درمان سردرد های میگرنی با تزریق بوتاکس بدون دارو

درمان بوتاکس که چین و چروک‌های صورت را از بین می‌برد، از انقباض‌های عضلانی محرک میگرن نیز جلوگیری می‌کند. بوتاکس، سم بوتولینوم رقیق شده، با جلوگیری از آزاد شدن مواد شیمیایی در سلول‌های عضلانی و ممانعت از انتقال پیام انقباض به فیبرهای عضلانی میگرن را درمان می‌کند. با مشاهده بهبود یافتن علایم میگرن در بیمارانی که بوتاکس را برای درمان عارضه‌های دیگر دریافت کرده بودند، پژوهش‌های گوناگون در زمینه درمان میگرن با بوتاکس شروع شد. سازمان غذا و دارو FDA  پس از سال‌ها پژوهش و جمع‌آوری داده‌های بالینی به سال 2010 استفاده از بوتاکس را برای درمان میگرن‌ مزمن تایید کرد.

بوتاکس برای درمان میگرن باید هر سه ماه یکبار در محل هر یک از محرک‌های عصبی تزریق شود تا عضله‌های پیرامونی شل شود، عصب را فشرده نکند و باعث شروع حمله میگرن نشود. بوتاکس دارویی قوی است و صرفاً در صورت موفقیت‌آمیز نبودن دیگر درمان‌های پیشگیرانه پیشنهاد می‌شود. بوتاکس فقط برای بیمارانی تجویز می‌شود که در ماه حداقل 14 بار دچار سردرد می‌شوند یا به درمان‌های دیگر واکنش نشان نمی‌دهند.
در صورتی که شما یا یکی از عزیزانتان با سردرد های متوالی و میگرنی مواجه هستید که به سایر درمان ها جواب نداده اند ما به شما پیشنهاد میکنیم تا با متخصصین ما در این زمینه مشورت کنید. تزریق بوتاکس میتواند راهی مطمئن و بدون خطر برای رهایی ازسردرد های شما باشد.پل ارتباطی ما با شما شماره های 02188334029  - 02188333259  هستند.

بوتاکس و میگرن


پزشکان در سال‌های میانی دهه 1990 متوجه بهبود درد میگرن مزمن در بیمارانی شدند که برای درمان دیگر عارضه‌ها بوتاکس دریافت کرده بودند. پژوهشی دو مرحله‌ای با تحت نظر گرفتن درمان بیمارانی شروع شد که به طور متوسط 20 روز در ماه دچار سردرد میگرنی بودند. تزریق بوتاکس به مدت 56 هفته هر 12 هفته یکبار بر روی این گروه از بیماران انجام شد. در پایان تعداد سردردهای 70 درصد از بیماران به نصف تقلیل یافت. FDA  در اکتبر سال 2010 رسماً استفاده از بوتاکس را برای درمان میگرن مزمن و درد پشت سر تایید کرد. از آن زمان تاکنون بیش از صدهزار بیمار از درمان میگرن با بوتاکس بهره گرفته‌اند.

تاثیرگذاری بوتاکس در درمان میگرن

بوتاکس یا سم بوتولینوم نوع A عملکرد معمول نقطه اتصال عصبی ـ عضلانی را به این ترتیب مختل می‌کند که از آزاد شدن انتقال دهنده‌ای عصبی به نام استیل کولین جلوگیری می‌کند. پژوهشگران معتقداند که بوتاکس با انسداد ترشح استیل کولین از عملکرد گذرگاه‌های درد جلوگیری می‌کند. پژوهش‌های بیشتری در زمینه یافتن سازو کار دقیق سودمند بودن بوتاکس برای تسکین درد میگرن مزمن در حال انجام است.

عمل

چنانچه روش‌های درمان مختلف میگرن را تسکین ندهد، پزشک درمان با بوتاکس را پیشنهاد می‌دهد. پزشک سابقه پزشکی و علائم بیمار، از جمله درمان‌های پیشین با بوتاکس و همچنین داروهای مصرفی فعلی را بررسی می‌کند و در صورت لزوم دستور می‌دهد تا اولتراسوند برای تعیین بهترین نقطه تزریق انجام شود.

بوتاکس با توجه به علائم در نقاط زیر تزریق می‌شود:

  • پیشانی
  • گیجگاه هر دو سمت
  • پشت و دو طرف گردن
  • بالای شانه‌ها
  • پشت سر

درمان با بوتاکس به طور میانگین شامل 32 تزریق می‌شود، البته برخی بیماران ترجیح می‌دهند تزریق‌های بیشتر یا کمتری انجام دهند. تزریق‌ها هر 12 هفته یکبار انجام می‌شود و هر جلسه فقط چند دقیقه طول می‌کشد.

تاثیرگذاری بوتاکس به محض تزریق شروع می‌شود و نتیجه کامل ظرف یک هفته پس از نخستین تزریق مشخص می‌شود. اکثر بیماران 5 نوبت تزریق را در مدت 15 ماه دریافت می‌کنند. بوتاکس با سوزنی بسیار ظریف تزریق می‌شود و اکثر بیماران آن را مانند درد ناشی از خراشی جزیی یا نیش پشه توصیف می‌کنند.

اثر بوتاکس حتی سال‌ها پس از تزریق کاملاً برگشت‌پذیر است.

نتایج


هرچند تزریق بوتاکس درمان سردرد شدید برای تمام سردردها مفید نیست، میگرن حدود 90 درصد از بیماران پس از تزریق بوتاکس خفیف‌تر از قبل شده است. در آزمایش‌های بالینی انجام شده، بیماران ماهانه 7 تا 9 بار کمتر از قبل دچار سردرد شدند.

یافتن محرک‌ها

یکی از مزایای شاخص تزریق بوتاکس برای درمان میگرن این است که میزان موثر بودن جراحی در تسکین میگرن را مشخص می‌کند. بوتاکس مانع از آن می‌شود تا انقباض عضلانی عصب‌های مولد ددر را تحریک کند. اگر درد با تزریق بوتاکس آرام شود، جراحی نیز برای آزاد کردن دائمی آن عصب‌ها سودمند خواهد بود. به علاه با تزریق بوتاکس می‌توان مشخص کرد که کدام عصب محرک میگرن به شمار می‌رود، به این ترتیب مداخله جراحی دقیق‌تر و مفیدتر می‌شود.

حتی اگر تابه حال برای درمان میگرن مزمن به مداخله جراحی فکر نکرده‌اید، چنانچه به بوتاکس واکنش مناسبی نشان می‌دهید، جراحی روش مناسبی خواهد بود. جراحان پیش از تصمیم‌گیری درباره جراحی از بوتاکس استفاده آزمایشی می‌کنند.

اثرهای جانبی

بوتاکس اثرهای جانبی مانند کبودی، تغییر رنگ و برآمده شدن پوست دارد، البته کمتر از یک درصد از بیماران چنین واکنش‌های منفی‌ای نشان می‌دهند. اثرهای جانبی جدی‌تر بسیار نادر است.

هزینه


بوتاکس فقط به مقداری تزریق می‌شود که برای تسکین درد میگرنی کافی باشد. بدیهی است هر چه مقدار کمتری از بوتاکس تزریق شود، هزینه درمان کمتر خواهد بود.

بیمه

اکثر شرکت‌های بیمه امروزه بوتاکس را برای درمان میگرن به رسمیت می‌شناسند. بعضی از شرکت‌ها معیارهای خاصی دارند که بیماران باید آنها را رعایت کنند یا مدارک لازم دال را ارائه دهند که دیگر پروتکل‌های درمانیرا  پیش از تزریق بوتاکس امتحان کرده‌اند. بررسی مدارک، تایید آنها و مجوز شروع درمان چند هفته زمان می‌برد. پیش از شروع درمان با بیمه‌گذار خود مشورت کنید و درباره شرایط تحت پوشش قرار گرفتن درمان سوال کنید.به این پست امتیاز دهید.
هیچ رای ثبت نشده است