کاشت موی طبیعی

images

درحال حاضرتنها راه درمان وترمیم موهای ازدست رفته استفاده از کاشت موی طبیعی است که این پیوند در نواحی مختلف ازجمله(سر – ابرو – ریش – سبیل – مژه – نواحی اسکار) قابل انجام است . این عمل زیبایی اولین بار درسال 1939توسط پزشک ژاپنی آقای دکتر Dr.Okuda مطرح وسپس درسال 1959توسط پزشک آلمانی  Dr.Orentreich عملی گردید. درسالهایی که گذشت تجارب وروش های متعددی مورد آزمایش قرار گرفت و در نهایت امروزه بابهرگیری ازتکنولوژی جدید از دسته های کوچکتر مو موسوم به میکروگرافت (micrograft) استفاده می شود که سبب نتایج رضایت بخش وظاهری طبیعی شده است و امری که تاچندی پیش حتی تصورش هم دشوار بود امروزه تبدیل به یکی ازاعمال جراحی سرپایی و بسیار سبک شده است که برپایه برداشت سالم ریشه های موی شخص و کاشت آنها در نقاط مورد نظر استوار می باشد.

واکنش فولیکول(پیاز) موهای موجود درنقاط مختلف سر نسبت به عوامل آندروژنیک (هورمونی – ارثی) یکسان نمی باشد وموهای موجود درنواحی جلو و وسط سرنسبت به عوامل فوق حساس بوده ودچار ریزش می شوند و لیکن موهای موجود در پشت و دور سر نسبت به این عوامل مقاومت بسیار بالایی دارند و تقریبا فاقد ریزش می باشند.در روش کاشت موی طبیعی جهت جایگزین کردن موهای از دست رفته از فولیکول موهای موجود در نواحی مقاوم به ریزش (پشت و دور سر) استفاده می شود.بنابراین فولیکول یا پیاز موی پیوند شده نه تنها یک موی کاملا طبیعی است بلکه تقریبا تا پایان عمر باقی مانده و نسبت به ریزش مقاوم می باشد.

با توجه به اینکه فولیکول موهای برداشت شده در هر ناحیه از پوست بدن قابل رشد می باشند لذا میتوان به راحتی این عمل را در نواحی مختلف بدن از جمله کاشت ابرو،سر ، ریش، سبیل ،مژه،و یا حتی در نواحی جوشگاه (اسکار) ناشی از زخم ها و یا سوختگی ها و همچنین کاشت مو از بدن به سر را انجام داد و خوشبختانه موهای جدید نیاز به مراقبت دارویی و غیر دارویی خاصی نداشته و مادام العمر رشد خواهند کرد و این موها را مانند موهای دیگر می توان شست و حالت داد و کوتاه کرد.

در گذشته اندازه گرافت ها بزرگ بوده که نتیجتا موهای کاشته شده نمای عروسکی و غیر طبیعی پیدا میکرد ولی امروزه عمل کاشت موی طبیعی با چنان دقت و ظرافت بالا و با ایجاد مدل طبیعی رویش مو(زنانه و مردانه)انجام میشود که حتی آرایشگران مجرب نیز بعضا متوجه کاشته شدن موها نمی شوند.

کاشت موی طبیعی توسط تیمی مجرب وحرفه ای که مدتها در این امر تبحر یافته اند و با جدیدترین متد و وسایل موجود در  دنیا و تحت شرایط کاملا استریل و بهداشتی و تحت بی حسی موضعی انجام می شود بطوریکه نه تنها بیمار در طول عمل هیچ گونه دردی حس نخواهد کرد بلکه کاملا هوشیار بوده و در صورت تمایل در جریان کلیه مراحل عمل قرار خواهد گرفت.

سوالات متداول

آیا عمل كاشت مو دردناك است؟

در هنگام عمل باید شرایطی برای بیمار فراهم گردد كه در یك حالت آرامش و راحتی قرار بگیرد، در غیر اینصورت انجام عمل تقریباً مشكل و ناممكن است. پس با بی‌حسی موضعی مناسب، بی‌دردی در ناحیه عمل ایجاد می‌گردد. بطوریكه بیمار هیچ‌گونه دردی را احساس نباید بكند.

آیا بعد از عمل، درد محل عمل مزاحم استراحت و فعالیت روزمره خواهد شد؟

معمولاً بعد از عمل مثل زمان عمل بیمار نباید دردی احساس كند، و پزشك معمولاً تمهیداتی را فراهم می‌آورد كه بعد از عمل دردی وجود نداشته باشد.

بعد از عمل چه شكلی خواهم شد؟

بعد از عمل دلمه هایی اطراف گرافت ها تشكیل می شوند كه اگر موهای اطراف زیاد باشند، با مدل دادن می توان آنها را پوشش داد. اگر نه قابل دیدن خواهند بود ولی زیاد جلب توجه نمی كنند. با مرطوب نگه داشتن پوست سر، دلمه ها حدود یك هفته بعد یا بیشتر می ریزند.

كی می توانم به سر كار برگردم؟

به نوع عملی كه انجام داده اید و نوع شغلتان بستگی دارد. ولی معمولاً می توانید روز بعد سركار بروید. جراح شما در هنگام مشاوره با شما به این موضوع خواهد پرداخت.

هزینه عمل چگونه است؟

عمل کاشت موی طبیعی از كلاه گیس و یا درمان های جایگزین گرانتر است. اگرچه باتوجه به دائمی بودن نتایج، بیشتر مردم آن را یك سرمایه گذاری خوب برای راحتی آینده شان تلقی می كنند.

چند جلسه لازم است؟

تعداد جلسات بستگی دارد به:

منطقه گیرنده و دهنده موی سر

تعداد و اندازه گرافت های استفاده شده

تراكمی كه مریض می پسندد

خصوصیات شخصی بیمار, مثلاً موی خشن ظاهری پرپشت تر از موی نرم دارد.

تخمین تعداد جلسات كاشت مو در جلسات مشاوره با جراح مطرح می شود.

عوارض کاشت مو

یکی از عوارض بعد از کاشت مو و بعد از چهار هفته نماییان میشود این است که ساقه های موهای کاشته شده وارد مرحله استراحت شده ومیریزند و 3تا 4ماه بعد رشد موهای کاشته شده از همان محل کاشت مو اغاز شده و پس از9  ماه قسمت محل کاشت حالت طبیعی به خود می گیرد.البته معمولا در هر فردی که پیوند مو انجام میدهد ممکن است مقداری ریزش موهای کاشته نشده نیز دیده شود که معمولا بیشتر در مناطقی که دارای موهای مینیاتوری زیادی است این اتفاق می افتد زیرا استرس جراحی پس از کاشت مو باعث ریزش سریعتر موهای ضعیف شده در اثر هورمون میشوددرجه این ریزش مو معمولا قابل پیش بینی نیست واز 2تا4 هفته پس از عمل کاشت مو شروع شده وتا 3الی6 هفته ادامه دارد ولی رشد مجدد به طور همزمان یا قبل از رشد گرافت های کاشته شده اتفاق می افتداین مسئله یکی از عوارض کاشت موی طبیعی میباشد که جای نگرانی ندارد.

پس از عمل جهت جلوگیری از تشدید عوارض تا یک ماه از استعمال دخانیات اجتناب کنید پس از حدود 3روز میتوان ویتامین ای واسپرین را شروع نمایید و پس از این دوره دیگر عوارض پیوند مو رفع شده و دلیلی برای نگرانی نیست

● مراقبت های قبل از کاشت مو

۱) برای ۱۰ روز قبل (و بعد از) پیوند از مصرف عوامل زیر خودداری شود. مشروبات الکلی، داروهای مسکن و ضددرد مثل قرص آسپیرین، بروفن، ایندومتاسین (استامینوفن اشکالی ندارد)، قرص ویتامین E، داروهای ضدانعقاد خون مثل وارفارین و هپارین، سیر خوراکی و سیگار.

۲) در صورتی که داروی خاصی را به طور مرتب مصرف می کنید یا بیماری مهمی دارید حتما در جلسه مشورت ابتدایی، این موضوع را به پزشک اطلاع دهید زیرا در این موارد لازم است یک برگه مبنی بر بلامانع بودن انجام عمل جراحی کاشت موی طبیعی با توجه به نوع بیماری و دارویی که برای آن مصرف می شود از سوی پزشک معالج تان به کلینیک ارایه دهید.

توجه داشته باشید که مصرف برخی داروها با انجام پیوند مو تداخل داشته و لازم است قبل از عمل استفاده از آن دارو را قطع کنید. بنابراین اگر طبق صلاحدید دکتر معالجتان نتوان استفاده از آن دارو را قطع کرد به این معنی است که کاشت موی طبیعی برای شما امکان پذیر نیست تا زمانی که بیماری تان خوب شده و نیازی به مصرف دارو نداشته باشید. تمامی سوالات و مشکلات احتمالی خود را که فکر می کنید با کاشت موی فعلی شما ارتباط دارند قبل از انجام کار با دکتر مطرح کنید تا با اطمینان خاطروآرامش کار را شروع کرده و بعدا مشکلی برای شما پیش نیاید.

۳) قبل از مراجعه سر خود را با شامپو به طور کامل چند بار بشویید. بهتر است وعده غذای قبل از پیوند مو مختصر ولی مقوی بوده و از نوشیدن مایعات زیاد و چای، قبل از عمل خودداری کنید. قبل از انجام کار تمامی زیورآلات (انگشتر، گردنبند، النگو، گوشواره و…) و ساعت خود را دربیاورید. به دلیل اثر داروهای بی حسی و استرس عمل، رانندگی بلافاصله پس از جراحی به صلاح بیمار نیست.

● مراقبت های بعد از کاشت مو

۱) کمپرس یخ روی پانسمان موجود در منطقه کاشت در قسمت جلوی سر، ساعتی یکبار، هر نوبت ۲۰ دقیقه، بلافاصله پس از اتمام کاشت مو تا وقت خوابیدن در روز اول مفید بوده و توصیه می شود.

۲) برای دو هفته محل برداشت مو در پشت سر را به طور مرتب در طول روز و شب گرم و مرطوب نگه دارید. کمپرس با حوله گرم و خیس یا اسفنج مرطوب و گرم برای این منظور مفید است. گرم و مرطوب نگه داشتن موضع برداشت مو کمک شایانی به بهبود سریع تر زخم ها کرده و اسکار(جوشگاه) محل برداشت نیز کمتر مشخص خواهد شد.

۳) در دو هفته اول پس از کاشت موی طبیعی بهتر است که فرد از خم کردن سر خود در جهت رو به جلو خودداری کند زیرا با این کار به پوست پشت سر کشش بیشتری وارد شده و بنابراین امکان برجای گذاری جوشگاه (اسکار) محل برداشت مو در پشت سر افزایش می یابد.

۴) بهتر است که بعد از عمل مابقی روز را در منزل استراحت کرده و در چند شب اول هنگام استراحت دو بالش نرم طوری زیر سرقرار داده شود که فرد به حالت نیمه نشسته بخوابد. برای یک هفته از انجام اعمالی که ممکن است باعث خونریزی در محل پیوند مو شوند اکیدا خودداری شود، مثل کارهای سنگین که نیاز به زور زدن و فشارآوردن زیاد دارد، حرکات سریع و سرفه های شدید و خم شدن زیاد در حالت ایستاده مانند بستن بندکفش یا برداشتن اجسام از روی زمین.

۵) روز بعد از عمل باید جهت برداشت پانسمان سرمراجعه شود. پس از شست وشوی اولیه در کلینیک لازم است که محل کاشت طبیعی مو روزانه با شامپوی بچه به صورت ملایم و با فشارکم شسته شود. شستن مرتب سر به خصوص در منطقه کاشت از اهمیت زیادی برخوردار است و برخلاف تصور بیماران اگر به درستی انجام شود نه تنها موجب بیرون آمدن موهای کاشته شده نخواهد شد بلکه باعث زدوده شدن لکه های خون، بتادین، دَلَمه و سایر آثار به جا مانده از جراحی نیز شده و خارش احتمالی بعد از عمل را نیز تخفیف می دهد.

۶) اگر بیمار سرش را خوب بشوید ۳ تا ۴ روز بعد از عمل منطقه کاشت مو کاملا تمیز بوده فقط کمی قرمز و ملتهب است ولی درصورت عدم شست وشوی کافی منطقه کاشت مو پراز پوسته، شوره و چربی است و بنابراین احتمال دارد که بعدا دچارجوش های چرکی و کیست مویی شود که درمان آنها بسیارسخت است و احتمال آسیب رسیدن به موهای کاشته شده نیز می رود.

۷) معمولا ۱ تا ۲ هفته طول می کشد تا قرمزی و التهاب سربرطرف شود. برای پوشانیدن محل کاشت می توان از کلاه معمولی استفاده کرد. کلاه باید لبه دار، ازجنس پارچه ای قابل شست وشو، نرم و تا حدامکان گشاد بوده به طوری که با موهای کاشته شده تماس نداشته باشد. کلاه را باید هرروز شست.

۸) کَبَره (کِراست) هایی که در محل کاشت موی طبیعی وجود دارند با شست وشوی ملایم روزانه و در عرض چند روز خودبه خود افتاده و بنابراین از کندن و دستکاری آنها اکیدا خودداری کنید. کلاه گیس در هفته اول ممنوع است و در صورتی که بیمار بخواهد در هفته دوم از آن استفاده کند بهتر است که از ۱۲ ساعت در روز بیشتر نباشد. از هفته سوم استفاده از کلاه گیس آزاد است.

۹) فعالیت بدنی شدید و ورزش تا یک هفته ممنوع و سپس ورزش سبک (به جز شنا) با احتیاط از نظرضربه به سرآزاد است. پس از دو هفته همه نوع ورزشی مجاز است. قراردادن منطقه کاشت مو در معرض هوای آزاد و نور خورشید بسیار مفید است. بعد از کاشت موی طبیعی مرخصی از محل کار لازم نیست، معمولا مشکل خاصی پیش نمی آید و فرد می تواند یک تا دو روز بعد به سرکارش باز گردد.

۱۰) به طور کلی دو هفته پس از انجام عمل به هر روشی که باشد، همه چیز به حالت طبیعی برمی گردد. به این معنی که شست وشوی سر به صورت عادی و با فشار معمولی آب انجام شده و فعالیت های روزمره و ورزشی فرد نیز عادی می شود.

هزینه و قیمت

هزینه کاشت مو برای هر فرد می تواند متفاوت باشد و بسته به تعداد گرافت های کاشته شده برای هر بیمار دارد .

محاسبه هزینه های دقیق کاشت مو  کار ساده ای نیست. تیم پزشکی ما در طول جلسه مشاوره قیمت میانگین کاشت مو را اعلام می کنند. جزئیات عمل و تعداد گرافت های کاشته شده قیمت نهایی روش کاشت مو را تعیین می کنند.مشاوره رایگان شبانه روزی