تفاوت ژل و چربی فرق تزریق ژل و چربی به صورت، لب و گونه

دلیل اصلی ایجاد نشانه‌های سالخوردگی در صورت، کاهش حجم چربی زیر پوست می‌باشد. گزینه‌های زیادی جهت کاهش چین و چروک و بازیابی حجم از دست رفته صورت وجود دارد که از جمله آن‌ها تزریق چربی و تزریق ژل اسید هیالورونیک  می‌باشند. دستیابی سریع به نتیجه طبیعی باعث محبوبیت این روش‌های رفع سالخوردگی شده است. نتایج حاصل از هر دو روش رضایت‌بخش است ولی اطلاع از تفاوت‌های بین تزریق ژل و چربی در تعیین گزینه مناسب درمانی بسیار مؤثر است.

شباهت بین تزریق ژل و چربی


از تزریق ژل و چربی برای رفع چین و چروک دور چشم‌ها و دهان استفاده می‌شود. همچنین هر دو روش باعث افزایش حجم در قسمت گونه‌ها و خط فک می‌شوند. استفاده از ژل یا چربی باعث زاویه‌دار شدن صورت و دستیابی به ظاهری جوان‌تر و زیباتر می‌شود.

روش‌های تهاجمی و غیر تهاجمی


روش‌های تهاجمی و غیر تهاجمی

 

انتخاب روش مناسب جهت جوان‌سازی صورت اهمیت به سزایی دارد. روش‌های درمانی و محصولات مختلف زیبایی، هر کدام به روش متفاوتی باعث بهبود ظاهری صورت می‌شوند. هر فرد بایستی با توجه به اهداف و نیازهای شخصی، روش مناسب جهت جوان‌سازی صورت را انتخاب کند.

تزریق ژل یک روش غیر تهاجمی است که دارای نتایج رضایت‌بخشی می‌باشد. در این روش به برش یا بیهوشی عمومی نیازی نمی‌باشد. در نتیجه دوره بهبودی در این روش درمانی کوتاه است. جهت کاهش درد در حین تزریق از بی‌حسی موضعی استفاده می‌شود. امکان دارد پس از تزریق مقداری ورم ایجاد شود که پس از پایان درمان بهبود پیدا می‌کند.

تزریق چربی با استفاده از جراحی انجام می‌شود. جراح پلاستیک چربی مورد نیاز را از بخش‌های دیگر بدن گرفته و سپس این چربی را به قسمت مورد نظر در صورت تزریق می‌کند. چربی معمولاً بوسیله لیپوساکشن (چربی‌کِشی) برداشته می‌شود؛ به این صورت که لوله کوچکی وارد برشِ ایجاد شده در ران‌ها یا باسن می‌شود. چربی از طریق این لوله از زیر پوست خارج می‌شود. پس از جمع‌آوری مقدار کافی چربی، جراح چربی را برای مرحله تزریق آماده می‌کند.

با توجه به این که استخراج چربی به وسیله جراحی انجام می‌شود، در این روش نسبت به تزریق ژل به زمان بهبودی بیشتری نیاز است. استفاده از بخیه یا نوارهای طبی برای بستن ناحیه تزریق ضروری است. امکان دارد در ناحیه استخراج و تزریق چربی ورم و درد ایجاد شود. دوره بهبودی در این روش تقریباً یک هفته طول می‌کشد. پس از آن شخص می‌تواند فعالیت‌های روزمره را ادامه دهد.

چه مواردی پیش از تزریق ژل انجام می‌شوند؟


پزشک از ژل‌هایی مانند ژوویدرم و رستیلن برای افزایش حجم در قسمت‌های مختلف صورت استفاده می‌کند. در جلسه مشاوره، پزشک در ارتباط با جوان‌سازی و زیبایی صورت با متقاضی مشورت می‌کند. پزشک همچنین اطلاعات لازم در مورد نوع ژل مورد استفاده را جهت دستیابی به نتیجه مورد نظر در اختیار فرد مراجعه‌کننده قرار می‌دهد. جهت ماندگاری نتیجه درمان، در جلسه مشاوره مقدار دقیق ژل مورد استفاده، محل تزریق و برنامه درمانی توسط پزشک تعیین می‌شوند.

مزایای تزریق ژل

مزایای تزریق ژل‌های حاوی اسید هیالورونیک شامل موارد زیر می‌باشند :

 • وجود انواع مختلف ژل جهت دست‌یابی به نتیجه دلخواه
 • ژل اسید هیالورونیک رستیلن و ژوویدرم از لحاظ ایمنی دارای کیفیت بسیاری بالایی هستند. همچنین نتیجه حاصل از تزریق این دو نوع ژل بسیاری طبیعی می‌باشد.
 • تزریق ژل در زمان کوتاهی بوسیله بی‌حسی موضعی انجام می‌شود.
 • در تزریق امکان ایجاد کبودی و ورم وجود دارد، ولی زمان بهبودی در این روش نسبت به تزریق چربی بسیار کوتاه است و گاهی فرد پس از تزریق اصلاً به استراحت نیاز ندارد.
 • هزینه تزریق ژل در کوتاه‌مدت در مقایسه با تزریق چربی بسیار کم‌تر است.
 • در صورتی که متقاضی از نتیجه درمان ناراضی باشد، با استفاده از تزریق مواد دیگر نتیجه درمان قابل بازگشت است.

معایب تزریق ژل

معایب تزریق ژل‌های حاوی اسید هیالورونیک شامل موارد زیر می‌باشند :

 • در تزریق ژل‌های حاوی اسید هیالورونیک، احتمال ایجاد آلرژی وجود دارد در حالی که در تزریق چربی این حالت ایجاد نمی‌شود.
 • نتیجه حاصل از تزریق ژل موقتی است و برای دستیابی به نتیجه بلندمدت، تزریق ژل بایستی به طور مرتب تکرار شود.
 • تزریق ژل در بلندمدت به هزینه زیادی نیاز دارد.

موارد استفاده تزریق چربی

موارد استفاده تزریق چربی-

 

تزریق چربی باعث جوان‌سازی و زاویه‌دار شدن صورت می‌شود. تقارن صورت نیز با استفاده از این روش بهبود پیدا می‌کند.

تزریق چربی کاربردهای زیادی دارد و معمولاً به عنوان جایگزینی برای تزریق بوتاکس  و دیسپورت جهت رفع چین و چروک دور چشم و پیشانی استفاده می‌شود.

مزایای تزریق چربی

مزایای تزریق چربی شامل موارد زیر می‌باشند :

 • چربی بدن به عنوان ایمن‌ترین و طبیعی‌ترین فیلر پوستی قابل استفاده است. بنابراین بهترین گزینه استفاده از چربی بدن جهت بازیابی چربی از دست رفته در صورت می‌باشد.
 • چربی نه تنها باعث بازیابی حجم از دست رفته می‌شود، بلکه طبق تحقیقات انجام شده سلول‌های بنیادی موجود در چربی باعث جوان‌سازی پوست و بهبود ظاهری صورت در ناحیه تزریق می‌شوند.
 • مقداری از چربی پس از تزریق به بافت زنده تبدیل می‌شود و در نتیجه تزریق چربی دارای تأثیر بلندمدت می‌باشد. نتیجه استفاده از فیلرهای دیگر به اندازه چربی ماندگار نمی‌باشد.
 • در این روش چربی از بخش‌های مختلف بدن متقاضی گرفته می‌شود. خارج شدن ذخیره‌های چربی از بدن فرد باعث بهبود ظاهری و زاویه‌دار شدن بدن می‌شود.
 • در مقایسه با تزریق ژل‌های اسید هیالورونیک، افزایش حجم به کمک تزریق چربی در بلندمدت به هزینه کمتری نیاز دارد.

معایب تزریق چربی

معایب تزریق چربی شامل موارد زیر می‌باشند :

 • تزریق چربی معمولاً به جراحی و بی‌حسی نیاز دارد.
 • در مقایسه با تزریق ژل، افزایش حجم به کمک تزریق چربی در کوتاه‌مدت به هزینه بیشتری نیاز دارد.
 • تزریق چربی باعث ایجاد کبودی و ورم می‌شود و در نتیجه دوره بهبودی پس از تزریق چربی نسبت به تزریق ژل طولانی‌تر می‌باشد.
 • عوارض ناشی از تزریق چربی شامل ایجاد توده و عوارض دیگری است که درمان آن در مقایسه با عوارض ناشی از تزریق ژل دشوارتر می‌باشد.
 • تزریق چربی به جراحی در بخش‌های دیگر بدن نیاز دارد و مانند لیپوساکشن عوارضی به دنبال خواهد داشت.

مقایسه نتایج تزریق ژل و تزریق چربی


مقایسه نتایج تزریق ژل و تزریق چربی

 

اگرچه تزریق ژل و چربی هر دو دارای نتایج فوری و رضایت‌بخشی هستند، هر یک از این روش‌ها نسبت به دیگری دارای مزایایی می‌باشد. برای مثال بدن مقداری از چربی تزریق شده در صورت را جذب خواهد کرد و به همین دلیل جراح معمولاً چربی بیشتری را در صورت تزریق می‌کند. در نتیجه امکان دارد مقداری ورم در صورت مشاهده شود. البته پس از دوران بهبودی، نتیجه تزریق چربی طبیعی و رضایت‌بخش خواهد بود.

از لحاظ ماندگاری درمان، نتیجه حاصل از تزریق چربی نسبت به تزریق ژل دوام بیشتری دارد. چربی پس از تزریق در محل مورد نظر باقی می‌ماند و باعث بهبود ظاهری صورت می‌شود. ولی برای ماندگاری نتیجه با استفاده از تزریق ژل، جلسات درمان بایستی به صورت منظم تکرار شوند. نوع ژل استفاده شده و نحوه واکنش بدن به ژلِ تزریق شده، مشخص می‌کند که متقاضی هر چند وقت یک‌بار بایستی از تزریق ژل استفاده کند. امکان دارد برخی از افراد هر سه یا چهار ماه به تزریق ژل نیاز داشته باشند؛ در حالی که بعضی دیگر از افراد تنها یک یا دو بار در سال بایستی از این روش استفاده کنند. به ندرت امکان دارد که در برخی از متقاضیان نتیجه درمان برای مدت بیشتری نیز ماندگار باشد.

انتخاب گزینه درمانی مناسب


مقایسه مزایا و معایب روش‌های تزریق ژل و چربی باعث می‌شود که فرد درک بهتری از عملکرد این روش‌های درمانی داشته باشد. جهت انتخاب گزینه درمانی مناسب، بایستی در مورد اهداف و جنبه‌های مختلف درمان با پزشک معتبر و با تجربه مشورت شود. سپس جراح مورد نظر جهت دست‌یابی به نتیجه رضایت‌بخش، نوع روش درمانی مناسب برای فرد متقاضی را انتخاب خواهد کرد.به این پست امتیاز دهید.
هیچ رای ثبت نشده است