تزریق بوتاکس: رفع آثار پیری با جلوگیری از انقباض ماهیچه های صورت

بوتاکس که با سم بوتولینوم هم شناخته می‌شود پروتئینی است تهیه شده از سمی که باکتری کلوستریدیوم بوتولینوم تولید می‌کند. به عنوان درمانی ضدپیری، بوتاکس برای از بین بردن چین و چروک به درون ماهیچه‌های صورت به ویژه در قسمت پیشانی تزریق می‌شود.

محبوبیت عمل زیبایی تزریق بوتاکس در سراسر جهان رو به فزونی است. بوتاکس با ارائه دادن راهکاری غیرتهاجمی و موثر برای صاف کردن چین و چروک‌های پوستی خواسته‌ی خیل عظیمی از متقاضیان را برآورده می‌کند که هر روز برای به دست آوردن جوانی دوباره به کلینیک‌های زیبایی مراجعه می‌کنند. در این بین نکته مهم برای دریافت بهترین درمان تزریق بوتاکس یا دیگر ژل‌ها و پرکننده‌های ضدچروک مراجعه به متخصص مجرب است، بدیهی است که تمام متخصصین و تمام کلینیک‌ها با هم برابر نیستند. سطح تجربه، مهارت، آموزش و توانایی‌های هر متخصص با دیگری متفاوت است. قبل از انجام تزریق بوتاکس و یا هر عمل  زیبایی دیگر حتما با متخصصان ما در کلینیک زیبایی رازی درباره نحوه عمل،نتایج و خطرات آن صحبت کنید. گزینه‌های موجود را به دقت بررسی کنید و بهترین راهکار را برای جوانسازی و زیبایی خود انتخاب کنید. جهت کسب اطلاعات بیشتر، دریافت مشاوره یا رزرو نوبت می‌توانید با شماره‌های 02188334029 - 02188333259 تماس حاصل نمایید.

درمان با بوتاکس برای چه افرادی مناسب است؟


درمان با بوتاکس برای چه افرادی مناسب است

بر اساس گفته سایت plasticsurgery.org تزریق بوتاکس برای بیشتر افراد مناسب است. نتایج در افراد مختلف متفاوت است، بنابراین لازم است که پزشک درمورد پیشینه پزشکی بیمار و همچنین وضعیت سلامتی فعلی او اطلاعات کافی داشته باشد. برای افرادی که مشکلاتی در سیستم عصبی‌‌شان دارند، اختلالات ماهیچه‌ای دارند، مادران شیرده و زنانی که قصد باردار شدن دارند، تزریق بوتاکس توصیه نمی‌شود. سن هم عاملی تعیین کننده است در این که آیا شما برای تزریق بوتاکس مناسب هستید یا نه. اگر پوستتان دچار آسیب دیدگی ناشی از نور خورشید نباشد و سنتان 18 تا 50 سال است، می‌توانید کاندیدی ایده‌آل برای تزریق بوتاکس باشید.

بیمارانی که باردار هستند، شیرده هستند و یا بیماری عصبی دارند نباید از بوتاکس استفاده کنند. از آنجا که بوتاکس روی تمامی چین و چروک‌ها تاثیر ندارد، مشاوره با پزشک توصیه می‌شود.

ناحیه‌های قابل درمان با بوتاکس


  • یک سوم بالایی صورت جایی است که بهترین نتیجه از تزریق بوتاکس را به دست می‌دهد که عموماً برای کاهش خط خنده یا چین و چروک دور چشم و خط اخم و چروک‌های روی پیشانی و بین ابروها انجام می‌شود.
  • بوتاکس صورت برای تغییر موقعیت ابروها یا لیفت ابرو و پیشانی به اندازه چند میلی‌متر نیز کاربرد دارد. بوتاکس پیشانی در اصطلاح لیفتینگ شیمیایی پیشانی نیز نامیده می‌شود. تزریق بوتاکس خطوط خرگوشی بینی یعنی خطوطی را کاهش می‌دهد که هنگام لبخند زدن در امتداد بخش بالایی بینی ایجاد می‌شود. از همه مهم‌تر این که بوتاکس به افرادی کمک می‌کند که صورتشان صدمه جدی دیده یا دچار فلج بل (فلج عصب صورت) هستند. در چنین شرایطی که دو طرف صورت با هم قرینه نیست، با تقبل تزریق بوتاکس صورت می‌توان این عارضه را اصلاح کرد.

  • متخصصین مجرب با تزریق بوتاکس در خطوط ظریف عمودی اطراف لب و گوشه‌های دهان به جوانسازی صورت کمک می‌کنند.

  • فرورفتگی یا چاه چانه ایجاد شده در اثر عضله زیرین، افتادگی و شل شدن پوست صورت و گردن و ایجاد شدن خطوط افقی گردن‌بند مانند روی گردن را می‌توان با تزریق بوتاکس صاف و اصلاح کرد.
  • متخصصین زیبایی با تزریق بوتاکس در لب بالا لبخند لثه‌ای خفیف را اصلاح می‌کنند.

  • نوارهای پلاتیسما: نوارهای عضلانی کشیده شده‌ای که روی گردن به چشم می‌خورد و حالت نازیبایی به گردن می‌دهد با تزریق بوتاکس قابل درمان است.

  • به افرادی که بخش پایینی صورت‌شان گرد و چاق است، توصیه می‌شود با تزریق بوتاکس صورت در ناحیه‌ی چانه صورت را زاویه‌دار و V شکل کنند.

کاربرد درمانی تزریق بوتاکس


بوتاکس برای میگرن

بوتاکس دارویی تجویزی است که به منظور پیشگیری از سردرد به بیماران بزرگسال (18 سال به بالا) دچار میگرن مزمنی تزریق می‌شود که ماهانه 15 روز یا بیشتر از سردرد مداوم چهار ساعته یا طولانی‌تر در هر بار حمله رنج می‌برند.

بوتاکس برای تعریق (هیپرهیدروز)

چنانچه داروهای موضعی علائم تعریق یا هیپرهیدروز شدید زیر بغل را درمان نکند، بوتاکس به بیماران 18 سال به بالا برای درمان تعریق شدید زیر بغل تزریق می‌شود.

فرایند تزریق بوتاکس


تزریق‌های ریز بوتاکس به صورت مستقیم در پوست و ماهیچه‌های صورت انجام می‌شود. فرایند تزریق کمتر از یک ساعت طول می‌کشد و نیازی به بیهوشی ندارد. تزریقات بوتاکس همیشه با استفاده از سوزن بسیار ظریفی انجام می‌شود و درد آن هم بسیار اندک است و یا کلا دردی نخواهد داشت. حدود یک هفته طول می‌کشد تا تمام تاثیرات بوتاکس نمایان شود. توصیه می‌شود که قبل و بعد از ازتزریق بوتاکس به مدت یک هفته از مصرف الکل خودداری شود. داروهای ضدالتهاب و آسپیرین‌ها از حدود دو هفته قبل از انجام تزریق ممنوع است، در نتیجه میزان کبودی کاهش می‌یابد. بوتاکس تزریق شده در ماهیچه، مانع آزادسازی استیل کولین شده و مانع انقباض ماهیچه‌ها در آن ناحیه می‌شود. پایانه عصب‌ها محدود شده و ماهیچه‌ها فلج یا تضعیف می‌شوند بنابراین با گذشت زمان پیر نشده یا شکلشان تغییر نمی‌کند. فرایند بازیابی یک هفته طول می‌کشد، بعد از آن ماهیچه‌ها برای مدت چهار ماه یا بیشتر ریلکس و بدون چروک می‌شوند، سپس شکل اصلی و توان اصلی‌اش را بازمی‌یابند. وقتی که اثر بوتاکس پاک می‌شود، خطوطی را به جا گذاشته که به شدت خطوط اصلی قبل از تزریقات نیستند. با تکرار درمان‌های بوتاکس، ماندگاری نتایج آن هم افزایش می‌یابد.

دستورالعمل‌های مراقبتی پس از تزریق بوتاکس


پس از درمان با بوتاکس اگر دستورالعمل‌های مراقبتی به خوبی رعایت شوند، بازیابی پس از عمل سریع خواهد بود. بلافاصله پس از انجام تزریقات بوتاکس، پزشک ممکن است از شما بخواهد تمریناتی در چهره‌‌تان انجام دهید. با مشاهده حرکات چهره‌، پزشک می‌تواند نتایج تزریق بوتاکس شما را تخمین زده و بفهمد آیا ماهیچه‌ها به درستی مورد هدف قرار گرفته اند یا نه. با اینکه پس از انجام بوتاکس نیازی به بستری نیست و بلافاصله پس از عمل می‌توانید فعالیت‌های روزانه‌تان را از سر بگیرید، توصیه می‌شود که بیمار قبل از شرکت در هرگونه فعالیت سنگینی، 24 ساعت استراحت کند. پزشک به شما توصیه خواهد کرد که چهار تا پنج ساعت پس از عمل از درازکشیدن خودداری کنید و از ماساژ دادن محل تزریق بپرهیزید. حتما از پزشک بخواهید در رابطه با تغییرات در مراقبت‌های پوستی و مصرف دیگر داروهای مرتبط با عمل بوتاکس توصیه‌های لازم را به شما ارائه دهد.

عوارض جانبی تزریق بوتاکس


عوارض جانبی تزریق بوتاکس شامل کبودی، درد و التهاب در محل تزریق بوتاکس و علائم شبه آنفولانزا است. این علائم به خاطر واکنش ایمنی بدن نسبت به بوتاکس است که پس از گذشت چند روز رفع می‌شوند. سم ممکن است به ماهیچه‌های اطراف پخش شود و باعث ایجاد لبخندی کج یا بالارفتن ابروها شود. همچنین می‌تواند ماهیچه‌ها را به صورت موقت تضعیف یا فلج کند. در موارد شدید می‌تواند باعث ایجاد بوتولیسم شود. اگر قادر به تنفس، بلعیدن یا صحبت کردن نیستید، در دید مشکل دارید یا کنترل مثانه‌تان را از دست دادید به پزشک مراجعه کنید.

پرسش‌های متداول تزریق بوتاکس


سوالات رایج تزریق بوتاکس به شرح زیر است:

فواید بوتاکس چیست؟

بوتاکس یک عمل زیبایی کمتر تهاجمی است که جایگزین موثری برای جراحی زیبایی می‌باشد. این نوع تزریق صورت نیازی به هیچ زمان بستری ندارد و درمان آن‌ آنقدر سریع است که پزشک می‌تواند این فرایند را در 15 دقیقه انجام دهد. درد بسیار کمی دارد  و با احتمال عوارض جانبی ملایمی همراه است. تنها چند روز پس از حتی یک جلسه تزریق، نتایج آن قابل مشاهده خواهد بود.

می‌توان از بوتاکس برای شکاف چانه استفاده کرد؟

بوتاکس روشی عالی برای بهبود خطوط و چاله‌های چانه است که بر اثر بیش‌فعال بودن ماهیچه‌ها ایجاد می‌شوند، و باعث صاف‌ و پرتر شدن چانه می‌شود. بوتاکس همچنین می‌تواند به بهبود جای جوش‌هایی هم کمک کند که با فعالیت ماهیچه‌ها در چانه تشدید شده اند. برای درمان این ناحیه از تزریق با دوز پایین‌تری استفاده می‌شود.

پس از گذشت چه مدتی نتایج آن را می‌بینیم؟

پس از گذشت حدود 2 الی 7 روز از تزریق، نتایج آن تکمیل می‌شود.

ماندگاری بوتاکس چقدر است؟

بوتاکس به عنوان یک درمان موقت طراحی شده است. برای بیشتر افراد، تاثیرات آن حدود 3 الی 6 ماه باقی می‌ماند. اگر تزریق‌ها را به صورت مرتب انجام داده باشید ممکن است شاهد ماندگاری طولانی‌تری در نتایج آن باشید.

آیا هنوز می‌توانم حالات چهره‌ام را داشته باشم؟

بله، اعمال مناسب بوتاکس به شما این امکان را می‌دهد که حالات چهره‌ طبیعی‌تان را داشته باشید. حتما با پزشک مجربی در زمینه تزریق بوتاکس مشورت کنید تا مطمئن شوید که می‌داند چگونه از روش‌های متناسب با نیازهای شما استفاده کند.

اگر در ناحیه‌ای برای بهبود هیپرهیدروز بوتاکس تزریق کنم، آیا باعث افزایش تعریق در نواحی دیگر می‌شود؟

درمان جراحی هیپرهیدروز (تعریق بیش از حد) از قدیم این مشکل را داشته است که در بیمار برای جبران عرق نکردن در یک ناحیه، تعریق در ناحیه‌ دیگری افزایش می‌یابد. خوشبختانه در بهبود تعریق شدید با استفاده از بوتاکس این مشکل مشاهده نشده است.

پس از تزریق بوتاکس می‌توانم صورتم را به صورت عادی بشویم؟

بله. از آنجا که بوتاکس در صورت پخش نمی‌شود، نیاز به هیچ مراقبت ویژه‌ای نیست. همان روز می‌توان مراقبت‌های عادی پوست را از سر گرفت.

 

"کپی فقط با ذکر منبع و لینک بلامانع است"به این پست امتیاز دهید.
تزریق بوتاکس: رفع آثار پیری با جلوگیری از انقباض ماهیچه های صورت
5 از 1 رای