زاویه دار کردن صورت و چانه (کوچک کردن فک) با تزریق بوتاکس

در صورتی که دست‌های خود را در زاویه فک قرار داده و دندان‌های خود را به یکدیگر فشار دهید، ایجاد برآمدگی و سفتی در یک عضله خاص در این ناحیه را احساس خواهید کرد. در اصطلاح به این عضله ماهیچه جوشی یا عضله جونده غذا گفته می‌شود. شرایط این عضله اغلب یکی از دلایل اصلی پهنای بیش از حد فک و سایش دندان‌ها به یکدیگر است. امروزه برای رفع این مشکل از تزریق سم بوتولینیوم به گوشه عضله جهت تضعیف آن و بهبود شرایط سایش دندان‌ها به یکدیگر استفاده می‌شود. علاوه بر این تزریق بوتاکس می‌تواند بطور قابل توجه باعث کاهش اندازه عضله و باریک شدن ناحیه پایین صورت شده و به این ترتیب زاویه دار کردن چانه و صورت به شکل حرف V را برای فرد به همراه داشته باشد. یکی از مزایای دیگر این درمان بهبود وضعیت ظاهری گونه‌ها از پهلو است که زیبایی و جذابیت بیشتر را برای صورت فرد ایجاد می‌کند.

در کلینیک تخصصی پوست و موی رازی متخصصان ما از تزریق سم بوتولینیوم برای زاویه‌دار کردن صورت افراد استفاده می‌کنند که در اصطلاح به این سم بوتاکس گفته می‌شود. در حقیقت از طریق این تزریق می‌توان اندازه فک را کاهش داده و مشکل سایش دندان‌ها به یکدیگر (دندان قروچه) را درمان کرد. این درمان توسط یک پزشک متخصص زیبایی باتجربه انجام می‌شود. امروزه فک بیش از حد پهن که باعث ایجاد ظاهر مربعی شکل در ناحیه پایین صورت می‌شود، یک مشکل معمول در بین افراد می‌باشد. با وجودی که ظاهر فک مربعی می‌تواند یک ویژگی مطلوب برای مردان باشد، این شرایط یک ویژگی ظاهری مناسب برای خانم‌ها نیست. در گذشته، عمل جراحی تنها روش قابل استفاده برای رفع این مشکل بود، اما امروزه از روش‌های غیر جراحی نیز برای کاهش اندازه فک (با تزریق بوتاکس) به عنوان یک روش جایگزین مناسب برای رفع این مشکل استفاده می‌شود. جهت کسب اطلاعات بیشتر در زمینه تزریق بوتاکس در چانه می‌توانید با شماره‌های 0218833402902188333259 تماس حاصل نمایید. مشاورین ما آماده پاسخگویی به سوالات شما یا رزرو نوبت هستند.

بوتاکس چیست؟


بوتاکس چیست؟

سم بوتولینیوم که در اصطلاح عامیانه به آن بوتاکس گفته می‌شود، یک نوع پروتئین تولید شده از باکتری کلوستریدیوم بوتولینوم است. تزریق این ماده به بدن می‌تواند به صورت موقت باعث متوقف شدن ارسال سیگنال‌های عصبی به عضله شود. به این ترتیب سطح فعالیت عضلاتی که باعث ایجاد خطوط و چین و چروک در پوست می‌شوند، بطور مشخص کاهش می‌یابد.

تاثیرات زیبایی سم بوتولینیوم اولین بار در سال 1989 شناسایی شد و در ادامه در سال 2002 مورد تایید سازمان غذا و داروی آمریکا قرار گرفت. امروزه از این روش به صورت عادی توسط بسیاری از افراد (آقایان و خانم‌ها) استفاده می‌شود، زیرا نتایج این روش کمتر از سایر روش‌های زیبایی معمول همچون جراحی پلاستیک، مصنوعی و غیرعادی می‌باشد.

چگونه تزریق سم بوتولینیوم می‌تواند اندازه فک را کاهش دهد؟


تزریق سم بوتولینیوم

زاویه دار کردن فک و صورت با تزریق بوتاکس می‌تواند عضلات هدف را با گذشت زمان ضعیف کرده و به تدریج باعث کاهش اندازه کلی آن‌ها شود. متخصصین این کلینیک برای این درمان بر نقاط محل همپوشانی و برخورد این عضلات (برای دستیابی به حداکثر نتایج ممکن)، بخش‌های عمیق و سطحی عضله، و نیز محل برخورد عضلات به استخوان تمرکز می‌کنند. با کاهش اندازه عضله در نقطه اتصال آن به استخوان، بافت استخوان نیز با گذشت زمان از نظر اندازه کوچک شده و این شرایط باعث ایجاد نتایج ماندگارتر در ارتباط با نتایج درمان بدون ایجاد تغییر خاص در ارتباط با قدرت استخوان می‌شود. توجه داشته باشید تاثیر زیبایی ناشی از کاهش برآمدگی خط فک فقط برای افرادی قابل مشاهده است که به درستی برای این درمان انتخاب شده باشند. به این ترتیب پزشک معالج بطور دقیق وضعیت صورت فرد را قبل از تصمیم‌گیری درباره استفاده از تزریق بوتاکس و نیز مناسب بودن آن برای رفع مشکل مورد بررسی قرار می‌دهد.

چه کسانی افراد مناسب برای استفاده از این درمان هستند؟


مهم‌ترین معیار برای تصمیم‌گیری درباره مناسب بودن فرد برای استفاده از زاویه دار کردن چانه و صورت با تزریق بوتاکس ضخامت و پهنای عضله جوشی (عضله فک) است. تعیین ضخامت نسبی عضله جوشی را می‌توان به سادگی از طریق گاز گرفتن یک جسم سفت و احساس کردن ناحیه خارجی خط فک مشخص کرد. در صورتی که عضله سفت به نظر رسیده و ظاهر آن در هنگام فشار دادن دندان‌ها به یکدیگر بزرگ باشد، احتمالاً استفاده از این درمان زاویه دار کردن صورت برای فرد مناسب می‌باشد.

این درمان چگونه انجام می‌شود؟


قبل از شروع درمان

در این مرحله پزشک سابقه درمانی بیمار را بررسی می‌کند تا به این ترتیب مطمئن شود این درمان برای فرد مناسب است. همچنین در این جلسه وضعیت عضله فک برای تعیین نقاط تزریق بررسی شده و روش درمان، اقدامات مراقبتی پس از درمان، عوارض جانبی احتمالی و چگونگی اجتناب از آن‌ها برای فرد توضیح داده خواهد شد.

روش درمان

در این حالت فقط یک یا دو تزریق ماده بوتاکس به هر طرف خط فک برای ایجاد نتایج مورد نظر لازم خواهد بود.

مراقبت‌های پس از درمان

پس از درمان بیمار می‌بایست از مالش یا ماساژ دادن نواحی تزریق برای مدت حداقل 4 ساعت به منظور پیشگیری از پخش شدن بوتاکس خودداری کند. توجه داشته باشید مراقبت‌های لازم پس از درمان در طول جلسه ملاقات با متخصص زیبایی در اختیار فرد قرار خواهد گرفت.

سوالات متداول


پرسش‌های متداول بوتاکس

آیا پس از درمان بیمار با مشکلات خاص در ارتباط با جویدن غذا مواجه می‌شود؟

اکثر افراد مشکلی در ارتباط با جویدن غذا پس از تزریق ندارند، زیرا در این شرایط فقط گوشه عضله شل شده و تمام بخش‌های عضله ریلکس نمی‌شود. به هر حال، پس از تزریق بوتاکس بیمار ممکن است تا حدودی در هنگام جویدن غذا دچار خستگی شود. توجه داشته باشید این مشکل موقتی است و با گذشت مدت زمان کوتاه و معمولاً در طول مدت یک هفته برطرف خواهد شد.

آیا این درمان دردناک است؟

درمان با این روش بدون درد است. به این منظور پزشک متخصص از یک روش خاص برای تزریق به عضله استفاده می‌کند که در نهایت از این طریق امکان تکمیل درمان بدون نیاز به داروی بی‌حسی وجود خواهد داشت.

فرآیند بهبودی پس از این درمان چگونه است؟

این درمان نیازی به دوره بهبودی ندارد و پس از آن بیمار با ورم یا کبودی زیاد در ناحیه تحت درمان مواجه نمی‌شود. طول مدت درمان با این روش فقط در حدود 5 دقیقه بوده و این درمان در مطب پزشک انجام می‌شود. به این ترتیب بیمار می‌تواند پس از تکمیل درمان رانندگی کرده و به خانه باز گردد. در حقیقت پس از این درمان محدودیت مشخصی برای انجام فعالیت وجود نخواهد داشت.

چه زمان می‌توان نتایج درمان را مشاهده کرد و این نتایج چه مدت دوام و ماندگاری دارد؟

معمولاً، مشاهده نتایج این درمان به حدود 6 هفته زمان نیاز داشته و این نتایج بطور عادی بین 6 ماه تا 1 سال و نیم دوام و ماندگاری خواهد داشت. به هر حال، در پایان هفته اول، بیمار ممکن است با نرم‌تر شدن مشهود خط فک خود در هنگام گاز گرفتن غذا و احساس کردن عضلات مواجه شود. در این شرایط به فرد توصیه می‌شود برای بررسی وضعیت عضلات با گذشت 3 ماه پس از اولین تزریق به مطب پزشک مراجعه کند. در این زمان می‌توان درباره نیاز بیمار به جلسات درمان اضافی جهت دستیابی به نتایج دلخواه تصمیم‌گیری کرد. در بسیاری از مواقع ممکن است در مجموع تا 3 جلسه درمان برای دستیابی به حداکثر نتایج ممکن با توجه به اندازه عضله فک نیاز باشد. از طرف دیگر جلسات درمان برای حفظ نتایج هر 6 تا 12 ماه برای بیمار تکرار می‌شود. به این منظور معمولاً یک برنامه منظم تکرار جلسات درمانی به منظور حفظ نتایج اولیه برای بیمار تعیین خواهد شد. این درمان می‌تواند نتایج بلند مدت برای فرد به همراه داشته باشد، اما این نتایج دائمی نیستند. به همین خاطر فرد می‌تواند در موارد لازم در صورت تغییر در نظرات خود یا تغییر در مد روز، این نتایج را اصلاح نماید.

چه زمان می‌توان نتایج این درمان بر مشکل دندان قروچه را مشاهده کرد؟

تاثیر این درمان بر مشکل دندان قروچه را می‌توان با گذشت 1 تا 2 هفته از درمان مشاهده کرد. جلسات درمان منظم برای هر 4 تا 6 ماه به تدریج می‌تواند طول مدت دوام و ماندگاری نتایج را افزایش داده و با کوچک‌تر شدن و کاهش سطح فعالیت عضلات، این نتایج به صورت موثرتر قابل مشاهده خواهد بود.

خطرات و عوارض احتمالی ناشی از تزریق بوتاکس چیست؟

اگرچه همه‌ی عمل‌ها، تا حدی خطرات و عوارض خود را در پی دارند، تزریق بوتاکس که مورد تائید سازمان غذا و دارو هستند، اگر توسط فردی متخصص و مجرب انجام بگیرد، درمانی بسیار کم خطر است. شایع‌ترین عوارض ناشی از طریق بوتاکس عبارت‌اند از :

  • ضعف موقتی عضله
  • قرمزی، خارش و ورم در محل تزریق بوتاکس
  • در مواردی نادر، بیمار ممکن است دچار خشکی دهان، سردرد، سرگیجه، حالت تهوع و تب شود.

اگر دچار علائم جدی‌تری شوید، مانند راش پوستی یا مشکل در تنفس، فوراً با ما تماس بگیرید.

با رعایت و پیروی از توصیه‌ها و دستورالعمل‌های پزشک متخصصتان در زمینه مراقبت‌های بعد و قبل از تزریق بوتاکس، می‌توانید به کاهش برخی از خطرات کمک کنید.

آیا پوست من بعد از درمان غیر جراحی جهت باریک کردن چانه، با تزریق بوتاکس، افتاده خواهد شد؟

خیر. تفاوت‌ها و تغییرات ایجاد شده در حین عمل باریک کردن چانه، محسوس و قابل رؤیت هستند، اما آن‌قدری نیستند که منجر به پوست اضافه شوند، به صورتی که پوست آن ناحیه شل و افتاده گردد. همان‌طور که قبلاً گفته شد، این درمان تأثیرات و نتایجی طبیعی را در پی دارد، برخلاف عمل جراحی کوچک کردن چانه که در آن احتمال بیان این مطلب بیشتر خواهد بود.

چه زمانی باید مجدداً برای روش غیر جراحی کوچک کردن چانه با تزریق بوتاکس اقدام کنم؟

تنها اگر به بهتر کردن ظاهر خود نسبت به قبل عادت کرده‌اید. این درمان خود هیچ وابستگی یا مقاومت در برابر تزریق بوتاکس را در پی نخواهد داشت. اگر از نتایج حاصله راضی هستید یا تصمیم دارید که دیگر این درمان را ادامه ندهید، مجبور نیستید که این درمان را دیگر تا حدی بیشتر از چیزی که می‌خواستید تکرار کنید

آیا نتایج و اثرات حاصل از روش غیر جراحی کوچک کردن چانه از طریق تزریق بوتاکس، بعد از مدتی دائمی می‌شوند؟

 نتایج بوتاکس

این سؤالی است که هنوز هم مورد تردید بسیاری قرار دارد. برخی کارشناسان و متخصصین اعتقاد دارند که با ضعف و آتروفی طولانی مدت عضله‌ی مخصوص جویدن در فک، به کار انداختن مجدد آن کار دشواری می‌شود ؛ تا جایی که نتایج به دست آمده، دائمی خواهند شد. ممکن است به خاطر تغییراتی در عملکرد ماهیچه در گوشه‌های فک، ممکن است حتی استخوان فک نیز فرمی جدید به خود بگیرد. اگرچه، این تأثیر بسیار متغیر و غیرقطعی است.اگر می‌خواهید فرم جدی و زیبایی چانه‌تان را حفظ کنید، همچنان می‌توان برای حفظ این نتایج بهتر است در فواصل زمانی منظم، دوزهای کافی از بوتاکس را تزریق کرده و این میزان دوزها و فواصل زمانی به نظر و تجویز پزشک متخصصتان بستگی دارد.

آیا مقدار و دوز بوتاکس بکار رفته کافی بوده است؟

دوزهای بسیار کم منجر به ایجاد تغییراتی اندک خواهند شد، به طوری که نمی‌توانید تفاوت‌های به وجود آمده را تشخیص دهید. شاید لازم است که چک کنید چه مقدار بوتاکس استفاده شده است و آیا به تکرار و دوز بیشتری از این ماده نیاز دارید یا خیر.

کپی فقط با ذکر لینک و منبع بلامانع است.مشاوره رایگان شبانه روزی