تزریق بوتاکس:تزریق زیبایی و رفع چروک صورت با شل کردن ماهیچه ها

 

تزریق بوتاکس

بوتاکس زیبایی (سم بوتولینوم نوع A) یک پروتئین تصفیه شده برای مراقبت از پوست صورت است که به شیوه‌ای آسان، بدون جراحی، البته به صورت موقتی خطوط اخم (خطوط بین دو ابرو ) متوسط عمیق خط اخم را در افراد مابین سنین 18 تا 65 سالگی کاهش می‌دهد. درمان با بوتاکس زیبایی، تأثیر بسیار بیشتری نسبت به هر نوع کرم ضدچروک موضعی دارد.

 

بوتاکس توسط کمپانی آلرگان تولید می‌شود، برای درمان خط اخم و چروک عمیقی در صورت استفاده می‌شود که به علت انقباض مداوم عضلات صورت شکل می‌گیرند. علاوه بر مصارف زیبایی این ماده، می‌توان از بوتاکس برای درمان چندین بیماری مختلف استفاده کرد، از جمله تعریق بیش از حد ، مثانه بیش فعال، اسپاسم گردن، لوچی چشم، درد مزمن کمر و فک و میگرن. از مزایای بوتاکس می توان به رفع سریع چین چروک و بدون عوارض جانبی اشاره کرد.

برای تزریق بوتاکس با مواد اصلی و بهره گیری از خدمات کلينيک تخصصی پوست و موی رازی و مشاوره با پزشکان متخصص با شماره های 02188334029 – 02188333259 تماس حاص فرمایید.

 

کاندیداهای بوتاکس


کاندیداهای بوتاکس

ثابت شده است که بوتاکس و سایر سموم بوتولینوم قابل تزریقی برای طیف وسیعی از خواهان این روش بی‌خطر است. اگرچه مصارف درمانی بسیاری برای سموم بوتولونیوم وجود دارد، ولی برطرف کردن خطوط ظریف پیشانی و اطراف چشم‌ها و دهان با اختلاف بسیار زیادی نسبت به سایر عمل‌ها، محبوبیت بسیار بیشتری دارد. به عبارت دیگر، تعداد بسیار زیادی از مردم که می‌خواهند از این روش استفاده کنند، کاندیدای مناسبی برای انجام آن هستند.

کسانی که می‌توانند از تزریق بوتاکس استفاده کنند، عبارتند از:

 • افرادی که بین 18 تا 65 سال سن دارند.
 • افرادی که سلامت عمومی خوبی دارند.
 • افرادی که انتظاراتی واقع‌بینانه از چیزی دارند که بوتاکس می‌تواند به آن برسد.
 • کسانی که می‌خواهند چروک خود را صاف کنند.
 • کسانی که در گذشته واکنش آلرژیک نسبت به تزریق سموم بوتولینوم نداشته‌اند.
 • کسانی که افتادگی گوشه‌های دهان دارند و آرزو دارند آن را ترمیم کنند.
 • کسانی که می‌خواهند خط فک خود را برجسته کنند.

مصارف بوتاکس چیست؟


مصارف بوتاکس چیست؟

اکثر افراد از مصارف زیبایی بوتاکسو سموم بتولینوم اطلاع دارند. اگرچه، با درک بهتر مکانیسم سموم بوتولینوم، بر اساس سایت سازمان غذا و داروی آمریکا FDA مصارف درمانی متنوع این ماده را نیز تأیید کرد.

مصارف زیبایی

مصارف زیبایی

 • چروک هایپرکینتیک صورت: اصلی‌ترین مصرف زیبایی برای BTX-A درمان خطوط اخم یا خطوط بین ابرو ، خطوط پنجه کلاغی و افتادگی پلاتیسما، که به آن غبغب نیز می‌گویند، است.
 •  لیفت ابرو : تزریق مقدار اندکی از سم بوتولینوم به عضله ابرو به علت تأثیر فلج کنندگی این سم می‌تواند باعث بهبود ارتفاع ابرو می‌شود. این تزریق معمولاً بعنوان روش جایگزین برای لیفت جراحی ابروست.
 •  بیش فعالی در عضلات فرونتالیس که ابروها و پیشانی را کنترل می‌کند
 •  فرورفتگی چانه ناشی از عضلات بیش فعال
 •  ترمیم افتادگی گوشه دهان
 •  خطوط ظریف اطراف لب‌ها
 •  چروک ظریف زیر چشم‌ها
 •  ملایم کردن خط فک با هدف گرفتن عضلات مخصوص جویدن

مصارف درمانی

مصارف درمانی

 

 •  سردردهای میگرنی: این کشف کاملاً تصادفی اتفاق افتاد زیرا بیمارانی که برای برطرف کردن خطوط اخم از تزریق بوتاکس استفاده می‌کردند، گزارش کردند که سردرد کمتری را تجربه می‌کنند. اگرچه هنوز شیوه تأثیر آن مشخص نیست، ولی BTX-A روشی بی‌خطر و موثر در پیشگیری از میگرن است.
 •  دیستونی: این اصطلاح به هرگونه اسپاسم عضلانی غیرعادی در پلک، صورت، فک، گردن، تارهای صوتی، پیشانی و عضلات دست و بازو اطلاق می‌شود.
 •  پرش‌های غیرعادی صورت: به پرش‌های غیرارادی و مکرر پلک و سایر عضلات صورت در هر طرف صورت می‌گویند.
 •  احولی یا لوچی
 •  بیش فعالی غدد مترشحه خارجی : این غدد شامل غدد بزاقی، عرقی، شیدی و برخی از غدد سیستم گوارشی از جمله کف دست‌ها، دست‌ها، کف پاها، زیر بغل و صورت می‌شود.
 •  سیالوره خفیف: می‌توان از BTX-A برای کنترل ترشح غیرقابل کنترل بزاق در بیماری‌هایی همچون بیماری پارکینسون، بیماری‌های اعصاب حرکتی و فلج پیازی سودوبولبر بدون ایجاد خشکی دهان استفاده کرد.
 •  سندروم فری: این اختلال نادر عصبی باعث قرمزی و تعریق گونه‌ها در هنگامی می‌شود که شخص مبتلا به غذایی فکر می‌کند، غذایی را می‌بیند یا در موردش صحبت می‌کند و بزاق بسیار زیادی ترشح می‌شود.
 •  سندروم اشک تمساح: این سندروم نادر هنگامی رخ می‌دهد که غدد بزاقی آسیب ببینند و اشتباهاً در غدد اشکی رشد کنند. این بیماری باعث می‌شود هنگام آب افتادن دهان برای خوردن غذا، شخص گریه کند.

 

نکاتی برای آماده‌سازی برای تزریق 


 

 • حتماً سعی کنید برای درمان به یک متخصص مجرب مراجعه کنید. دقت کرده و به خوبی پرس و جو کنید؛ اگرچه این درمان خطرناکی نیست ولی تنها یک متخصص مجرب می‌تواند بهترین نتایج را برایتان تضمین کند.
 • پیش از درمان از مصرف آسپرین، ایبوپروفن و ویتامین E خودداری کنید. برخی از بیماران پس از تزریق در آن ناحیه کبودی‌های خفیفی را تجربه می‌کنند. داروها و مکمل‌هایی که در بالا به آنها اشاره شد می‌توانند باعث رقیق شدن خون و افزایش احتمال کبودی شوند.
 • ناراحتی خفیف شایع است، به همین خاطر شاید بهتر باشد پیش از تزریق به فکر خرید مسکّن‌های بدون نیاز به نسخه باشید. از آنجایی که استامینوفن خون را رقیق نمی‌کند، یکی از بهرین مسکّن‌هاست.
 • در صورت مصرف هرگونه داروی رقیق کننده، پزشک خود را مطلع کنید. همچنین ایده خوبی است اگر در مورد تمام داروهایی که مصرف می‌کنید پزشک خود را مطلع نمایید.
 • سعی کنید در مورد هدف خود از درمان با پزشک به صراحت صحبت کنید. ضروری است که به صراحت با پزشک خود در مورد اهداف درمانی خود صحبت کنید تا او دقیقاً از خواسته شما مطلع شود. یک مکالمه مختصر می‌تواند از “عروسکی” شدن چهره شما جلوگیری کند.
 • روز جلسه درمانی آرایش نکنید. ناحیه تزریق باید کاملاً تمیز باشد تا از عفونت جلوگیری شود.
 • بسته به ناحیه تزریق، ممکن است تا چند روز کبودی داشته باشید. یک زیرسازی خوب می‌تواند کبودی را پنهان کند تا کاملاً خوب شود.
 • ورزش نکنید. ضربان آهسته و کُند بهترین چیز برای تزریق شماست، به همین خاطر قویاً توصیه می‌شود، از ورزش شدید حداقل برای یک یا دو روز قبل و بعد از تمرین خودداری کنید.
 • برنامه زمانی خود را خلوت کنید. ایده خوبی است که برنامه خود را پیش و پس از تزریق خلوت کنید، جلسات و وقایع مهم را چند روز به تعویق بیاندازید. چند روز استراحت کنید تا به خوبی بهبود یابید.
 • از مصرف الکل خودداری کنید. برای حداقل چند روز پیش از تزریق از نوشیدن هر نوع نوشیدنی الکلی خودداری کنید. الکل می‌تواند باعث کبودی بیش از حد پس از تزریق شود.

 

   

تکنیک تزریق بوتاکس

 

 


 

بوتاکس به شکل پودر است که در ویالهای یک نفره، دونفره و یا سه نفره بسته بندی شده است. برای تزریق بوتاکس نیازی به بی حسی نیست. این کار در مطب قابل انجام است و حدود ده دقیقه به طول می انجامد. برای تزریق، پزشک مادۀ حلال را به پودر اضافه می کند و محلول را باسرنگ انسولین که سر سوزن آن بسیار نازک است در چندین نقطه در قسمت میانی پیشانی و گوشه های چشم تزریق می کند. بهتر است بیمار از چند دقیقه قبل از تزریق بوتاکس کمپرس سردی را برروی ناحیۀ مورد نظر قرار دهد تا درد ناشی از تزریق که بسیار اندک است باز هم کاهش یابد.

بعد از تزریق بیمار می تواند صورت خود را شسته و سپس از مطب خارج شود. اگر قرمزی مختصری هم وجود داشته باشد در عرض یک ساعت برطرف می شود به نحوی که ظاهراً مشخص نخواهد شد که تزریقی انجام شده است.

 

 

پس از تزریق بوتاکس 


بلافاصله پس از اتمام تزریق، ممکن است کمی قرمزی یا تورم را در ناحیه تزریق تجربه کنید. این عارضه طبیعی است و معمولاً پس از چند دقیقه به خودی خود برطرف خواهد شد. اکثر بیماران هیچ درد یا عارضه جانبی در حین یا پس از تزریق احساس نمی‌کنند، البته افراد معدودی گزارش کرده‌اند که تا چند ساعت پس از تزریق سردرد خفیف داشته‌اند. به راحتی می‌توان با استفاده از مسکّن‌های بدون نیاز به نسخه این درد را ساکت کرد. پزشک اطلاعات و دستورالعمل‌هایی را برای پس از درمان تجویز خواهد کرد که مخصوصاً برای شما طراحی شده است. این اطلاعات تمام جزئیات مراقبت‌های پساتزریق را شامل می‌شود. حتماً سعی کنید برای حصول بهترین نتایج مو به مو از این دستورالعمل‌ها پیروی کنید. وقتی به منزل بازگشتید بهترین کار این است که برای حداقل چهار ساعت دراز نکشید و همینطور از مالیدن ناحیه تزریق برای حداقل 12 ساعت بپرهیزید. هرکدام از این موارد می‌تواند باعث جابجا شدن محلول تزریق شدن در صورت شود.

 

خطرات، عوارض جانبی و عوارض 


در صورت انجام این تزریق توسط یک متخصص مجرب، ثابت شده است که بوتاکس کاملاً بی‌خطر بوده و عوارض جانبی و عوارض بسیار کمی دارد. لینک به عوارض بوتاکس. اکثر این عوارض خفیف و موقتی هستند. البته، هیچ عملی کاملاً بی‌خطر نیست و عوارض جانبی بوتاکس نیز عبارتند از:

 • درد، تورم و یا کبودی در محل تزریق
 • سردرد و علائم مشابه آنفولانزا
 • افتادگی یا عدم ترازی ابروها
 • لبخند کج یا عدم کنترل بزاق
 • خشکی دهان
 • خشکی چشم یا آبریزش بیش از حد اشک
 • گردن درد

بوتاکس و سایر مواد تزریقی، از سمی گرفته شده‌اند که باعث بیماری بوتولیسم می‌شود، و اگرچه عوارض سم بوتولینوم بسیار نادر و غیرمحتمل است ولی این سم می‌تواند به سایر بخش‌های بدن نیز پخش شده و علائمی همچون علائم بیماری بوتولیسم ایجاد کند.

 سوالات متداول بوتاکس 

 

آیا درد دارد؟

اکثر بیماران دردی حس نمی‌کنند. سرنگ‌های استفاده شده بسیار کوچک هستند و بیشتر بیماران می‌گویند تزریق احساسی شبیه به نیشگون گرفتن از پوست دارد، البته احساس هرکس متفاوت است. در اکثر موارد، بیماران از ساده بودن این تزریق متعجب می‌شوند و بسیار شنیده شده که پس از تزریق می‌گویند “همین بود؟”

 

درمان چه مدت طول می‌کشد؟

مدت زمان دقیق درمان به هدف مورد نظر شما و نواحی تزریق روی بدن بستگی دارد. پزشک پیش از جلسه درمانی، با شما در مورد هدفتان صحبت می‌کند و یک ارزیابی انجام می‌دهد که کدام درمان برای شما مناسب است. البته پروسه دقیق تزریق، معمولاً بین 10 تا 25 دقیقه طول می‌کشد.

آیا بی‌خطر است؟ 

بله. بوتاکس و سایر مواد مشابه تزریقی، برای سالیان متمادی بصورت بی‌خطر استفاده شده‌اند. ممکن است پس از تزریق اندکی کبودی، حساسیت یا تورم پیش بیاید ولی این موارد نیز بشدت نادر است.

یونیت چیست؟

یونیت بوتاکس، یا یونیت هر نوع داروی تزریقی، به میزان بسیار کم دارو گفته می‌شود. تعداد دقیق یونیت‌های لازم برای رسیدن به هدف شما، چیزی است که باید در جلسه مشاوره درباره آن صحبت کنید. به عنوان مثال، برطرف کردن خطوط اخم میان ابروها برای اکثر زنان معمولاً به 25 تا 35 یونیت نیاز دارد، ولی برای مردان ممکن است تا 50 یونیت هم نیاز باشد. جالب است بدانید، صاف کردن خط اخم یکی از متداول‌ترین مصارف بوتاکس در مردان است.

آیا پس از جذب بوتاکس ظاهری آن بدتر از قبل خواهد شد؟

قطعاً خیر! هرگز صورت شما پس از قطع مصرف بوتاکس یا جذب آن بدتر نخواهد شد. در بدترین حالت، صورتتان به همان شکلی که پیش از تزریق داشت بازمی‌گردد، ولی هیچ “آسیب” اضافی ناشی از بوتاکس رخ نمی‌دهد. بعضی از بیماران می‌گویند که ظاهرشان بدتر شده ولی این تنها به خاطر عادت کردن به ظاهر جدیدشان پس از درمان است.

 

من نمی‌خواهم صورتم مثل یک عروسک بی‌احساس شود. آیا احتمال بروز این حالت وجود دارد؟ 

اگر به یک متخصص مجرب مراجعه کنید خیر. اکثر افراد می‌خواهند طبیعی، آرام و شاداب به نظر برسند بدون آن که چیزی از تزریق بوتاکس در صورتشان مشخص باشد. با پیشرفت‌هایی که در درمان و تکنیک به دست آمده، ظاهر طبیعی بدون هیچ خطری برای فلج صورت به راحتی قابل دسترس است. نکته کلیدی برای رسیدن به نتیجه‌ای طبیعی، نرم کردن چروک به جای از بین بردن آنهاست.

اگر نتایج این عمل موقتی است، آیا به خطر آن می‌ارزد؟ 

به راحتی می‌توانند ببینید که چطور اشخاص برای راه‌حل‌های موقتی ارزشی قائل نمی‌شوند، ولی بوتاکس و سایر درمان‌های تزریقی هم اثر کوتاه مدت و هم دراز مدت دارند. در کوتاه مدت، این درمان‌ها می‌توانند مشکلات بسیاری را حل کنند، مثل بهبود ظاهر چروک‌ها. در دراز مدت نیز این درمان‌ها می‌توانند از بدتر شدن چروک جلوگیری کنند. اگر زمان و هزینه به شما اجازه می‌دهد یا اگر مصمم به انجام این عمل هستید، شک نکنید که ارزشش را خواهد داشت. هیچ پماد یا آبرسانی نمی‌تواند نتایج سم تزرزیقی بوتولینوم را داشته باشد!

اثرات مصرف طولانی مدت آن چیست؟

از آنجایی که نتایج این درمان موقتی است، بسیاری از افراد فکر می‌کنند، درمان‌هایی همچون تزریق بوتاکس تنها برای یک بهبودی سریع موثر باشد. ولی حقیقت این است که می‌توانید با جلوگیری از بدتر شدن چروک‌ها به مرور زمان، ظاهر چروک‌ها را بصورت دائمی بهتر کنید. اینگونه تجسم کنید. هر شخصی هر روز ده‌ها یا شاید صدها حالت به چهره خود می‌دهد. این حالات باعث می‌شود چروک دینامیک روی صورت بوجود آید، که با آرام شدن صورتتان دوباره از بین می‌رود. با تکرار هر روزه این حالات، سال بعد از سال پیوست پیر می‌شود و چروک موقتی دینامیک، نقش خود را روی صورت دائمی خواهند کرد. اینگونه است که خطوط اخم در کسانی که خیلی اخم می‌کنند عمیق و عمیق‌تر می‌شود. دقیقاً مثل تا زدن کاغذ، اگر پس از صاف کردن تا و تا زدن دوباره از همان ناحیه، باعث عمیق و عمیق‌ترین شدن تا می‌شود. در صورت انسان نیز نهایتاً چروک دینامیک صورت دیگر دینامیک نخواهد بود و حتی در حالت استراحت نیز سر جای خود باقی خواهد ماند.

 مشاوره رایگان شبانه روزی