عوارض و اثرات تزریق بوتاکس با استفاده از سم بوتولینوم

تزریق بوتاکس به خاطر تاثیر چشمگیر آن بر صاف کردن پوست، رفع چین و چروک، و از بین بردن علائم پیری به خوبی در بین افراد شناخته شده است. بوتاکس از سم بوتولینیوم گرفته می‌شود که از هاگ‌های باکتری کلوستریدیوم بوتولینوم تهیه می‌گردد. امروزه این سم در برخی بافت‌های اسکلتی عضلانی، انتهای اعصاب، مغز و برخی عضلات دیگر (برای مثال عضلاتی که در نواحی خاص همچون مثانه قرار دارند) برای اهداف درمانی و زیبایی تزریق می‌شود. هنگامی که این سم فعال گردد، باعث جلوگیری از پخش شدن یک ماده شیمیایی به نام استیل کولین در بدن شده و به این ترتیب اعصاب نمی‌توانند سیگنال‌های مورد نظر خود برای انقباض عضلات را ارسال نمایند. در حقیقت تزریق سم بوتاکس می‌تواند باعث فلج شدن عضلات برای چندین ماه شود.

علاوه بر این تزریق بوتاکس می‌تواند برای درمان میگرن و سردرد مقاوم نسبت به سایر روش‌های درمانی و نیز رفع پلک زدن غیر قابل کنترل، اسپاسم گردن، و فعالیت بیش از حد غدد عرق، مفید و موثر باشد. در ابتدا، پزشکان از این ماده برای درمان عدم توازن در قدرت عضله پلک انحراف چشم یا استرابیسم و اسپاسم گلو استفاده می‌کردند. به هر حال، با گذشت زمان متخصصان گوش و حلق و بینی در دهه 1990 در هنگام استفاده از این ماده برای درمان اسپاسم حنجره متوجه شدند تزریق بوتاکس همچنین می‌تواند چین و چروک‌های ایجاد شده در پوست را نیز از بین ببرد.

تنها نگرانی اکثر افرادی که قصد استفاده از تزریق بوتاکس را دارند، ایمنی و بی‌خطر بودن این درمان است. در این شرایط احتمالاً این سوال برای فرد مطرح می‌شود که بدن چگونه به این تزریق واکنش نشان داده و چگونه تزریق بوتاکس می‌تواند باعث رفع خطوط و چین و چروک‌های ایجاد شده بر روی پوست شود. به هر حال بر اساس تحقیقات مختلف انجام شده در این حوزه هنگامی که تزریق بوتاکس توسط افراد باتجربه و متخصص انجام شود، این درمان یک روش ایمن و بی‌خطر می‌باشد.

در حقیقت عوارض جانبی تزریق بوتاکس نادر بوده و شامل ورم در محل تزریق، سر درد، سردرگمی، خستگی، حالت تهوع، استفراغ، خواب‌آلودگی، خشکی دهان، جوش‌های پوستی، خارش، سفت شدن عضله، ورم، مشکلات بینایی و از دست دادن کنترل ادرار است. به هر حال، حتی این موارد نادر از عوارض جانبی تزریق بوتاکس نیز اغلب با گذشت 1 یا 2 روز از درمان به خودی خود برطرف خواهند شد. به این ترتیب لازم است بیمار پس از درمان توصیه‌ها و محدودیت‌های اعمال شده توسط پزشک معالج خود را به دقت دنبال کند تا به این ترتیب دستیابی به بهترین نتایج ممکن با حداقل عوارض جانبی امکان‌پذیر گردد.

در صورتی که در نظر دارید تزریق بوتاکس انجام دهید اما نگران عوارض و خطرات آن هستید مشاوره با متخصص ما و در میان گذاشتن سوالات و نگرانی‌هایتان، می‌تواند شما را نسبت به تصمیم خود مطمئن کرده و کمک کند تا با اطمینان زیبایی و جوانی را به چهره خود برگردانید. شماره تماس‌های 02188334029 -02188333259 برای کسب اطلاعات بیشتر، دریافت مشاوره یا رزرو نوبت در اختیار شما عزیزان هستند.

 تاثیرات درمان


هنگامی که افراد از عضلات صورت خود برای نشان دادن احساس استفاده می‌کنند، در حدود 50 جفت عضله متصل به پوست صورت منقبض و خم شده و با ایجاد خطوط مشخص در ضعیف‌ترین نقاط پوست، حالت مورد نظر در صورت نمایان می‌شود. به هر حال با گذشت زمان، پوست سطح کلاژن خود را از دست داده و به این ترتیب قابلیت ارتجاعی‌پذیری آن کاهش می‌یابد. به این ترتیب شیارهای ایجاد شده به خاطر نمایش احساس در صورت دائمی شده و در نتیجه آن خطوط اخم یا خطوط لبخند در صورت ایجاد می‌گردد. به هر حال تزریق بوتاکس می‌تواند با ممانعت از انقباض عضلات صورت این خطوط و چین و چروک‌ها را صاف نماید. علاوه بر این در صورتی که فرد در سنین مناسب و به موقع از تزریق بوتاکس برای خود استفاده کند، حتی امکان پیشگیری دائمی از شکل‌گیری این خطوط و چین و چروک‌ها بر روی صورت نیز وجود خواهد داشت.

به هر حال، به خاطر اینکه تزریق بوتاکس می‌تواند به صورت موقتی باعث فلج شدن تمام انواع بافت‌های عضلانی اسکلتی شود، پزشکان از این روش برای درمان بسیاری از انواع مشکلات مربوط به انقباض عضله همچون جمع شدن ناگهانی چشم یا اسپاسم غیرارادی گردن استفاده می‌کنند. نتایج مطالعات متعدد انجام شده در این رابطه نشان می‌دهد این روش می‌تواند برای درمان مثانه‌های بیش فعال که باعث می‌شود فرد همواره احساس ادرار داشته باشد نیز مفید باشد. امروزه سازمان غذا و داروی آمریکا تاثیر تزریق بوتاکس بر کاهش درد میگرن را مورد تایید قرار داده و به این ترتیب از این روش معمولاً برای افرادی استفاده می‌شود که بیشتر از 14 با در یک ماه به سر درد میگرنی دچار می‌شوند.

بوتاکس برای چه افرادی مناسب نیست؟


سازمان غذا و داروی آمریکا تزریق بوتاکس برای اهداف زیبایی را برای افراد بین 18 تا 65 سال مورد تایید قرار داده است. در هر حال در موارد زیر نباید از تزریق بوتاکس برای فرد استفاده شود:

 • موارد وجود آلرژی نسبت به هر یک از اجزای تشکیل دهنده بوتاکس
 • موارد وجود آلرژی به سایر انواع سم بوتولینیوم (مثل میوبلوک، زئومین یا دیسپورت) یا مواردی که قبلاً نسبت به هر یک از این مواد عوارض جانبی مشاهده شده باشد.
 • ابتلا به عفونت پوستی یا سایر مشکلات مانند آن در نواحی تزریق
 • ابتلا به مشکلات تنفسی همچون آسم
 • دچار بودن به مشکلات بلع
 • ابتلا به اختلالات خونریزی
 • برنامه‌ریزی برای انجام عمل جراحی
 • استفاده از عمل جراحی بر روی صورت
 • موارد وجود ضعف در عضلات پیشانی
 • موارد افتادگی پلک
 • افرادی که هم اکنون یا اخیراً داروها، ویتامین‌ها یا مکمل‌های خاص مصرف کرده‌اند.

توجه داشته باشید تزریق بوتاکس نمی‌تواند به مقداری به بدن نفوذ کند که بر رشد جنین تاثیر منفی گذاشته یا فرآیند شیردهی را با مشکل مواجه کند. به هر حال مطالعات کلینیکی درباره تاثیر تزریق بوتاکس بر روی خانم‌های باردار یا شیرده تا کنون انجام نشده و به همین خاطر اطمینان دقیق از تاثیر آن بر وضعیت این افراد وجود ندارد. به همین خاطر معمولاً توصیه می‌شود از تزریق بوتاکس در صورت برنامه‌ریزی یا تلاش برای بارداری، در طول مدت بارداری، یا در هنگام شیردهی استفاده نشود. به این ترتیب بهتر است از این درمان پس از گذری شدن مدت زمان لازم و اطمینان از بی‌خطر بودن تزریق استفاده گردد.

عوارض تزریق بوتاکس


تزریق بوتاکس می‌تواند باعث ایجاد درد، ورم و کبودی در نواحی تزریق شود. در حقیقت نواحی خاص که در آنها رگ‌های خونی بیشتری قرار دارد (برای مثال نواحی اطراف چشم‌ها)، در معرض خطر بیشتر ایجاد کبودی و تورم شدید محل تزریق قرار خواهند داشت.

در صورتی که تزریق به نحو نامناسب یا غیر صحیح انجام شود، ماده تزریق شده می‌تواند از طریق رگ‌های خونی به سایر نقاط بدن انتقال یافته و باعث ایجاد ظاهر نامناسب برای نمایش احساس در ناحیه صورت همچون لبخند غیر متقارن یا افتادگی پلک شود. این شرایط در نهایت می‌تواند باعث ایجاد ظاهر خسته برای فرد شده یا این احساس را برای سایر افراد ایجاد کند که فرد دچار سکته شده است.

انجام فعالیت‌های ورزشی و ایروبیک به مدت یک ساعت پس از تزریق بوتاکس می‌تواند آسیب خاص برای فرد به همراه داشته باشد. به هر حال با توجه به از بین رفتن تاثیر ناشی از تزریق بوتاکس با گذشت چند ماه، در صورت مواجه شدن با عوارض جانبی احتمالی، این مشکلات به خودی خود با گذشت چند ماه از بین خواهند رفت. توجه داشته باشید مطالعات انجام شده در ارتباط با مضرات بوتاکس نشان می‌دهد فقط 2 درصد موارد تزریق می‌تواند باعث افتادگی پلک برای فرد شده و گاهی اوقات با فلج شدن سایر عضلات صورت همراه باشد.

عوارض جانبی نادر


در موارد بسیار نادر، تزریق بوتاکس می‌تواند عوارض جانبی جدی همچون واکنش آلرژیک نسبت به دارو ایجاد کند. علاوه بر این ماده بوتاکس گاهی اوقات می‌تواند به سایر نقاط بدن انتقال یافته و باعث ضعف عضلات، مشکلات بینایی، مشکلات بلع و نیز مشکلات تنفسی برای فرد شود.

در درصد کمی از افراد تحت درمان، تزریق بوتاکس ممکن است اثربخشی مورد نظر را ایجاد نکند. گاهی اوقات این افراد قبلاً در معرض سم بوتولینیوم قرار گرفته و به همین خاطر سیستم ایمنی بدن آن‌ها آنتی‌بادی‌های خاص برای حفاظت از بدن در برابر این سم ترشح کرده است. علاوه بر این مصرف برخی آنتی‌بیوتیک‌ها نیز می‌تواند مانع از تاثیرگذاری بوتاکس شود. علاوه بر این افرادی که تزریق بوتاکس انجام می‌دهند، ممکن است با مشکلات خاص در ارتباط با نشان دادن احساسات کامل در صورت خود مواجه گردند.

توجه داشته باشید تزریق بوتاکس می‌تواند در برخی موارد برای رفع افسردگی نیز مناسب باشد. در حقیقت یک مطالعه انجام شده در سال 2012 نشان می‌دهد افراد مبتلا به افسردگی حاد که از تزریق بوتاکس برای رفع خطوط اخم خود استفاده کرده‌اند، با بهبود قابل توجه در علائم افسردگی خود مواجه شده‌اند.

به این پست امتیاز دهید.
هیچ رای ثبت نشده است