جوانسازی و رفع چین و چروک پوست صورت با تزریق بوتاکس

7x7hra38

خط اخم الزاما ناشی از نشانه های بالا رفتن سن نیست. استرس روزانه و خستگی همیشگی منجر به خطوط ناخواسته و غیر قابل کنترل روی پوست می شود. مشاهده اولین خطوط مطمئنا برای کسانی که انتظار آن را ندارند اصلا خوشایند نیست و احتمالا به دنبال راهی هستند تا هرچه زودتر آنها را از بین ببرند.

بوتاکس درمانی زیبایی رایجی است که هم در میان بانوان و هم در میان آقایانی که می‌خواهند بدون جراحی دوباره صورتی جوان داشته باشند، طرفداران بی‌شماری دارد.

درمان بوتاکس چیست؟


ماده شیمیایی سم بوتولینوم از تخلیص ماده‌ای به دست می‌آید که از باکتری گرفته می‌شود. تزریق بوتاکس مانع از انتقال پیام‌های عصبی عضلانی می‌شود، در نتیجه عضلات ضعیف یا به عبارتی فلج می‌شود و دیگر نمی‌تواند منقبض بشود. به این ترتیب چین و چروک‌های صورت از بین می‌رود.

کاربردهای بوتاکس


تزریق بوتاکس بهترین گزینه برای افرادی است که در جستجوی جوانی دوباره هستند و تمایلی به انجام جراحی ندارند. بوتاکس چروک‌ها و خطوط ظریف روی پوست را از بین می‌برد و صورت و گردن را جوان‌تر می‌کند. لبخند زدن، اخم کردن و حتی جویدن، به عبارتی تمام حرکت‌های پایه صورت، در نهایت باعث نقش بستن یکی از رایج‌ترین نشانه‌های پیری، یعنی چین و چروک روی صورت می‌شود. این چین و چروک‌ها حالتی خسته یا حتی عصبانی به صورت نمی‌دهد، آن هم وقتی که نه خسته‌اید و نه عصبانی. تزریق بوتاکس یکی از سریع‌ترین و ایمن‌ترین درمان‌های برای درمان چین و چروک صورت است. مهم‌ترین کاربردهای تزریق بوتاکس عبارت است از:

 • رفع خط خنده و چروک‌های دور چشم
 • خط اخم
 •  خطوط روی پیشانی
 •  نوارهای پوستی روی گردن

تزریق بوتاکس چگونه انجام می‌شود؟


 شاید فکر کنید تزریق بوتاکس عملی ساده، شامل چند تزریق آسان و راحت است، اما تزریق بوتاکس نیاز به تلفیقی از هنر و دانش دارد و فقط باید توسط دستان ماهر یک متخصص مجرب انجام شود. متخصص مقدار بسیار کمی از بوتاکس را با سوزنی بسیار ظریف در عضلات معین تزریق می‌کند. متخصص زیبایی عضلات مسئول ایجاد چین و چروک را به دقت انتخاب می‌کند و بوتاکس را در آنها تزریق می‌کند تا فقط همین عضلات ضعیف بشود و تغییری در حالت‌های معمول صورت ایجاد نشود. تعداد تزریق‌ها به ویژگی‌های صورت و گستردگی چروک‌ها بستگی دارد. برای مثال درمان خط خنده فقط به دو تا سه تزریق نیاز دارد، اما برای رفع خط اخم حداقل باید 5 تزریق انجام شود.

مزایای تزریق بوتاکس


 • این پروتئین خالص عضلات را شل و مانع از انقباض آنها می‌شود تا دیگر خطوط ظریف و چروک‌های عمیق روی صورت ایجاد نشود.
 • خطوط و چروک‌های نقش بسته روی صورت پس از تزریق بوتاکس نامشخص‌تر می‌شود و چهره جوان‌تر به نظر می‌رسد.
 • درمان به مرور زمان به بازآموزی عضلات کمک می‌کند، بنابراین فاصله بین درمان‌ها به مرور بیشتر می‌شود.
 • درمان تاثیری بر دیگر نقاط صورت ندارد، بنابراین همچنان می‌توانید اخم کنید و لبخند بزنید، البته این بار چین و چروک‌های کمتری روی صورتتان ایجاد خواهد شد.
 • تزریق بوتاکس درمانی غیرتهاجمی است که پس از آن نیازی به استراحت کردن نیست و می‌توانید فعالیت‌های معمول خود را بلافاصله پس از درمان ادامه دهید.
 • تاثیر بوتاکس دائمی نیست و بوتاکس به مرور زمان و به طور طبیعی جذب می‌شود.
 • بوتاکس پروتئینی تخلیص شده است که از باکتری تولید می‌شود. تزریق این پروتئین باعث شل شدن درازمدت عضلات می‌شود و به این ترتیب چین و چروک‌ها به حداقل می‌رسد. بوتاکس در ابتدا برای درمان اسپاسم و گرفتگی عضلات چشم و درمان اختلال‌های سیستم عصبی مرکزی تولید شد.
 •  تزریق بوتاکس درمانی مناسب برای کم کردن حرکات عضلات پرکار است که با شل کردن عضلات به رفع خطوط اخم عمقی و خط خنده کمک می‌کند. به علاوه بوتاکس برای درمان تعریق شدید و میگرن نیز کاربرد دارد.
 •  باکتری کلستریدیوم بوتولینوم باعث شل شدن درازمدت عضلات منقبض می‌شود و به این ترتیب به بازآموزی عضلات کمک می‌کند.
 • سودمندی و ایمنی بوتاکس در درمان‌های زیبایی به اثبات رسیده است و تزریق بوتاکس روشی موثر برای کاهش حرکت عضلاتی پرکاری است که عامل اصلی ایجاد خط اخم عمیق و خط خنده هستند.
 • خطوط و چروک‌های روی صورت پی‌آمد طبیعی و توقف‌ناپذیر پیری است. اگرچه این آثار ناخوشایند پیری اجتناب‌ناپذیراند، اما راه‌هایی برای پیشگیری و کاهش آنها وجود دارد.

  دوران بهبود تزریق بوتاکس


چون از داروی بی‌حسی استفاده نمی‌شود، می‌توانید فعالیت‌های معمول خود را بلافاصله پس از تزریق بوتاکس ادامه دهید. مهم‌ترین مراقبت پس از تزریق بوتاکس این است که به هیچ وجه ناحیه درمان را ماساژ ندهید و نمالید، چون این کار باعث جابجا شدن بوتاکس می‌شود.ماندگاری اثر بوتاکس سه تا چهار ماه است.

پرسش و پاسخ


تزریق بوتاکس برای چه افرادی مناسب نیست؟

 مطالعه‌ای در زمینه تزریق بوتاکس در دوران بارداری یا شیردهی انجام نشده است. هرچند تزریق بوتاکس برای بانوان باردار یا شیرده خطرناک به نظر نمی‌رسد، بااین حال بهتر است که این درمان زیبایی در این زمان‌ها انجام نشود. تزریق بوتاکس برای رفع چین و چروک در صورت ابتلا به بیماری‌هایی، مانند آسیب عصبی یا ضعف عضلانی، توصیه نمی‌شود. همچنین بیمار موظف است که سابقه خانوادگی ابتلا به بیماری‌هایی مانند میاستنی گراویس یا فلج صورت را به پزشک اطلاع دهد. بیمارانی که در زمان مراجعه برای تزریق بوتاکس، آنتی بیوتیک‌های آمینو گلیکوزید یا اسپکتینومایسین مصرف می‌کنند، باید تا اتمام دوره درمان این داروها صبر کنند.‌ همچنین تزریق بوتاکس برای کلیه افرادی که به آلبومین انسانی حساسیت دارند، ممنوع است.

از کجا مطمئن باشم که صورتم حالتی غیرعادی و بی‌احساس پیدا نمی‌کند؟

تزریق بوتاکس در عضلات موثر در ایجاد چین و چروک باعث کاهش حرکت عضلات می‌شود، اما کاملاً از حرکت آنها جلوگیری نمی‌کند. البته اگر مقدار زیادی بوتاکس در صورت تزریق شود، صورت حالت غیرعادی پیدا می‌کند. بنابراین متخصصین مجرب ابتدا مقدار کمی بوتاکس را در محل مورد نظر تزریق می‌کنند و از شما می‌خواهند که پس از دو هفته به کلینیک مراجعه کنید تا اگر لازم بود بوتاکس بیشتری تزریق شود.

چه مدت پس از تزریق بوتاکس، نتیجه آن مشخص می‌شود؟

تاثیرگذاری کامل بوتاکس 10 ـ 5 روز طول می‌کشد و اثر بوتاکس آنی نیست. ورزش کردن و حمام آب داغ پس از تزریق بوتاکس ممنوع است، چون این کارها باعث جابجا شدن بوتاکس می‌شود. همچنین ماساژ دادن یا مالیدن ناحیه درمان تا 24 ساعت پس از تزریق بوتاکس ممنوع است.

برای جوان سازی پوست و رفع چین و چروک در منزل چه اقداماتی می‌توان انجام داد؟


سبک زندگی

آیا مطمئن هستید که سبک زندگی خوبی را دنبال می کنید؟ آیا سالم غذا می خورید؟ آیا به موقع می خوابید؟ آیا در پایان روز احساس خستگی می کنید؟ آیا چیزهای کمی هستند که باعث آزار شما می شود؟ جواب این سوال ها کافی است تا توضیحی برای سبک زندگی بد و یا خوب شما باشد.  در اوایل دهه ۴۰سالگی باید تغییرات خوبی در رژیم و ترتیب روزانه زندگی خود بدهید. برای این تغییر باید سبزیجات سبز و آنتی اکسیدان ها را در برنامه غذایی خود قرار دهید. حداقل نیم ساعت در روز را به پیاده روی و یا ورزش اختصاص دهید. این کار را به صورت مداوم در یک ماه ادامه دهید مطمئنا متوجه تغییر در صورت خود خواهید شد.

ماساژ روغن زیتون

اکنون راه حل های فوری تری را به منظور رفع چین و چروک صورت و پیشانی پیشنهاد می دهیم. برای این منظور از روغن زیتون خالص استفاده کنید. شما تنها به چند قطره نیاز دارید. با روغن زیتون گرم قسمت مورد نظر را به آرامی به صورت حرکات رو به بالا و رو به پایین به مدت ده دقیقه ماساژ دهید. برای نتیجه بهتر می توانید چند قطره روغن نارگیل نیز به آن اضافه کنید.روغن زیتون به همراه روغن نارگیل برای رطوبت رسانی به پوست به صورت موثر بسیار عالی عمل خواهد کرد.

ماساژ با مرکبات

 میوه هایی نظیر پرتغال و لیمو سرشار از ویتامین سی و ایی است که برای سلامت پوست بسیار مفید عمل می کند. این میوه ها برای به دست آوردن نرمی پوست خوب است. شما می توانید از ماسک های این میوه ها در مناطق چروک دار برای درمان چروک پوست و همچنین برای جوش های سرسیاه استفاده کنید.

ماسک های صورت

ماسک های صورت خانگی فاقد مواد شیمیایی برای چین و چروک صورت و پیشانی موثر است. شما باید به این ماسک مواد خوبی که برای رطوبت رسانی و جوانسازی پوست مفید است را اضافه کنید. به محض آنکه این ماسک را روی صورت گذاشتید دیگر عضلات صورت را تکان ندهید. حرکت دادن عضلات صورت هنگام قرار دادن ماسک صورت می تواند برای خطوط پیشانی مضر باشد.

روغن بذرکتان

روغن کتان یک از بهترین گزینه ها برای رفع موقت چین و چروک صورت و پیشانی است. به گزارش پرشین وی شما پس از آنکه ۲یا ۳قاشق غذاخوری از این روغن را دو هفته یک بار به صورت مرتب استفاده کنید از محو شدن خطوط پیشانی متحیر خواهید شد. به همین ترتیب می توانید روغن کرچک را نیز برای تغییر فوری در خطوط پیشانی امتحان کنید.

ژل آلوئه ورا

آلوئه ورا و سفیده تخم مرغ هر دو سرشار از ویتامین E است که مشهور به ویتامین جوانی است. یک خمیر ترکیبی از این دو مواد تهیه کنید و آن را به صورت خمیر آرام به پیشانی بزنید . این خمیر را به مدت ۱۵دقیقه روی پیشانی نگاه داشته و سپس برای نتیجه بهتر با آب گرم بشویید.

هلو

ماسک هلو پوست صورت و گردن را تقویت می‌کند و رنگ صورتی شفاف و زیبایی به آن می‌بخشد. برای تهیه این ماسک، پوست و هسته هلوی کاملاً رسیده را جدا، گوشت میوه را خوب له‌کنید و حاصل را روی صورت و گردن بگسترانید. نیم‌ساعت در محل آرامی استراحت کرده، سپس پوست را با آب بشویید، سپس با یک کرم مناسب چرب کنید. اسانس هلو به تنهایی یا مخلوط با روغن بادام جهت تقویت پوست و جلوگیری از بروز چروک‌های زودرس بکار می‌رود.مشاوره رایگان شبانه روزی