جوان تر به نظر برسد. در این روش ظاهر خطوط صورت کمتر جلب توجه می‌کند اما از بین نمی‌رود.

 انجام عمل جراحی

 در عمل جراحی پزشک به رفع خطوط و چروک صورت می‌‌پردازد. از این روش معمولا برای درمان بافت اسکار و آکنه استفاده می‌کنند اما می‌تواند برای رفع خطوط اطراف دهان نیز مفید باشد. در این روش پزشک از یک سوزن برای باز کردن بافت زیر پوست استفاده می‌کند که این فرآیند به بازسازی ناحیه اطراف دهان کمک می‌‌کند و باعث می‌‌شود از عمق این خطوط کاسته شود و صورت جوان و شاداب به نظر برسد. در یک روش دیگر پزشک به خارج کردن پوست آسیب دیده می‌پردازد و سعی می‌کند به شکل دهی مجدد این ناحیه بپردازد.

 چگونه می‌توان از به وجود آمدن خط خنده جلوگیری کرد؟


 هیچ راهی برای جلوگیری از به وجود آمدن خط خنده وجود ندارد حتی کودکان نیز در هنگام خط خندیدن این خطوط را دارند. اگر شما دوست دارید که از عملی شدن این خطوط جلوگیری کنید باید از کرم ضد آفتاب استفاده نمایید و از پوست خود در مقابل نور خورشید محافظت کنید تا ریسک آسیب دیدگی پوست توسط اشعه فرابنفش و خطرناک خورشید به حداقل برسد. هیچ گونه روش ثابت شده برای پیشگیری از به وجود آمدن خط خنده که مورد تحقیقات علمی باشد وجود ندارد.

 به این پست امتیاز دهید.
هیچ رای ثبت نشده است