سوالات رایج درباره تزریق ژل (فیلر): همه چیز درباره ژل

با بالا رفتن سن صورت ما نیز دستخوش علائم و نشانه‌های پیری می‌شود و پوست کلاژن به بافت چربی خود را از دست می‌دهد یا آنکه چربی پوست به نقاط دیگری حرکت می‌کند و به این ترتیب باعث افتادگی پوست و به وجود آمدن چین و چروک خواهد شد. می‌تواند تزریق ژل برای افزایش حجم برخی از نقاط صورت استفاده کرد و باعث بهبود ظاهر آن شد. ژل بر پایه محصولات غیر حیوانی قرار دارد و دقیقاً شبیه ترکیباتی است که هیالورونیک اسید نام دارند و در بدن ما به طور طبیعی یافت می‌شوند. ژل تزریق شده در کنار هیالونیک اسید موجود در بدن باعث افزایش لطافت پوست، برجسته شدن آن و رفع خطوط و چروک صورت خواهد شد. می‌توان از ژل برای برجسته کردن لب نیز استفاده کرد. در این مقاله سعی شده تمام سوالات رایج درباره نحوه تزریق ژل، ماندگاری، مراقبت‌های قبل و بعد و بسیاری سوالات دیگر پاسخ داده شود.

 هیالورونیک اسید چیست؟


 هیالورونیک اسید یک نوع ژل است که زیر سطح پوست تزریق می‌شود تا باعث افزایش حجم لب و افزایش حجم پوست و رفع خطوط و چروک صورت شود. ژل حاوی هیالورونیک اسید تقریباً شبیه همان ترکیبی است که در بدن ما وجود دارد.

 چگونه ژل باعث افزایش حجم پوست می‌شود؟


 پزشک مقدار کمی از ژل را به طور مستقیم به درون پوست تزریق می‌کند تا حجم آن افزایش پیدا کند. هیالورونیک اسید به طور طبیعی با بافت ناحیه مورد نظر ترکیب می‌‌شود و مسیری را برای ورود مواد مغذی و ضروری پوست از قبیل اکسیژن فراهم خواهد کرد. این محصول همچنین با آب ترکیب می‌‌شود و اثر پر کنندگی را افزایش خواهد داد.

 از ژل برای چه اهدافی استفاده می‌شود؟


می‌توان با تزریق ژل و پر کردن صورت و افزایش حجم ناحیه مورد نظر به اصلاح حالت افتادگی پوست و چین و چروک آن پرداخت. گونه (لینک به مقاله تزریق ژل به گونه)، خط خنده(خطوط بین بینی و اطراف دهان) ، خطوط ماریونت (خطوط اطراف دهان و چانه) و لب برای افزایش حجم و شکل دهی و حالت دهی به آن از جمله نقاطی هستند که بیشتر تزریق ژل در آنجا انجام می‌شود. می‌توان با تزریق ژل به درون لب و اطراف آن علاوه بر افزایش حجم و برجسته کردن آن به اصطلاح تقارن آنها نیز پرداخت.

 آیا تزریق ژل درد دارد؟


 احساس درد یک مسئله فردی است و به آستانه تحمل درد توسط شما بستگی دارد. تعداد زیادی از افرادی که تزریق ژل پرداختند ادعا می‌کند که درد حاصل از تزریق ژل بسیار خفیف بوده است. پزشک قبل از شروع تزریق ژل از پماد بی حس کننده موضعی استفاده می‌کند و حدود ۱۵ دقیقه صبر می‌کند تا موضع مورد نظر بی ‌حس شود سپس فرآیند تزریق ژل را شروع خواهد کرد.

 آیا تزریق ژل عوارض دارد؟


 احتمال بروز برخی عوارض جانبی از قبیل قرمزی، تورم، درد، خارش و حساسیت در محل تزریق ژل وجود دارد که معمولاً یک یا دو روز پس از تزریق ژل برای درمان چروک صورت و چند روز پس از تزریق ژل برای برجسته کردن لب برطرف خواهند شد. همانند هر روش دیگری که با تزریق انجام می‌شود ریسک بروز عفونت یا عوارض وریدی وجود دارد که البته نادر است اما در صورت بروز آنها باید فوراً به پزشک مراجعه کرد تا اقدامات درمانی لازم انجام شود.

 ماندگاری ژل چقدر است؟ 


 معمولا با گذر زمان ژل به طور طبیعی توسط بدن جذب می‌شود و شما به تزریق مجدد ژل نیاز خواهید داشت در غیر این صورت اثر ژل به طور کامل از بین می‌رود. میزان ماندگاری ژل تزریق شده در افراد مختلف متفاوت است و به فاکتورهای مختلفی از قبیل ساختار پوست و متابولیسم بدن و سبک زندگی بستگی دارد. معمولاً ماندگاری ژل با توجه به نوع ژل تزریق شده و محل تزریق ژل چیزی حدود ۶ تا ۱۲ ماه طول می‌کشد. شما می‌توانید هر گاه که احساس کردید اثر ژل در حال از بین رفتن است برای تزریق مجدد به پزشک مراجعه کنید زیرا بدن به جذب آن می‌پردازند تا جایی که پوست شما به شرایط قبل از تزریق ژل بر خواهد گشت.

 در صورت عدم رضایت از نتایج به دست آمده چه باید کرد؟


 اگر شما از نتایج به دست آمده رضایت نداشته باشید با گذر زمان اثر آنها از بین می‌‌رود و کافی است کمی حوصله کنید البته پزشک می‌‌تواند با تزریق یک نوع آنزیم که هیالورونیداز نام دارد اثر ژل در ناحیه مورد نظر را از بین ببرد.

 

 آیا راهی برای افزایش اثر نتایج حاصل از تزریق ژل وجود دارد؟


 معمولاً پزشک به افرادی که تزریق ژل پرداختند توصیه می‌‌کند که تا چند روز قبل و بعد از درمان از مصرف الکل و محصولات حاوی آسپرین و رقیق کننده‌های خون خودداری کنند زیرا این محصولات ریسک بروز خونریزی و کبودی بیشتر را افزایش خواهند داد. پیروی کردن از همه مراقبت‌های قبل و بعد از درمان کاملاً ضروری است.

 مراقبت‌های قبل از تزریق ژل شامل چه مواردی است؟ 


 • اگر شما سابقه تبخال دارید حتما به پزشک خود اطلاع دهید زیرا به مصرف داروهای ضد ویروس قبل از درمان نیاز خواهید داشت.
 • حداقل تا دو هفته قبل از درمان و یک ماه پس از آن از انجام دادن کارهای مربوط به دندانپزشکی از قبیل جرم گیری دندان خودداری کنید. تا ۴ هفته قبل از درمان و یک ماه پس از آن از انجام جراحی دهان و دندان خودداری کنید.
 • ۷ روز قبل از تزریق ژل از مصرف داروهای رقیق کننده خون و داروهایی مانند آسپرین، موترین، ایبوپروفن و الوو خودداری کنید تاریخ به روز کبودی به حداقل برسد همچنین از مصرف مکمل‌های گیاهی مانند سیر، ویتامین ای،  جینکو بیلوبا و قرص امگا ۳ اجتناب کنید. اگر سابقه بیماری‌های قلبی عروقی دارید حتما به پزشک خود اطلاع دهید زیرا باید قبل از قطع کردن آسپرین با پزشک خود مشورت کنید.
 • ۳ روز قبل از تزریق ژل از موم انداختن، کندن موها، بی رنگ کردن آنها و استفاده از موبر در موضعی که قرار است تحت درمان قرار بگیرد و ژل در آنجا تزریق شود خودداری کنید.
 • دو روز قبل و بعد از استفاده از محصولات مراقبتی مانند رتینوئیدها، رتینول، گلیکولیک اسید، آلفا هیدروکسی اسید، رتین آ و هر نوع محصول ضد پیری خودداری کنید.
 • دو روز قبل و بعد از تزریق ژل از مصرف نمک خودداری کنید. اگر قرار است به تزریق ژل لب بپردازید حتما قبل از مراجعه به کلینیک غذا بخورید زیرا تا ۴ ساعت بعد از آن باید از جویدن مواد خوراکی و خوردن غذاهای سفت و انجام دادن حرکات صورت خودداری کنید.
 • پس از تزریق ژل و بوتاکس قبل از یک قرار مهم مانند مراسم ازدواج خودداری کنید و حداقل دو هفته قبل از چنین مراسماتی به تزریق ژل به پردازید. معمولاً حدود ۴ تا ۷ روز طول می‌کشد تا اثر ژل و بوتاکس دیده شود. همچنین در این دوران ممکن است شما دچار کبودی و تورم شوید.
 • قبل از تزریق ژل حتما صبحانه مفصلی بخورید و به مقدار کافی آب و غذا مصرف کنید تا ریسک بروز سرگیجه پس از درمان کاهش پیدا کند.
 • در صورتی که باردار هستید یا در دوران‌ شیردهی قرار دارید و یا از اختلالات نورولوژیکی رنج می‌برید از فیلر استفاده نکنید. در صورتی که هر نوع سوالی در خصوص تزریق ژل داشتید حتما از پزشک خود بپرسید.

 مراقبت‌های مربوط به روز درمان شامل چه مواردی است؟


 • هنگامی ‌که به مطب پزشک مراجعه می‌کنید باید صورت شما تمیز باشد و آرایش نداشته باشید.
 • پزشک به منظور کاهش احساس درد در طول درمان از پماد بی حسی موضعی استفاده خواهد کرد.

 مراقبت‌های بعد از تزریق ژل شامل چه مواردی است؟


 • از ماساژ دادن یا حرکت دادن موضعی که درمان شده است خودداری کنید مگر آنکه پزشک دستور دیگری داده باشد.
 • تا ۲۴ ساعت بعد از انجام دادن فعالیت ورزشی سنگین خودداری کنید.
 • تا ۷۲ ساعت از قرار گرفتن در معرض نور آفتاب یا گرما اجتناب کنید.
 • از مصرف بیش از حد نمک خودداری کنید تا از بروز تورم جلوگیری شود.
 • اگر در موضع مورد نظر دچار تورم شدید می‌‌توانید هر یک ساعت یک بار به مدت ۱۵ دقیقه از کمپرس سرد استفاده کنید.
 • برای تسکین درد از تیلون استفاده کنید.
 • از خوابیدن به صورت دمر خودداری کنید و اگر دچار تورم شدید حتماً چند عدد بالش را زیر سر خود قرار دهید.
 • حداقل تا ۴ هفته پس از تزریق ژل به سراغ لیزر یا سایر روش‌های مراقبت از پوست نروید.

 هر سرنگ حاوی چه مقدار ژل است؟


 به طور کلی هر سرنگ حاوی یک میلی لیتر ژل است که البته این مقدار به نوع ژل مورد استفاده بستگی دارد. در برخی موارد که خیلی رایج نیستند سرنگ حاوی ۲ میلی لیتر ژل است. پزشک بر اساس وسعت قسمتی که قرار است درمان شود مقدار ژل مورد نیاز را مشخص خواهد کرد.

 به چه مقدار ژل نیاز دارم؟


 نمی‌توان پاسخ قاطعی به این سوال داد زیرا مقدار ژل مورد نیاز به شرایط فرد، اهداف و انتظارات او و وسعت قسمتی که قرار است درمان شود و نوع ژل مورد نیاز بستگی دارد. به عنوان مثال برای برجسته کردن لب و افزایش حجم آن به حداقل یک میلی لیتر ژل نیاز دارید آنچه ممکن است برای تزریق ژل به بینی به مقدار کمی نیاز داشته باشید. هنگامی ‌که شما قصد افزایش حجم گونه یا زاویه سازی فک و چانه خود را دارید احتمالاً به ۲ تا ۳ میلی لیتر ژل نیاز خواهید داشت. معمولاً به ازای هر یک دهه از زندگی شما گذشته است به یک میلی لیتر ژل نیاز دارید تا نتایج خوبی را به دست بیاورید به عنوان مثال فردی که ۵۰ سال از سن او گذشته است احتمالاً به شش میلی لیتر ژل نیاز دارد تا نتایج خوبی را به دست بیاورد. پس از آن نیز برای حفظ نتایج به دست آمده شما به تزریق مجدد ژل نیاز خواهید داشت.

 آیا می‌توان باقی مانده ژل لب را به گونه تزریق کرد؟


 این سوال توسط تعداد زیادی از متقاضیانی که قصد تزریق ژل را دارند پرسیده می‌‌شود که از دوستان خود شنیدند پزشک آنها نیم میلی لیتر ژل را به لب آنها تزریق کرده و از بقیه آن برای برجسته کردن گونه استفاده کرده است. در واقع این امر درست نیست و به معنای کاربرد نادرست ژل می‌باشد. همان طور که در قسمت‌های بالا اشاره کردیم ویژگی‌های انواع مختلف ژل کاملا با هم تفاوت دارد. ژلی که برای تزریق به لب استفاده می‌‌شود و به جذب آب می‌‌پردازد و باعث افزایش حجم آن می‌شود به تدریج با بافت لب ادغام خواهد شد. ژلی که برای افزایش حجم گونه استفاده می‌شود معمولاً غلظت و تراکم بیشتری دارد تا گونه‌ها را برجسته کند و ساختاری شبیه استخوان گونه را به وجود می‌آورد. تزریق ژل با تراکم بالا به درون لب توسط یک فرد بی ‌تجربه و تزریق ژل جاذب آب به درون گونه می‌تواند فاجعه به بار بیاورد. یک پزشک با تجربه به خوبی این نکات و ویژگی‌های هر ژل را برای شما توضیح می‌دهد و بر اساس این نکته که شما قصد افزایش حجم کدام قسمت از صورت خود را دارید بهترین نوع ژل را به شما معرفی خواهد کرد تا نتایج خوبی را به دست بیاورید.

 در صورت بروز عوارض چگونه می‌‌توان اثر ژل را از بین برد؟


 همان طور که قبلا توضیح دادیم متأسفانه برخی از انواع فیلرها باعث بروز عوارض جانبی می‌شوند اما استفاده از ژلی که حاوی ترکیبات طبیعی است این امکان را فراهم می‌کند که بتواند اثر آن را از بین برد. در این شرایط است که می‌‌توان از مزایای انواع فیلرها بهره‌ مند شود زیرا گاهی اوقات امکان از بین بردن اثر آنها وجود ندارد. پزشک با تزریق یک نوع آنزیم به نام هیالورونیداز می‌‌تواند به طور کلی اثر ژل را در صورت بروز عوارض جانبی از بین ببرد. در صورتی که ژل به درون عروق خونی تزریق شده باشد می‌توان فوراً از این آنزیم استفاده کرد تا از بروز عوارض جانبی خطرناک از قبیل مرگ پوست جلوگیری شود. در صورتی که شما از نتیجه درمان رضایت نداشته باشید و در ناحیه مورد نظر توده به وجود آمده باشد یا بیش از حد از ژل استفاده شده باشد با تزریق این آنزیم پوست به شرایط اول بر خواهد گشت. این عوارض جانبی در مواردی که تزریق ژل توسط یک پزشک بی تجربه انجام شده باشد شایع خواهد بود. تزریق این آنزیم بدون عارضه جانبی نیست و احتمال بروز واکنش آلرژیک وجود دارد. فرآیند درمان می‌تواند کمی دردناک باشد و اغلب برای رفع اثر ژل شما به چند مرحله درمان نیاز خواهید داشت.

 آیا کبودی بر نتیجه نهایی ژل تزریق شده تاثیر می‌گذارد؟


 کبودی یکی از عوارض جانبی بسیار شایع تزریق ژل است و می‌‌تواند در افراد مختلف به اشکال متفاوتی بروز کند. گاهی اوقات پیشگیری از بروز کبودی غیر ممکن است به ویژه در ناحیه لب که از تعداد زیادی شبکه‌های کوچک خونی ساخته شده است. تزریق ژل در هر قسمتی از صورت می‌تواند باعث بروز کبودی شود حتی اگر شما به یک پزشک با تجربه مراجعه کرده باشید. استفاده از یک کانوله کوچک می‌‌تواند ریسک بروز کبودی پوست را کاهش دهد اما همیشه امکان بروز کبودی مطرح خواهد شد. برای جلوگیری از بروز کبودی شما باید ۷ روز قبل و بعد از درمان از مصرف مشروبات الکلی و داروهای رقیق کننده خون که حاوی آسپرین هستند ایبوپروفن و روغن ماهی خودداری کنید. حتماً از نکاتی که پزشک در خصوص مراقبت‌های بعد از درمان به شما گوشزد می‌کند پیروی کنید. برای کاهش کبودی از کمپرس سرد استفاده کنید ورزش نکنید و از الکل استفاده نکنید زیرا اگر دچار کبودی شده باشید و از این نکات پیروی نکنید کبودی صورت شما بدتر خواهد شد. حدود ۵ تا ۷ روز طول می‌کشد تا کبودی صورت شما از بین برود و در صورتی که خون زیر سطح پوست تجمع یافته باشد این فرایند تا دو هفته نیز طول خواهد کشید. می‌‌توان با استفاده از کمپرس یخ بعد از استفاده از کرم موضعی از قبیل آرنیکا به کاهش کبودی صورت کمک کرد. هیچ جایی برای نگرانی وجود ندارد زیرا کبودی صورت تاثیری بر روی نتایج نهایی حاصل از تزریق ژل ندارد و یک عارضه جانبی موقت است و احتمال بروز آن در همه روش‌های زیبایی وجود دارد. پس از آن که کبودی صورت به طور طبیعی از بین رفتن شما می‌توانید به تدریج شاهد نتایج به دست آمده باشید.

 آیا امکان استفاده از سرنگ مشترک وجود دارد؟


 پاسخ این سوال منفی است و فقط می‌توان ژل را به دو سرنگ مجزا منتقل کرد و آن را برای دو نفر استفاده کرد اما امکان استفاده از سرنگ مشترک وجود ندارد زیرا ریسک بروز عفونت مطرح خواهد شد و ممکن است استفاده از مقدار بسیار کم  ژل نتایج خوبی را به وجود نیاورد.

 هزینه تزریق ژل چقدر است؟


 هزینه تزریق ژل می‌‌تواند بر اساس فاکتورهای مختلف از قبیل کلینیکی که شما به آن مراجعه می‌کنید، تخصص پزشک، مقدار ژل مورد نیاز، وسعت ناحیه مورد نظر و نوع ژلی که قرار است استفاده شود تعیین گردد.به این پست امتیاز دهید.
هیچ رای ثبت نشده است